Projektowanie domu

Projektowanie domu

Dobry projekt musi być spójny, przemyślany, łączyć w sobie funkcjonalność, estetykę oraz potrzeby przyszłych użytkowników. Wymaga to sporej wiedzy na temat sposobów aranżacji wnętrz, ich funkcjonalności, ergonomii. Konieczne jest kompleksowe podejście, gdyż pomieszczenia w domu nie mogą być projektowane osobno, bez zwracania uwagi na inne wnętrza


Projektowanie wnętrz w dużym stopniu przypomina projektowanie skrojonego na miarę ubrania. Wnętrze domu również musi być uszyte na miarę potrzeb jego mieszkańców by domownicy jak najlepiej czuli się w zaprojektowanych wnętrzach. Dlatego też przed przystąpieniem do projektowania zawsze warto odpowiedzieć sobie na wiele podstawowych pytań.

projektowanie domów

Projektowanie wnętrza domu. O czym trzeba pamiętać?

Zdjęcia z katalogu niekoniecznie sprawdza sie w naszym domu.

Każdy dom ma swoje indywidualne uwarunkowania i jego wystrój powinien być tworzony od podstaw, z uwzględnieniem konkretnych potrzeb wnętrza. Urządzając dom często inspiracji szukamy w katalogach wnętrzarskich. Wnętrza do katalogu mają przede wszystkim wyglądać, gdy tymczasem po przeniesieniu do rzeczywistości mogą okazać się kompletnie niepraktyczne w codziennym użytkowaniu i korzystaniu.

Dobrze wyznaczone strefy

Dobrym rozwiązaniem jest oddzielenie przestrzeni dziennej, użytkowanej w ciągu dnia od części sypialnej. W tym przypadku problemu zwykle nie ma, jeśli dom ma więcej niż jedną kondygnację. Wtedy na parterze zlokalizowany jest salon, kuchnia i inne dzienne pomieszczenia, a na piętrze znajdują się sypialnie czy pokoje do pracy.

Jeśli dom jest jednokondygnacyjny, warto poświęcić nieco uwagi na podział na strefy. Dobrym rozwiązaniem jest kierowanie się stronami świata – ciemniejsza strona północna będzie idealna na sypialnie, natomiast pomieszczenia z oknami wychodzącymi na południe doskonale sprawdzą się jako strefa dzienna.

Zasady ergonomii

Trzeba o tym pamiętać, planując umiejscowienie zestawu wypoczynkowego w salonie, rodzaj łóżka do sypialni czy zabudowę kuchni że wszystkie znajdujące się w pomieszczeniach meble czy sprzęty powinny spełniać zasady ergonomii, czyli bezproblemowego, zdrowego i wygodnego użytkowania. Ergonomia jest tym ważniejsza, im mniejsze i bardziej nieustawne jest pomieszczenie..

Funkcjonalność

Nawet najpiękniejszy design może okazać się nienajlepszym pomysłem, jeśli zadbamy jedynie o wygląd wnętrza, a zapomnimy o tym by było ono wygodne w użytkowaniu. Każde pomieszczenie, zarówno salon i sypialnia, jak i kuchnia i łazienka, powinny być przede wszystkim funkcjonalne i komfortowe w użytkowaniu.

Analiza przestrzeni

Zanim zdecydujemy, w którym miejscu znajdzie się sypialnia, a gdzie pokój dzienny czy salon, konieczna jest odpowiednia analiza przestrzeni. Na podstawie wielkości pomieszczeń, układu ścian, usytuowania drzwi i okien, dostępu do światła dziennego można ustalić późniejsze rozmieszczenie pomieszczeń.

Sypialnia

Sypialnię warto zlokalizować z dala od pokoju dziennego czy pomieszczeń użytkowych, takich jak kuchnia czy łazienka.  Dobrze by znajdowała się po ciemniejszej stronie domu, najlepiej północnej. To pomieszczenie nawet w ciągu dnia nie wymaga bowiem dużej ilości światła. Służy bowiem komfortowi i wypoczynkowi. Dzięki temu inni domownicy nie będą przeszkadzali w spokojnym wypoczynku, a jednocześnie nie będą musieli zachowywać się specjalnie cicho i chodzić na palcach, gdy jeden z mieszkańców będzie chciał wcześniej wypocząć.

