Projekty wnętrz

ZAMÓW PROJEKT >>

POZOSTAŁO DO KOŃCA PROMOCJI

Dni Godziny Minuty Sekundy

Jakie wybrać meble do pokoju dziecięcego dla dziewczynki i dla chłopca?

Publikacja 2022-07-04 06:43:43
Kategorie Pokoje dziecięce

Aranżacja pokoju małego dziecka może być tak samo przyjemna, jak może być skomplikowana. Pokoje dziecka mocno różnią się od siebie w zależności od płci lokatora, wybranie odpowiednich dla naszego dziecka elementów wystroju jego wnętrza może być więc wielkim wyzwaniem, szczególnie wybór odpowiednich mebli. Jakie więc wybrać meble do pokoju dziecięcego dla dziewczynki, a jakie dla chłopca?

W tym artykule dowiesz się:

  • jak wybrać meble do aranżacji pokoju dziecięcego
  • jakie meble są istotne w pokoju dziecięcym dla chłopca;
  • jakie meble wybrać do pokoju dziecięcego dla dziewczynki.

Wybór mebli do aranżacji pokoju dziecięcego 

Każdy projekt pokoju dziecięcego będzie zawierał pewne powtarzające się meble. Jakie meble właściwie powinny znaleźć się w pokoju dziecięcym? Pokój dziecka zwykle podzielony jest na trzy strefy:

  • W strefie nauki znajdzie się biurko, zwłaszcza gdy dziecko przygotowuje się do nauki w szkole. Przydadzą się tutaj też meble do przechowywania przyborów i książek, a nad biurkiem na ścianie tablica do zapisywania najważniejszych informacji do zapamiętania.
  • W strefie zabawy niezbędna będzie szafka do przechowywania zabawek. Warto dokupić do niej pudełka do sortowania zabawek, dzięki którym utrzymanie porządku w pokoju będzie dla dziecka łatwiejsze.
  • W strefie odpoczynku króluje łóżko, a do tego fotele czy pufy, na których dziecko może się zrelaksować, np. poczytać książkę.

Wszystkie przedstawione tu elementy wyposażenia muszą być bezpieczne – żadnych ostrych krawędzi czy ryzyka złamania czy zepsucia. Muszą być też dostosowane do wieku dziecka – najlepiej do jego wzrostu, by korzystanie z mebli było dla dziecka komfortowe. Można jednak skorzystać np. z mebli regulowanych, np. łóżka czy biurka z regulacją wysokości, dzięki którym meble mogą być wykorzystane nawet przez kilka lat.

Meble w pokoju dziecięcym jednak nie mogą być tylko praktyczne, ważna jest też ich estetyka. Meble w pokoju dziecka różnią się znacznie od mebli w jakimkolwiek innym wnętrzu – są kolorowe, wyglądają jak z bajki, jak ze snów małego dziecka. Nawet takie proste meble, jak szafka na zabawki, będzie jakoś urozmaicona, by wyglądała wesoło i barwnie. Są różne sposoby, by pokój wyglądał jak ze snów – idealnym rozwiązaniem na sprawienie dziecku idealnej przestrzeni do życia będzie np. łóżko w bajkowym kształcie, np. statku pirackiego czy zamku księżniczki. Dzięki temu łóżko może być też świetnym miejscem do zabawy. Różne meble, jak np. biurko czy regały, mogą mieć różne dodatkowe zdobienia w różnych kształtach które urozmaicą dodatkowo całe wnętrze pokoju dla dziecka.

meble do arabżacji pokoju dziecięcego

Aranżacja wnętrza pokoju dziecięcego dla chłopca – jakie wybrać meble 

Pokój chłopięcy to więcej, niż pokój dziecka ze stereotypowym niebieskim. Nie wystarczy tylko pomalować ściany na niebiesko – żeby sprawić chłopcu idealną przestrzeń do życia, trzeba się do tego nieco bardziej przyłożyć.

Błękit to nie jedyna barwa, której można użyć planując wystrój pokoju dziecięcego dla chłopca. Alternatywą będzie piękna zieleń, która pozwala się zrelaksować i uspokoić, a także wesoła żółć, która nawet w najbardziej pochmurne dni pocieszy i rozweseli. Dobrymi barwami będą również piękna czerwień i nieco rzadziej używany pomarańcz.

