Projekty wnętrz

ZAMÓW PROJEKT >>

POZOSTAŁO DO KOŃCA PROMOCJI

Dni Godziny Minuty Sekundy

Urządzanie domowej jadalni – poradnik po aranżacji jadalni dla początkujących

Publikacja 2022-06-23 08:55:44
Kategorie Wnętrza mieszkania i domu

Jadalnia, jak wielu wiadomo, to przytulne miejsce gwarantujące komfort i spokój. To strefa naszego mieszkania, gdzie możemy spędzić czas z rodziną. Jak więc stworzyć dla nas i naszych bliskich jadalnię wręcz idealną? Z pozoru może to się wydawać trudne, ale gdy tylko przeczytasz wskazówki, które zaprezentowaliśmy poniżej zobaczysz, że nie taki diabeł straszny, jak go malują! W dzisiejszych czasach żelazne zasady dotyczące aranżacji jadalni odchodzą nieco w niepamięć; mamy coraz więcej dowolności przy urządzaniu tego wnętrza. W jadalni liczy się przede wszystkim komfort użytkowania i jej funkcja reprezentacyjna. Jak więc stworzyć praktyczną, komfortową i piękną jadalnię?

Poniżej poznasz między innymi:

  • podpowiedzi, jak zaplanować wnętrze domowej jadalni;
  • porady, jaki stół wybrać do jadalni;
  • sposoby na urządzenie funkcjonalnej jadalni w salonie i strefy jadalnianej w salonie z aneksem;
  • oraz wskazówki, jak zaaranżować jadalnię w małym mieszkaniu, a jak w większym domu

Urządzanie domowej jadalni – poradnik po aranżacji jadalni dla początkujących

Organizacja przestrzeni jadalni – jak zaplanować wnętrze domowej jadalni? 

Dobre zaplanowanie wnętrza mieszkania to podstawa. Jeżeli chcemy dobrze zaaranżować naszą jadalnię, powinniśmy jak najdokładniej zaplanować każdy jej szczegół. Warto zacząć od samego miejsca, w którym jadalnia będzie się znajdować. Powinna być, rzecz jasna, jak najbliżej kuchni, by nie trzeba było przechodzić przez cały dom by podać obiad! Co do samego wnętrza, gdy planujemy wnętrze naszej jadalni, zastanówmy się, jak często będziemy spożywać wraz z rodziną posiłki. W zależności od ilości osób i tego, jak często z niego korzystają, stół w jadalni może być różnej wielkości. No właśnie, skoro już mowa o stole – jaki stół wybrać do naszej jadalni i od czego zależy to, jaki stół wpasuje się w naszą jadalnię najlepiej?

Jaka jadalnia, taki stół – wybór stołu do domowej jadalni

W każdej jadalni zawsze króluje wielki, szeroki stół... a przynajmniej tak by się wydawało. Okazuje się, że w wielu przypadkach szeroki stół w jadalni może się po prostu nie zmieścić. A jednak aranżacja pięknej jadalni jest możliwa i bez wielkiego, królewskiego stołu! Jaki więc wybrać stół w zależności od tego, jaką mamy jadalnię?

Wszystko tutaj zależy od dwóch głównych elementów; metrażu pomieszczenia i naszych wymagań względem jadalni. W mniejszych pomieszczeniach wielkie stoły się nie zmieszczą, a jeśli w domu mieszkają np. tylko trzy osoby, to jaki jest sens kupowania gigantycznego stołu, jeśli połowa miejsc będzie w nim pusta? Jeżeli więc w przypadku Twojej przyszłej jadalni jest podobnie, poniżej znajdziesz pomysły na stół w domowej jadalni.

  • Najczęściej spotkamy w jadalniach zwykłe prostokątne stoły. Chociaż takie stoły są często spore i przy jednym miejscu takiego stołu siedzi się wygodniej niż przy drugim, w razie potrzeby można je przesunąć pod ścianę, by odsłonić nieco miejsca, czego nie potrafi kolejny rodzaj stołu na naszej liście.
  • Stoliki okrągłe są dobrym rozwiązaniem dla mniejszych wnętrz, lub gdy w domu mieszka mało osób. Zwykle są bardzo małe, tak że mogą przy nim usiąść maksymalnie trzy osoby, ale wszystkie miejsca przy takim stole są równie wygodne i nie zajmuje on wiele miejsca, łatwo się więc wokół niego poruszać.
  • W małych wnętrzach zawsze stawia się na funkcjonalność. Najpraktyczniejszą opcją będzie w tym przypadku stół rozkładany. Pamiętajmy tylko, by przewidzieć, jak rozstawić krzesła przy takim stole. Przyda się znajomość niektórych wymiarów – blat stołu musi znajdować się na wysokości około 70 centymetrów, siedzisko krzesła na poziomie 40. Taki stół jest świetnym rozwiązaniem; przez większość dnia nie będzie zajmował wiele miejsca. Przydatne to jest zwłaszcza wtedy, gdy aranżujemy jadalnię w salonie czy strefę jadalnianą w salonie z aneksem kuchennym. A skoro już o tym mowa...

Stół do jadalni

Urządzenie jadalni w salonie lub salonie z aneksem, czyli wnętrze dwa w jednym 

Pewnie nie będzie to nowością, gdy powiemy, że salony z kuchnią oraz salony z jadalnią. są coraz częściej spotykane w aranżacjach mieszkań i domów. Oba te połączenia nie dość, że pozwolą zaoszczędzić miejsce, to jeszcze dobrze zaaranżowane prezentują się świetnie. Brzmi kusząco? Poniżej dowiesz się, jak stworzyć wystrój jadalni w salonie oraz w salonie z aneksem kuchennym.

