Projekty wnętrz

ZAMÓW PROJEKT >>

POZOSTAŁO DO KOŃCA PROMOCJI

Dni Godziny Minuty Sekundy

Salon z kuchnią 36m2. Aranżacje salonu z kuchnią. Przewodnik dla początkujących

Publikacja 2022-06-13 10:02:33
Kategorie Wnętrza salonu z kuchnią

A więc chcesz zaaranżować własny salon z kuchnią, ale nie wiesz jak się za to zabrać? Nie martw się, nie tylko ty. Aranżacja salonu połączonego z kuchnią może stanowić ogromne wyzwanie, dwa razy większe niż salon czy kuchnia osobno, zwłaszcza dla początkujących. Ale bez obaw, są zasady i wskazówki które pomogą Ci w procesie tworzenia wymarzonego salonu z kuchnią. W poniższym artykule zawarliśmy ich jak najwięcej, by jak najlepiej pomóc Ci w urządzeniu salonu z kuchnią. Znajdziesz tu odpowiedzi m.in. na pytania, takie jak:

 • jak zaprojektować salon z kuchnią i dobrze zaplanować każdy jego element,
 • jakie elementy wyposażenia są potrzebne w salonie z kuchnią,
 • jak na 7 sposobów oddzielić od siebie kuchnię i salon optycznie,
 • w jaki sposób można dobrać barwy do salonu z kuchnią tak, by zachować między salonem a kuchnią spójność,
 • jak można odpowiednio oświetlić salon z kuchnią, by nadać wnętrzu przytulnego klimatu,
 • które dodatki najlepiej wpasują się w salon z kuchnią,

Salon z kuchnią 36m2. Aranżacje salonu z kuchnią. Przewodnik dla początkujących

Jak zaprojektować salon z kuchnią? Jak dobrze zaplanować każdy jego element? 

Stworzenie odpowiedniego projektu salonu z kuchnią jest bardzo ważne. Tyczy się to też każdego innego wnętrza. Projekt to nasz przewodnik po aranżacji, dzięki któremu będziemy mogli dokładnie rozplanować każdy element naszego pomieszczenia. Od czego jednak zacząć projekt, jak w ogóle taki projekt salonu z kuchnią stworzyć? Powinniśmy pamiętać o paru istotnych elementach:

 • na początku zastanówmy się, jakie są oczekiwania nasze i naszej rodziny. Niech wnętrze przypodoba się każdemu z domowników i pasuje do naszych potrzeb. Zadajmy sobie pytania na temat wnętrza. Ile czasu będziemy spędzać w naszym salonie z kuchnią? Czy często będziemy gotować w części kuchennej? Czy wiele czasu spędzimy odpoczywając w salonie? To bardzo ważne; ten etap pozwoli nam na stworzenie projektu idealnego dla nas salonu z kuchnią.
 • Następnie wykonajmy dokładne, precyzyjne wymiary każdego elementu wnętrza. Odmierzmy każdy element wyposażenia, odległości między nimi, dopilnujmy, by wszystko było na swoim miejscu. Jeśli wymierzymy elementy wyposażenia „na oko”, spotka nas kilka niezbyt mile widzianych niespodzianek...

I skoro już te kroki mamy za nami, przejdźmy do następnego etapu aranżacji salonu z kuchnią; czas zabrać się za sam wystrój wnętrza salonu z kuchnią .

Jakie elementy wyposażenia są potrzebne w salonie z kuchnią? 

Jednym z podstawowych elementów każdego wnętrza są elementy wyposażenia. W przypadku salonu z kuchnią często dla domowników ważna jest funkcjonalność; salon z kuchnią często aranżowany jest, by sprawić wrażenie większej przestronności w mieszkaniu. Jakie więc elementy wyposażenia są istotne w naszym salonie z kuchnią?

