Projekty wnętrz

ZAMÓW PROJEKT >>

POZOSTAŁO DO KOŃCA PROMOCJI

Dni Godziny Minuty Sekundy

Urządź i zaprojektuj z nami funkcjonalną kuchnię

Publikacja 2022-05-18 06:14:35
Kategorie Kuchnia

Kuchnia, niezależnie od metrażu, powinna być funkcjonalna. Jest to pomieszczenie, które wyjątkowej funkcjonalności potrzebuje najbardziej; każda część funkcjonalnej kuchni powinna być w jakiś sposób wykorzystana. W tym artykule zaprezentujemy porady, dzięki którym szybko i łatwo zaplanujesz i urządzisz swoją własną funkcjonalną kuchnię. Jak zaprojektować i urządzić funkcjonalną kuchnię?

Urządź i zaprojektuj z nami funkcjonalną kuchnię

Funkcjonalna kuchnia - wymiar ma znaczenie 

W funkcjonalnej kuchni ważne są odpowiednie wymiary. Wysokość blatu powinna generalnie wynosić ok. 95cm, ale ta wartość można zwiększyć w zależności od wzrostu. Ogólna głębokość blatu roboczego to 60cm. Długość blatów to zwykle około 200cm, ale w przypadku mniejszych funkcjonalnie urządzonych kuchni takie blaty mają nie mniej niż 40cm (więcej o małych kuchniach przeczytasz w części „Funkcjonalna aranżacja małej kuchni”). Półki i szafki górne w funkcjonalnej kuchni nie mogą być zawieszone za nisko, by nie obijać sobie o nie głowy, ale półek zawieszonych za wysoko nie będziemy mogli dosięgnąć. Wysokość między okapem a kuchenką zależy od rodzaju kuchenki; w przypadku kuchenki indukcyjnej jest to 55cm, a gazowej: 75cm.

Zasada trójkąta roboczego w funkcjonalnej kuchni 

W większości funkcjonalnych kuchni widać podział na trzy główne strefy: strefę gotowania, zmywania i przechowywania. Dzięki podzieleniu kuchni na strefy łatwiej będzie się po niej poruszać. Zasada trójkąta jest ważna dla funkcjonalnej kuchni niezależnie od kształtu czy rozmiaru. Zaleca się, by między strefami znajdowały się blaty robocze, a odległość między trzema strefami nie przekraczała dwóch metrów. Spośród wszystkich pomieszczeń w domu to kuchnia zawiera najwięcej elementów wyposażenia. Każdy z nich musi być umieszczony w dobrym miejscu względem reszty. Postępując według zasady trójkąta, najlepiej jest na jednym wierzchołku umieścić zlew, na drugim piekarnik, kuchenkę, mikrofalówkę i inne elementy do gotowania, a na trzecim większość szafek, regałów i półek do przechowywania talerzy, misek, sztućców, szklanek itp. I tak jak już wcześniej wspomniano, ważne jest umieszczenie blatów roboczych między trzema wierzchołkami, by mieć jak najwięcej miejsca.

Rozmieszczenie mebli do przechowywania w funkcjonalnej kuchni 

W strefie przechowywania znajdują się regały, szafki i półki, ale w innych strefach też warto zamontować tego typu elementy wyposażenia. W szafce w pobliżu kuchenki przyda się szafka na garnki czy patelnie, pod blatami roboczymi szafki na sztućce, miski, duże łyżki itp. Ogólnie przyjmuje się, że w dolnych szafkach trzyma się rzeczy częściej używane, a w górnych te, z których korzystamy nieco rzadziej.

Funkcjonalna kuchnia z wyspą 

Wyspa jest elementem kuchni który, wykorzystany w dobry sposób, ułatwi korzystanie z kuchni. Wyspa może mieć szafki, co powiększy miejsce do przechowywania, a blat na wyspie można używać jako blat roboczy czy stół. Niestety w małych kuchniach rzadko widuje się wyspy, bo zwykle w tak małych pomieszczeniach nie ma na nie miejsca. Jeżeli metraż kuchni nie pozwala na dodanie wyspy, to nie próbujmy jej na siłę wcisnąć, zwłaszcza jeśli robimy to tylko ze względu na trendy. Większość osób w nie a dużych kuchniach zwykle decyduje się na zrezygnowanie z wyspy ze względu na potrzebną ilość miejsca wokół niej lub zastąpienie jej przez półwysep.

