Projekty wnętrz

ZAMÓW PROJEKT >>

POZOSTAŁO DO KOŃCA PROMOCJI

Dni Godziny Minuty Sekundy

Projektowanie i urządzanie mieszkania lub domu bez błędów. Praktyczne wskazówki

Publikacja 2022-05-21 10:59:36
Kategorie Wnętrza mieszkania i domu

Oczywiście nie ma złotego środka na to jak urządzić, zaprojektować i zaaranżować wnętrza mieszkania, ale na pewno przyda się znajomości choć podstawowych zasad. Sprawdź praktyczne wskazówki na projektowanie i urządzanie mieszkania lub domu bez błędów. Zobacz aranżację i projekty wnętrz mieszkań i domów.

Projektowanie i urządzanie mieszkania lub domu bez błędów. Praktyczne wskazówki

Projektowanie i urządzenie mieszkania czy domu na pewno wymaga od nas poświecenia sporej ilości czasu, zaangażowania, przemyślenia i zaplanowania wszystkiego w najdrobniejszym szczególe. Aranżacja mieszania na własną rękę wbrew pozorom nie jest łatwa. Dziś mamy na rynku niezwykle bogatą ofertę zarówno jeśli chodzi o meble, dekoracje, dodatki, materiały wykończeniowe jak i kolory. Niby powinno być prościej; nic bardziej mylnego. Wręcz przeciwnie, to nam utrudnia podjecie decyzji odnośne wyboru stylu, elementów wykończeniowych jak i elementów które składają się na wystrój wnętrz mieszkania i domu.

Projektowanie i urządzanie mieszkania i domu krok po kroku 

Złota zasada podczas projektowania i aranżacji wnętrz to rób wszystko we właściwej kolejności i nie kieruj się emocjami. Nie podejmuj decyzji pochopnie. Konsekwencje mogą być opłakane w skutkach. Zanim więc zaczniesz wybierać kolory farb do sypialni czy szafkę RTV do salonu zastanów się nad funkcjonalnym zagospodarowaniem każdego wnętrza czyli najprościej ustal co i gdzie będzie się znajdowało oczywiście biorąc pod uwagę potrzeby i oczekiwania Twoje i Twojej rodziny.

Projektowanie i urządzanie mieszkania i domu

Funkcjonalność – dlaczego jest niezbędna? 

Zawsze, niezależnie od wielkości mieszkania czy domu, warto postawić na funkcjonalność. Często oczekujemy efektu wow, gdy wypełniamy wnętrza całą masą mebli, elementów wyposażenia, dekoracji, dodatków i innych tego typu bibelotów, ale rzeczywistość bywa brutalna, szybko niszcząc nasze oczekiwania. Czy da się temu zapobiec? Może lepszym pytaniem będzie: czy warto próbować temu zapobiec? Pewnie, od tego zależy nasz komfort życia, poruszania się i przebywania w mieszkaniu każdego dnia. Wyobraźmy sobie, że kupiliśmy cudny, bajkowy fotel, wygląda ślicznie ale co, jeśli jego pojawienie się negatywnie wpływa na komunikacje i nagle okazuje się, że jest tylko przeszkodą ? Piękny, duży stół może wyglądać oszałamiająco ale co, jeśli przez niego nie można poruszać się po pomieszczeniu? Bo do tego wybraliśmy sporą sofę nie dokonując wcześniej potrzebnych wymiarów. Owszem zmieścił się stół, zmieściła się sofa tylko co z tego jak o jedno się potykamy a przez drugie praktycznie nie ma już miejsca na swobodne poruszanie się. Można by tak wyliczać kolejne przykłady, w których źle, pochopnie podjęte decyzje ciągną się za nami niwecząc nasze oczekiwania odnośnie aranżacji lub narażają nas na dodatkowe koszty bo zaczęliśmy od końca!! Dlatego też

Funkcjonalność – dlaczego jest niezbędna?

Po pierwsze : Wykonaj pomiary 

Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji przy aranżacji wnętrz mieszkań i domów, warto wykonać wszystkie najpotrzebniejsze pomiary każdego wnętrza mieszkania czy domu. Przy planowaniu wnętrza należy uwzględnić metraż, układ, wnęki, umiejscowienie okien i drzwi.

