Projekty wnętrz

ZAMÓW PROJEKT >>

PROMOCJA TRWA JESZCZE PRZEZ:

Dni Godziny Minuty Sekundy

Pokój młodzieżowy urządzony na 5. Aranżacja pokoju nastolatka i nastolatki.

Publikacja 2022-05-19 13:29:16
Kategorie Wnętrza pokoi młodzieżowych

W wieku nastoletnim dziecko drastycznie się zmienia; woli mieć własne zdanie i poglądy, chce się wyróżnić. Dlatego też urządzenie pokoju dla nastolatka czy pokoju dla nastolatki jest trudniejsze niż urządzenie pokoju młodszych dzieci. Więc jak się za to zabrać? Jak dobrze zaaranżować pokój młodzieżowy?

Najważniejsze do zapamiętania przy aranżacji pokoju dla nastolatka jest by zawsze brać pod uwagę opinię przyszłego lokatora. W tym wieku dzieci są wystarczająco dojrzałe, by wiedzieć, co lubią robić najbardziej i jak chcą, by ich pokój wyglądał. Zawsze powinniśmy konsultować się z nastolatkiem w sprawie wystroju wnętrza pokoju młodzieżowego. Przykładowo, jeśli nastolatek lubi rysować, przyda się duże biurko, które pomieści wszystkie niezbędne materiały do rysowania czy tablet graficzny. Jeśli nastolatka lubi szyć, przyda się miejsce na maszynę do szycia. Aranżując pokój młodzieżowy w ten sposób pomożemy również dziecku w rozwijaniu swoich talentów.

Pokój młodzieżowy urządzony na 5. Aranżacja pokoju nastolatka i nastolatki.

Funkcjonalny pokój młodzieżowy. Meble w pokoju nastolatka i nastolatki 

W pokoju młodzieżowym jednym z najważniejszych elementów jest biurko. W tym wieku młodzież często będzie spędzała czas przy biurku; czy to podczas nauki, czy korzystania z komputera. Biurko powinno być duże, by pomieścić takie elementy jak monitor, klawiatura i myszka i zawierać szafki, do których nastolatek może wkładać książki i zeszyty szkolne (dobrze się tu sprawdzi biurko z nadstawką). Nad biurkiem warto zawiesić tablicę, magnetyczną lub korkową, czy półki do przechowywania.

Kolejnym ważnym elementem jest łóżko; tam młodzież śpi, odpoczywa, czyta książki, przegląda telefon i czasem je. Łóżko do pokoju młodzieżowego zwykle ma szerokość nie mniejszą niż 90cm i długość 200cm, ale coraz częściej wybierane są większe łóżka o szerokości 120 a nawet 140 cm. Młodzież często opiera się o ścianę gdy siedzi na łóżku, więc przydadzą się na nim poduszki, na których głowę opiera się wygodniej niż na ścianie. A jeszcze lepiej sprawdzą się na ścianie za łóżkiem panele tapicerowane. Dodatkowo przy łóżku powinno się wstawić stolik czy szafkę nocną, gdzie można ustawić lampkę. Taka szafka czy stolik przyda się nastolatkowi, bo można na nich położyć telefon, książkę czy talerz po jedzeniu. Oprócz łóżka warto zastanowić się nad sofą, zwłaszcza gdy dziecko często przyjmuje kolegów w pokoju. Zdecydowanie wygodniej będzie na sofie niż na łóżku.

W pokoju młodzieżowym ważne są meble do przechowywania, np. szafa na ubrania, regały czy półki, zwłaszcza, że w pokoju młodzieżowym bałagan robi się sam. Dobrym rozwiązaniem będą meble modułowe, które można składać według preferencji. Warto zastanowić się też nad szafką RTV, która ma miejsca do przechowywania i spory blat, na którym można umieścić telewizor, konsole. Jeżeli pokój dla nastolatki czy pokój dla nastolatka ma być urządzony na dłużej warto jest zainwestować w meble na wymiar.

