Projekty wnętrz

ZAMÓW PROJEKT >>

POZOSTAŁO DO KOŃCA PROMOCJI

Dni Godziny Minuty Sekundy

Wszystko, co musisz wiedzieć o tym, jak urządzić pokój młodzieżowy

Publikacja 2022-07-04 14:28:20
Kategorie Wnętrza pokoi młodzieżowych

Urządzanie pokoju młodzieżowego może być tak przyjemne, jak może być trudne. To nie to samo, co aranżacja pokoju dziecięcego – w wieku nastoletnim dziecko chce mieć już większą kontrolę nad swoim pokojem. Ma już określone wyraźnie zainteresowania, upodobania i gust. Jak więc poradzić sobie z urządzeniem pokoju nastolatka? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o tym, jak urządzić pokój młodzieżowy. Czyli przede wszystkim:

  • Zasady aranżacji pokoju młodzieżowego;
  • Jak urządzić pokój nastoletniego chłopca;
  • Jak zaaranżować pokój młodzieżowy dla dziewczynki;
  • Jak poradzić sobie z aranżacją pokoju młodzieżowego dla rodzeństwa.
  • Porady, jak urządzić mały pokój młodzieżowy.

Jak urządzić pokój dla nastolatków – zasady aranżacji pokoju młodzieżowego

Aranżacja pokoju młodzieżowego to dość… ciekawy proces. Jest podobny do aranżacji pokoju dziecięcego z jednego kluczowego powodu – dziecko musi mieć wpływ na wystrój wnętrza. Tylko problem polega na tym, że przypadku pokoju dziecka nasza pociecha miała nieco mniejszy wpływ na wnętrze. W przypadku pokoju młodzieżowego sporo zależy od nastolatka. W tym wieku dzieci chcą mieć swoje zdanie i mają określone zainteresowania. Istotne jest więc, by w przypadku aranżacji pokoju młodzieżowego zawsze pojawiły się konsultacje z dzieckiem. Żeby lepiej zrozumieć, co czuje nastolatek, zastanówmy się, jak my chcielibyśmy mieć urządzony pokój gdybyśmy byli na jego miejscu. Jeszcze lepiej, pomyślmy o tym, gdy my byliśmy młodzi i jakie mieliśmy nastawienie do aranżacji naszych pokoi. Ważne jest by wiedzieć, jakie są zainteresowania naszego dziecka, by jego pokój mógł być pod tym kątem aranżowany. Jeśli np. nastolatek lubi rysować, niech znajdzie się miejsce na wszystkie potrzebne materiały czy tablet graficzny. Jeśli interesuje się muzyką, niech znajdą się w pokoju elementy związane z jego ulubionym muzykiem czy gatunkiem muzycznym albo instrumentem muzycznym, np. gitarę.

Pokój dla nastolatków

Jak urządzić pokój młodzieżowy dla chłopca? 

By urządzić pokój dla nastolatka, istotna jest odpowiednia aranżacja pokoju młodzieżowego dla chłopaka. Ważne jest, by na początek pamiętać o przestrzeganiu zasad, o których wspomniano w poprzednim akapicie. Pamiętajmy, by nastolatek miał wpływ na wystrój pokoju młodzieżowego, i by jego pokój odzwierciedlał jego zainteresowania i charakter.

Co powinno się znaleźć w pokoju nastoletniego chłopca? Przede wszystkim podstawowe elementy wyposażenia. Na początek warto wspomnieć tu o łóżku – miejscu, gdzie chłopiec będzie mógł odpocząć. Rodzajów łóżek jest wiele, dobrze sprawdzą się jednak np. łóżka z regulacją wysokości – gdy nastolatek podrośnie, to samo łóżko dalej może być dla niego dobre. To samo z biurkiem – biurka też mogą mieć regulację wysokości, dzięki czemu będą dobre na długie lata. Alternatywą są np. biurka z nadstawką. Szafki takiego biurka to idealne miejsce na przechowywanie przyborów szkolnych i książek. No i oczywiście niech na biurku znajdzie się miejsce na komputer. W pokoju niech znajdzie się też miejsce na mebel do przechowywania ubrań, na przykład duża szafa, i inne meble do przechowywania np. książek – szafki czy półki nadadzą się idealnie.

Co do barw i dodatków, tutaj niech nastolatek ma więcej dowolności. Niech zdecyduje, jakie barwy i jakie dodatki by chciał do pokoju, oczywiście pod nadzorem. Jeśli jednak np. nie będzie miał pomysłu czy będzie potrzebował pomocy, idealnymi barwami do pokoju nastolatka są naturalne kolory, podobne do tych ,które znajdziemy np. w sypialni dorosłych – biele, beże, szarości. W dodatkach mogą znaleźć się nieco barwniejsze kolory według upodobań nastolatka.

