Projekty wnętrz

ZAMÓW PROJEKT >>

POZOSTAŁO DO KOŃCA PROMOCJI

Dni Godziny Minuty Sekundy

Nowoczesna aranżacja pokoju młodzieżowego dla 16 latka

Publikacja 2022-08-26 11:17:14
Kategorie Wnętrza pokoi młodzieżowych

Kiedy zabieramy się za urządzanie naszego mieszkania czy domu stajemy przed podjęciem wielu kluczowych decyzji. Projektowanie wnętrz wymaga znajomości zasad, wyobraźni i dokładnego zaplanowania przestrzeni. Wnętrza pokoi młodzieżowych często są bardzo trudne do zaaranżowania. Mamy już do czynienia nie z małym dzieckiem, ale też nie z dorosłym. Trzeba jeszcze bardziej niż w przypadku projektu pokoju dziecka opierać się na upodobaniach naszej pociechy. Musimy korzystać z uwag i pomysłów nastolatka, by móc zaaranżować przestrzeń młodzieżowego pokoju tak, by spodobał się dziecku. Właśnie dlatego gdy urządzamy młodzieżowy pokój może być on takim wyzwaniem - nie możemy urządzać go tak, jak chcemy tego my, a jak chciałby tego nastolatek. Nic dziwnego, że można więc napotkać przy jego aranżacji wiele problemów - efekt końcowy musi pasować do upodobań nastolatka, a zarazem być praktyczny i funkcjonalny. Dlatego aranżując wnętrze pokoju młodzieżowego warto skorzystać z paru praktycznych porad i wskazówek. Poniżej dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o aranżacji pokoju nastolatka.

Nowoczesna aranżacja pokoju młodzieżowego dla 16 latka

Aranżacja pokoju młodzieżowego

Pokój młodzieżowy musi być komfortowy i praktyczny, ale też urządzony specjalnie dla naszego dziecka - nastolatek musi poczuć się w nim jak najlepiej. W wieku 16 lat staje się już młodym mężczyzną, dlatego większość rozwiązań, które działały w przypadku projektu pokoju dziecięcego, nie sprawdzi się, gdy chcemy urządzić pokój nastolatka. Jednak jeśli tylko będziemy odpowiednio komunikować się z nastolatkiem, stworzenie pokoju młodzieżowe wymagać będzie tylko kreatywności i wyobraźni. O czym trzeba pamiętać przy aranżacji pokoju nastoletniego chłopaka?

 • Urządzając pokój młodzieżowy zwróćmy uwagę na to, czego chce nasz nastolatek - to od niego powinna zależeć decyzja o wielu elementach pokoju.
 • Meble są najważniejszym elementem aranżacyjnym młodzieżowego pokoju. W pokoju młodzieżowym zobaczymy wyraźny ich podział na strefy - m.in strefę nauki i odpoczynku, które są dwiema najważniejszymi częściami pokoju.
 • Kolorystyka pokoju nastolatka zmienia się drastycznie z wiekiem i coraz bardziej przypomina pokój dorosłego - zaczynają w pokoju dominować kolory naturalne i stonowane.
 • Poprzez dekoracje jednak często wkomponowuje się we wnętrze dodatkowe kolory według upodobania nastolatka. Dekoracje mogą też odzwierciedlić charakter nastolatka.
 • Urządzenie pokoju nastolatka w bloku jest możliwe, jeśli skorzystamy z praktycznych i funkcjonalnych rozwiązań, a także trików na optyczne powiększenie przestrzeni.

Jak urządzić pokój młodzieżowy dla 16 latka ?

Jeśli już wszystko mamy ustalone z nastolatkiem, trzeba przejść do samego urządzania. Gdy już dokładnie wiemy, czego oczekuje nasz nastolatek, to od razu pokój młodzieżowy chłopca wydaje się prostszy do urządzenia. Podążajmy za tym, czego oczekuje nasz nastolatek podczas urządzania, a stworzymy pokój chłopca idealnie dostosowany do Twojego dziecka. Poniżej poznasz podpowiedzi, jak zaaranżować pokój młodzieżowy.