 • Przede wszystkim mamy królową salonu; sofę. Sofa to najważniejszy element każdego salonu; na niej możemy się wygodnie rozłożyć po trudnym dniu w pracy i poleniuchować... albo poleniuchować zamiast pracować. Sofa może pełnić funkcję łóżka jako mebel 2w1, co dodaje praktyczności!
 • W każdym salonie zobaczymy też szafkę RTV. Na szafce RTV często stoją różne głośniki czy wzmacniacze, a nad nią wisi telewizor, bez którego salon to po prostu nie to samo, nieprawdaż? Bo w końcu co jest lepszego niż położenie się na wygodnej sofie i obejrzenie ulubionego serialu?
 • Stolik kawowy to kolejny często widywany element salonu; nawet mały, praktyczny stoliczek wystarczy, by dobrze pełnił swoją funkcję.
 • Co do części kuchennej, elementów wyposażenia jest tu więcej; chyba najlepiej zacząć od płyty grzewczej, w końcu w kuchni gotujemy i przyrządzamy posiłki. Płyta może być gazowa czy indukcyjna, ale to te indukcyjne są efektywniejsze, warto więc wybrać tą, a nie gazową.
 • Drugi z kolei mamy zlewozmywak, najczęściej pojawiający się pod ścianą z oknem. Zlew może mieć więcej niż jedną komorę, i mogą być wbudowane w blat (co spotyka się najczęściej właśnie w kuchniach i salonach z kuchnią). Niektórzy nawet montują zlew w wyspach oddzielających salon a kuchnię (więcej na ten temat w późniejszej części artykułu).
 • Następne w kolejności i ostatnie z podstawowych elementów salonu z kuchnią mamy meble do przechowywania; szafki górne i dolne, regały itd. Takie meble często lepiej zamówić na wymiar i pod zabudowę, by lepiej komponowały się wnętrze.
 • Stół w salonie z kuchnią. Warto postawić na stół rozkładany, który zajmie mniej miejsca. Dzięki temu nie będziemy musieli wciągać brzuchów tylko po to, by przejść z jednej części salonu z kuchnią do drugiej. Stół może też pełnić pewną istotną funkcję, o której już wcześniej wspomniano; może oddzielić salon od kuchni.

Zobacz więcej może ci się spodobać:  https://e-wystroj-wnetrz.pl/blog/salony-z-kuchnia-c8

Jak oddzielić od siebie salon i kuchnię? 7 sposobów na stworzenie granicy między salonem a kuchnią 

Rzecz jasna jakoś musimy oddzielić od siebie salon i kuchnię; mimo to, że tworzą one spójną całość, warto oddzielić jedną strefę pomieszczenia od drugiej, by w pomieszczeniu zapanował ład. Jak to zrobić? Poniżej znajdziesz 7 sposobów na optyczne podzielenie salonu z kuchnią.

 1. Stół. Wspomniany już stół jest bardzo często używany jako oddzielenie salonu a kuchni. Dzięki niemu możemy też uwzględnić strefę jadalnianą w naszym salonie z kuchnią, co dodaje całemu wnętrzu praktyczności.
 2. Wyspa. Wyspa to kolejny bardzo popularny sposób na oddzielenie stref salonu z kuchnią. Strefa, oprócz swojej funkcji granicy między salonem a kuchnią, może pełnić więcej innych funkcji. Przykładowo, wyspa może mieć wbudowany zlew, jak już wspomniano w poprzednim punkcie artykułu, ale nie tylko. Wyspa może pełnić funkcję stołu, blatu roboczego, szafek itd. Możliwości są prawie nieograniczone!
 3. Półwysep. Półwysep to alternatywa dla wyspy. Może i zajmuje nieco więcej miejsca, ale jeszcze lepiej oddziela strefy salonu z kuchnią od siebie. Dodatkowo, jeśli zostanie użyty jako blat roboczy, strefa robocza jest większa, co ułatwia przygotowywanie na naszym półwyspie posiłków.
 4. Barek. Barek jest bardzo podobny do półwyspu, ale przypomina bardziej stół i nie pomniejsza optycznie ani nie przytłacza wnętrza.
 5. Lamele. Lamele są nieco rzadziej używane jako oddzielenie salonu i kuchni, ale ostatnio robią się coraz bardziej popularne, i jako granica między strefami salonu z kuchnią pełni swoją funkcję znakomicie.
 6. Płytki i panele. Wnętrza możemy optycznie podzielić poprzez zastosowanie dwóch rodzajów podłóg. Na przykład płytek w części kuchennej i paneli w części salonowej
 7. Sufity. Podobnie jak w przypadku podłóg, zastosowanie na przykład w jednej części sufitu podwieszanego również podzieli optycznie wnętrze.