Wnętrze salonu z jadalnią ma wyraźnie podzielone obie jego strefy. Strefa salonowa jest najczęściej o wiele większa, jadalnia wręcz wygląda jak dodatek. Nie należy jej jednak lekceważyć – przywiążmy tyle samo uwagi urządzeniu strefy jadalnianej, co salonowej. W końcu teraz to jedno pomieszczenie, musimy zachować między obiema strefami spójność – niech będą one równie dobrze urządzone. W przypadku salonu z kuchnią jadalnia pojawia się jako dodatkowa strefa, będąca też granicą między obiema strefami, pełni więc dwie bardzo istotne funkcje.

W jadalni dołączonej do salonu często zobaczymy wspomniany wcześniej stół rozkładany, zwłaszcza gdy wnętrze jest małe (pamiętajmy, że salony z jadalnią pierwotnie były aranżowane specjalnie dla małych mieszkań). Gdy jednak pomieszczenie jest większe, nie bójmy się wstawić normalnego stołu, np. prostokątnego czy okrągłego. Skoro dano nam przestrzeń do wykorzystania, to z niej skorzystajmy! W salonach z kuchnią, zwłaszcza tych mniejszych, najczęściej niestety nie znajdzie się miejsce na większy stół. Najbezpieczniejszą opcją będzie wstawienie wspomnianego już stołu rozkładanego; nawet taki dobrze będzie pełniło obie swoje funkcje w salonie z aneksem kuchennym.

Gdy aranżujemy dwa połączone ze sobą wnętrza, warto oddzielić obie jego strefy od siebie. Chociaż stanowią spójną całość, oddzielenie stref w połączonym wnętrzu sprawi, że w pomieszczeniu będzie porządek i jego wystrój nas nie przytłoczy. Idealnym sposobem na takie oddzielenie w salonie z jadalnią jest zastosowanie na przykład lameli. W przypadku salonu z kuchnią sam stół wystarczy jako wydzielenie stref, niektórzy jednak dodają kolejny sposób podziału stref do wnętrza; używają płytek w kuchni, a paneli w salonie. Da to wyraźną granicę między każdą ze stref zachowując między nimi wystarczającą spójność.

Ale co, jeśli nie planujemy wkomponowania naszej jadalni w żadne wnętrze? Co, jeśli chcemy tylko wiedzieć, jak zaaranżować jadalnię w zależności od dostępnego metrażu? Spokojna głowa, na to też mamy odpowiedź!

Jadalnia w salonie

Jadalnia w salonie z aneksem

Osobne pomieszczenie dla jadalni – aranżacja jadalni w domu jednorodzinnym 

Skoro nie udało się przy mieszkaniu, może uda się tutaj? Oczywiście! W domach jednorodzinnych, które mają większy metraż niż małe mieszkania, możemy zagospodarować oddzielne wnętrze, specjalnie dla jadalni! O czym więc pamiętać, gdy bierzemy się za wystrój jadalni w osobnym pomieszczeniu?

Warto przede wszystkim pamiętać, by wnętrze naszej jadalni było jak najbliżej kuchni. Nie chcielibyśmy przekraczać każdego pomieszczenia w domu, by podać dania do stołu, prawda? Ale nie wystarczy samo to, że jadalnia jest blisko wnętrza kuchni. Najlepiej jest w samym wnętrzu jadalni zadbać o elementy do przechowywania zastawy. Idealne do tego będą witryny czy nowoczesne regały.

Nie możemy jednak zapomnieć o reszcie elementów wystroju wnętrza. Skoro to teraz odrębne wnętrze, pamiętajmy o odpowiednich jego barwach, oświetleniu i dekoracjach. Kolorystyka w tym wnętrzu powinna być jasna, by sprawić wrażenie przestronności we wnętrzu – kto by chciał jeść w optycznie przytłaczającym wnętrzu? Uwaga: użycie barw jasnych nie jest w żadnym wypadku obowiązkowe! Dla niedoświadczonych i początkujących jednak polecamy barwy jasne i naturalne – biel, beż, szarość, drewno itp.

Całe wnętrze jadalni warto też dobrze oświetlić – przede wszystkim dlatego, że dobrze oświetlone wnętrze jest przytulniejsze i optycznie przestronniejsze. Oczywiście obowiązkowe będzie oświetlenie naszej głównej postaci jadalni, stołu. Dodatkowo oświetlmy też wcześniej już wspomniane meble do przechowywania. Warto też zadbać o to, by pomieszczenie, w którym aranżujemy naszą jadalnie, miało okna; im więcej naturalnego światła w naszej jadalni, tym lepiej.

Na koniec zostają dekoracje w jadalni. Tak jak oświetlenie, sprawią one, że wnętrze będzie przytulniejsze. W jadalni najlepiej użyć prostych dodatków, takich jak plakaty, obrazy fotografie na ściany, lamele, rośliny doniczkowe. Zachowajmy w dekoracjach umiar, im mniej, tym lepiej! W przeciwnym wypadku możemy samymi dekoracjami przytłoczyć całe wnętrze.

Planujesz wnętrza domu w nim  aranżacje jadalni? Powyższe wskazówki to wszystko, co musisz wiedzieć o wystroju domowej jadalni – od tego, gdzie ją zaaranżować w zależności od metrażu mieszkania, przez rodzaj stołu do wyboru w jadalni. Jeżeli dalej nie masz pomysłu na wystrój Twojej jadalni, możesz skorzystać z inspiracji i pomysłów, które są łatwo dostępne w internecie. Takie projekty jadalni mogą cię zainspirować przy aranżacji wymarzonej jadalni.

Jadalnia w domu

Podziel się