Projekty wnętrz

ZAMÓW PROJEKT >>

POZOSTAŁO DO KOŃCA PROMOCJI

Dni Godziny Minuty Sekundy

Salon z aneksem kuchennym 38m2. Sprawdź jak zaaranżować salon z aneksem

Publikacja 2022-06-14 12:19:57
Kategorie Wnętrza salonu z kuchnią

Jeśli czytasz ten artykuł, to zapewne zastanawiasz się jak urządzić salon z aneksem kuchennym? To wspaniale, w końcu salon z aneksem ma wiele zalet, urządzenie go w Twoim domu czy mieszkaniu wyjdzie z pewnością na plus. Ale co, jeśli nie wiesz, od czego zacząć? Jak aranżacje i wystrój wnętrz salonu z aneksem kuchennym przeprowadzić? Na co zwrócić uwagę? Bez obaw; pomożemy Ci. W tym artykule znajdziesz podpowiedzi, jak w łatwy sposób zaaranżować salon z aneksem kuchennym.

Znajdziesz tu odpowiedzi na takie pytania, jak:

 • jak wykonać projekt salonu z aneksem kuchennym?
 • jakie elementy wyposażenia są niezbędne w salonie z aneksem kuchennym?
 • ile jest sposobów na oddzielenie salonu od kuchni?
 • jak dobrać odpowiednią kolorystykę do salonu z aneksem?
 • jak w prosty sposób oświetlić salon z aneksem ?
 • i w końcu, jakie dodatki pasują najlepiej do salonu z aneksem?

A więc... zaczynajmy!

Salon z aneksem kuchennym 38m2. Sprawdź jak zaaranżować salon z aneksem

Projektowanie salonu z aneksem kuchennym. Podstawy tworzenia dobrego projektu 

Zanim weźmiemy się za wystrój wnętrza, warto dokładnie zaplanować każdy jego element. Najlepiej w tym przypadku sprawdzi się przemyślany i zaplanowany projekt salonu z kuchnią. Ale jak się do tego zabrać? O czym należy pamiętać? Od czego zacząć?

Przede wszystkim, jest kilka ważnych rzeczy, o których trzeba pamiętać wykonując projektowanie salonu z aneksem kuchennym:

 • po pierwsze, zastanówmy się, czego oczekujemy od naszego wnętrza. Jakie są nasze potrzeby na przykład: Jak często będziemy z niego korzystać? Czy często będziemy gotować, czy spędzamy dużo wolnego czasu w salonie? Jak spędzamy czas w salonie? Czy często przyjmujemy gości? Gdy odpowiemy sobie na te pytania, łatwiej nam później będzie zaplanować układ funkcjonalny a potem urządzić nasz salon z kuchnią.
 • Po drugie, wykonajmy precyzyjne pomiary wnętrza. To się tyczy wymiarów ścian, wysokości na której są okna, wnęk, umiejscowienia drzwi itp. Odpowiednie, dokładne pomiary są istotne; jeśli wymierzymy wnętrze na oko, spotkamy parę niemiłych niespodzianek przy urządzaniu salonu z kuchnią.

I jeśli już te etapy masz za sobą, możemy zabierać się za funkcjonalne zagospodarowanie wnętrz. Wybór układu funkcjonalnego i rozplanowanie elementów będzie kluczowe dla naszego komfortu. I gdy i ten etap masz już za sobą, możesz przejść do samego wystroju wnętrza salonu z kuchnią.

Jakie elementy wyposażenia są niezbędne w salonie z aneksem kuchennym?

Każde pomieszczenie ma pewne meble i elementy wyposażenia, bez których nie dałoby się z niego korzystać. Zwłaszcza w przypadku salonu z kuchnią jest nie inaczej. W tym wnętrzu elementy wyposażenia są bardzo istotne, warto więc przywiązać do nich szczególną uwagę. A więc, jakie dokładnie elementy wyposażenia są niezbędne w salonie z aneksem?

