Projekty wnętrz

ZAMÓW PROJEKT >>

POZOSTAŁO DO KOŃCA PROMOCJI

Dni Godziny Minuty Sekundy

Kuchnia w kształcie litery U – jak zaaranżować?

Publikacja 2022-05-24 12:47:40
Kategorie Kuchnia

Niezaprzeczalnym faktem jest, że kuchnie najczęściej aranżuje się w kształcie litery L. Jest to prawdopodobnie najbardziej funkcjonalny i prosty do zaaranżowania kształt kuchni, ale nie jest jedyny. Kuchnia w kształcie litery U też pozwala na równie funkcjonalne urządzenie kuchni. W jakich wnętrzach się sprawdzi najlepiej? Co trzeba wiedzieć zabierając się za urządzenie kuchnie w literę U. Jak zaaranżować wygodną i funkcjonalną kuchnię w kształcie litery U?

Kuchnia w kształcie litery U. Projektowanie kuchni w literę U 

Oczywiście nie można zacząć aranżacji żadnego wnętrza bez odpowiedniego rozplanowania każdego elementu pomieszczenia i tak samo jest w przypadku naszej kuchni w kształcie U. W kuchni w kształcie U mamy blaty robocze z trzech stron, co daje nam sporo wolnego miejsca; warto jest jednak dokładnie przemyśleć, jak najbardziej funkcjonalnie zagospodarować całą tą przestrzeń. Kuchnia w kształcie U najlepiej sprawdza się w większych kuchniach, ale bez problemu można ją też zaaranżować w kuchniach nieco mniejszych. Oto kilka najważniejszych rzeczy, o które trzeba zadbać kiedy projektujemy kuchnie w kształcie litery U:

  • Pomiary i odległości – bardzo ważny element planowania każdego pomieszczenia. W kuchniach w kształcie litery U odległości między szafkami powinny wynosić przynajmniej 90cm; trzeba pamiętać o tym zwłaszcza w małych kuchniach.
  • Szafki narożne – w układzie w kształcie litery U dostajemy w gratisie dwa rogi, które możemy zagospodarować jak tylko chcemy. Często ta przestrzeń się marnuje, a można by ją wykorzystać na np. przestrzeń do przechowywania.
  • Stół, barek, wyspa – po zagospodarowaniu całej tej przestrzeni nierzadko nie ma już miejsca na stół kuchenny. Jest kilka sposobów, by taki problem rozwiązać; warto postawić na stół rozkładany, np. taki przymocowany do ściany, wykorzystać jeden z blatów roboczych czy przeznaczyć do tego wyspę (jeśli jest jeszcze na nią miejsce)

Zobacz inne: https://e-wystroj-wnetrz.pl/blog/kuchnie-projekty-inspiracje-aranzacje-online-c2i

Kuchnia w kształcie litery U. Projektowanie kuchni w literę U

Kuchnia w kształcie litery U - podział na strefy 

Podzielenie kuchni na strefy to bardzo ważny element aranżacji każdej kuchni; wiele się mówi o tzw. zasadzie trójkąta, którego „wierzchołki” zajmują trzy strefy; strefa gotowania, zmywania i przechowywania; w tych punktach powinny stać kolejno kuchenka, zlewozmywak i lodówka. Zasada ta głosi też, że strefy powinny być rozmieszczone z wzięciem pod uwagę kolejność wykonywanych w kuchni czynności; gdy kończymy gotować, często idziemy pod zlew, by umyć brudne naczynia z tłuszczu, a gdy wyjmujemy produkty z lodówki, idziemy w stronę zlewu, by je opłukać. Rozmieszczenie stref w ten sposób doda kuchni funkcjonalności i ułatwi poruszanie się po pomieszczeniu. Oprócz trzech podstawowych stref, niektórzy decydują się na uwzględnienie także stref takich jak strefa przechowywania sprzętów kuchennych, spiżarnia, strefa przyrządzania kawy czy herbaty itp. Tyczy się to zwłaszcza większych kuchni w kształcie U, gdzie zostaje jeszcze trochę miejsca po aranżacji podstawowych stref. Te strefy też powinniśmy od razu zaplanować z góry; w miejscu, gdzie będziemy przyrządzać napoje takie jak kawa czy herbata, uwzględnijmy też miejsce na przechowywanie kubków czy filiżanek, czajnik czy paczki herbat i kaw.

