Projektowanie salonu

Projektowanie Salonu

Salon jest to wnętrze, które pełni funkcje reprezentacyjne. Jest najczęściej największym pomieszczeniem w mieszkaniu. Powinien być tak urządzony, aby spełniać potrzeby zarówno domowników, jak i ich gości.
Zobacz cenę za projekt >>

Projektowanie salonu

Jak spędzasz czas w salonie?

Projekt salonu powinien być tak skonstruowany, aby w razie potrzeby można było go bez problemu powiększyć, zmienić wystój. W salonie warto zadbać o to, by było w nim odpowiednio dużo miejsca nie tylko dla domowników, ale również dla co najmniej kilku gości. Dlaczego? Salon to miejsce w którym domownicy wspólnie spędzają czas, oglądają telewizję, jedzą posiłki czy po prostu relaksują się w domowej przestrzeni. W salonie również przyjmujemy gości, Zakłada się, że optymalny salon powinien mieć co najmniej 25 metrów kwadratowych. W rzeczywistości jednak zdarzają się też salony nieco mniejsze.

Oświetlenie

Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być położenie salonu z oknami na stronę południową, a idealnym wręcz zastosowanie dużych okien z trzech stron .Salon powinien być przestronny i mieć dużo naturalnego światła. W oświetleniu wnętrza należy skutecznie wykorzystać zarówno światło naturalne, jak i sztuczne. W salonie stosując odpowiednio do aranżacji podwieszane sufity i wykorzystując oświetlenie ledowe możemy optycznie powiększyć przestrzeń. Jeśli chodzi o zastosowanie światła sztucznego musimy brać pod uwagę że jasne, mocne światło powiększa przestrzeń, światło przytłumione stwarza klimat ciepła i kameralności, ale w efekcie zmniejsza wizualnie pomieszczenie.

Oświetlenie

Oświetlenie górne

Jest to najczęściej spotykane w salonach oświetlenie i stanowi zazwyczaj najmocniejszy punkt oświetlenia pomieszczenia warto aby uzupełnić oświetlenie górne o oświetlenie dodatkowe w miejscach gdzie jest to szczególnie potrzebne.

Oświetlenie górne

Lampy stojące

Lampa stojąca nie daje tak dużo światła, jak lampy wiszące, może natomiast w dobry sposób budować klimat wnętrza.. Wybierając lampy stojące warto zadbać o to, by były efektowne, dekoracyjne, a jednocześnie idealnie wkomponowane w pozostałe elementy wystroju wnętrza. Najczęściej łączą w sobie funkcje użytkowe z wysoką estetyką

Lampy stojące

Oświetlenie punktowe

Dzięki oświetleniu punktowemu możemy optycznie kształtować przestrzeń, a jednocześnie uwypuklać jej największe zalety. Najlepiej sprawdzają się tu oświetlenie w podwieszanym suficie. Oświetlenie punktowe można zastosować w witrynach szafek, pod półkami, szczególnie szklanymi czy obrazami lub plakatami na ścianach. Dzięki temu zwrócimy uwagę na najciekawsze elementy wystroju wnętrza.

Oświetlenie punktowe

Oświetlenie dekoracyjne

Ciekawą formą oświetlenia dekoracyjnego, czy też dopełniającego oświetlenie pomieszczenia mogą stanowić kinkiety boczne. W celu dekoracyjnym najczęściej stosuje się oświetlenie led w podwieszanym suficie. W nowoczesnych wnętrzach wykorzystywane są również pionowe podświetlenia led zwłaszcza we wnęce na telewizor.

Oświetlenie dekoracyjne

Lampy nad stołem

Lampy nie powinny wisieć zbyt nisko nad stołem, a ich światło powinno być tak dopasowane, by dokładnie oświetlało każdy fragment stołu, a jednocześnie nie oślepiało osób znajdujących się przy nim.Duża lampa wisząca lub kilka mniejszych to najlepsze rozwiązanie, aby oświetlić cały stół w jadalni.

Lampy nad stołem

Przestrzeń zintegrowana

Przestrzeń salonu powiększymy stosując na przykład połączenie z kuchnią, czy jadalnią oraz otwarcie na przestrzeń przechodnią tj. schody czy część korytarza.

Salon z aneksem kuchennym

Decydując sie na takie rozwiązanie należy pamiętać, że połączenie salonu z kuchnią ma swoje zalety i wady. 

Obecnie jest to rozwiązanie bardzo chętnie stosowane. Zaletą niewątpliwie jest optyczne powiększenie przestrzeni oraz umożliwienie kontaktu osobom przebywającym w kuchni z domownikami w salonie. Ważne jest, aby w takim przypadku odpowiednio zaprojektować przestrzeń wydzielając strefę kuchenną np. przy pomocy wyspy lub baru od strefy dziennej. Decydując się na połączenie salonu z kuchnią warto zadbać, aby były one utrzymane w podobnym wystroju – jeśli salon jest utrzymany w stylu klasycznym, podobnie powinna wglądać kuchnia. Wadą tego typu rozwiązania jest na pewno rozchodzenie się zapachów po salonie, a także pozostałych pomieszczeniach.

