Projekty wnętrz

ZAMÓW PROJEKT >>

POZOSTAŁO DO KOŃCA PROMOCJI

Dni Godziny Minuty Sekundy

Projektowanie wnętrza domu: wskazówki na salon z kuchnią i hol

Publikacja 2022-06-21 09:08:38
Kategorie Wnętrza mieszkania i domu

W większości wnętrz kuchnia była zwykle zamknięta. W dzisiejszych czasach jednak coraz częściej odchodzi się od tej zasady i przez to w coraz większej ilości domów jak i mieszkań widać salony połączone z aneksem kuchennym czy otwartą kuchnią. To rozwiązanie, które łączy w sobie praktyczność i komfort użytkowania z dobrym wyglądem. Co więcej, czasem zdarza się, że do tej kombinacji dodaje się kolejne wnętrze – hol, który jest prawdopodobnie najmniej funkcjonalnym z trzech wnętrz, które są aranżowane w strefie wejściowej jak przedpokój w bloku czy wiatrołap w domu. Jak zaaranżować takie połączenie salonu z kuchnią i holem w domu? Podpowiemy Ci dziś, jak:

  • zaplanować aranżację salonu z aneksem kuchennym i holem
  • stworzyć projekt tego pomieszczenia
  • dobrać elementy wyposażenia salonu z kuchnią i holem
  • odpowiednio podzielić strefy wnętrza salonu, kuchni i holu
  • wybrać odpowiednie barwy w salonie z kuchnią i holem
  • udekorować salon z kuchnią i holem
  • dobrać odpowiednie oświetlenie do wnętrza salonu połączonego z kuchnią i holem

Projektowanie wnętrza domu: wskazówki na salon z kuchnią i hol

Planowanie aranżacji salonu z aneksem kuchennym i holem 

Bez odpowiedniego planu szybko można się pogubić przy aranżacji. Dlatego też rozplanowanie sobie wnętrza, zwłaszcza tak skomplikowanego jak wnętrze salonu z kuchnią i holem, będzie bardzo pomocne przy późniejszej aranżacji. O czym należy pamiętać przy planowaniu tych pomieszczeń?

Przede wszystkim zdecydujmy o stylu wnętrza domu, od którego w końcu zależy wygląd całego pomieszczenia. Zastanówmy się, jakich elementów wyposażenia potrzebujemy w naszym wnętrzu, a więc jakie są nasze oczekiwania względem pomieszczenia. Wykonajmy odpowiednie pomiary naszego wnętrza, by łatwiej było dobrać odpowiednie elementy wyposażenia. Wszystkie te etapy planowania są naprawdę ważne, bo bez odpowiedniego planu aranżacja będzie piekielnie trudna. Warto też dobrze zaplanować salon z kuchnią i holem, by łatwiej było stworzyć dobry projekt tego wnętrza.

Jak stworzyć projekt salonu z aneksem kuchennym i holem? 

Projekt to podstawa każdej aranżacji. Bez niego aranżacja może być równie trudna, jak bez rozplanowania wnętrza. Liczy się to zwłaszcza w tak skomplikowanym wnętrzu, jak salon z aneksem kuchennym i holem. Jak więc stworzyć projekt takiego wnętrza? Można go zrobić samemu, co bez doświadczenia jest niestety bardzo trudne.

Na projekt składają się cztery ważne elementy – są to elementy wyposażenia, kolorystyka, oświetlenie oraz dekoracje.

Wnętrze salonu, kuchni i hol

Elementy wyposażenia – jakie dobrać do salonu z kuchnią i holem? 

Salon z kuchnią i holem łączy w sobie elementy wyposażenia tych trzech pomieszczeń. Ważne jest, by były one urządzone w podobnym stylu, by za bardzo od siebie nie odstawały – w końcu teraz to jedno wielkie pomieszczenie. W części salonowej zawsze znajdziemy takie elementy wyposażenia jak sofa, szafka RTV, telewizor i stolik kawowy. W części kuchennej natomiast znajdziemy trzy główne strefy – gotowania, zmywania i przechowywania. W strefie gotowania znajdziemy płytę grzewczą (nawiasem mówiąc, polecamy wybrać indukcyjną, jest wydajniejsza niż gazowa), w strefie zmywania zlewozmywak, a w strefie przechowywania – lodówkę, często z zamrażarką. W holu natomiast najczęściej znajdziemy fotele czy siedziska oraz stolik – teoretycznie można to nazwać mini salonem, salonem połączonym z wiatrołapem/przedpokojem. Warto też w holu umieścić lustro, najlepiej takie, które obejmie całą naszą sylwetkę.

Warto też dodać, że w części salonowej i kuchennej często spotykamy też stół, który oprócz oddzielenia strefy jadalnianej oddziela też obie strefy tej części salonu z kuchnią i holem. Ale to nie jedyny sposób, by oddzielić te części wnętrza.

