projekty wnętrz

 OFERTA WAŻNA JESZCZE PRZEZ:

Dni Godziny Minuty Sekundy

Zobacz jak łatwo zamówić projektowanie wnętrz:

WIĘCEJ

Kuchnia – projekt funkcjonalnego wnętrza

Publikacja 2019-01-17 11:49:22
Kategorie Kuchnie

Kuchnia – projekt funkcjonalnego wnętrza

Kuchnia musi być przede wszystkim funkcjonalna tylko wtedy będziemy zadowolenie z jej użytkowania. Jak urządzić kuchnię ? Przede wszystkim urządzenie kuchni powinniśmy dostosować do naszych potrzeb. Kuchnia nieprzemyślana sprawi, że korzystane z niej na co dzień zamiast być przyjemnością będzie zwyczajnie udręką. Zanim zaczniemy decydować o kolorystyce mebli, ścian wyborze płytek i dodatków musimy określić układ funkcjonalny w kuchni określić swoje oczekiwania i wybrać styl aranżacji kuchni. Na zdjęciu zamieszczonym w artykule znajduje się projekt kuchni wykonany pod indywidualne zamówienie. Aranżacja kuchni wykonana jest w kolorze białym z dodatkiem koloru czarnego. Między szafkami znajduje się biała cegiełka a na podłodze czarno białe płytki typu octagon. W kuchni znajduje się również czarne nowoczesne oświetlenie.

Projektowanie kuchni – co musimy wiedzieć

Kuchnie projektujemy na długie lata warto więc dobrze się do tego przygotować i przemyśleć wszystko by była funkcjonalna estetycznie urządzona. Funkcjonalność w kuchni to podstawa i ma ogromne znaczenie by gotowanie i poruszanie się po kuchni było wygodne i przyjemne. Bez względu na to czy mamy dużą kuchnie czy to jest mała kuchnia wprowadzenie kilku podstawowych zasad pozwoli uczynić nam ją funkcjonalną i ergonomicznie urządzoną.

Funkcjonalna kuchnia czyli jaka?

Funkcjonalna kuchnia to kuchnia w której wszystko ma swoje miejsce. To kuchnia w której wygodnie się jest nam przemieszczać oraz wykonywać poszczególne prace. By kuchnia była funkcjonalna musimy odpowiednio dobrać meble sprzęty jak również akcesoria i dodatki.

Funkcjonalnie urządzona kuchnia to taka w której zachowujemy zasadę trójkąta roboczego, dobrze zaplanujemy blat roboczy, miejsce do przechowywania zarówno artykułów spożywczych oraz przedmiotów codziennej użyteczności jak garnki, patelnie, sztućce. Ponad to w funkcjonalnie urządzonej kuchni ważne są użyte materiały ich jakość i trwałość oraz oświetlenie

Kuchnia – projekt funkcjonalnego wnętrza

Układy kuchni

Możemy wyróżnić 6 podstawowych układów w kuchni:

Układ jednorzędowy : to układ najprostszy ale również mało ergonomiczny. Chociażby dlatego, że bardzo wydłuża pomiędzy strefami odległości..

Układ dwurzędowy : prosty układ zapewniający dobra komunikację na co ma wpływ bliskość stref.

Układ w kształcie litery L : to praktyczny układ stosowany w wielu kuchniach

Układ w kształcie litery U : pozwala maksymalnie wykorzystać przestrzeń jest korzystny ze względu na bliskość sfer        

Układ w kształcie litery G : nadaje się do pomieszczeń dużych zbliżonych kształtem do kwadratu     

Układ z wyspą : Idealnie nadaje się do aranżacji salonu z kuchnią czy kuchni z jadalnią  wydzielając optycznie a przy tym się zakłócając charakteru pomieszczenia.             

Trójkąt roboczy i strefy w kuchni

W trakcie planowania kuchni powinniśmy pamiętać o zasadzie trójkąta roboczego czyli ustawieniu lodówki zlewozmywaka i płyty kuchennej które oparte są na wierzchołkach trójkąta. Zapewni nam to komfortowa pracę oraz znacznie zmniejszy pokonywane odległości Strefy na jakie powinna być podzielona kuchnia to strefa zapasów, strefa przechowywania, strefa zmywania, strefa przygotowania, strefa gotowania i pieczenia oraz jeśli mamy miejsce do spożywania posiłków w kuchni strefa jadalniana.

Zobacz więcej informacji na naszym blogu o projektowaniu kuchni

Podziel się

Dodaj komentarz

 (with http://)