Projektowanie Pokoju dziecięcego

Projektowanie Pokoju dziecięcego

Przy projektowaniu dziecięcego pokoju powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko funkcjonalność wnętrza, indywidualne potrzeby dziecka, jego zainteresowania, wiek ale i to czy chcemy by pokój odpowiadał teraźniejszym potrzebom dziecka czy rósł razem z nim

Zobacz cenę za projekt >>

Pokój dziecięcy - jak zaprojektować ?

Najczęściej zmieniającym się pomieszczeniem w domu jest właśnie pokój dziecięcy Wraz z wiekiem dziecka zmieniają się jego potrzeby. W przypadku młodszych dzieci aranżacja wnętrza to zadanie przede wszystkim dla rodziców. Starsze dziecko o wiele lepiej będzie czuło się w przestrzeni, na której wygląd miało wpływ i którą mogło sobie urządzić po swojemu dlatego jeśli mamy już dzieci w wieku przedszkolnym czy szkolnym, warto wspólnie z nimi zaplanować wygląd ich nowego pokoju.

Pokój dziecięcy - jak zaprojektować ?

 

Funkcjonalny podział na strefy

Bez względu na wielkość pomieszczenia, pokój dziecięcy powinien mieć wydzielone 4 niezbędne strefy:

Strefę snu której podstawą jest duże i wygodne łóżko, dostosowane do wieku dziecka. W przypadku niewielkich pomieszczeń dobrze jest wybrać takie łóżko, pod którym będzie można wygospodarować przestrzeń na pojemniki czy kontenery na zabawki czy inne drobiazgi.

Strefę zabawy w której dziecko powinno mieć sporo miejsca na podłodze, aby móc rozwijać swoje zdolności i zainteresowania .

Strefę nauki w której niezbędne jest duże biurko i wygodne krzesło

Strefę przechowywania w której znajdą się stabilne,bezpieczne półki, komody, szafy czy szuflady ,które będą zapewniać łatwy dostęp do ubrań, zabawek czy przyborów szkolnych.

Jaka stylistyka wnętrza ?

Stylistyka dziecięcego wnętrza uzależniona od płci i wieku dziecka ale również od jego upodobań . Tak jak w przypadku innych wnętrz w domu czy w mieszkaniu, także w pokojach dziecięcych trendy dosyć często się zmieniają a najmodniejsze style w dziecięcych pokojach w chwili obecnej to:

Styl minimalistyczny utrzymany w jednej linii kolorystycznej, uporządkowany

Styl skandynawski z drewnianymi meblami, bielmi i szarościami tworzącymi uporządkowana przestrzeń i sprawiający optyczne powiększenie pokoju

Neutralny design z białymi ścianami, meblami w jednolitym odcieniu. Umożliwia zmiany wystroju poprzez dobieranie dodatków

Styl eklektyczny w której króluje Zróżnicowana kolorystyka wnętrza, dużo dekoracji i dodatków, wiele zabawek na wierzchu.

Pokój dziecka - styl wnętrza

Co na ścianach w pokoju dziecięcym ?

Chcąc mieć neutralna bazę pod dekoracje dziecięcego pokoju ściany w dziecięcym pokoju powinny być jasne – najlepiej białe lub w delikatnych, pastelowych odcieniach. Taka jasna kolorystyka jest również wskazana względu na rozwój układu nerwowego maluchaPlanując malowanie dziecięcego pokoju, warto szczególną uwagę zwrócić uwagę nie tylko na kolor farby, ale również jej jakość, to czy jest antyalergiczna i bezpieczna dla dzieci .Rodzaj dekoracji ściennych uzależniony jest indywidualnie od dziecka jak i od jego wieku . W pokoju dziecięcym świetnie sprawdzą sie :

Naklejki i szablony - dzięki którym w krótkim czasie udekorujemy ścianę

Fototapety - praktyczne, ciekawe ,dające nam duże możliwości dekoracyjne

Pokój dziecka - fototapety

Farby tablicowe - pomalowana nimi ściana sprawi wiele radości maluchowi i przyda się starszakowi

pokój dziecięcy - farba tablicowa

Obrazki i plakaty -które mogą podkreślać obecne zainteresowania dziecka

Pokój dziecka - obrazki, plakaty

Ozdobne półeczki - na których możemy ustawić ulubione zabawki, pamiątki

Meble

Meble w pokoju dziecięcym powinny być przede wszystkim bezpieczne i dostosowane do wieku dziecka oraz jego potrzeb. Dobrym rozwiązaniem jest wybieranie takich mebli, które rosną wraz z dzieckiem. Jest to możliwe w przypadku biurka czy krzeseł, których wysokość można regulować. Ustawiając biurko wybierzmy miejsce w którym dziecko będzie miało dostęp do światła dziennego. Wybierając krzesło dopilnujmy by było wyposażone w regulacje oparcia i wysokości

Pokój dziecięcy - meble

Oświetlenie

W pokoju dziecięcym powinno być jak najwięcej naturalnego źródło światła, którego. Warto więc zadbać o to, by aranżacja okienna nie była zbyt ciemna i nie blokowała dopływu światła dziennego. Oprócz światła naturalnego konieczne są również lampy: nocna, górna oświetlająca pomieszczenie oraz ta na biurko.

Oświetlenie

Przykładowe Projekty zrealizowane przez naszych projektantów