Bardzo dobrym pomysłem jest rozplanowanie niektórych stref pionowo; głównie tych do przechowywania. Często większość osób przechowuje przedmioty, których używa częściej w dolnych półkach; te rzadziej używane znajdą się w półkach górnych. Te rzeczy, które używamy bardzo często, powinny być tuż pod blatami w zależności od strefy; np. blisko kuchenki warto chować patelnie i garnki.

Funkcjonalna kuchnia w kształcie litery U 

Aby nasz kuchnia była funkcjonalna, projekt wnętrza kuchni musi być przemyślany i zaplanowany w najdrobniejszym szczególe. Musi zakładać odpowiednią odległość między kolejnymi strefami. Ważne, by między kuchenką a lodówką i między zlewem a kuchenką i lodówką było przynajmniej 1,2m odległości. Warto też pamiętać o rozmieszczeniu blatów roboczych między strefami, by mieć miejsce robocze przy każdej z nich. Oczywiście w aranżacji kuchni istotne jest rozplanowanie mebli; wybór elementów wyposażenia pomieszczenia decyduje o wielu aspektach wnętrza kuchni, takich jak wygląd i funkcjonalność. Co ciekawe, największym wyzwaniem jest rozplanowanie szafek narożnych; te szafki, odpowiednio ustawione i zaaranżowane, mogą być najbardziej pojemnym elementem do przechowywania w całej kuchni. W umieszczeniu w funkcjonalny sposób tych szafek pomogą np. prowadnice czy stojaki. W większych kuchniach warto postawić na wyspę, która, tak jak już wspomniano, może służyć za stół, gdy dostawimy do niej stołki. Stworzy to strefę jadalnianą, która zajmuje niewiele miejsca.

Funkcjonalna kuchnia w kształcie litery U

Mała kuchnia w kształcie litery U 

Kiedy aranżujemy małe kuchnie w kształcie litery U skupić się na szafkach stojących, w razie możliwości zrezygnować z górnych całkowicie. Kuchnia sprawi wtedy wrażenie bardziej przestronnej z bardziej odkrytymi ścianami; ściany można wykorzystać lepiej za pomocą półek i regałów naściennych, a także relingów czy wieszaków. Półki górne za bardzo przytłaczają, a w niewielkich kuchniach ważne jest optyczne powiększenie wnętrza. Natomiast jeśli kuchnia jest połączona z salonem, to szafki wiszące będą lepszym rozwiązaniem; warto też zabudować resztę mebli, co uporządkuje nieco wnętrze. Szafki warto też oświetlić, co podkreśli charakter i klimat kuchni. W każdej szafce przyda się jakiś organizer; każdy drobiazg będzie miał swoje miejsce.

Mała kuchnia w kształcie litery U

Projektowanie kuchni jest procesem wymagającym ale nie taki diabeł straszny, jak go malują. Aranżacja kuchni w kształcie litery U wcale nie musi być trudna, zwłaszcza gdy postępujesz według powyższych porad i zasad. Mamy nadzieję, że uda Ci się zaaranżować swoją własną kuchnie w kształcie litery U, i że udało nam się Ci w tym pomóc! Jeśli jednak nie czujesz się an siłach podjąć się aranżacji kuchni własnymi siłami skorzystaj z pomocy projektanta wnętrz. Sprawdź ile kosztuje projekt kuchni u projektanta wnętrz.

 

Podziel się