Projekty wnętrz

ZAMÓW PROJEKT >>

POZOSTAŁO DO KOŃCA PROMOCJI

Dni Godziny Minuty Sekundy

Salon z narożnikiem czy sofą? Jak ustawić sofę i narożnik w salonie?

Publikacja 2022-07-07 13:18:50
Kategorie Wnętrza Salonu

Salon to niewątpliwie jedno z najważniejszych wnętrz mieszkań i domów a sofa lub narożnik to zdecydowanie jeden z najważniejszych elementów wyposażenia całego salonu. Ważne jest więc ich odpowiednie ustawienie, co jednak niestety czasem może sprawiać problem – ale bez obaw, dziś Ci pomożemy! Zastanawiasz się:

  • Co wybrać do salonu – czy lepsza będzie sofa czy narożnik?
  • Jakiego koloru powinien być narożnik lub sofa?
  • Jak ustawić sofę i narożnik w salonie?

Postaramy się dziś odpowiedz na te pytania. Przedstawimy aranżacje salonów z narożnikiem i aranżacje salonów z sofą.

Salon z narożnikiem czy sofą? Jak ustawić sofę i narożnik w salonie?

Co lepiej wybrać do salonu, sofa czy narożnik w salonie? 

Już na starcie zaczynają się lekkie kłopoty. Wybór między sofą a narożnikiem czasem może sprawiać problem – które z nich wybrać? Sofa jest mniej masywna, bardziej kompaktowa, no i czasem łatwiejsza w ustawieniu właśnie przez mniejszy rozmiar. Narożnik pasuje dobrze w dużych, przestronnych wnętrzach, bo jest większy. Często mieści się też tylko w narożniku, więc nie jest aż tak uniwersalny. Generalnie więc zależy to głównie od naszych preferencji, m.in. od tego, jak często będziemy z mebla korzystać, a także od metrażu naszego pomieszczenia.

Narożnik i sofa w salonie – jaki kolor wybrać? 

Sofa i narożnik to dość spore meble. Zajmują sporo miejsca, wręcz śmiało można powiedzieć że często najwięcej ze wszystkich mebli w salonie. Przez to, że są takie duże, ważne jest, by kolorystycznie pasowały do wnętrza i nie rujnowały jego przestronności. Jaki więc kolor wybrać sofy lub narożnika? Zależy to od samej kolorystyki naszego wnętrza. Niech sofa czy narożnik pasuje do barw ścian, dekoracji, innych mebli – ale za bardzo się z nimi nie zlewa. Warto też wspomnieć że bardzo ciemne sofy i narożniki mogą zrujnować przestronność wnętrza – jasna sofa i narożnik wręcz pomogą w optycznym powiększeniu wnętrza salonu.

Sposoby na ustawienie narożnika i sofy w salonie 

Teraz czas przejść do samej pozycji mebla we wnętrzu. Na umieszczenie narożnika i sofy w salonie jest wiele sposobów – oto kilka z nich:

  • Sofa pod ścianą w salonie: Najprościej będzie zwyczajnie ustawić sofę pod ścianą, bezpośrednio naprzeciwko szafki RTV. Jest to najczęściej spotykane i najprostsze ustawienie. Dzięki niemu przed sofą można ustawić stolik kawowy, a sama sofa stojąca tuż pod ścianą nie zajmuje wiele miejsca.
  • Sofa na środku salonu: Innym sposobem jest ustawienie sofy dalej od ściany. Może to zająć więcej miejsca, ale mniej niż w przypadku narożnika, który jest o wiele większy. Prosta wolnostojąca sofa bliżej środka salonu nie zajmie gigantycznej ilości miejsca. Zwolni jednak przestrzeń pod ścianą, pod którą można np. postawić regały.

Sofa na środku w salonie

  • Sofa i narożnik dzieląca strefy: Sofa czasami występuje jako granica między salonem a kuchnią kiedy urządzamy salon z aneksem. Można tu też wykorzystać narożnik, tak samo jak wykorzystuje się stojący pod ścianą stół do oddzielenia stref salonu z aneksem. Jest to praktyczny sposób na wyraźną granicę między strefami, i bardzo dobre miejsce na sofę.

Narożnik w salonie dzielący strefy

  • Narożnik pod ścianą: Narożnik postawiony najzwyczajniej w rogu pokoju to dla niego najlepsze miejsce, a jednocześnie najczęściej spotykane i najprostsze. Narożnik zajmie wtedy mniej miejsca, niż gdyby stał na środku pokoju – im bliżej ściany, tym lepiej.

Narożnik w salonie pod ścianą

Sofa lub narożnik to kluczowe elementy każdego salonu. Niesamowicie istotne jest ich właściwe ustawienie, mamy więc nadzieję że nasze podpowiedzi pomogły Ci w tym zadaniu. Jeżeli dalej nie jesteś pewny, jak ustawić sofę lub narożnik w swoim salonie, sprawdź inspiracje i pomysły na aranżacje wnętrz na naszym blogu, zobaczysz przykładowe aranżacje salonów z sofą lub narożnikiem.

Podziel się