Sypialnia

Salon

Salon może mieć bezpośrednie połączenie z kuchnią, a jego część można wykorzystać na zaaranżowanie jadalni. Najlepiej przeznaczyć największe wnętrze w domu, najlepiej takie, które ma okna wychodzące na dwie strony świata. Dzięki temu będzie to wnętrze zawsze jasne i pełne światła.

Salon

Kuchnia

Większość wolnego czasu spędzamy w strefie dziennej, a więc w salonie i kuchni, dlatego najlepiej jest, aby to pomieszczenie było zlokalizowane nie daleko siebie. Może być to kuchnia otwarta na salon bądź tez zamknięta , oddzielona od salonu.

Kuchnia

Stylistyka wnętrz

Mieszanie stylów jest dozwolone, ale jedynie w pewnych granicach. Zanim zabierzemy się do projektowania konkretnej przestrzeni, trzeba ustalić, w jakim stylu będą utrzymane wnętrza. Należy konsekwentnie się go trzymać przy aranżacji poszczególnych pomieszczeń. Wszystkie wnętrza nie muszą być urządzone dokładnie w wybranym stylu – możliwe są różnego rodzaju modyfikacje – ale trzeba zachować spójność. Jeśli zdecydujemy się na salon utrzymany w nowoczesnym, przytulnym klimacie, warto zadbać o to, by także kuchnia utrzymana była w podobnej stylistyce. To ważne szczególnie wtedy, gdy jest połączona z salonem i tworzą razem dużą, spójną przestrzeń.

Klasyka

To styl, który kształtowały całe wieki, cechuje się dużą dbałością o odpowiednio dopasowane sprzęty i detale dekoracyjne. Klasyka jest zawsze ponadczasowa, gdyż nie poddaje się zmieniającym trendom i przejściowym modom. W klasycznych wnętrzach sporo jest tkanin, które pojawiają się jako obicia mebli, ozdoby okienne oraz dodatki typu pledy, narzuty czy dekoracyjne poduszki. Dominują stonowane, pastelowe kolory. Ściany są tłem dla innych elementów aranżacji. Meble najczęściej są drewniane, o zaokrąglonych kształtach, utrzymane w jednolitej kolorystyce.

Glamour

W stylu glamour wszystko jest bardzo dekoracyjne i ozdobne. Połysk, piękne zdobienia, mnóstwo kolorów, światła i efektownych dodatków. Tu należy jednak uważać, aby zamiast efektownego wnętrza nie uzyskać wrażenia przesytu. Nadmiar połysku również może zaszkodzić i dać efekt kiczu.

Nowoczesny minimalistyczny

Styl minimalistyczny dla wielu osób mało przytulny. Minimalistyczny wystrój opiera się na jednolitych barwach, prostych i lekkich meblach, zamiast drewna często pojawia się stal , szkło oraz tworzywa sztuczne. Styl nowoczesny, w którym pojawiają się jedynie najważniejsze elementy wystroju wnętrza, czasem przełamane mocnymi kontrastami. Niewiele jest dodatków czy elementów dekoracyjnych. To styl chłodny, nieco surowy, bardzo elegancki,

Zaufaj profesjonalistom

Projektowanie domu online to nasza specjalność. Zaplanowanie wnętrz może sprawić, że szybko i sprawnie przejdziemy przez cały proces tworzenia wnętrza nowego domu.

U nas można zamówić kompleksową usługę projektowanie wnętrz online. Nasi projektanci połączą indywidualne potrzeby z najnowszymi trendami oraz zwizualizują  idee, które chcemy osiągnąć planując aranżację wnętrz domu.

 

Przykładowe Projekty zrealizowane przez naszych projektantów