Aranżacja wnętrza pokoju dziecięcego dla chłopca – jakie wybrać meble

Meble w pokoju dla chłopca 

Kiedy planujemy aranżacje pokoju dziecięcego dla chłopca warto zastosować elementy, które odzwierciedlą jego charakter i będą opisywały jego zainteresowania. Jeżeli np. chłopiec lubi piłkę nożną, idealnym rozwiązaniem będzie urządzenie pokoju chłopięcego w motywie piłki nożnej. Łóżko w kształcie bramki będzie dla dziecka zachwycające, tak samo jak wielka tapeta z motywem boiska i poduszki w kształcie piłek. Również biurko może być kształtem przypominające bramkę piłkarską. Jeżeli lubi kosmos, tapeta w motywie kosmosu i mały model Układu Słonecznego wiszący na lampie będą dla niego idealne. Ważne jest, by brać pod uwagę gust i zdanie chłopca na temat urządzenia wnętrza pokoju – konsultacja z nim ułatwi stworzenie dla niego perfekcyjnego wnętrza.

W pokoju chłopięcym nie możemy zapomnieć o miejscu do przechowywania wybierając meble do przechowywania jak szafa, komody czy regały możemy zdecydować się na meble gotowe lub te wykonywane na wymiar. Jeśli jednak zdecydujemy się na meble projektowane na wymiar co oczywiście ma swoje zalety gdyż zwiększa nam możliwości i ilość miejsca wykorzystanego w pokoju przydatny może okazać się projekt mebli do pokoju dziecięcego.

Meble w pokoju chłopca

Aranżacja pokoju dziecięcego dla dziewczynki – wybór mebli ma znaczenie 

Pokój dziewczęcy, tak samo jak pokój chłopięcy, to nie tylko pokój dziecka, zaaranżowany na różowo. Pokój naszej małej księżniczki musi odzwierciedlać jej charakter i być dostosowany do jej gustu. Co więc zrobić, by zapewnić dziewczynce dopasowaną, funkcjonalną przestrzeń?

Oglądając aranżacje pokoju dziecięcego dla dziewczynki często widać róż, ale nie jest to jedyna barwa, którą można użyć w tym pomieszczeniu. W pokoju dziewczęcym można skorzystać z takich kolorów, jak wcześniej wspomniana zieleń i żółć, a także czerwień i fiolet. Weźmy też pod uwagę barwy naturalne, które też jakoś warto wkomponować do wnętrza – biel i jasne szarości można połączyć z barwami bardziej kolorowymi, by uzyskać wspaniały efekt.

Meble w pokoju dla dziewczynki

Tak jak w przypadku pokoju chłopca, niech wystrój wnętrza pokoju dziecięcego dla dziewczynki odzwierciedla jej zainteresowania. Jeżeli np. lubi rysować, niech znajdzie się miejsce do chowania wszystkich jej przyborów artystycznych, pudełeczka na kredki i mazaki czy miejsce na książki o rysowaniu. Jeśli uwielbia bawić się lalkami, znajdźmy w pokoju miejsce na domek dla lalek, a niech w całym pokoju znajdzie się miejsce gdzie będą porozkładane jej ulubione lalki, by towarzyszyły jej w zabawie. Łóżko pokoju dziewczęcym w kształcie domku czy z baldachimem, które przypominają łóżko księżniczki będzie w tym wypadku strzałem w dziesiątkę. Poza łóżkiem możemy postawić na meble do przechowywania w pokoju dziewczynki w kształcie domków. I tu podobnie jak w przypadku aranżacji pokoju dla chłopca możemy wybrać meble gotowe lub postawić na rozwiązanie jakim są meble na wymiar.

Jeżeli i my i nasza pociecha nie mamy pomysłu na urządzenie pokoju dziecka, możemy skorzystać z całej masy inspiracji i pomysłów zamieszczonych w Internecie i gazetkach. Jest multum przykładów świetnie urządzonych pokojów dziecka, które mogą Cię zainspirować i pozwolą na zaaranżowanie pokoju dziecięcego.

Meble w pokoju dla dziewczynki

Podziel się