Jest 1 produkt w Twoim koszyku.
Salon ten mały i ten duży, salon z aneksem, salon z jadalnią. Z nami urządzić go
Publikacja 2022-05-20 11:58:16
Kategorie Wnętrza Salonu
Salon to bez wątpienia jedno z najważniejszych wnętrz w cały domu. To w salonie odpoczywamy, spędzamy czas z gośćmi, jemy, oglądamy telewizję. Dlatego właśnie to pomieszczenie powinno prezentować się jak najlepiej. Bez znaczenia czy mamy mały salon czy duży. Czy jest to salon z aneksem kuchennym a może salon z jadalnią. Musimy zaprojektować go w sposób , który sprawi, ze będziemy w nim z przyjemnością spędzać czas i przyjmować naszych gości. Jak urządzić salon funkcjonalnie i pięknie?
Funkcjonalna aranżacja salonu – podział na strefy
Aranżację salonu warto rozpocząć od rozplanowania podziału pomieszczenia na strefy według naszych preferencji; np. na wypoczynkową, jadalnianą i kuchenną. Podział salonu na strefy da wrażenie ładu i uporządkowania. W strefie wypoczynkowej powinna znaleźć się wygodna kanapa, stolik kawowy, szafka RTV z telewizorem i dywan. Tu będziemy mogli odpocząć po długim dniu w pracy czy pozwolić sobie na odrobinę leniuchowania w weekendy. W strefie jadalnianej znajdzie się duży stół, przy którym cała rodzina będzie mogła zjeść wspólnie posiłek. W przypadku mniejszych salonów warto postawić na stół rozkładany, które nie będzie zajmował zbyt wiele miejsca. A co jeśli nasz salon połączony jest z kuchnią. Jak zaprojektować funkcjonalnie salon z aneksem kuchennym?
Salon z aneksem kuchennym
Coraz popularniejsze są ostatnio salony z aneksem kuchennym. Salon z aneksem przydaje się, gdy chcemy zaoszczędzić miejsce wygospodarować dodatkowy pokój Wystarczy usunąć ścianę, która dzieli salon i kuchnię. Salon z aneksem ma multum zalet: wygląda stylowo, oszczędza miejsce, dodaje przestronności mieszkaniu. Ważne jest, by salon i kuchnia urządzone były w podobny sposób; w końcu teraz to teoretycznie jedno pomieszczenie, dwa różne style aranżacji będą się ze sobą gryzły i wprowadzą chaos. Warto odgrodzić od siebie salon i kuchnię wyspą czy półwyspem, ale należy pamiętać, że te elementy mogą zająć sporo miejsca.
Choć już rzadziej ale bywa też szczególnie w domach jednorodzinnych że salon połączony jest z jadalnią. Jak urządzić salon z jadalnią?
POLECAMY TAKŻE: https://e-wystroj-wnetrz.pl/blog/salony-z-kuchnia-c8
Salon z jadalnią. Jak urządzić salon połączony z jadalnią?
Ciekawą alternatywą dla salonu z aneksem kuchennym jest połączenie salonu z jadalnią. Może być to salon, w którym jest strefa jadalniana lub salon i jadalnia stanowić będą dwa połączone ze sobą pomieszczenia. Salon w którym wydzielamy jadalnie musi być jednak duży, by pomieścił stół i resztę mebli składających się na wystrój salonu. Strefę jadalnianą od wypoczynkowej w tej sytuacji możemy wydzielić za pomocą zastosowania dwóch rodzajów sufitu, za pomocą np. innego materiału na podłodze, np. kafelków. Chcąc delikatnie wydzielić strefę jadalnianą możemy zastosować lamele czy podzielić wnętrze stosując inne kolory ścian. Jeśli natomiast urządzamy salon i jadalnie w dwóch połączonych ze sobą wnętrzach to o czym powinniśmy pamiętać to podobnie jak podczas urządzania salonu z aneksem czy jadalnią to zachowanie spójności stylistycznej. W jadalni możemy poza stołem z krzesłami i oświetleniem zaaranżować miejsce na zastawę w postaci witryn, komód. Zadbajmy też o wystrój jadalni poprzez piękną dekoracje stołu, kwiaty, donice. Jeśli w jadalni znajduje się okno nie zapominajmy o jego dekoracji.
