Projekty wnętrz

ZAMÓW PROJEKT >>

POZOSTAŁO DO KOŃCA PROMOCJI

Dni Godziny Minuty Sekundy

Mała kuchnia. Jak w 5 krokach zaaranżować małą kuchnię pięknie i bez błędów?

Publikacja 2022-06-17 12:09:16
Kategorie Kuchnia

Wszyscy wiemy, jak ważna w każdym domu jest kuchnia. W niej przygotujemy wspaniałe posiłki, często pogawędzimy z innymi domownikami. Jaki jest więc najlepszy sposób, by dobrze uchwycić klimat tego wnętrza? O czym należy pamiętać przy aranżacji wnętrza małej kuchni, a z czego warto zrezygnować?

W tym artykule:

 • poznasz podstawy planowania aranżacji małej kuchni;
 • zobaczysz pomysły na odpowiednie rozmieszczenie elementów wyposażenia;
 • znajdziesz podpowiedzi co do wyboru kolorystyki w małej kuchni;
 • dowiesz się, dlaczego oświetlenie jest tak istotne w małych kuchniach;
 • zrozumiesz, dlaczego w małych kuchniach należy zachować umiar w dekoracjach.

Jak zaplanować aranżację małej kuchni? 

W aranżacji każdego wnętrza przyda się dobry plan. Dokładny plan wnętrza pozwoli na uniknięcie późniejszych niemiłych niespodzianek przy aranżacji. Ale jak dobrze rozplanować małą kuchnię i od czego zacząć planowanie aranżacji małej kuchni? Warto na tym etapie stworzyć projekt kuchni który da nam dobry obraz tego, jak będzie wyglądało wnętrze. Projekt można wykonać samemu lub zamówić od profesjonalnej firmy projektowej. O czym powinniśmy pamiętać przy tworzeniu projektu kuchni?

 1. Zastanówmy się, jakie są oczekiwania nasze i domowników. Zadajmy sobie pewne pytania dotyczące naszej kuchni. Ile czasu będziemy spędzać w kuchni? Czy często będziemy gotować? Czy potrzebujemy wielu elementów wyposażenia?
 2. Wykonajmy dokładne wymiary każdego elementu kuchni. Odmierzmy wymiary elementów wyposażenia i dobierzmy takie, które pozwolą nam jak najlepiej zagospodarować przestrzeń.
 3. Zastanówmy się, w jakim stylu będzie aranżowana nasza kuchnia. Każdy ma nieco inny gust, ale stylów mamy do wyboru tyle, że z łatwością znajdziemy coś dla siebie. Ten etap jest ważny, bo od stylu zależy cały wygląd wnętrza.

Jest pewien bardzo istotny element na który kiedy rozpoczynamy planowanie kuchni powinniśmy zwrócić uwagę. Przy tworzeniu projektu warto rozdzielić kuchnię na trzy strefy według tak zwanej zasady trójkąta. W kuchni tworzy się metaforyczny trójkąt, którego „wierzchołki” stanowią trzy główne strefy kuchni. Sprawia to, rzecz jasna, że kuchnia jest bardziej uporządkowana. Podział na strefy eliminuje chaos w kuchni, co zawsze jest plusem.

Gdy wszystkie te etapy planowania mamy za sobą i mamy pewność, że wiemy dokładnie, jak będzie wyglądało wnętrze, możemy przejść do kolejnych kroków aranżacji małej kuchni.

Aranżacja małej kuchni

Jakie elementy wyposażenia są potrzebne w małej kuchni? 

W każdym wnętrzu są jakieś elementy wyposażenia; w kuchni widujemy takie, których nie zobaczymy w żadnym innym pomieszczeniu. W kuchni praktycznie każdy z elementów wyposażenia jest istotny i nie można żadnego pominąć. Przy wybieraniu elementów wyposażenia trzeba zwrócić uwagę na wcześniej wspomnianą zasadę trójkąta. Powinniśmy tak dobrać meble, by aranżacja według tej zasady była możliwa.

W każdej kuchni znajdziemy m.in.:

 • płytę grzewczą, która znajdzie się w pierwszej strefie – strefie gotowania;
 • zlew, który znajdziemy w drugiej strefie – strefie zmywania. Warto dodać, że zlew najczęściej znajduje się pod ścianą, gdzie znajduje się okno;
 • szafki i regały, których duża ilość będzie w jednym miejscu, które będzie strefą przechowywania;
 • lodówkę, często z zamrażalką;
 • piekarnik;
 • mikrofalówkę.

W elementach wyposażenia kuchni liczy się praktyczność i ergonomia; starajmy się jak najbardziej funkcjonalnie zagospodarować dostępną przestrzeń. Warto pamiętać, by meble pasowały do innych elementów pomieszczenia – m.in. do kolorystyki.

