Projekty wnętrz

ZAMÓW PROJEKT >>

POZOSTAŁO DO KOŃCA PROMOCJI

Dni Godziny Minuty Sekundy

Kreatywne pomysły na to, jak urządzić salon z kominkiem

Publikacja 2022-07-04 15:11:49
Kategorie Wnętrza Salonu

Salon to wnętrze skupiające się na przytulności. Dodanie do domowego salonu kominka pozwoli jeszcze bardziej urozmaicić i wzbogacić przytulną atmosferę wnętrza salonu. Jak urządzić salon z kominkiem? Poniżej zobaczysz kreatywne pomysły na to, jak urządzić salon z kominkiem.

Dowiesz się dziś m.in.:

  • jaki kominek wybrać do salonu;
  • jak urządzić salon z kominkiem;
  • oraz jak zaaranżować salon z kominkiem i telewizorem.

Kreatywne pomysły na to, jak urządzić salon z kominkiem

Jaki kominek wybrać do salonu? Rodzaje kominków 

Projektowanie salonu z kominkiem może być przyjemne wiedząc, że poskutkuje to przytulnym wnętrzem. Trzeba jednak wiedzieć, jaki wybrać kominek w zależności od naszego wnętrza i naszych potrzeb. Jakie są więc rodzaje kominków i jaki wybrać do salonu?

Kominki tradycyjne – zwykłe kominki, dzieli się je na zamknięte i otwarte. Zamknięte (z zamkniętym paleniskiem) grzeją trochę lepiej, bo z otwartych ucieka więcej ciepła.

Kominki elektryczne – łatwe w utrzymaniu kominki, które nie wymagają czyszczenia w środku. Mogą imitować tradycyjne kominki poprzez sztuczny obraz płomieni. Idealne dla wnętrz nowoczesnych.

Kominki wolnostojące – nie wymagają wielkiej pracy przy ustawieniu i są małe, nadają się więc idealnie do wnętrz o mniejszych metrażach

Kominki gazowe ­– działające na podobnej zasadzie co płyta grzewcza. Choć używają gazu, są całkowicie bezpieczne i również nie wymagają częstszego czyszczenia.

Biokominki – rzadziej spotykane kominki, które używają biopaliwa. Plusem korzystania z biokominka jest m.in. to, że można ustawić go w dowolnym miejscu salonu.

Jaki kominek wybrać?

Jak urządzić salon z kominkiem? 

Skoro wybraliśmy już kominek do naszego salonu, czas przejść do samego urządzania. Aranżacja salonu z kominkiem może być problematyczna, ale poniższe podpowiedzi powinny Ci nieco w niej pomóc. Jak więc urządzić salon z kominkiem? Podpowiadamy!

Gdy urządzamy nasz salon z kominkiem, ważne jest przede wszystkim dokładne rozplanowanie całego wnętrza. W końcu teraz do salonu dochodzi całkowicie nowy element wyposażenia, który zwykle wcale tak mało miejsca nie zajmuje. Trzeba oprócz kominka znaleźć miejsce na resztę wyposażenia – sofę, stolik kawowy, szafkę RTV, w razie potrzeby stół. Zwróćmy więc szczególną uwagę na rozplanowanie pomieszczenia, by stworzyć idealną przestrzeń do wypoczynku i miłego spędzania czasu.

Wracając do kominka, sam kominek nie tylko pełni swoją funkcję ogrzania wnętrza. Często w domach nad kominkiem widać różne dekoracje. Na kominku można zawiesić różne plakaty, obrazy czy fotografie. Zawieszenie nad kominkiem półek umożliwi położenie na nich różnych pamiątek, książek, zdjęć itp. Nawet w dzisiejszych czasach niektórzy tradycyjnie wieszają skarpety nad kominkiem na Boże Narodzenie. Ważna jest więc także aranżacja ściany z kominkiem w salonie.

Przed i obok kominka warto ustawić różne akcesoria, często widoczne przy kominkach. Są to np. kosze metalowe czy wiklinowe do przechowywania paliwa dla kominka, np. drewna. Można też np. zrobić wgłębienie w ścianie i w takiej wnęce przechowywać drewno, co nie tylko będzie funkcjonalne, bo drewno zajmie mniej miejsca w salonie, ale też stylowe.

Kominki mogą też nieraz pełnić funkcję oddzielenia stref w pomieszczeniu, np. salonie z aneksem. Jest idealną alternatywą przy oddzielaniu stref dla wyspy, półwyspu czy barku. Projekty nowoczesnych salonów z kominkiem często uwzględniają kominek w ścianie dzielącej strefy salonu z aneksem

Salon z kominkiem

Jak zaaranżować salon z kominkiem i telewizorem? 

Wbrew pozorom aranżacja salonu z kominkiem i telewizorem nie zawsze jest taka prosta. Czasem może stanowić wyzwanie, by zmieścić te dwa elementy w przytulnym salonie. Oczywiście nie jest to zadanie niemożliwe – sprawdź, jak wykonać aranżacje salonu z kominkiem i telewizorem!

Kominek i telewizor to dwa elementy wyposażenia salonu, które czasem po prostu ze sobą nie współgrają. Coraz częściej więc chowa się telewizor… na przykład w szafie. Poważnie, niektórzy montują telewizor na drzwiczkach szafy – dzięki temu telewizor pokazuje się tylko wtedy gdy zostawimy otwartą szafę, i nie będzie aż tak „kłócił się” z kominkiem.

Nie jest to jednak jedyny sposób. Jeśli chcemy, by telewizor był na widoku przez cały czas, świetnym pomysłem będzie zawieszenie telewizora naprzeciwko sofy, a umieszczenie kominka na ścianie prostopadłej do telewizora. Dzięki temu i jedno i drugie jest widoczne z sofy, ale nie są one zbyt blisko siebie, by wchodzić w konflikt.

Jeszcze innym rozwiązaniem jest umieszczenie obu w tym samym miejscu, ale na różnych wysokościach – umieszczenie telewizora nad kominkiem może być dobrym pomysłem, tylko niech nie będzie zawieszony zbyt wysoko, by nie wykrzywiać szyi do góry tylko po to, by coś obejrzeć.

Jak widać, to prawda, że na każdy problem jest jakieś rozwiązanie. Projekt salonu z kominkiem to wspaniały pomysł, trzeba tylko wiedzieć, jak się do tego zabrać. Mamy nadzieję, że nasze porady i wskazówki Ci w tym pomogły. Jeśli nie masz jeszcze pomysłu na salon z kominkiem, polecamy sprawdzić inspiracje, które znajdziesz w Internecie – inspiruj się, na pewno wpadniesz na jakiś wspaniały pomysł!

aranżacja salonu z kominkiem i telewizorem

 

Podziel się