 • Zacznijmy od pierwszego elementu części salonowej, jaki przychodzi na myśl – od sofy. Sofa to tak naprawdę królowa każdego salonu, ważne jest więc, by wybrać taką, która jak najlepiej wpasuje się w naszym wnętrzu. Sofa może pełnić funkcję łóżka, co dodaje wnętrzu praktyczności; części salonowej można użyć jako pokoju gościnnego czy sypialni dla nas.
 • Następnie mamy szafkę RTV. Żaden salon nie będzie prawdziwym salonem bez szafki RTV i telewizora; w końcu co jest lepszego od zrelaksowania się na kanapie i obejrzenia ulubionego serialu po długim dniu w pracy czy szkole?
 • Pomiędzy tymi dwoma elementami części salonowej mamy stolik kawowy; nawet najprostsze stoliki mogą wystarczyć, by pełniły swoją funkcję.
 • Następnie mamy część kuchenną i chyba najlepiej zacząć od płyty grzewczej. W końcu w kuchni gotujemy i przygotowujemy posiłki, więc pierwsze, co przychodzi na myśl gdy mowa o kuchni to właśnie płyta grzewcza. Mamy dwa główne rodzaje płyt grzewczych – indukcyjną i gazową. Tu istotny też okaże się wybór okapu.
 • Druga z kolei jest strefa przechowywania w części kuchennej i tu musimy dobrze rozplanować ilość szafek, szuflad i ustawienie głównych akcesoriów jak lodówka, zlew i płyta grzewcza najlepiej zachowując zasadę trójkąta roboczego.
 • Stół, który pełni funkcję oddzielenia dwóch stref salonu z kuchnią od siebie ale i jest miejscem wspólnego spożywania posiłków. Musimy zadbać o odpowiedni wymiar stołu by nie tracić na komforcie oraz oświetlenie części jadalnianej.
 • Półwysep czy wyspa. A skoro już o wyspie mowa, jest to element, który będzie wspomniany w kolejnym akapicie. Ma bowiem pełną ważną funkcję w salonie z aneksem – oddziela dwie strefy wnętrza od siebie, tak jak wcześniej wspomniany stół.

Sposoby, które musisz poznać na oddzielenie salonu od kuchni 

Jakoś w końcu musimy oddzielić od siebie powstałe strefy naszego salonu i kuchni. Ale jak to zrobić? Jest na to kilka prostych sposobów; dzięki temu, że mamy tak szeroki wybór, możemy wybrać ten sposób, który spodoba nam się najbardziej.

Sposoby na oddzielenie salonu i kuchni:

 1. Wyspa. Zacznijmy od tego, co zaczęło cały ten akapit. Wyspa to jeden z najprostszych i jednocześnie najczęściej spotykanych sposobów na oddzielenie strefy kuchennej i salonowej. Wyspa oprócz tego może mieć więcej funkcji, np. mieć wbudowaną szafkę dla dodatkowego miejsca do przechowywania. Można też, tak jak wspomniano wcześniej, zamontować w wyspie zlew.
 2. Stół. Stół to kolejny, także już wspomniany sposób na stworzenie granicy między strefami salonu z kuchnią. Dzięki niemu pojawia się też w pomieszczeniu strefa jadalniana.
 3. Półwysep. Półwysep to prosta alternatywa dla wyspy; jest to wyspa połączona z pobliskim blatem roboczym, przedłużając go. Półwysep często wykorzystywany jest, by pełnił funkcję stołu czy, najprościej, dodatkowego blatu roboczego.
 4. Barek. Barek to kolejna alternatywa dla wyspy i półwyspu. Pełnią bardzo podobną funkcję, ale barek wygląda nieco bardziej jak stół; nie pomniejsza optycznie wnętrza, dzięki czemu też go nie przytłacza.
 5. Lamele. Bez wątpienia słyszało o nich wiele osób; lamele to ostatnio hit, robią się coraz bardziej popularne, zwłaszcza w nowoczesnych aranżacjach. I słusznie, bo oprócz funkcji dekoracyjnej mogą oddzielić salon i kuchnię w salonie z aneksem.
 6. Panele i płytki. W jednej części pomieszczenia możemy zastosować płytki na podłodze, a w drugim panele. Mamy wtedy wyraźny podział na dwie strefy salonu z kuchnią.
 7. Sufity. W jednej strefie możemy zastosować podwieszany sufit, co też będzie podziałem obu stref salonu z aneksem kuchennym.

Ale to nie koniec! czas przejść do kolejnego etapu jakim jest wystrój i aranżacja salonu z aneksem.

Kolory w salonie z aneksem kuchennym? Jakie kolory pasują w salonie z kuchnią najlepiej? 

Barwy to ważny element każdego wnętrza i chyba pierwszy, o którym myślimy zaraz po elementach wyposażenia. Od barw zależy cały wygląd pomieszczenia, ważne jest więc rozsądne wybieranie kolorystyki w naszym salonie z kuchnią i zachowanie spójności między obiema strefami wnętrza.