Po drugie : Kluczowy jest projekt wnętrz 

Wykonanie pomiarów jest niezbędne przy funkcjonalnym zagospodarowaniu każdego z pomieszczeń. Co więcej niezwykle istotny jest projekt wnętrz mieszkania i domu. Projekt pomieszczeń jest niezwykle przydatny, wręcz kluczowy do stworzenia idealnej komfortowej przestrzeni. Rzut z góry na każde pomieszczenie pozwala na prawidłowe rozplanowanie każdego pokoju i rozmieszczenie elementów wyposażenia każdego z wnętrz według własnych preferencji. Nie korzystając z projektu robimy wszystko na oślep, na oko wydaje się nam , że wszystko wejdzie i będzie dobrze. Funkcjonalny projekt wnętrz będzie naszym przewodnikiem, gdy urządzamy wnętrza i pozwoli nam uniknąć popełnienia błędów i złych decyzji. Możemy taki projekt wykonać samodzielnie choćby na kartce papieru rozrysowując pomieszczenie oczywiście zachowując wymiary i układ. Ale co, jeśli nie potrafimy stworzyć własnego projektu?

Skorzystaj z pomocy projektanta 

Jeżeli sami nie poradzimy sobie z zaprojektowaniem wnętrz, możemy skorzystać z pomocy projektanta wnętrz; mają oni dostęp do najlepszych programów, dzięki którym mogą stworzyć dla nas idealne, przejrzyste projekty wnętrz, które pozwolą nam zobaczyć finalny efekt. Trójwymiarowe wizualizacje projektu pozwolą na zapoznanie się z wnętrzem i zadecydowanie, czy w takim wnętrzu będzie się dobrze mieszkało. Oczywiście, samo funkcjonalne zaplanowanie wnętrz mieszkania i domu to jedno – drugim ważnym elementem kiedy urządzamy mieszkanie jest aranżacja i wystrój wnętrz.

Aranżacja wnętrz mieszkań i domów bez błędów 

Mamy za sobą funkcjonalne zagospodarowanie, wiemy co i gdzie będzie się znajdowało. Przychodzi więc czas na wybór stylu aranżacji wnętrz , materiałów wykończeniowych, elementów na które składa się wystrój wnętrz mieszkania i domu czyli mebli, dekoracji, dodatków oświetlenia, kolorów.

Aranżacja wnętrz mieszkań i domów bez błędów

Dekoracje i dodatki – z nudnego pokoju w piękne wnętrze 

I przesada i niedosyt w dekoracjach i dodatkach mogą zepsuć klimat wnętrza każdego mieszkania i domu. Przy dobrym dekorowaniu wnętrz liczy się wyczucie, dobry gust, często też doświadczenie. Nie zawsze to co drogie, jest lepsze; lśniące, drogie dekoracje mogą w niektórych wnętrzach być bardzo niekorzystne dla jego wizualnej aranżacji, natomiast dobrze dobrane dekoracje, nawet te tańsze, mogą odmienić wnętrze nie do poznania. W przypadku dodatków mamy ogromne pole do popisu; wybór jest praktycznie nieograniczony, i wydawałoby się, że to dobrze… ale gdy mamy tyle dekoracji do wyboru, znalezienie takich, które dobrze wpasują się wnętrze, może być naprawdę trudne. Większość osób po prostu stosuje metodę prób i błędów; zwykły trial and error pozwoli dobrać odpowiednie dekoracje, zorientować się, co pasuje do wnętrza, a co nie. Przestawiaj dekoracje, dodawaj inne, aż poczujesz, że wnętrze jest odpowiednio udekorowane. Kieruj sie jednak ważną zasadą w projektowaniu wnętrz „mniej znaczy więcej” Jeśli przesadzisz z ilości dekoracji i dodatków optycznie zmniejszysz pomieszczenie sprawisz, że będzie wyglądało niechlujnie jak zagracone. Pamiętajmy też, że pewien ważny czynnik może wpłynąć na całe pomieszczenie jeszcze bardziej niż dekoracje. Przy ustawianiu i rozmieszczaniu dekoracji, oświetlenie może bardzo wpłynąć na to, jak się prezentują.

Mieszkanie, dodatki i dekoracje

Oświetlenie – niech stanie się światłość 

Cokolwiek byśmy zrobili, nawet te najdroższe meble, te najpiękniejsze dekoracje, nic z wnętrza nie wyglądałoby atrakcyjnie, gdyby było źle oświetlone. Często pełni rolę dekoracji, określa charakter i styl całego wnętrza. Oświetlenie, bez wątpienia, to jeden z najważniejszych elementów każdego wnętrza w mieszkaniu; optycznie powiększy wnętrze, wpływa na nasze samopoczucie, zdolność do pracy, komfort odpoczynku i, rzecz jasna, klimat pomieszczenia. Światło odgrywa ważną rolę w życiu każdego z nas, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Źródła światła powinniśmy dobierać myśląc o potrzebach domowników, wielkość pomieszczenia i sposób jego użytkowania. Ale samo światło sztuczne nie wystarczy; nic nie zastąpi światła naturalnego. Nie wahajmy się wpuszczać go do środka jak najwięcej; warto zamontować większe okna, które optycznie powiększą wnętrze jak samo światło. Znowu, nie bójmy się światła; nie zasłaniajmy okien ciężkimi roletami. Jasne i cienkie zasłony, które delikatnie przepuszczą światło do pomieszczenia, dodadzą wnętrzu klimatu. Jak już wspomniano, oświetlenie może optycznie powiększyć wnętrze. Chcesz powiększyć je jeszcze bardziej? Pamiętaj o odpowiedniej kolorystyce.

