Projekty wnętrz

ZAMÓW PROJEKT >>

POZOSTAŁO DO KOŃCA PROMOCJI

Dni Godziny Minuty Sekundy

Industrialny wystrój wnętrza w Twoim mieszkaniu

Publikacja 2020-05-08 15:28:20
Kategorie Wnętrza mieszkania i domu

Styl industrialny w architekturze pojawił się w XX wieku. Szczególnie widoczny był na amerykańskich filmach, w których bohaterowie zamieszkiwali lofty, czyli pomieszczenia pozostałe po starych fabrykach, magazynach, zabudowaniach przemysłowych. Styl industrialny kilkadziesiąt lat temu był naturalną konsekwencją życia w społeczeństwie przemysłowym. Dziś w erze postindustrialnej mieszkania urządzone w tym stylu stają się na nowo modne. Jeżeli podoba się nam ten styl, z pewnością wcześniej czy później zadamy sobie pytanie: jak urządzić gustownie mieszkanie industrialne? Możemy zaplanować wystrój całego wnętrza: od korytarza, poprzez salon i pokoje, aż do kuchni i łazienki. Industrialne wnętrze całego mieszkania z pewnością będzie robiło wrażenie na nas i naszych gościach.

Przestrzeń – istotny element stylu industrialnego

Mieszkania XX-wieczne, które urządzano w zabudowaniach pofabrycznych były bardzo przestrzenne. Zazwyczaj posiadały wysoko zawieszony sufit – były to pomieszczenia wysokie. Okna w nich były o wiele większe niż w standardowych mieszkaniach, większe nawet niż w kamienicach. Często w mieszkaniu w stylu industrialnym było jedno duże pomieszczenie bez ścian działowych albo dwa większe pomieszczenia.

Dużą przestrzeń, obecną w mieszkaniu w stylu industrialnym, można osiągnąć i we współczesnym salonie niewielkich rozmiarów. Należy tylko umiejętnie zaprojektować wystrój wnętrza. Przy odrobinie fantazji i inwencji twórczej z pomocą architekta, a czasem i sami jesteśmy w stanie doskonale urządzić swój pokój z mocnym wydźwiękiem przemysłowym.

Elementy składające się na styl industrialny

Pokój albo salon połączony z kuchnią albo aneksem kuchennym? Owszem, takie rozwiązanie było czymś normalnym w mieszkaniu przemysłowym.

Podobnie jak:

  • ściana z czerwonej cegły,
  • metalowa lampa,
  • metalowy stolik,
  • hokery pełniące funkcję krzeseł,
  •  schody, po których wchodzimy np. wprost do salonu,
  • płytki w stylu metro,
  • ryflowana blacha.

Elementy ciężkie, metalowe doskonale opisują specyfikę tego stylu architektonicznego. Te wszystkie istotne detale przenosimy do naszego mieszkania, ale stosujemy je w lżejszej formie, np. metalowa lampa wcale nie musi być tak samo masywna i zniszczona jak oryginał z I połowy XX wieku. Podobnie jak hokery nie muszą być wyposażone w grube podstawy zajmujące dużo miejsca. Styl industrialny dzisiaj aranżuje się na bazie lżejszych konstrukcji, osiągając nawet lepszy efekt niż w naturalnych mieszkaniach w stylu industrialnym. Mamy możliwość nasycenia przestrzeni meblami nowoczesnymi, które można dobrać w odpowiadającej nam kolorystyce i kształcie. To my sami tworzymy styl industrialny w naszym mieszkaniu i domu.

Mieszkanie w stylu industrialnym, wnętrze łazienki, płytki zielone, szare i drewno

Jak urządzić kuchnię w stylu industrialnym?

Ważnym elementem w kuchni są metalowe lampy i lampiony zaprojektowane w taki sposób, aby przypominać dawne oświetlenie fabryczne, które oświetlało taśmę produkcyjną albo stoły czy blaty fabryczne. Uchwyty w szafkach powinny być metalowe dopasowane do pozostałych elementów obecnych w mieszkaniu. Samą  kuchnię warto wykończyć płytkami w stylu metro, które doskonale podkreślą styl industrialny. W wystroju wnętrza kuchni może się również pojawić fragment betonu, czerwonej cegły, blachy ryflowanej. Przy pomocy tych elementów można zaprojektować intrygującą i elegancką jadalnię industrialną.   

Kuchnia w stylu industrialnym, Fronty drewniane i czarnem czarna wyspa kuchenna, zegar industrialny 

Industrialna sypialnia

Pomimo że styl industrialny kojarzy się z surowością i chłodem, nic nie stoi na przeszkodzie, aby naszą sypialnię urządzić w taki sposób, żeby była miejscem przytulnym i ciepłym. Do aranżacji tego pomieszczenia dobrze jest wykorzystać drewniane konstrukcje. Najlepiej jeśli będzie to drewno surowe. Mogą to być proste drewniane szafki, drewniane łóżko, deski gustownie zamontowane na ścianie, drewniane surowe blaty czy atrapy skrzyń pofabrycznych, w których trzymamy garderobę. Z wieka starej skrzyni fabrycznej można zrobić drzwi do szafy. Wszystko zależy od naszej pomysłowości, jaki wystrój wnętrza sypialni sobie zaprojektujemy. Zanim przystąpimy do pracy, wszystko należy dobrze przemyśleć, podzielić się pomysłem z kimś, poprosić o ocenę albo skorzystać z gotowego projektu. W naszej industrialnej sypialni musimy się przede wszystkim dobrze czuć podczas odpoczynku, zasypiania i budzenia się rano.

Styl industrialny można z powodzeniem zaaranżować również w korytarzu, łazience i pozostałych pokojach. Warto pomyśleć nad ciekawym projektem i uwzględnić w nim te elementy, które tworzą ten styl. Idealnie, jeśli uda się nam stworzyć takie mieszkanie w stylu industrialnym, które będzie dla nas przytulnym miejscem do życia.

Sypialnia w stylu industrialnym, cegła na ścianie, łóżko szare z zagłówkiem, szafki nad łóżkiem w kolorze drewnianym i szarym

Podziel się