Jak dobrać odpowiednią kolorystykę do naszego salonu z aneksem? 

Generalnie w wielu wnętrzach najczęściej widać kolory jasne. Jasne barwy bowiem odbijają światło, optycznie powiększając wnętrze, Warto jednak nadmienić że to NIE jest reguła, Chcesz użyć ciemniejszych kolorów w Twoim salonie z aneksem? Proszę bardzo, nie krępuj się. Pamiętaj jednak, że aranżacja wnętrz w ciemniejszych kolorach jest o wiele trudniejsza. Często więc początkujący wykorzystują jaśniejsze kolory w swoich salonach z kuchnią.

A więc wspomniano już o tej wyjątkowej właściwości jasnych barw; optycznie powiększają wnętrze. Ale nie na tym kończą się sposoby na dodanie pomieszczeniu przestronności. Jest bowiem jeszcze jeden element urządzania wnętrza, który to potrafi!

Jakie oświetlenie do salonu z aneksem? Wskazówki przy oświetlaniu salonu z kuchnią 

Oświetlenie , wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak jest istotne! Światło pełni naprawdę istotną funkcję w każdym wnętrzu. Odpowiednio dobrane oświetlenie zmienia klimat i atmosferę, podkreśla charakter aranżacji salonu z aneksem a wszystko za pstryknięciem włącznika światła. Ale to nie takie proste. Trzeba pamiętać o pewnych zasadach oświetlania pomieszczeń; przede wszystkim zwrócić uwagę na oba rodzaje oświetlenia. Światło dzielimy na:

 • naturalne. Wszędzie przyda się promyczek słońca, prawda? Wpuśćmy go więc do naszego wnętrza jak najwięcej, zadbajmy o duże okna!
 • sztuczne. Światło sztuczne jest równie istotne. Oprócz głównego źródła światła postawmy na dodatkowe źródła oświetlenia. W przypadku salonu z kuchnią warto dodatkowo oświetlić szafkę RTV i telewizor w strefie salonowej, a w strefie kuchenno – jadalnianej stół i blaty robocze.

Ale, co za niespodzianka, źródła światła mają dodatkową funkcję! Takie źródła oświetlenia takie jak stojące lampki albo duża, piękna lampa podłogowa mogą też służyć jako dekoracje salonu z aneksem kuchennym, co prowadzi nas do kolejnego etapu jakim jest wystrój salonu z aneksem kuchennym

Jakie dodatki pasują najlepiej do salonu z aneksem? Im mniej, tym lepiej 

Dodatki zawsze były ważnym elementem każdego wnętrza. Ubogo udekorowane wnętrze zwykle postrzegano jako puste i bez życia, ale nie zawsze musi tak być! Wręcz, uwaga, wskazany jest umiar przy dekorowaniu! Postawmy na minimalistyczne i proste dodatki, które nie przytłoczą wnętrz salonu z aneksem kuchennym, nie pomniejszą go optycznie i nie wprowadzą bałaganu.

Jakie dekoracje i dodatki do salonu z aneksem kuchennym wybrać? 

 • Dywan. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale dywan jest naprawdę ważnym elementem wnętrza, zwłaszcza salonu! Dywan może zmienić klimat całego pomieszczenia, starajmy się więc wybrać taki dywan, który jak najlepiej wpasuje się do naszego wnętrza.
 • Plakaty. Takie dekoracyjne plakaty coraz częściej pojawiają się we wnętrzach, zwłaszcza salonach z kuchnią. Plakaty są dostępne w wielu różnych motywach, wzorach i barwach; na pewno znajdziesz coś, co ci się spodoba i co podkreśli aranżacje salonu z aneksem.
 • Rośliny. Rośliny często widujemy w salonach z kuchnią. Różne gatunki roślin, np. pnącza, paprocie czy zwykłe roślinki doniczkowe są świetnym dodatkiem do każdego wnętrza.
 • Lamele. O lamelach wspomnieliśmy już przy oddzielaniu salonu od kuchni. Wspomniano też o ich funkcji dekoracyjnej; lamele to prosty, ale efektowny dodatek.

Jak widać dodatków tu jest sporo. Jak już wspomniano, starajmy się zachować umiar przy dekorowaniu salonu z kuchnią – najprościej można powiedzieć im mniej, tym lepiej.

A więc proszę – dotarłeś do końca naszych porad i wskazówek. Jest spora szansa, że teraz aranżacja salonu połączonego z aneksem kuchennym wyda ci się nieco prostsza. Pamiętaj; używaj swojej wyobraźni i kreatywności, a nawet twoje najśmielsze marzenia o salonie z kuchnią mogą się spełnić!

