Projekty wnętrz

ZAMÓW PROJEKT >>

POZOSTAŁO DO KOŃCA PROMOCJI

Dni Godziny Minuty Sekundy

Projekty wnętrz domu: Salon z aneksem, jadalnia i salon 31m2

Publikacja 2022-06-23 09:45:30
Kategorie Wnętrza salonu z kuchnią

Często w małych mieszkaniach stajemy przed dylematem i w sytuacji, gdy trzeba przesadnie musimy oszczędzić miejsce przy aranżacji wnętrz. Naszym wnętrzom brakuje wnętrzom przestronności. Sposobem na to okazało się połączenie salonu z aneksem kuchennym – połączenie salonu z kuchnią. Takie rozwiązanie, przez usunięcie ściany między salonem a kuchnią, optycznie powiększyło całe mieszkanie. Ostatnio jednak coraz częściej widuje się salony z aneksem także w domach, gdzie wcale nie są wymagane. Chcesz zaaranżować własny salon z aneksem? Poniżej dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o tym jak urządzić salon z aneksem kuchennym:

 • jakie są wady i zalety skorzystania z takiego połączenia
 • jak zaplanować aranżację salonu z kuchnią
 • podstawy aranżacji salonu z aneksem kuchennym
 • sposoby na podzielenie stref salonu z kuchnią

Zalety i wady połączenia salonu z kuchnią 

Każde tego typu rozwiązanie niestety ma i zalety i wady; nic nie jest idealne. Na szczęście ilość zalet znacznie przewyższa wady. Wśród zdecydowanych plusów wnętrza salonu z aneksem kuchennym znajdziemy:

 • oszczędzenie miejsca;
 • optyczne powiększenie mieszkania czy domu;
 • stylowy wygląd całego wnętrza;
 • zwiększona funkcjonalność i praktyczność.

Natomiast wady to m.in. zapach i dźwięki dochodzące z kuchni, które mogą przeszkodzić w relaksie w salonie, a także konieczność częstego sprzątania obu stref. Ale jak widać, zdecydowanie warto postawić na salon z kuchnią w mieszkaniu ze względu na ilość jego zalet.

Planowanie aranżacji salonu z kuchnią – od czego zacząć? 

Przed aranżacją naszego salonu z kuchnią warto wszystko dokładnie rozplanować. Dzięki temu późniejsza aranżacja i wystrój wnętrz mieszkania będzie łatwiejsza, nie wpadniemy też na żadne większe problemy przy urządzaniu. Co więc należy uwzględnić kiedy zaczynamy planowanie salonu z aneksem kuchennym?

Jeżeli dopiero co kupiliśmy mieszkanie, zastanówmy się, w których pomieszczeniach najlepiej będzie mieć salon i kuchnię; trzeba będzie wyburzyć między nimi całą ścianę, trzeba wybrać więc dwa optymalnie umieszczone sąsiednie pomieszczenia. Zaplanujmy styl naszego wnętrza, wybierzmy taki, który wpasuje się w resztę pomieszczeń, a także zastanówmy się, jakie właściwie będą nasze oczekiwania względem naszego salonu z kuchnią; dzięki temu będziemy mogli dobrać jak najpraktyczniejsze elementy wnętrza.

salon z kuchnią, planowanie

Proste wskazówki, jak zaaranżować funkcjonalny i piękny salon z kuchnią i jadalnią 

Salon z kuchnią wbrew pozorom nie musi być aż tak trudny do zaaranżowania, jak się wydaje. Może być wręcz przeciwnie, jeśli tylko znamy podstawy aranżacji tego wnętrza... i wykorzystamy przy jego urządzaniu nieco naszej wyobraźni i kreatywności. Poniżej znajdziesz podpowiedzi, z których możesz skorzystać podczas aranżacji swojego salonu z aneksem kuchennym.

Salon z aneksem kuchennym łączy w sobie elementy pomieszczenia kuchni i salonu, musimy więc zadbać o wszystkie niezbędne elementy wyposażenia każdego z tych wnętrz – w części salonowej znajdziemy sofę, szafkę RTV i stolik kawowy, a w kuchennej – płytę grzewczą, zlewozmywak, lodówkę i meble do przechowywania. Wszystkie te elementy wyposażenia powinny być praktyczne i funkcjonalne, w końcu przy aranżacji zwykle chodzi o funkcjonalne urządzenie wnętrz.

Kolejne elementy wystroju wnętrz – kolory, oświetlenie i dekoracje – mają spory wpływ na optykę wnętrza. Jasne barwy pomogą optycznie powiększyć wnętrze. Dobrze oświetlony salon z kuchnią też wyda się przestronniejszy. Natomiast nadmiar dekoracji spowoduje przepych i uczucie przytłoczenia w pokoju, starajmy się więc zachować umiar w dodatkach.

Przy aranżacji salonu z kuchnią pamiętajmy o kolejnym kluczowym elemencie zaraz po funkcjonalności – spójności. Niech obie strefy będą aranżowane podobnie, w podobnym stylu, kolorystyce itd. W końcu teraz to jedno pomieszczenie - musi być spójne, inaczej to tak jakbyśmy podzielili łazienkę czy sypialnię na dwie całkowicie różnie wyglądające części. Ważne jest jednak, by mimo spójności podzielić nieco obie strefy.

Sposobów na podzielenie stref salonu z aneksem kuchennym 

Strefy salonu z kuchnią nie mogą się za bardzo ze sobą zlewać. Oddzielenie poszczególnych stref wprowadzi do wnętrza porządek. Jak więc oddzielić od siebie te strefy?