Wystrój salonu – kolory mają moc
Tak jak w wielu innych pomieszczeniach, kolorystyka w salonie jest niezwykle ważna. Źle dobrane barwy mogą całkowicie zepsuć klimat wnętrza. W salonach bardzo dobrze sprawdzą się jasne kolory, np. biele, beże czy szarości. Takie barwy dodadzą pomieszczeniu nieco przytulności i optycznie powiększą wnętrze, co bardzo się przyda w przypadku mniejszych metrażem salonów. Ale to nie oznacza, że trzeba zawsze stosować te barwy. Zawsze jest sposób na zaaranżowanie salonu tak, by nawet ciemne, mocne czy ekscentryczne barwy dobrze się wpasowały w resztę wnętrza i nie psuły klimatu. Musimy tylko zrobić to z głową. Możemy postawić na akcenty kolorystyczne w postaci dodatków i dekoracji. Jest to też dobry wybór ze względów praktycznych. Dlaczego? Decydując się na stonowaną, neutralną bazową kolorystykę salonu a mocniejsze akcenty kolorystyczne jako dodatek w prosty i niedrogi sposób dokażmy metamorfozy salonu wymieniając je na inne. Do neutralnych kolorów jak szarość, beż, biel pasuje naprawdę wiele innych kolorów co daje nam mnóstwo możliwości na aranżacje salonu na nowo bez konieczności wymiany mebli, przemalowywania ścian.
ZOBACZ WIĘCEJ MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ: https://e-wystroj-wnetrz.pl/blog/salony-projekty-inspiracje-aranzacje-c6
Oświetlenie w salonie – zadbaj o klimat i nastrój wnętrza
Oświetlenie to jeden z najważniejszych elementów pomieszczenia. Złe oświetlenie, tak jak źle dobrana kolorystyka, przeszkodzi w aranżacji salonu. Rozłożenia źródeł światła w salonie zależy od elementów pomieszczenia i od jego funkcji. Niezbędna będzie lampa sufitowa, która dobrze oświetli całość pomieszczenia, ale też inne, mniejsze źródła światła. Warto podświetlić telewizor i szafkę RTV, najlepiej światłami, które da się regulować. Dzięki temu, gdy wieczorami oglądamy na kanapie telewizję, możemy dowoli zmieniać nasycenie i barwę światła. Jeśli połączyliśmy salon z jadalnią, warto oświetlić stół; przy jedzeniu kolacji, gdy na zewnątrz będzie już ciemno, nie trzeba będzie zapalać jasnego światła sufitowego. Warto też zastanowić się nad światłami dekoracyjnymi; taśmy LEDowe dodadzą uroku całemu wnętrzu. Temperatura światła zależy od naturalnego oświetlenia wnętrza. Jeśli salon jest już przez większość dnia skąpany w promykach słońca, światło zimne będzie dobrym rozwiązaniem. W pomieszczeniach nie tak dobrze oświetlonych, światło ciepłe doda im nieco klimatu.
Dekoracje i dodatki w salonie. Bez nich jest jak tort bez świeczek
Twojemu salonowi na pewno przydadzą się dekoracje i dodatki. Bez nich będzie jak tor bez świeczek! Dekoracje i dodatki w salonie ożywią wnętrze, dodadzą mu przytulności, ciepła, charakteru, pazura w zależności od tego jaki efekt chcesz osiągnąć. Dekoracje należy wybierać tak, by dobrze dopasowane były do obranego stylu w jakim zdecydowaliśmy się wykonać aranżacje salonu. Więc jakie dekoracje i dodatki wybrać do salonu?
- dekoracje ścienne: plakaty, obrazy, ramki ze zdjęciami, lamele, cegła, beton, drewno
- tekstylia: dywan, poduszki, narzuta, firany i zasłony
- rośliny: nawet zwykłe rośliny doniczkowe ożywią pokój i nadadzą mu klimatu
- oświetlenie
Mały salon, duży problem. Jak urządzić mały salon?
Urządzenie małego salonu wymaga dokładanego przeanalizowania układu funkcjonalnego i przemyślenia wszystkiego najdrobniejszym szczególe. Kiedy liczy się każdy centymetr często trzeba iść na kompromis dlatego koniecznie musimy ustalić priorytety czyli co jest must have a z czego jesteś w stanie zrezygnować. W małym salonie musimy zadbać o optyczne powiększenie wnętrza poprzez odpowiednio dobrane kolory, właściwe oświetlenie i minimalizm w dekoracjach i dodatkach by dodatkowo nie wprowadzać chaosu wrażenia przepełnienia. Aranżacja małego salonu powinna być lekka, delikatna co nie znaczy , że ma być nudna. Urządzając mały salon warto pomyśleć o meblach na wymiar szczególnie jeśli potrzebujemy dużo miejsca do przechowywania oraz o wielofunkcyjnych, sprytnych meblach, akcesoriach jak stolik kawowy z funkcją przechowywania, sofa z funkcja belgijską jeśli salon będzie dla nas też sypialnią szczególnie w mieszkaniach w bloku.
Wiele osób ma sporo problemów z samodzielną aranżacją swoich salonów. Dlatego co raz częściej urządzenie salonu powierzamy fachowcom z dziedziny projektowania wnętrz. Jeśli Ty potrzebujesz pomocy powierz nam projektowanie salonu. Oszczędzisz czas i pieniądze a zyskasz pewność, że Twój salon będzie urządzony pięknie i funkcjonalnie. Sprawdź jaka jest cena projektu salonu.