ZWRÓĆ UWAGĘ: Dodam coś więcej, wydaje Ci się, że masz mały salon z aneksem ? Głowa do góry. Wiesz przecież, że są rodziny u których taka powierzchnie zajmują wszystkie wnętrza domu. Małe mieszkania, są dziś niezwykle popularne zwłaszcza związane jest to z obecną sytuacją na ryku czyli cenami mieszkań jak również problemem z otrzymaniem odpowiedniej wysokości kredytu na mieszkanie. Pomyśl jakie trudności pojawiają się kiedy przychodzi nam wykonać na przykład aranżacje mieszkania 36m2. Ale spokojnie z tym sobie spokojnie poradzimy!!!

Projekt salonu z aneksem kuchennym 38m2.

Zaprezentowany salon z aneksem kuchennym wygląda niesamowicie. Zobaczmy, co dokładnie sprawia, że to wnętrze emanuje tak pozytywną energią. To projekt salonu z aneksem kuchennym 38m2. Być może taki sposób na aranżacje salonu i kuchni pomoże ci się zainspirować w Twojej własnej aranżacji.

Zacznijmy od najważniejszego, czyli elementów wyposażenia. W części salonowej widać rzucającą się w oczy szarą sofę narożną, przed którą stoją stoliki kawowe. Naprzeciwko sofy widać także szafkę RTV z telewizorem, obok której stoi pokaźnych rozmiarów kominek. Następnie przechodzimy do kolejnej części wnętrza; części jadalnianej. Stół w tej strefie pełni funkcję granicy między dwoma strefami, ale oprócz tego da się też zauważyć drugi sposób na oddzielenie obu stref. W kuchni widać na podłodze płytki, a w salonie panele, o czym już wspomniano przy oddzielaniu stref salonu z aneksem. Co do ostatniej części wnętrza, kuchennej, widać tu kuchnię w kształcie litery U. Widać wyraźnie podział na trzy strefy według zasady trójkąta roboczego; w każdym wierzchołku jest poszczególna strefa (gotowania, zmywania i przechowywania). Oprócz elementów znajdujących się w tych strefach, czyli płyty grzewczej, zlewu, szafek i lodówki, widać też dwa piekarniki. Bardzo ciekawym elementem tej strefy jest jednak mały blat obok piekarników, pełniący funkcję małego stołu.

Przejdźmy do kolorystyki wnętrza. Od razu widać, że dominują tu cieplejsze, jasne kolory, beż, biel. Gdzieniegdzie dojrzymy kolor drewna i czerń czy szarość. Te kolory optycznie powiększają wnętrze; już i tak spore pomieszczenie wydaje się jeszcze bardziej przestronne.

Kolejnym elementem powiększającym optycznie wnętrze jest rzecz jasna oświetlenie. Pokój jest świetnie oświetlony; widać, że każda strefa oświetlona jest światłem głównym. Oprócz tego można dopatrzyć się dodatkowych źródeł oświetlenia. Przy sofie stoją dwie duże lampy stojące, nad stołem wisi lampa wisząca, w kuchni nad owym „biurkiem” wisi kolejna lampka, i na koniec źródłem światła jest kominek obok szafki RTV. Jest tu też jednak sporo naturalnego światła – duże okna w wielu miejscach w pomieszczeniu wpuszczają do wnętrza wiele promieni słońca.

Pokój jest minimalistycznie udekorowany, ale jeśli przeczytałeś/aś powyższy artykuł wiesz już, że umiar w dodatkach jest wręcz wskazany w dzisiejszych czasach. Od razu rzucają się w oczy dodatki strefy salonowej. Za sofą widać lamele, na tej samej ścianie wiszą pnącza, które dodatkowo ożywiają pomieszczenie. Tuż obok widzimy plakat, który wypełnia puste miejsce za sofą. Nie jest to jednak jedyny plakat, bo kolejny widzimy obok szafki RTV. Ostatnimi dekoracjami będą beżowe zasłony i szare rolety na oknach.

Zobacz jeszcze może ci się spodobać: https://e-wystroj-wnetrz.pl/blog/salon-z-kuchnia-36m2-aranzacje-salonu-z-kuchnia-przewodnik-dla-poczatkujacych-n601

Salon z aneskem 38m2

Projekt salonu z aneksem kuchennym 38m2.

Podziel się