Jak widać, jest całkiem sporo sposobów na oddzielenie salonu i kuchni, dzięki czemu nie jest to zadanie ani trochę trudne.

Salon z kuchnią, oddzielone wyspą

Salon z kuchnią oddzielony barkiem

W jaki sposób można dobrać barwy do salonu z kuchnią? Jak zachować między salonem a kuchnią spójność? 

Kolorystyka to pierwszy element salonu z kuchnią, który przychodzi na myśl zaraz po elementach wyposażenia. Barwy pełnią istotną funkcję w każdym wnętrzu, a tym bardziej w salonie z kuchnią, gdzie trzeba zachować spójność w kolorystyce między obiema strefami wnętrza. Jak to osiągnąć? Jakie barwy dobrać do salonu z kuchnią?

Najprostsze, co można zrobić, jeśli nie mamy zbyt wiele doświadczenia, to użyć barw jasnych tak, by dominowały w pomieszczeniu. Przykładami takich barw są np. biel, szarość i beż, a także kolory pastelowe i naturalne. Ale... dlaczego akurat jasne barwy? Powód jest prosty i raczej nie zszokuje: barwy jasne optycznie powiększają wnętrze, dają wrażenie przestronności całego pomieszczenia, jaki jest więc powód, by ich nie używać?

UWAGA: nie jest to jednak reguła. Jeśli tylko użyjemy wyobraźni, kreatywności i nabytego doświadczenia, jak najbardziej możliwa jest aranżacja salonu z kuchnią w kolorach ciemniejszych. Najbezpieczniejszą opcją jest jednak po prostu użycie jasnych kolorów; warto pójść na takie rozwiązanie jeśli nie mamy wystarczająco doświadczenia w aranżacjach wnętrz.

Wspomniano już, że jasna kolorystyka powiększa optycznie wnętrze. Ale to nie jedyny element aranżacji, który pełni podobną funkcję!

Wskazówki, jak odpowiednio oświetlić salon z kuchnią. Nadawanie wnętrzu przytulnego klimatu za pomocą światła h2

Czymże jest wnętrze bez odpowiedniego oświetlenia? Wystarczy pstryknięcie włącznika, by odmienić wnętrze nie do poznania. Światło nadaje przytulnej atmosfery i podkreśla jego charakter, ważne jest więc, by zadbać o odpowiednie oświetlenie wnętrza. Jak odpowiednio oświetlić salon z kuchnią? Gdy planujemy oświetlenie naszego salonu z kuchnią, pamiętajmy, że są dwa rodzaje oświetlenia.

 1. Światło naturalne. W każdym wnętrzu przyda się trochę prawdziwego światła, prawda? Im więcej wpuścimy do salonu z kuchnią promyków słońca, tym lepiej! Zadbajmy więc o duże okna, które pozwolą naturalnemu światłu bez problemu wpaść do pomieszczenia. Okna oprócz tego dodają też wrażenie większej przestronności; dwie korzyści w jednym!
 2. Światło sztuczne. Samo światło naturalne rzecz jasna nie wystarczy. Ważne jest więc, by zadbać o odpowiednie oświetlenie syntetyczne. Oprócz samego oświetlenia głównego – np. dużej lampy sufitowej – zadbajmy o dodatkowe źródła oświetlenia; im więcej tym lepiej, powinniśmy jak najlepiej oświetlić całe wnętrze. W przypadku salonu z kuchnią możemy podświetlić kilka elementów wnętrza. W części salonowej np. podświetlmy tył telewizora czy szafkę RTV, a w części kuchennej dodajmy źródła światła pod szafkami górnymi, nad blatami roboczymi. Jeśli mamy stół, jego tez nie bójmy się dobrze oświetlić.

