projekty wnętrz

 OFERTA WAŻNA JESZCZE PRZEZ:

Dni Godziny Minuty Sekundy

Zobacz jak łatwo zamówić projektowanie wnętrz:

WIĘCEJ

Aranżacja małego mieszkania

Aranżacja małego mieszkania - porady i inspiracje wystroju wnętrz

Aranżacja małego mieszkania wymaga optymalnego i ergonomicznego wykorzystania dostępnej przestrzeni. Tu liczy się każdy centymetr. Jednocześnie mieszkanie nie może być przeładowane zarówno meblami jak i formą. Czasem im mniej tym więcej. Przestrzeń powinna być pozbawiona zbędnych elementów i nadmiaru dodatków. W małym mieszkaniu otwarte przestrzenie są jak najbardziej pożądane, jeśli układ mieszkania nam na to pozwala pozbądźmy się zbędnych ścian.

Aranżacja małego mieszkania - nie taki diabeł straszny

Od czego zacząć ?  Pierwszym krokiem jest określenie przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń w mieszkaniu oraz ustalenie jaką kwotę na aranżacje danego pomieszczenia jesteśmy w stanie przeznaczyć. Następnie musimy określić swoje potrzeby i oczekiwania. To co jest najistotniejsze wręcz niezbędne, konieczne i z czego nie jesteśmy w stanie zrezygnować. Na co stawiamy szczególny nacisk. Dlaczego to takie ważne. Jeśli na początku nie ustalimy jaka mamy kwotę do zagospodarowania na poszczególne pomieszczenia i nie ustalimy konkretnie co jest niezbędnym minimum w każdym z nich to w trakcie okazać się może , że większą sumę pochłonęły zakupy które nie czynią aranżacji funkcjonalnej i nie satysfakcjonują nas.  Przykładowo musimy pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na meble na wymiar bo zależy nam na jak najlepszych wykorzystaniu przestrzeni i mamy dużo rzeczy do przechowywania koszt ich wykonania będzie wyższy a do tego doliczyć należy koszty robocizny.

W następnym kroku zdecydujmy jaki styl będzie miała aranżacja naszego małego mieszkania. Każdy z nich ma swoje zasady , które go wyznaczają. Wybór mamy szeroki. Możemy wybrać styl nowoczesny którego cechuje sterylny, trochę surowy zimny ale elegancki wystrój lub styl skandynawski ; ciepły, przytulny, prosty i naturalny.  Jeśli jesteśmy tradycjonalistami  nasz wybór paść może na styl klasyczny a jeśli lubimy ekstrawagancję  wybierzemy styl glamour. Jeżeli decyzja została podjęta możemy przejść do wyboru kolorystyki, dodatków, dekoracji.

Aranżacja małego mieszkania

aranżacja małego mieszkania - zdjęcie

Zagospodarowanie przestrzeni - sprytne i wielofunkcyjne rozwiązania

Najistotniejszą kwestią w aranżacji małego mieszkania jest ergonomiczne i przemyślane rozplanowanie przestrzeni. Aby mieszkanie było komfortowe nie tylko piękne musi być też funkcjonalne. W małych mieszkaniach bardzo często jedno pomieszczenie pełni kilka funkcji. Przykładowo salon jest jednocześnie jadalnią, pokojem dziennym,  sypialnią i miejscem do pracy.  Meble w niewielkich wnętrzach powinny być utrzymane w jednej stylistyce, powinny zabierać mało przestrzeni i być wielofunkcyjne. Trafionym wyborem będzie zakup mebli na wymiar. Szczególnie w niewielkiej kuchni spowoduje to maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Górne szafki możemy zabudować pod sam sufit co znacznie zwiększy możliwości przechowywania. Kuchnia to nie jedyne miejsce gdzie sprawdzą się meble na wymiar. Przedpokój szczególnie mały i wąski z szafą z drzwiami przesuwnymi i ciekawa zabudową będzie funkcjonalny. W salonie wykonana na wymiar meblościanka z szafą również sprawi , że zyskamy miejsce do przechowywania.

Optyczne powiększenie przestrzeni  - kolory i wzory

Aranżacja małego mieszkania powinna być ukształtowana poprzez właściwy dobór kolorystyki, oświetlenia i dodatków. Chodzi tu o spowodowanie optycznego powiększenia przestrzeni. Poprzez odpowiednie zastosowanie kolorów, wzorów optycznie skorygujemy pomieszczenie. Przykładowo jasne, delikatne kolory nadadzą wnętrzu przestronności, Poprzez zastosowanie motywu pasów możemy pomieszczenie wizualnie poszerzyć bądź wydłużyć co przydaje się w wąskich czy długich pomieszczeniach. Dobór kolorystyki powinien być w zgodzie z naszym gustem i obranym stylem aranżacji. Jeżeli jesteśmy miłośnikami ciemniejszych, intensywniejszych barw pamiętajmy, ze nie mogą one stanowić podstawy aranżacji mieszkania a powinny być dodatkiem. Obierzmy wtedy jednolity kolor ścian , spokojniejszy, jaśniejszy bazowy a  mocniejszy akcent kolorystyczny niech stanowi jego uzupełnienie. Jeżeli jesteśmy miłośnikami motywów kwiatowych, geometrycznych kształtów musimy wiedzieć , ze w małe mieszkanie mogą one przytłoczyć. Dlatego należy zachować umiar w obieraniu tego typu dodatków.

Istotnym elementem wpływającym na optyczne powiększenie przestrzeni jest lustro i dobre oświetlenie.  Możemy za ich pomocą korygować optycznie wnętrze. Zastosujmy wiele punktów świetlnych co da wrażenie przestronności.

Aby aranżacja małego mieszkania była naprawdę udana musi być zgodna z naszym stylem życia, przyzwyczajeniami . Musi spełniać nasze oczekiwania i potrzeby. Mieszkanie musi być  dopasowane do nas.