 1. Najpierw warto wspomnieć o roli stołu w salonie z kuchnią. Jest on idealnym elementem do oddzielenia stref salonu z kuchnią, ale pełni też funkcję wydzielenia dodatkowej, trzeciej strefy – jadalnianej.
 2. Kolejnym często spotykanym elementem jest wyspa – wyspy są praktyczne i funkcjonalne, mogą być użyte jako miejsce do przechowywania, blat roboczy itp.
 3. Podobnie jest z półwyspem – półwysep przedłuży nasz blat roboczy, może pełnić funkcję stołu i miejsca do przechowywania.
 4. Alternatywą dla wyspy i półwyspu może być barek – przypomina nieco biurko/stolik i nie pomniejsza optycznie wnętrza.
 5. Czasem zdarza się też, że w kuchni podłoga będzie z płytek, a w salonie – z paneli. To dobry sposób na ustanowienie między strefami salonu z aneksem wyraźnej granicy nie rujnując przy tym spójności.

Jak widać w powyższych punktach, aranżacja salonu z aneksem wcale nie musi być tak trudna, jakby się to wydawało. Jeśli tylko będziemy się stosować do wskazówek i porad, no i użyjemy trochę naszej wyobraźni, nasze marzenia o idealnym salonie z aneksem mogą się spełnić.

Salon z aneksem, zobacz wydzielenie stref

Projekt salonu z aneksem i jadalnią 31m2

Projektowanie i planowanie wnętrz mieszkania jest przedsięwzięciem to pewne. I z cała pewnością urządzanie rozpoczynamy od strefy dziennej jaką jest salon, kuchnia i jadalnia. Przedstawiony poniżej projekt łączy w sobie wiele cech charakterystycznych dla salonu z aneksem kuchennym i jadalnią. Jest praktycznie zaaranżowany, ale też przytulny i przestronny. Zapoznanie się z nim może zainspirować Cię na aranżacje salonu z aneksem kuchennym i jadalnią.

Warto na początek wspomnieć, że pokazane wnętrze salonu z aneksem i jadalnią jest bardzo otwarty; samo mieszkanie nie posiada wiatrołapu, gdy wchodzimy, od razu wita nas przestrzeń salonu z kuchnią i jadalnią otwartą na hol. Pokazany salon z aneksem i jadalnią ma w sobie wszystkie niezbędne elementy wyposażenia w obu jego strefach. W strefie salonu zobaczymy jasnoszarą sofę, a przed nią dwa okrągłe stoliki kawowe. Na odległej ścianie naprzeciwko wisi szafka RTV z zawieszonym nad nią telewizorem. W strefie kuchennej widzimy meble kuchenne zaplanowane w kształcie litery U. Po lewej stronie widać lodówkę oraz piekarnik, naprzeciwko płytę grzewczą a przy oknie pomiędzy nimi zlewozmywak. Nad strefą gotowania wiszą też szafki górne i okap. Oprócz tych dwóch stref pomiędzy nimi widzimy stół, oddzielające strefę salonową i kuchenną od siebie i wydzielające dodatkową strefę – jadalnianą.

Przestronność wnętrza dopełniają dominujące w tym wnętrzu jasne barwy. Ściany są w kolorze białym, tak samo jak fronty szafek dolnych w kuchni i szafka RTV w strefie salonowej. Oprócz bieli we wnętrzu widać wiele elementów drewnianych, m.in. szafki górne strefy kuchennej oraz stolik i krzesła w części jadalnianej. Gdzieniegdzie zobaczymy też nieco ciemniejsze elementy, m.in. w stolikach kawowych i sofie. Wszystkie te barwy są bardzo uniwersalne, dzięki czemu dodanie tu dodatkowego koloru, np. granatu czy zieleni nie będzie większym problemem.

Kolejnym elementem dodającym już dużemu wnętrzu optycznej przestronności jest oświetlenie. Pokój jest bardzo dobrze oświetlony. Na suficie widzimy wiele źródeł głównego oświetlenia, ale oprócz tego znajdziemy dodatkowe źródła światła. Widać m.in. lampę wiszącą nad stołem, lampę stojącą obok sofy, oświetlenie zasłon wzdłuż ściany między sofą a szafką RTV, oświetlenie telewizora oraz dodatkowe oświetlenie blatów roboczych pod szafkami górnymi strefy kuchni. Do wnętrza dodatkowo dociera bardzo dużo światła naturalnego dzięki wielkim oknom.

Ostatnie, o czym trzeba wspomnieć, to dodatki i dekoracje w tym salonie z kuchnią. Pomieszczenie ma minimalistyczne i proste dodatki, by nie przytłoczyć i nie sprawić wrażenia chaosu we wnętrzu. Najbardziej wyróżnia się leżący w strefie salonowej biały dywan. Rzuca się też w oczy duży plakat nad sofą, wypełniający puste miejsce na tej ścianie. Na samej sofie widać biało czarną poduszkę. Za szafką RTV widać też dekoracyjne lamele. Warto wspomnieć o ładnych, szarych zasłonach w strefie salonowej i roletach w strefie kuchennej.

Pokazany i opisany powyżej projekt to tylko jeden z wielu przykładów inspiracji, z których możesz skorzystać. To projekt wykonany przez nas – w ofercie mamy też inne projekty wnętrz domu, z których możesz skorzystać.

Projekt salonu z kuchnią,

Salon z kuchnią, widok na ścianę rtv

Salon z kuchnią widok na kuchnie

 

 

Podziel się