Źródła oświetlenia, oprócz funkcji optycznego powiększenia wnętrza i sprawienia przytulności, może pełnić też dodatkową funkcję. Na przykład małe lampki stojące czy lampa podłogowa mogą łatwo pełnić funkcję dekoracyjną.

Salon z kuchnią, spójność pomieszczeń

Diabeł tkwi w szczegółach – które dodatki najlepiej wpasują się w salon z kuchnią? 

Jeżeli dekorujesz już swoje pomieszczenie to brawo; przeszedłeś przez większość etapów aranżacji salonu z kuchnią! Ostatnim elementem są dodatki, bez których pomieszczenie może wydać się puste i bez życia. Jakie dodatki najlepiej wpasują się w nasz salon z kuchnią? Przede wszystkim pamiętajmy, że nie zawsze im więcej tym lepiej. W przypadku oświetlenia – tak, lepiej oświetlone wnętrze, tym lepiej. Ale w przypadku dekoracji to im mniej, tym lepiej. Im prostsze i bardziej minimalistyczne będą dodatki, tym przestronniej będzie we wnętrzu

Jakie dekoracje i dodatki do salonu kuchnią?

 • Dywan. Dywan musieliśmy postawić na pierwszym miejscu, bo wbrew pozorom może całkowicie odmienić wnętrze przez to, że zajmuje tyle miejsca na podłodze. Może wprowadzić do wnętrza przytulność lub odwrotnie nadać mu charakteru. Wybieraj więc kolor dywanu mądrze!
 • Lamele. Wspomniane już przy oddzielaniu stref salonu z kuchnią lamele to też dekoracja. Prosta i minimalistyczna, a dobrze zaaranżowana może bardzo upiększyć nasz salon z kuchnią. Lamele często widzimy np. przy szafce RTV, ale nie ma większego znaczenia, gdzie je umieścimy.
 • Plakaty. Plakaty to świetny sposób na wypełnienie pustych miejsc na ścianach. Dostępne są w wielu motywach, kolorach i wzorach; na pewno znajdziesz coś dla siebie podkreślając aranżacje salonu z kuchnią
 • Rośliny. Różne rodzaje i gatunki roślin często wykorzystywane są jako dekoracje, dzięki temu, że tak dobrze ożywiają pokój. Dlaczego by więc z nich nie skorzystać? Nawet jeśli nie mamy ręki do roślin są też realistyczne rośliny sztuczne; to nie to samo co prawdziwe, ale też dobrze pełni swoją funkcję!

Dekoracji i dodatków jak widać, mamy sporo do dyspozycji. To, jakie dekoracje dokładnie wybierzemy z podanych zależy od nas i naszych preferencji. Użyjmy wyobraźni i kreatywności przy dekorowaniu naszego wnętrza. Zobaczysz, że wcale nie jest to takie trudne, jakby się wydawało!

Zaprezentowaliśmy w artykule wskazówki i porady, jak zaaranżować salon z kuchnią. To pomieszczenie często sprawia wiele problemów przy aranżacji, ale na pewno po przeczytaniu tych zasad aranżacja salonu połączonego z kuchnią wyda się o wiele prostsza.

Pamiętaj – użyj swojej wyobraźni, to od Ciebie zależy, jak będzie wyglądał Twój salon z kuchnią. Jeśli tylko będziesz korzystać z powyższych porad i zasad, twoje marzenia o idealnym salonie z kuchnią staną się rzeczywistością.