Meble i wyposażenie pokoju 16 latka

Meble to, jak w większości pomieszczeń, najważniejszy element pomieszczenia. Odpowiednio dobrane wyposażenia pokoju młodzieżowego sprawią, że pokój może być jednocześnie ładny i praktyczny. Jakie wybrać meble młodzieżowe do pokoju młodzieżowego?

 • Łóżko młodzieżowe to główny mebel strefy odpoczynku. Idealny do regeneracji i wypoczynku po długim dniu w szkole. Warto zastanowić się nad rozkładanym łóżkiem - w każdej chwili kanapa może zamienić się w łóżko. Jeżeli chłopiec dzieli pokój z bratem warto pomyśleć o łóżku piętrowym lub praktyczną antresolą.
 • W nastoletnich latach biurko jest dla dziecka bardzo istotne - biurko jest drugim najważniejszym wyposażeniem młodzieżowego pokoju. Wszystkie wnętrza młodzieżowego pokoju muszą uwzględnić jak najlepsze miejsce do nauki i odpowiednie biurko. W pokoju młodzieżowym należy dostosować biurko do wzrostu nastolatka. Najlepiej zadbać o biurko z regulowaną wysokością, które można dostosować w każdej chwili do nastolatka. Ważny jest też rozmiar blatu biurka. Blat musi być wystarczająco szeroki, by pomieścił wszystkie przybory.
 • Istotne jest też odpowiednie siedzisko do biurka. Ono również musi być odpowiednio dostosowane do wzrostu i pozwolić na wygodną pozycję.
 • Zestaw mebli młodzieżowych musi uwzględnić też szafki do przechowywania. Im więcej przestrzeni do przechowywania, tym lepiej - dlatego spróbujmy przygotowując aranżację pokoju nastolatka znaleźć jak najwięcej miejsca na szafki, regały, półki itp. Możemy też pomyśleć o biurku z wbudowanymi szafkami, dzięki któremu łatwiej będzie dziecku przechowywać wszystkie potrzebne przybory szkolne, zeszyty, książki itp.
 • Przemyślana aranżacja pokoju uwzględni także odpowiednią szafę na ubrania dla nastoletniego chłopca. Takie rozwiązanie przyda się zwłaszcza wtedy, gdy w mieszkaniu nie ma miejsca na garderobę. Szafa powinna być wystarczająco pojemna, by pomieścić wszystkie najróżniejsze ubrania chłopca, ale nie może być zbyt wielka, bo zajmie za dużo miejsca w pokoju.
 • Warto wyposażyć pokój w opcjonalne, pozostałe meble młodzieżowe, na przykład pufy czy fotele. Dodadzą mu nieco praktyczności, i jeśli pokój wydaje się nieco pusty, mogą go wypełnić.

Kolory ścian w pokoju nastolatka

Kolorystyka wnętrza pokoju młodzieżowego zależy tylko od nastolatka. To element, który wiernie przedstawi jego gust, dlatego tak istotne jest pozwolenie nastolatkowi, by to on rozstrzygnął tą kwestię aranżacji pokoju. Wydawałoby się, że zechce pomalować pokój całkowicie w ulubiony kolor, ale najczęściej pokój chłopca stanie się z wiekiem coraz bardziej podobny do pokoju dorosłego. Wnętrze pokoju dorastającego chłopaka utraci jaskrawe, żywe kolory - zacznie w nim dominować kolorystyka głównie neutralna. Taka kolorystyka młodzieżowego pokoju podkreśli dojrzałość nastolatka i wkraczanie w dorosłe życie. Nie znaczy to jednak, że aranżacje chłopięcych pokojów są szare i monotonne. Często wkomponowuje się dodatkowe, nieco barwniejsze kolory poprzez dekoracje i dodatki.