Jakie kolory najlepiej wybrać do małej kuchni? Oto, co musisz wiedzieć o kolorystyce kuchni 

Wybór barw w małych kuchniach wcale nie jest aż tak trudny; nie taki diabeł straszny, jak się wydaje! Nie będzie to coś przesadnie zadziwiającego, ale w małych pomieszczeniach najlepiej sprawdzają się jasne i naturalne kolory. Nie jest to jednak reguła i są pewne wyjątki: możliwe jest, dzięki kreatywności, wiedzy, i umiejętnościom zaaranżowanie małej kuchni w ciemniejszej kolorystyce. Jest jednak pewien istotny powód, dla którego tak często widujemy jaśniejsze barwy w mniejszych pomieszczeniach, w tym w małych kuchniach. Jasne kolory cechuje to, że odbijają światło, co optycznie powiększa całe wnętrze, dodając mu przestronności. To prowadzi nas do kolejnego etapu aranżacji małej kuchni...

Mała kuchnia. Jak w 5 krokach zaaranżować małą kuchnię pięknie i bez błędów?

Dlaczego oświetlenie jest tak istotne w małych kuchniach?

Oświetlenie to jeden z najważniejszych elementów KAŻDEGO wnętrza, bez którego żadne wnętrze nie prezentowałoby się tak dobrze. Światło ma coś w sobie, co może zmienić charakter każdego wnętrza. Niesamowicie istotną cechą światła jest to, że stwarza wrażenie przestronności.

Ważne jest więc, by zadbać o odpowiednie oświetlenie naszej małej kuchni. Są dwa rodzaje oświetlenia, o których należy pamiętać:

 • oświetlenie sztuczne. Zwykle wiele lat temu w pomieszczeniach znajdowało się tylko główne źródło światła na suficie, ale dziś coraz częściej widzimy dodatkowe źródła oświetlenia. W przypadku kuchni możemy podświetlić blaty robocze, co ułatwi pracę w kuchni wieczorami. Warto też podświetlić szafki i regały, a także – jeśli znajduje się w naszej kuchni – stół, najlepiej lampami wiszącymi;
 • oświetlenie naturalne. W każdym wnętrzu warto pamiętać o naturalnym świetle; im więcej promyków słońca wpuścimy do naszej kuchni, tym lepiej. Zadbajmy więc o to, by naturalne światło łatwo wpadało do kuchni dzięki dużym oknom.

A więc, odpowiadając na pytanie dlaczego oświetlenie jest tak istotne w małych kuchniach, światło optycznie powiększa wnętrze, co w przypadku mniejszych pomieszczeń, np. właśnie małej kuchni, będzie bardzo pomocne.

Mała kuchnia, oświetlenie

Diabeł tkwi w szczegółach; dekorowanie i dlaczego w małej kuchni należy zachować umiar w dodatkach 

Dekoracje zawsze były istotnym elementem w aranżacji wnętrz. Pozwalały na dodatkowe urozmaicenie wnętrza i nadanie mu wyjątkowego klimatu. Ale jak dobrze udekorować małą kuchnię? Tutaj sprawa wygląda nieco inaczej niż w większych pomieszczeniach. W przypadku małej kuchni, czy też generalnie małych wnętrz, nie możemy przesadzić z dekoracjami. Gdy zastosujemy zbyt wiele dodatków, pokój wyda się chaotyczny. Jakie więc dekoracje najlepiej wpasują się do małej kuchni?

 • lamele. Lamele to ostatnio hit w aranżacjach – widać je coraz częściej w kuchniach, salonach i przedpokojach. I słusznie – jest to minimalistyczna i prosta dekoracja, a nieźle wykonuje swoją robotę; wygląda naprawdę dobrze.
 • Lustro. Lustra w kuchni brzmią jak dziwny pomysł na pierwszy rzut oka, ale tak naprawdę mogą nie tylko dobrze wyglądać, ale też pomóc w stworzeniu wrażenia przestronności w kuchni. Lustro dodatkowo odbije światło, co optycznie powiększy wnętrze.
 • Rośliny. Roślinki doniczkowe, pnącza, paprocie; jest wiele rodzajów i gatunków roślin, które mogą dodać wnętrzu trochę życia. Liście roślin są w kolorze butelkowej zieleni; jest to kolor, który pomaga się zrelaksować i uspokoić.
 • Plakaty. Plakaty możemy zawiesić na ścianach, by wypełnić na nich puste miejsca. Takie plakaty są dostępne w różnych barwach, motywach i wzorach, więc na pewno znajdziesz taki, który będzie dla Ciebie najlepszy.

Reasumując, przy dekorowaniu małej kuchni zachowajmy umiar, postawmy na bardziej minimalistyczne dodatki. Krótko mówiąc – im mniej, tym lepiej.

A więc, czy aranżacja małej kuchni jest trudna? Absolutnie nie! Jeśli tylko będziemy postępować według jasnych zasad i skorzystamy ze wskazówek, z łatwością zaaranżujemy wymarzoną małą kuchnię. Wystarczy kreatywność i cierpliwość, a nasze marzenia o idealnej niewielkiej kuchni się spełnią. Planowanie domu rozpoczynamy właśnie od zaplanowania ukłądu funkcjonalnego kuchni szczególnie jeśli kuchnia połączona jest z salonem

 

Podziel się