Projekt salonu z kuchnią 36m2 z wyspą 

Poniżej przedstawiamy projekt salonu z kuchnią o metrażu 36m2. Już na pierwszy rzut oka wnętrze jest imponujące; jest przytulne i przestronne. Co dokładnie sprawia, że to wnętrze prezentuje się tak dobrze? Co dokładnie znajduje się w tym salonie z kuchnią?

Przede wszystkim powinniśmy zacząć od podstaw – elementów wyposażenia. Widzimy tu wszystko to, co normalnie zobaczylibyśmy w salonie z kuchnią. W strefie kuchennej widzimy płyte grzewczą z okapem, zlew, lodówkę, piekarniki i wiele szafek, górnych i dolnych. Naprzeciwko głównego blatu roboczego widzimy wyspę z barkiem, który pełni funkcję dodatkowego stołu. Główny stół natomiast znajduje się obok; jest to szeroki stół z krzesłami, które stanowią strefę jadalnianą salonu z kuchnią. Po drugiej stronie wnętrza widzimy strefę salonową. Tutaj od razu rzuca się w oczy duża, szara sofa, przed którą stoją dwa okrągłe stoliki kawowe. Żaden salon nie obędzie się też bez szafki RTV i telewizora. Obok szafki widać duży kominek; ciepłe płomienie kominka udoskonalą odpoczynek w zimowe wieczory. Większość tych elementów spotkamy w każdym salonie z kuchnią.

Kolejnym elementem tego salonu z kuchnią, na który warto zwrócić uwagę jest kolorystyka. W tym pomieszczeniu dominuje kolor drewna i czerni w części kuchennej oraz szarości w części salonowej. Kolorystyka jest głównie jasna ale, jak widać, udało się wkomponować też ciemne elementy w postaci frontów niektórych szafek. Tego typu kolorystyka jest też bardzo uniwersalna. Gdybyśmy przykładowo zechcieli dodać dekoracje w kolorze takim jak np. zielony czy żółty, taka barwa nie odstawała by od wnętrza. Naturalne kolory łatwo współgrają z wieloma innymi barwami, dzięki czemu dobranie dekoracji w tym wnętrzu nie będzie wyzwaniem. A skoro już o dekoracjach mowa...

Pokój udekorowany jest bardzo minimalistycznie; praktycznie jedynymi dodatkami są lamele i wiszące na nich pnącza w strefie kuchennej oraz poduszki leżące na sofie. Ale czy to źle? Oczywiście, ze nie! Wspominaliśmy już, że dekoracji nie musi być nie wiadomo ile, by dobrze podkreśliły klimat wnętrza. Wręcz wskazane jest, by postawić przy nich na minimalizm i prostotę.

Skoro elementy wyposażenia, kolorystykę i dekoracje mamy za sobą, czas na ostatni, ale nie mniej ważny, element tego salonu z kuchnią czyli oświetlenie

Salon z kuchnią widoczny na tym projekcie jest bogato oświetlony. Strefa kuchenna oświetlona jest głównymi punktowymi źródłami światła na suficie, a także dodatkowymi źródłami oświetlenia; lampami wiszącymi nad wyspą z barkiem i podświetleniami blatów roboczych. W strefie salonowej widzimy nieco podobne oświetlenie główne. Oprócz tego widzimy dwie duże lampy stojące i podświetlenia z tyłu telewizora. Jako oświetlenie może też działać światło ognia z kominka. Stół w salonie z kuchnią oświetlony jest trzema wiszącymi lampami, podobnie jak wyspa. Takie bogate oświetlenie sprzyja stworzeniu przestronności w pomieszczeniu.

Potrzebujesz zaprojektować salon z kuchnią, zobacz jak możesz zamówić projekt: Projektowanie wnętrza salonu z kuchnią 

Projekt salonu z kuchnią 36m2, wyspa w kuchni

Projekt salonu z kuchnią, wyspa w kuchni, kominek w salonie, beton na scianie RTV

 

 

Podziel się