Projekty wnętrz


PROMOCJA TRWA JESZCZE PRZEZ:

Dni Godziny Minuty Sekundy

Jak dobrze urządzić salon?

Publikacja 2020-03-01 12:10:47
Kategorie Salony

Salon to jedno z najważniejszych wnętrz w mieszkaniu. Przyjmujemy tam gości, rozmawiamy, odpoczywamy. Musi być więc ładnie wystylizowany. Pokażę Ci, jak można w łatwy i niedrogi sposób sprawić, by Twój salon wyglądał pięknie. Ale pamiętaj – nie bój się eksperymentów. To są tylko wskazówki, a nie złote reguły! W moim dzisiejszym  artykule przedstawię Wam kilka rad:  jakie kolory dobrać przy urządzeniu salonu? jakie dekoracje i dodatki do salonu?, jak ustawić meble w salonie?

Jakie kolory dobrać przy urządzaniu salonu? 

To wcale nie jest aż takie trudne, jak się większości ludziom wydaje! Najłatwiejszym, najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wybrać do salonu kolory neutralne, typu czerń, biel, beż i różne odcienie szarości. Możesz do nich dodać elementy w innym kolorze, który będzie kontrastował z nimi i oczywiście do nich pasował. Co więcej kiedy zechcesz wystarczy zmiana kolorystyczna kilku dodatków i pomieszczenie zyska zupełnie nowy charakter.

Zapamiętaj:

 • Najlepiej do salonów mogą pasować kolory naturalne
 • Dodatki niech będą w kontrastowym kolorze
 • Dzięki zastosowaniu neutralnej bazy kolorystycznej łatwiej przeprowadzić metamorfozę salonu kiedy zajdzie potrzeba

Salon, kolory neutralne, szarość, biel, dodatki w kolorze żółtym

Jakie dekoracje i dodatki będą pasować do salonu i w jakich kolorach? 

W salonie dekoracje i dodatki stanowią przysłowiowa wisienkę na torcie. Nie może ich zabraknąć. Nie może być ich tylko ani za dużo, ani za mało. W pierwszym przypadku zbyt wiele dekoracji wywoła chaos, a w drugim salon będzie zbyt pusty. W salonie mogą się znaleźć rośliny (zieleń pasuje do każdego wnętrza) w różnych miejscach, poduszki w różnych wzorach, z falbankami, kokardkami itp. plakaty, obrazy, donice oraz dywany. Dywan to bardzo ważny element salonu, wprowadzi poczucie przytulności. Najlepiej, by kontrastował dobrze zresztą dekoracji. Nie bez znaczenia jest też jego rozmiar. Jeśli zdecydowałeś się na neutralna kolorystykę ścian, naturalne kolory mebli możesz poeksperymentować z kolorystyką dodatków i dekoracji

Zapamiętaj:

 • Za dużo dekoracji wniesie chaos, za mało spowoduje pustkę
 • Dywan w kontrastowym kolorze pomoże podkreślić charakter wnętrza

Salon, dodatki w salonie, poduszki, cegła, dywan, kominek, oświetlenie

Ustawianie mebli w salonie– jakie i gdzie je ustawić? 

Meble to też ważny element salonu! W każdym salonie znajdziesz sofę lub kanapę, jakieś fotele, szafkę RTV i stolik kawowy. Tak jak z dekoracjami, niech pasują do siebie kolorystycznie i stylistycznie. A jak je ustawić? To już Twoja decyzja, ale są pewne wskazówki dotyczące ustawiania mebli z których możesz korzystać. Na przykład, możesz ustawić sofę naprzeciwko foteli a pośrodku stolik kawowy, co będzie dobrym sposobem, jeżeli lubisz popołudniowe rozmowy z innymi domownikami lub często przyjmujesz gości. Decydując się na ustawione mebli w salonie zastanów się co jest dla Ciebie najważniejszym w nim elementem, co ma stanowić jego główny punkt czy ma być to ściana RTV, strefa wypoczynku a może strefa jadalniana ze stołem, krzesłami i oświetleniem .

Jest sposób, który może sprawić, by twoje meble były piękne poprzez dodane im dekoracje. Na przykład stolik kawowy, jeżeli tak po prostu postawisz bez udekorowania, będzie wyglądał banalnie i nie przyciągnie uwagi tak jak udekorowany stolik. Sposób, który to naprawi, to sposób trzech kształtów, czyli inaczej zestawienia ze sobą na danym meblu trzech kształtów:

 • najpierw coś poziomego, np. taca z owocami
 • potem coś pionowego, np. świece,
 • a następnie coś fantazyjnego, np. figurka jakiegoś zwierzęcia.

Mebel nabierze charakteru i przyciągnie uwagę, nada też domowej atmosfery. W przypadku mebli większych niż stoliki kawowe, np. duży stół, możesz też użyć tego sposobu, ale niech te kształty nie będą skupione w jednym miejscu, tylko w różnych, po większej powierzchni, tak, by ok. 3/4 mebla nie było puste.

Podczas urządzania salonu pamiętaj też o równowadze Nie chodzi o równowadze mebli, żeby się nie chwiały (chociaż to też) J, tylko o tym, by np. poduszki z różnymi wzorami nie były zbyt blisko siebie, bo przestaną do siebie pasować. Pamiętaj też o zachowaniu odpowiednich proporcji. Możesz eksperymentować i sprawdzać, czy twój styl ci się spodoba pamiętając jednak o sposobie trzech kształtów, może ci się mocno przydać. Nie przestrzegaj tych reguł obowiązkowo! Traktuj je jako wskazówki, nie obowiązkowe zasady.

salon, jak ustawić meble w salonie

Zapamiętaj:

 • sposób trzech kształtów pomoże Ci w dekoracji mebli w salonie
 • wybierając ustawienie mebli w salonie zastanów się co ma być jego centrum
 • urządzając salon pamiętaj o zasadzie równowagi i zachowaniu proporcji

Salon, Jak dobrze urządzić salon?

Nadal nie wiesz, jak urządzić swój salon? To nic dziwnego, wielu ludzi ma z tym problem. Jeżeli potrzebujesz innych porad i pomocy w urządzaniu Twojego salonu i innych pomieszczeń, poproś o pomoc projektanta wnętrz my projektujemy salony online pod indywidualne zamówienie

https://e-wystroj-wnetrz.pl/

Podziel się