Oświetlenie w mieszkaniu

Barwy mogą wiele zdziałać – odpowiednia kolorystyka wnętrz 

Nie tylko dekoracje i oświetlenie mają wpływ na wnętrze; kolorystyka jest równie ważna. Gdy wybieramy barwy dla naszego wnętrza, zastanówmy się, co nam spodobałoby się najbardziej, ale pamiętajmy też o funkcji pomieszczenia, do którego kolory dobieramy i pomyślmy, czy kolor wywoła dobre wrażenie we wnętrzu. Jaki jest charakter pomieszczenia? Jaki jest jego styl? Przed rozpoczęciem malowania, odpowiedz sobie na te pytania. Są osoby które lubią tylko ciemne kolory, np. głównie czarny, ale czy często spotykamy osoby, które swoje wnętrza malują na czarno? Jest ku temu pewien istotny powód; ciemne kolory sprawiają, że wnętrze wydaje się o wiele mniejsze. Jasne, naturalne i delikatne kolory – biele, beże, jasne błękity, szarości – to barwy, które optycznie powiększą wnętrze, podobnie jak dobre oświetlenie. To jednak nie znaczy, że, tak jak w przypadku dekoracji, w ogóle nie można używać ciemniejszych czy bardziej nasyconych kolorów. Trzeba to jednak robić z głową; inaczej wnętrze będzie chaotyczne i przytłaczające. Można np. jedną, mniejszą ścianę wymalować na nieco bardziej intensywny kolor, czy dobrać dodatki o mocniejszych barwach. Wiele tu zależy od gustu, ale powtarzamy; jasne kolory bardziej się opłacają! Bardzo ważne jest to, by dobierać kolor ścian do mebli, nie odwrotnie! Niestety, większość osób nie wie, że taka zasada w ogóle istnieje. Zaczynanie od ścian ogranicza wybór elementów wyposażenia wnętrza! Najpierw rozplanuj meble, a potem pod kątem elementów wnętrza maluj ściany. Pozwoli to zachować ważny element każdego pomieszczenia; spójność.

Barwy mogą wiele zdziałać – odpowiednia kolorystyka wnętrz

Niech wszystko do siebie pasuje – spójność we wnętrzach 

Spójność to też ważny element przy aranżacji wnętrz. Pomieszczenia powinniśmy urządzać w podobnych do siebie stylach, by nie wprowadzać chaosu w mieszkaniu. Zastanów się, jaki styl najbardziej Ci odpowiada, i zastosuj go we wnętrzach. Pomieszczenia nie muszą być identyczne, ale niech się przesadnie od siebie nie różnią. Spójność obejmuje także elementy wyposażenia; one też muszą do siebie pasować. Kontrast powinien dotyczyć tylko kolorów, form i kształtów mebli, ale nie stylów; tak samo jak styl samego wnętrza, elementy wyposażenia w różnych stylach zniszczą klimat wnętrza. Warto po prostu stosować powtarzalne elementy w pomieszczeniach, np. podobne barwy ścian. To się tyczy też dekoracji i oświetlenia, pamiętajmy o tym.

Niech wszystko do siebie pasuje – spójność we wnętrzach

Projektowanie i aranżacja mieszkania lub domu to przyjemne zajęcie. Mamy dużą dowolność przy aranżacji, doborze dodatków, oświetlenia i kolorystyki, ale może być dla niektórych bardzo skomplikowane. Jest, jak widać, kilka zasad, którymi należy się kierować aranżując swoje mieszkanie lub dom, i należy o nich pamiętać. Postępowanie według nich ułatwi nam urządzenie swoich wnętrz. Mamy nadzieję, że udało nam się pomóc Ci w aranżacji twojego mieszkania lub domu, i że nasze porady okażą się skuteczne.

Jeśli mimo wszystko potrzebujesz pomocy w zaprojektowaniu wnętrz swojego mieszkania czy domu zobacz ile kosztuje projekt mieszkania wykonywany przez projektanta wnętrz

 

 

Podziel się