Pokój nastolatka, meble

Kolorystyka w pokoju nastolatka i nastolatki 

W przypadku kolorystyki wiele zależy od gustu nastolatka. Jak już wspomniano, młodzież w tym wieku już często wie, co jej się podoba, więc warto wysłuchać opinii przyszłego lokatora pomieszczenia o barwach w pokoju. Jeżeli, przykładowo, nastolatek lubi kolor żółty, warto, by dodatki czy elementy ścian czy dekoracji były żółte. W tym wieku młodzież już nie boi się pokazać charakteru i tego, co preferuje, więc ich gust jeśli chodzi o kolorystykę może być różny. Warto pryz podejmowaniu decyzji o kolorystyce pokoju młodzieżowego wziąć pod uwagę fakt, że nastolatkom gust szybko się zmienia i raczej zaaranżować pokój w neutralnych bazowych kolorach uzupełnianych przez dodatki i dekoracje, które w razie zmiany upodobań nastolatki czy nastolatka w prosty i niedrogi sposób wymienimy.

Kolorystyka w pokoju nastolatka i nastolatki

Dekoracje i dodatki w pokoju młodzieżowym nastolatki i nastolatka 

Sporo elementów pokoju młodzieżowego zależy od samego nastolatka i w przypadku dekoracji jest nie inaczej. Tak jak kolorystyka, dekoracje powinny być dobierane według gustu i preferencji przyszłego lokatora; dekoracje wyrażą jego emocje i pokażą, jaki ma charakter. Myślę, że nastolatkowi można pozwolić na samodzielne dekorowanie pokoju, ale warto czasem mu podpowiedzieć czy pomóc, gdy nie będzie wiedział, co robić. Same dekoracje mogą być różne; łóżko można ozdobić kocami czy poduszkami a podłogę przykryć dywanem. Puste miejsca na ścianach wypełnić obrazami czy plakatami. Dobrym rozwiązaniem będzie wytapetowanie jednej ze ścian według zainteresowań właściciela pokoju; jeśli lubi podróżować, można by na jednej ze ścian zrobić tapetę z mapą świata. Jeśli lubi piłkę nożną, dobra będzie tapeta z tym związana. Tapeta, tak jak kolorystyka i reszta dekoracji, pokaże charakter nastolatka. Pokój można udekorować roślinami, które ożywią nieco pokój. Żaluzje czy rolety też bardzo się przydadzą; nie tylko są funkcjonalne, ale też ozdobią wnętrze. Dekoracje w pokoju młodzieżowym stanowić może również oświetlenie.

Pokój młodzieżowy – jakie oświetlenie? 

Oświetlenie w pokoju młodzieżowym jest, jak w każdym innym pomieszczeniu, niesamowicie ważne. Oprócz dużej lampy sufitowej, dającej światło główne, potrzebna jest lampka na biurko i lampka nocna, najlepiej obie w postaci kinkietu na ramieniu. Przydadzą się też proste paski LEDowe czy światła nastrojowe. Jedna lampa sufitowa nie wystarczy w pokoju młodzieżowym! Co do samej temperatury światła, to też raczej zależy od preferencji nastolatka; ktoś może lubić ciepłe oświetlenie, a ktoś inny zimne, więc warto wziąć to pod uwagę.

Reasumując, w aranżacji pokoju młodzieżowego niesamowicie ważne jest zdanie i opinia nastolatka. Młodzież nie lubi, gdy im się coś narzuca, często wolą się wyróżnić i mieć własne zdanie, poglądy czy zainteresowania, więc trzeba urządzić pokój tak, by pasował do charakteru dziecka. Nie bójmy się pozwalać nastolatkowi na eksperymenty z barwami czy dekoracjami; o to właśnie chodzi, by dać mu dowolność w urządzeniu swojego pokoju.

Jeśli potrzebujecie pomocy w urządzeniu pokoju nastolatki czy pokoju nastolatka zobacz naszą ofertę na projektowanie pokoju młodzieżowego. Sprawdź w jaki prosty sposób możesz skorzystać z pomocy projektanta wnętrz. Zobacz ile kosztuje projekt pokoju dla nastolatka lub nastolatki

Podziel się