Szare ściany w pokoju młodzieżowym

Dekoracje i oświetlenie w pokoju nastolatka

Różne dekoracje mogą pomóc wkomponować dodatkowe kolory do wnętrza, dlatego jeśli Twój styl młodzieżowego pokoju dla Twojego dziecka wydaje się nieco monotonny, warto skorzystać z takiej opcji. Nie każdy kolor będzie jednak dobrze współgrał z elementami wyposażenia pokoju, co warto mieć na uwadze. Do chłopięcych pokojów młodzieżowych możemy wkomponować dodatkowe kolory za pomocą np. plakatów, obrazów i tapet. Te pierwsze są bardzo często spotykane w pokojach młodzieżowych - plakaty z różnymi motywami przewodnimi urozmaicą nawet najlepszy nowoczesny pokój młodzieżowy. Przedstawią i podkreślą też charakter i upodobania nastolatka - przykładowo, jeśli nastolatek lubi muzykę, plakat z jego ulubionym zespołem to dobry pomysł.

W pokoju młodzieżowym znajdują się też odpowiednie źródła oświetlenia. Stanowią one ozdobę młodzieżowego pokoju, ale mogą też optycznie powiększyć jego przestrzeń. Nowoczesne aranżacje pokoju młodzieżowego uwzględnią m.in nowoczesne listwy LED, dekoracyjne lampy stojące lub wiszące itp. Do pokoju chłopaka powinny tez docierać promienie naturalnego światła - większa ilość naturalnego światła słonecznego w młodzieżowym pokoju znacznie poprawi jego klimat i atmosferę.

Mały pokój młodzieżowy

Projektowanie mieszkania w bloku jest wyzwaniem zwłaszcza jeśli jest to nie duże mieszkanie. Jak urządzić mały pokój młodzieżowy? Mały i wąski pokój młodzieżowy - gdy myślałeś, że nie może być trudniej, pojawia się problem z przestrzenią. Podczas aranżacji małego pokoju młodzieżowego przechodzimy czasem przez drogę przez mękę. Nierzadko trzeba zrezygnować z wielu rzeczy, by projekt pokoju nastolatka nie wydał się przytłoczony i zapchany. Odpowiednia aranżacja pokoju niewielkich rozmiarów dla nastolatka musi być bardzo funkcjonalna, ale też przytulna. W końcu mówimy o urządzeniu dla nastolatka najważniejszego miejsca w domu, które starczy mu na długie lata. Zobacz poniżej, jak urządzić nieustawne pokoje młodzieżowe.

Mały pokój młodzieżowy, zółte panele tapicerowane na ścianie za łózkiem, półki na ksiązki nad łóżkiem, lamele drewniane na ścianie, białe łóżko z materacem pełzającym, granatowy dywan

Meble w małym pokoju młodzieżowym

Meble są niesamowicie ważne w małym pokoju nastolatka. Pokój młodzieżowy niewielkich rozmiarów musi mieć jak najpraktyczniejsze meble. Warto więc skorzystać z mebli wielofunkcyjnych i nastawionych na praktyczność. Warto użyć w pokoju dziecka solidnego łóżka w formie antresoli. Antresola zamiast tradycyjnego łóżka sprawdzi się świetnie w mniejszym pokoju syna - można tuż pod łóżkiem ustawić strefę nauki, co zwiększy dostępną przestrzeń. Można też użyć łóżka rozkładanego, które w formie kanapy zajmie mniej miejsca przez większość dnia.

Kolory i oświetlenie w małym pokoju nastolatka

Kolory też są niesamowicie istotne w mniejszych pomieszczeniach - są prawdopodobnie najważniejszą częścią aranżacji pokoju o niewielkim metrażu. Odpowiednio dobrane kolory mogą optycznie powiększyć przestrzeń całego pomieszczenia. W niewielkim pokoju nastolatka spotkamy głównie neutralne, jasne i stonowane odcienie barw - prawie zawsze dominuje biel. Im więcej jasnych barw, tym lepiej, bowiem zwiększą one przestronność małego pokoju.

