Projekty wnętrz

ZAMÓW PROJEKT >>

POZOSTAŁO DO KOŃCA PROMOCJI

Dni Godziny Minuty Sekundy

Łazienka 2,5 m2. To musisz wiedzieć, gdy projektujesz małą łazienkę

Publikacja 2022-06-09 13:05:40
Kategorie Wnętrza Łazienki

Jak w najprostszy sposób zaprojektować małą łazienkę? Co musze wiedzieć i na co zwrócić uwagę kiedy urządzam małą łazienkę? Jak urządzić małą łazienkę ładnie i praktycznie? Wielu zadaje sobie takie pytania w sytuacji kiedy staje przed wyzwaniem jakim jest aranżacja małej łazienki. Rzeczywiście, nie jest to wcale takie proste, jakby się wydawało. Nie ma uniwersalnego sposobu na projekt małej łazienki. Wszystko zależy od tego jaki metraż ma wnętrze łazienki, jaki jest układ pomieszczenie, jakim dysponujemy budżetem. Czy mamy wiedzę i doświadczenie w aranżacji i projektowaniu wnętrz.

Projektowanie małej łazienki może stanowić wyzwanie. Przyda się zapewne znajomość kilku istotnych informacji i wskazówek, które pomogą Ci urządzić małą łazienkę. Zapoznając się z naszym artykułem:

 • Dowiesz się jak w kilku prostych krokach zaprojektować małą łazienkę
 • Poznasz podstawy, które musisz poznać, zanim rozpoczniesz projektowanie małej łazienki
 • Znajdziesz odpowiedz na to jakie kolory wybrać do małej łazienki
 • Zrozumiesz, dlaczego oświetlenie w małej łazience jest tak istotne
 • Poznasz sprawdzone sposoby na optyczne powiększenie niewielkiej łazienki
 • Zobaczysz kreatywny pomysł na projekt małej łazienki 2,5m2

Łazienka 2,5 m2. To musisz wiedzieć, gdy projektujesz małą łazienkę

Jak w kilku prostych krokach zaprojektować małą łazienkę? 

Podstawą udanej aranżacji małej łazienki jest przede wszystkim DOBRY PLAN oparty na przemyślanych oczekiwaniach i wykonywanie wszystkich czynności we właściwej kolejności. A więc:

KROK 1

Przeanalizuj dokładnie oczekiwania i potrzeby wszystkich domowników. To bardzo WAŻNE i stanowi punkt wyjściowy do kolejnych kroków

KROK 2

Kiedy już wiesz czego oczekujesz wymierz dokładnie wnętrze łazienki, rozrysuj pomieszczenie na kartce z zapisaniem wszystkich wymiarów i na tej podstawie szukaj najlepszego układu funkcjonalnego w Twojej łazience. To znaczy po prostu zagospodaruj pomieszczenie, ustal gdzie co ma się znaleźć

KROK 3

Teraz kiedy wiesz już czego oczekujesz i jak rozplanujesz wnętrze łazienki możesz zabierać się za wystrój wnętrza łazienki czyli wybór mebli, sanitariatów, płytek, kolorów, dekoracji.

WAŻNE !!!! Zanim jednak to zrobisz zapoznaj się z podstawowymi zasadami dotyczącymi zachowania ergonomii w łazience.

Wszystkie podstawy, które musisz poznać, zanim rozpoczniesz projektowanie małej łazienki 

Istnieją sprawdzone już zasady dotyczące optymalnej ilości miejsca między określonymi elementami wyposażenia łazienki, warto więc się z nimi zapoznać:

1. Są pewne optymalne odległości przed niektórymi elementami wyposażenia; nie ma dokładnego pomiaru, bo każda łazienka jest inna, ale warto zwrócić uwagę na minimalne i maksymalne odległości. I tak:

 • przed toaletą najlepiej zachować od 60 do 80 na 80 centymetrów.
 • przed umywalką najlepsza będzie przestrzeń 70x100 centymetrów.
 • w przypadku wanny i prysznica, przed wanną najlepiej zostawić od 70-100 centymetrów na od 100 do 120 cm by samo wyjście czy wejście do wanny nie było wyzwaniem, a w przypadku prysznica; od 90 do 110 na od 80 do 100 centrymetrów

2. Tak samo mamy też optymalne odległości między elementami wyposażenia a ścianą;

 • w przypadku toalety będzie to ok. 60cm
 • jeśli chodzi o umywalki – 30cm

3. Warto też zwrócić uwagę na odległości, jakie elementy wyposażenia mają między sobą.

 • między umywalką a sedesem i wanną zachowajmy przynajmniej 20cm,
 • a między prysznicem a sedesem i umywalką – 30 centymetrów.
 • jeśli posiadamy dwie umywalki, odległość między nimi powinna wynosić także 30 centymetrów.

