Projekty wnętrz

ZAMÓW PROJEKT >>

POZOSTAŁO DO KOŃCA PROMOCJI

Dni Godziny Minuty Sekundy

Czy można optycznie powiększyć małe mieszkanie?

Publikacja 2020-02-29 08:19:14
Kategorie Wnętrza mieszkania i domu

Oczywiście, że można. Wcale nie potrzeba do tego wiertarek i młotków, ani innych sprzętów którymi można rozwalić ścianę. Przestrzeń można „optycznie” powiększyć, używając do tego różnych trików i sprawdzonych metod. Niektóre mogą Ci się spodobać, a niektóre nie; do wyboru, do koloru. Oto kilka sposobów, jak można optycznie powiększyć przestrzeń w twoim mieszkaniu.

Jedna z najważniejszych zasad, jeżeli chodzi o powiększanie mieszkania, brzmi: „Nie zagracaj mieszkania”. Chodzi tu głównie o to, by nie przesadzać z dekoracjami, meblami, ani różnymi niepotrzebnymi przedmiotami poustawianymi bez pomysłu. Staraj się wykorzystywać wszystkie wolne przestrzenie w Twoim mieszkaniu. Jeżeli nadal masz problem z ilością rzeczy leżących na wierzchu bez ładu i składu w pokojach, przeglądaj szafy, szafki, półki, półeczki. Może tam będzie miejsce na takie bibeloty. Jeżeli to też nie do końca działa, możesz takie rzeczy sprzedać na stronach aukcyjnych typu Allegro, albo dać przyjaciołom lub rodzinie, jeśli ich potrzebują.

Pamiętaj też o świetle! Nie chodzi tylko o lampy i lampki w różnych miejscach; wystarczy wpuścić do pokoju światło dzienne podczas dnia. I kłopot z głowy. Jest tylko jeden haczyk: zasłony. Najlepiej by nie były w ciemnych kolorach, bo będą sprawiać, że mieszkanie stanie się mniejsze, bo tak jak ciemne kolory wyszczuplają sylwetkę tak w aranżacji wnętrz zmniejszają optycznie przestrzeń.

Jakie wybrać meble do małego mieszkania by optycznie powiększyć przestrzeń? 

Jeżeli chodzi o meble, to najlepiej wybierać te z nóżkami. Niby taki mały element, nieistotny dla niektórych ludzi, ale taka kanapa z nóżkami wydaje się być lżejsza optycznie, odsłonią przestrzeń pod nią i dodaje lekkości wnętrzu. Ponadto taka wolna przestrzeń może być wykorzystywana do różnych celów. Lekkości wnętrzu mogą też dodać meble przezroczyste i ażurowe, najlepiej w malutkich przestrzeniach gdzie trzeba mieć jak najwięcej miejsca. Możesz też gdzieś ustawić różne szklane elementy, niektóre mogą pomóc w oddzielaniu przestrzeni i tym samym nie ograniczą jej. Na przykład w kuchniach dobrze sprawdzą się szafki z przezroczystymi drzwiczkami, i dodatkowo oświetlane. Jakie meble najlepiej wybierać? Według większości ludzi najlepiej wybierać meble duże, ale w małej ilości. Małe, ale w dużej ilości będą tylko przeszkadzać i zagracać przestrzeń. Pomieszczenie wtedy będzie mało funkcjonalne a do tego uzyskamy efekt odwrotny do zamierzonego.

Jakie meble do salonu w małym mieszkaniu

W małym mieszkaniu najlepiej meble lekkie, na nóżkach, duże, w małej ilości

Optycznie powiększona przestrzeń. Dodatki i dekoracje w małym mieszkaniu. 

Chcąc powiększyć optycznie wnętrze swojego mieszkania musisz mądrze dobierać dodatki i dekoracje i rzecz jasna nie przesadzać z ich ilością. Dekoracyjny dywan, poduszki, plakat czy dekoracyjna donica dobrze podkreślą wnętrze same w sobie. Oczywiście muszą się w tym zestawieniu znaleźć lustra! Wieszaj, kładź, wykorzystuj, ustawiaj! Powiększą pokój naprawdę dobrze, o kilka dobrych metrów. Odmienią pokój „nie do poznania”. Warto stawiać lustra w pokojach z powodu odbijanego światła. Dzięki nim w pokoju będzie jaśniej, a co z obrazami? Oczywiście można je wieszać, bo dlaczego nie? Piękne obrazy powiększą optycznie pokój. Natomiast nie radzimy wieszać na ścianach kilku małych obrazów lub, co gorsza, obrazu stworzonego z kilku części. Wywołają chaos i zmniejszą optycznie wnętrze.

Małe mieszkanie, optycznie powięszone, dodatki, zasłony turkusowe, Szafa z drzwiami przesuwnymi z lustrami

Kolory w małym mieszkaniu, które optycznie powiększą przestrzeń 

Jakie kolory dobierać do wnętrz? Zależy czy chodzi o małe czy duże. W małych wnętrzach najlepiej wybrać jasne kolory, bo, jak już wspomnieliśmy, czerń wyszczupla sylwetkę, ale i może optycznie zmniejszyć pokój, czego raczej nie chcemy, prawda? Warto używać kolorów kontrastujących ze sobą i monochromatycznych, na przykład skale zieleni i żółci. Powstanie dzięki temu wrażenie sporego wnętrza, gdy w rzeczywistości nie jest tak duże.

Jasna kolorystyka w małym mieszkaniu, lustra powiększające przestrzeń

 Jasna kolorystyka w małym mieszkaniu, lustra na ścianie w salonie powiększające optycznie przestrzeń

Co z podłogą w małym mieszkaniu?! 

Wiele osób nie wie, jak wybrać odpowiednią podłogę do małego mieszkania. Nie wiedzą, jak połączyć materiały stosowane w pomieszczeniach, na przykład płytki w kuchni, z dobrą podłogą -panelami w pozostałym pomieszczeniach. Ale po co to wszystko? Można użyć tego samego materiału i w ten sposób też optycznie powiększysz mieszkanie ponieważ jedna struktura podłogi stworzy wrażenie przestronności i nie wprowadzi nie potrzebnych podziałów już i tak na małej powierzchni.

Co z podłoga w małym mieszkaniu?! , panele podłogowe na ścianie w sypialni

Na aranżacji powyżej pokazany jest sposób na optyczne powiększenie przestrzeni w sypialni poprzez zastosowanie jednolitej faktury materiału na podłodze i ścianie

Sposób na optyczne powiększenie przestrzeni w małym mieszkaniu jednolita podłoga w kuchni salonie i hol

Na zdjęciu powyżej pokazany jest sposób na optyczne powiększenie przestrzeni w małym mieszkaniu  - jednolita podłoga w kuchni salonie i hol

Jeśli nie  wiesz jak powiększyć optycznie swoje małe mieszkanie zapoznaj się z naszą oferta na aranżację mieszkania https://e-wystroj-wnetrz.pl/projektowanie-wnetrza/projekt-mieszkania

Podziel się