Funkcjonalna kuchnia to i mądrze zaplanowane oświetlenie? 

Oświetlenie to niesamowicie ważny element każdego pomieszczenia; samo światło może całkowicie zmienić klimat wnętrza. Dawniej stosowało się jedynie dużą lampę sufitową jako jedyne źródło oświetlenia; teraz często używa się też mniejszych lamp lub oświetlenia podszafkowego. Źródła światła w kuchni powinny oświetlać każdy blat roboczy, by podczas gotowania było wystarczająco dużo światła. Pamiętajmy, by takie lampy wieszać wystarczająco wysoko, by nie uderzać w nie głową, i w dobrej odległości od szafek górnych. W kuchniach które rzadko wpuszczają do środka naturalne światło (np. kuchniach z małymi oknami) świetnie się sprawdzi światło ciepłe; światło zimne pasuje bardziej do kuchni, które są przez większość dnia oświetlone przez słońce.

Mała, długa czy wąska kuchnia każda może być urządzona funkcjonalnie 

Bez względu na to czy urządzamy małą kuchnie, wąską kuchnie, czy długa kuchnie każdą z nich możemy zaprojektować w sposób jak najbardziej funkcjonalny by każdego dnia komfortowo móc się w niej poruszać i wykonywać wszelkie kuchenne prace. Zatem jak urządzić małą kuchnie funkcjonalnie? Jak urządzić funkcjonalnie kuchnie wąskie i długie?

Funkcjonalna aranżacja małej kuchni 

Chcesz funkcjonalnie urządzić małą kuchnię? Teoretycznie mała kuchnia będzie już na start bardzo funkcjonalna, gdyż wszystko w niej mamy pod ręką i nie trzeba „biegać” po całym pomieszczeniu. Przy małych kuchniach ważne jest oszczędzanie miejsca, by móc pomieścić wszystkie potrzebne elementy wyposażenia. By zaoszczędzić miejsce w szafkach, warto zastanowić się nad zawieszaniem najpotrzebniejszych rzeczy na relingach kuchennych. Meble do zabudowy w słupku pomogą przy oszczędzaniu przestrzeni; w jednym miejscu można mieć piekarnik i szafki do przechowywania. Blaty robocze nadal są ważnym elementem kuchni i nawet w małych kuchniach ich szerokość powinna wynosić nie mniej niż 40cm.

Wąska i długa funkcjonalna kuchnia 

Tak jak wcześniej, gdy urządzamy wąską kuchnię zasada trójkąta jest bardzo ważna. Gdy mądrze podzielimy kuchnię na strefy, nie będziemy musieli biegać z jednego końca pomieszczenia do drugiego. Odległość między strefami powinna wynosić nie więcej niż 2 metry. Niektóre osoby decydują się na kuchnie, której cała długość znajduje się na jednej ścianie. Zaleca się, by wtedy zlew zamontować na środku, strefy gotowania i przechowywania mieć na końcach i podzielić te strefy blatami po obu stronach zlewu. To najpraktyczniejsze rozwiązanie, jeśli zależy nam, by kuchnia na całej długości jednej ściany była jak najbardziej funkcjonalna.

Odpowiednia aranżacja funkcjonalnej kuchni to często nie lada wyzwanie; wiele osób nie wie o zasadzie trójkąta i gubi się przy rozmieszczaniu stref. Najtrudniejsze do zaaranżowania są mniejsze kuchnie, gdzie każdy kawałek pomieszczenia powinien być do czegoś wykorzystany. Mamy jednak nadzieję, że po zapoznaniu się z powyższymi poradami urządzenie Twojej własnej funkcjonalnej kuchni będzie dla Ciebie łatwiejsze. A jeśli chcesz skorzystać z pomocy projektanta wnętrz by w sposób funkcjonalny zaprojektował kuchnie i zaaranżował wnętrze kuchni nowocześnie sprawdź nasza ofertę na projektowanie kuchni. Zobacz jaka jest cena za projekt kuchni.

Podziel się