Z oświetleniem jest podobnie. Urządzona w bloku aranżacja pokoju, odpowiednio oświetlona, będzie o wiele optycznie przestronniejsza i jaśniejsza. Powinniśmy wpuścić do wnętrza tak dużo światła jak to możliwe. Starajmy się jednak nie przesadzić, by w pokoju nie było zbyt jasno. Warto zawiesić w pokoju duże lustro, które odbije to światło i dodatkowo zwiększy przestrzeń optycznie.

Jakie dekoracje i dodatki w niewielkim pokoju młodzieżowym dla nastolatka wybrać?

Każdy nastolatek chce udekorować własny pokój. Problemem może być jednak udekorowanie pokoju o niewielkim metrażu dla nastolatka. Nawet najlepiej wykonana aranżacja pokoju dla nastolatka w bloku może zostać zrujnowana przez nadmiar dekoracji. Warto tu wspomnieć, jak ważne są w aranżacjach młodzieżowych style. Dekoracje powinny być proste i minimalistyczne, dlatego warto urządzić skandynawski lub nowoczesny pokój dziecka 16 letniego, które cechuje minimalizm i prostota. Udana aranżacja pokoju musi uwzględnić tylko najprostsze dodatki, które wystarczą, by urozmaicić wnętrze.

Meble w małym pokoju, meble na zamówienie, szafa, blat biurka, lamele, półki na ksiązki w stylu loftowym

Aranżacja pokoju nastolatka

Jeśli chodzi o pokój młodzieżowy inspiracje są wręcz niezbędne. Warto razem z nastolatkiem zapoznać się z gotowymi aranżacjami, by wspólnie wpaść na jakiś ciekawy pomysł na urządzenie. Dostępne inspiracje pokoju młodzieżowego przydają się, gdy nie mamy pomysłu, jak urządzić pokój nastolatka. Jeżeli nie wiesz, jak zaaranżować pokój dla nastoletniego syna, pomoże ci nasza przykładowa aranżacja pokoju - ciekawy pomysł na urządzenie pokoju młodzieżowego zamieszczamy poniżej.

Jakie meble do młodzieżowego pokoju dla 16 letniego chłopaka wybrać?

Powyżej widać ładny przykład nowej aranżacji pokoju młodzieżowego. W tym pokoju młodzieżowym idealnie urządzono meble. Widać tu kanapę z panelami heksagonalnymi na ścianie, obok której ustawiono szafkę. Na przeciwległej ścianie stoi biurko strefy nauki, nad którym zawieszono półki na książki. Biurko ma też szafki, co daje dodatkową przestrzeń do przechowywania. Tuż obok widać szafę z białymi i drewnianymi frontami. Od razu można rozpoznać, że to pokój nastolatka - jest urządzony ładnie, ale też praktycznie, i w stylu pasującym do pokoju młodzieżowego.

Projekty pokoju młodzieżowego

Potrzebny Ci projekt pokoju nastolatka? Projekt wnętrz mieszkania może być niesamowicie trudny do zrealizowania. Zwłaszcza pokój chłopca ma pewne trudności przy urządzaniu, dlatego jego aranżacja wcale nie jest prosta i wiele osób ma z nią niemałe problemy. Podczas aranżacji pokoju syna najlepiej jest zrobić przed urządzaniem odpowiedni projekt. Odpowiedni projekt uchwyci każdy element w młodzieżowym pokoju chłopięcym i pozwoli dopracować go w najdrobniejszym szczególe. U nas zamówisz taki projekt - zobacz naszą ofertę i zamów projekt pokoju młodzieżowego online.

Projekty pokoju młodzieżowego

Podziel się