Salon z aneksem kuchennym

Odpowiednia aranżacja wnętrza

Sposób aranżacji wnętrza, dobór dodatków i innych elementów wystroju w dużym stopniu może optycznie powiększać pomieszczenie lub budować odpowiedni klimat.

Zastosowanie jasnych barw w pomieszczeniuoptyczne powiększają przestrzeń salonu. Użyjmy Jasnych farb, lekkich materiałów, delikatnych dodatków.Jeśli chcemy powiększyć przestrzeń użyjmy również jasnych, prostych i lekkich mebli stosując zasadę minimalizmu.

Fototapety

Fototapeta powinna znaleźć się wyłącznie na jednej ścianie, najlepiej tej, na której nie znajdują się żadne ciężkie, przytłaczające meble Duże, przestronne ściany w salonie aż się proszą o zastosowanie odpowiednio efektownej dekoracji. Im bardziej ozdobna i niezwykła fototapeta, tym bardziej warto zadbać, by aranżacja pozostałych ścian była dla niej jedynie tłem.Fototapeta z pewnością nada wnętrzu głębi i trójwymiarowości, a jednocześnie będzie niezwykłą ozdobą wnętrza.

fototapety

Meble do salonu

Jeśli domownicy w salonie przede wszystkim oglądają telewizję, konieczny jest przede wszystkim duży i wygodny zestaw wypoczynkowy jeśli natomiast domownicy spędzają dużo czasu przy stole powinien w nim stanąć odpowiedni stół z wygodnymi krzesłami Meble do salonu należy wybierać subiektywnie, w zależności od tego, jakie są upodobania domowników oraz sposób spędzania wolnego czasu. sporo czasu przy stole, w salonie

Meble do salonu

Meble na ścianach czy nowy trend w ustawianiu

Stawianie mebli wzdłuż ścian praktycznie całkowicie wykorzystuje ściany, natomiast na środku pozostaje wolna, niewykorzystana przestrzeń. Odejdźmy od stereotypów i zlokalizujmy zestaw wypoczynkowy na środku, dzięki czemu z tyłu na ścianie pozostanie wolna przestrzeń do wykorzystania na regały, półki czy szafy. Zadbamy o to, by duża przestrzeń była właściwie zagospodarowana oraz uzyskamy kilka funkcjonalnych stref.

Miejsce do przechowywania

W niewielkich mieszkaniach salon musi bowiem łączyć w sobie wiele funkcji.Do salonu warto wybrać takie meble, które pozwolą ukryć sporo przedmiotów we wnętrzu, a jednocześnie wyeksponują elementy dekoracyjne. Półki i szafki na ścianachsprawdzą się w tych miejscach, gdzie nie możemy sobie pozwolić na postawienie większych mebli. Możemy zdecydować się na wersję zamykane, przestrzeń będzie dodatkowo bardziej uporządkowana, gdyż zawartość półek ukryjemy za drzwiczkami.

Regały i witryny

Regały doskonale sprawdzą się do przechowywania książek. Jeśli umieścimy kilka regałów na jednej ścianie i zapełnimy je książkami, możemy w ten sposób otrzymać efektowną biblioteczkę.Mają funkcję nie tylko przechowalniczą, ale również ekspozycyjną. To właśnie na nich umieszczamy te przedmioty czy elementy, które chcemy wyeksponować i podkreślić za pomocą odpowiedniego ustawienia.

Dwa w jednym

Dzięki takiemu rozwiązaniu temu jeden mebel może pełnić zarówno funkcje dekoracyjne i reprezentacyjne, jak i użytkowe Takie meble doskonale sprawdzą się w niewielkich wnętrzach, w których trzeba oszczędzać przestrzeń. Mogą to być na przykład kanapy z półkami, pufy z miejscami do przechowywania czy stoliki kawowe z półkami czy schowkami..

 

Jak projektować Salon?

Przy projektowaniu salonu warto zadbać o to, by wszystkie elementy wystroju idealnie się ze sobą komponowały oraz były właściwie rozmieszczone. Zawsze warto unikać nadmiaru i przesytu, który może powodować wrażenie przeładowania wnętrza, optycznie zmniejszać pomieszczenie lub zaburzać jego proporcje. Trzymajmy się zasady , ze mniej znaczy więcej. Jeśli zadbamy o wszystkie elementy wyposażenia i urządzenia salonu, uzyskamy dobrze zaaranżowaną przestrzeń, która będzie pełnić funkcje reprezentacyjne oraz będzie miejscem, w którym domownicy będą przyjemnie spędzać czas. Chcąc uzyskać taki efekt możemy skorzystać z pomocy profesjonalistów i zdecydować się na projekt salonu, który możesz zamówić w naszym serwisie