Wszystkie podstawy, które musisz poznać, zanim rozpoczniesz projektowanie małej łazienki

Jakie kolory wybrać do małej łazienki? Oto, co musisz wiedzieć 

Skoro mamy już funkcjonalne zaplanowanie łazienki za sobą, możemy przejść do kolejnych etapów urządzania małej łazienki; najlepiej zacząć od kolorystyki. Wybór kolorystyki do małej łazienki wcale nie jest aż taki trudny jak się wydaje.

UWAGA!!! prawdopodobnie nie będzie to nic szokującego, ale do małych łazienek, czy też generalnie małych pomieszczeń, najlepiej WYBIERAĆ co do zasady, jasne i naturalne kolory, takie jak biel, beż i szarości czy barwy pastelowe.

SĄ JEDNAK WYJĄTKI : Nie jest to jednak reguła; jak najbardziej przy odrobinie wyobraźni i odpowiednim umiejętnościom możemy zaaranżować małą łazience w ciemniejszej kolorystyce, np. w barwach takich jak czerń, butelkowa zieleń czy granat. Wszystko jest możliwe przy aranżacji, jeśli tylko użyjemy trochę wyobraźni i się dobrze postaramy.

A dlaczego to jasne kolory wpasowują się dobrze w małe pomieszczenia? Te barwy mają pewną właściwość gdy stosuje się je w pomieszczeniach; mają to do siebie, że optycznie powiększają wnętrze, gdy odbija się od nich światło. I to prowadzi nas do kolejnego etapu aranżacji małej łazienki.

Dowiedz się dlaczego oświetlenie w małej łazience jest tak istotne 

Światło to w urządzaniu niezwykle istotny element. Samo oświetlenie może całkowicie odmienić wnętrze, nadać mu niepowtarzalnego klimatu, wszystko to za pstryknięciem włącznika światła. To jak dobrać odpowiednie oświetlenie do małej łazienki?

Przede wszystkim w żadnym pomieszczeniu nie może zabraknąć oświetlenia głównego; mogą to być lampki sufitowe czy duża lampa wisząca na sufit. Ale to nie wszystko; warto zastanowić się nad kolejnymi źródłami oświetlenia. Wiele lat temu duża lampa sufitowa wystarczała do oświetlenia wnętrz, ale dziś w prawie każdym pomieszczeniu pojawiają się dodatkowe źródła światła. W przypadku małej łazienki warto podświetlić lustro; można to zrobić np. za pomocą lampek LED w paskach. Dodatkowo można się pokusić o podświetlone szafki czy półki i lampy podłogowe.

W odpowiedzi na pytanie dlaczego oświetlenie w małej łazience jest tak istotne, przede wszystkim jest ważnym czynnikiem dzięki któremu optycznie powiększymy wnętrze małej łazienki.

Poznaj sprawdzone sposoby na optyczne powiększenie niewielkiej łazienki 

Istnieje wiele sposobów na optyczne powiększenie naszej małej łazienki oprócz jasnej kolorystyki i dobrego oświetlenia. Jednym ze sposobów jest zawieszenie dużego lustra. Lustro będzie odbijało światło jeszcze bardziej, co, rzecz jasna, jeszcze bardziej optycznie powiększy wnętrze. Kolejnym sposobem jest zastosowanie spójnych płytek, które jednolitą powierzchnią spowodują, że wnętrza wyda się przestronniejsze; tyczy się to i tych położonych w pionie, jak i poziomie. Zrezygnujmy jednak z wzorów na płytkach; postawmy na prostotę i minimalizm. Skoro już mowa o minimalizmie, to samo tyczy się dekoracji; nie możemy w końcu spowodować przepychu w łazience. Starajmy się zachować umiar przy dekorowaniu; proste dekoracje w zupełności wystarczą.

Łazienka 2,5m2. Kreatywny pomysł na projekt małej łazienki 

Przedstawiony w artykule projekt małej łazienki 2.5m2 wykonany został przez naszego projektanta pod indywidualne zamówienie. To kreatywny pomysł na małą łazienkę, która przyznacie prezentuje się niezwykle ciekawie.

Kolorystyka łazienki jest głównie jasna, dominuje jasna szarość i biel a także gdzieniegdzie elementy drewna. Łazienka jest bez okna dlatego też, jest bardzo dobrze oświetlona; na suficie widać jasne, ciepłe lampki sufitowe, a nad umywalką dodatkową lampę wiszącą oświetlającą lustro. Samo lustro dodatkowo pomaga w powiększeniu wnętrza; jest duże i odbija dużo światła.

Dzięki przemyślanemu układowi funkcjonalnemu udało się tu zmieścić wszystkie niezbędne elementy wyposażenia; widać toaletę wiszącą, umywalkę z szafką, prysznic i nawet pralkę, nad którą wisi stylowy kaloryfer.

Łazienka zaaranżowana została prosto i minimalistycznie. Mimo niewielkiego metrażu łazienka jest śliczna i praktyczna.

Łazienka 2,5m2. Kreatywny pomysł na projekt małej łazienki

 

Szukasz pomysłów, inspiracji na urządzenie łazienki zapoznaj się z naszymi propozycjami na projekty łazienek wykonanych przez naszych projektantów

Podziel się