Odpowiednie podzielenie stref salonu z kuchnią i holem 

Oddzielenie od siebie stref tego wnętrza jest ważne. Mimo to, że zachowują spójną całość, wyraźne oddzielenie od siebie ich stref wprowadzi ład i porządek. Jest na to kilka sposobów.

By oddzielić od siebie kuchnię i salon najczęściej używa się wspomnianego już stołu, ale są jeszcze inne sposoby. Wyspa, półwysep i barek to kolejne często spotykane elementy. Oprócz tego czasem dzieli się te dwie części salonu z kuchnią lamelami. Da się je też podzielić, używając płytek w kuchni, a paneli w salonie, co da wyraźny podział tych wnętrz. Ważne jest jednak, by dalej zachować dużą spójność między wnętrzami – kolejny element na który należy zwrócić uwagę wykonując aranżacje wnętrz domu jak salon kuchnia i hol to kolorystyka.

strefy salonu z kuchnią i holem

Jakie odpowiednie barwy wybrać w salonie z kuchnią i holem? 

Kolorystyka wnętrza to kolejny ważny element każdego wnętrza domu. W przypadku salonu z kuchnią i holem, wbrew pozorom nie trzeba stawiać na jasne barwy. Tego typu wnętrze jest już bardzo przestronne, więc jak najbardziej da się wstawić do niego ciemniejsze elementy, które, jak wiadomo, mogą zmniejszyć optycznie wnętrze. Dalej zaleca się jednak użycie barw, takich jak beż, szarość, biel i drewno, bo po prostu są to kolory uniwersalne, do którego pasuje wiele innych barw, takich jak odważna, wesoła żółć i spokojna butelkowa zieleń. Te kolory można wkomponować w nasz projekt wnętrza domu przy pomocy dekoracji.

Jak udekorować salon z kuchnią i holem?

Salon i hol to dwa wnętrze, które często są bogato udekorowane – sprawia to, że dodatki w salonie z kuchnią i holem są bardzo istotne. Należy jednak pamiętać, że w dzisiejszych czasach w przypadku dekoracji im mniej, tym lepiej. Postawmy na minimalizm w dodatkach, by nie spowodować w nim przepychu. Jakie więc dekoracje powinien zawierać wystrój pomieszczeń salonu z kuchnią i holem, by nie wprowadzić w nim przepychu?

W przypadku salonu, poduszki i narzuta na sofę to must have. To prosty dodatek, a nieco urozmaica wnętrze. Warto też zastanowić się nad dywanem – niby bardzo prosty element, a wbrew pozorom ma spory wpływ na wygląd wnętrza. Rośliny to też idealna dekoracja do salonu, dodadzą one nieco życia całemu wnętrzu. Na puste miejsca na ścianach warto zawiesić plakaty czy obrazy, które są dostępne w wielu różnych motywach i wzorach.

Hol warto udekorować poprzez odpowiednio dobraną aranżacje ścian jak oryginalne tapety, ramki, plakaty czy materiał dekoracyjny w postaci cegły, betonu czy drewna.

Na koniec został jeszcze jeden element, który, podobnie jak kolorystyka, ma wpływ na przestronność wnętrza – jest to oświetlenie.

Jak prawidłowo oświetlić wnętrze salonu z kuchnią i holem? Rola światła w projektowaniu wnętrz 

Światło to ważny element każdej aranżacji, bo może całkowicie odmienić klimat urządzanego wnętrza. Nie da się stworzyć dobrego projektu salonu z kuchnią i holem bez odpowiedniego oświetlenia.

Światło dzielimy na:

  • Naturalne; w salonie z kuchnią i holem światło naturalne dojdzie tylko do kuchni i salonu przez okna, zadbajmy więc o jak największą ilość okien w tej części salonu z kuchnią i holem. Jeżeli o hol chodzi, niewiele możemy zrobić jeśli chodzi o oświetlenie naturalne – skupmy się więc tam na oświetleniu sztucznym.
  • Sztuczne; wykonując projekt domu, dziś nie wystarczy tylko jedno źródło sztucznego światła. Liczy się też oświetlenie dodatkowe. Warto w salonie podświetlić szafkę RTV i telewizor, w części kuchennej blaty robocze i stół, a w holu lustro, jeśli takowe się pojawi.

Powyżej zawarliśmy podpowiedzi dotyczące tematu jakim jest urządzenie salonu z kuchnią i holem. Jeżeli dalej nie wiesz, jak zaaranżować swoje wnętrza, nie wiesz na co się zdecydować i nie jesteś przekonany o słuszności swoich wyborów. Sprawdź koniecznie inspiracje na salon, kuchnie i hol na naszym blogu, które być pomogą Ci znaleźć pomysł na urządzenie wnętrza wymarzonego salonu z kuchnią i holem. Jest też i druga opcja – pozostaw to profesjonalistom i skorzystaj z naszych usług projektowania wnętrz online. Na naszej stronie znajdziesz ofertę na projektowanie wnętrz domu i między innymi pakiet projektowy na salon z kuchnią i holem.

 

Podziel się