Pokój młodzieżowy dla chłopca

Jak urządzić pokój młodzieżowy dla dziewczynki? 

Przy urządzaniu pokoju nastolatki jest praktycznie tak samo, jak w przypadku pokoju chłopca. Pojawiają się tu praktycznie te same elementy wyposażenia – biurko, łóżko, meble do przechowywania. Bardzo często pojawia się też w pokoju nastoletniej dziewczyny toaletka. Aranżacje pokoju młodzieżowego dla dziewczyny są jednak często barwniejsze od pokoi nastolatków. Stereotypowy róż nigdzie sobie nie poszedł – dalej może się pojawić w pokoju nastolatki, tak samo jak inne jasne barwy, jak zieleń, żółć, błękit, granat, czerwień. Pokój dla nastolatki możemy zaprojektować w stylu nowoczesnym, klasycznym, skandynawskim czy glamour tworząc nowoczesny, modny wystrój pokoju młodzieżowego.

Pokój młodzieżowy dla dziewczynki

Aranżacja pokoju młodzieżowego dla rodzeństwa 

Tu pojawia się prawdziwe wyzwanie. Aranżacja pokoju dla dwóch nastolatków wcale nie jest prostym zadaniem. W przypadku pokoju dziecięcego takie zadanie jest trudne ale aranżacja wspólnego pokoju dla dwóch nastolatków – to dopiero wyzwanie… Ale na każdy problem mamy rozwiązanie – oto jak poradzić sobie z zadaniem jakim jest aranżacja pokoju młodzieżowego dla rodzeństwa.

Przede wszystkim w pokoju młodzieżowym dla rodzeństwa warto pomyśleć o łóżku piętrowym. Łóżko piętrowe zajmie mniej miejsca, a przy tym nie będzie rujnowało klimatu wnętrza – wręcz przeciwnie, łóżko piętrowe może wyglądać równie stylowo co normalne łóżko. W pokoju młodzieżowym będzie jeszcze bardziej funkcjonalne niż w dziecięcym, bo małe dzieci nierzadko mają problemy z korzystaniem z drabiny łóżka piętrowego.

Innym pomysłem jest wydzielenie w pokoju młodzieżowym dla rodzeństwa stref. W ten sposób i jedno i drugie z nastolatków ma prywatną strefę dla siebie – a wiadomo, że nastolatki bardziej cenią sobie prywatność w tym wieku, niż gdy byli małymi dziećmi.

W tym wieku oboje z nastolatków chodzą już do szkoły, potrzebne jest im więc prywatne biurko. W pokoju dzielonym można to zrobić na dwa sposoby. Albo możemy skorzystać z dwóch oddzielnych biurek, co niestety może zająć nieco więcej miejsca, albo użyć jednego wielkiego blatu.

Młodzieżowy pokój dla rodzeństwa

Porady na to jak urządzić mały pokój młodzieżowy 

Aranżacja małego pokoju młodzieżowego to też spore wyzwanie. Zmieszczenie wszystkich potrzebnych elementów wyposażenia w małym metrażu może być trudne… ale nie jest niemożliwe! Oto porady, jak urządzić niewielki pokój młodzieżowy.

Typowy projekt małego pokoju młodzieżowego często ma w sobie pewne charakterystyczne elementy – m.in. bardzo jasną kolorystykę i bogate oświetlenie. W końcu warto sprawić wrażenie przestronności w tak małym wnętrzu, a użycie do tego jasnych barw i dobrego oświetlenia to najbardziej skuteczny sposób. Sprawia to, że wnętrze jest przestronniejsze i przytulniejsze.

W małych pokojach młodzieżowych często pojawia się antresola. Pod antresolą można umieścić m.in. biurko, dzięki czemu zaoszczędzi się miejsce. Jeśli skutecznie urządzimy taką przestrzeń pod łóżkiem, może to nie tylko zaoszczędzić przestrzeń, ale też prezentować się naprawdę stylowo. Reszta mebli, np. szafki do przechowywania, dostępna jest na rynku w mniejszych wydaniach, dzięki czemu można je zmieścić nawet w bardzo małym pokoju młodzieżowym.

Aranżacja pokoju młodzieżowego wcale nie jest prosta, ale to nie znaczy, że nie jest przyjemna. Wprowadzenie pomysłów nastoletniego dziecka w życie daje wielką satysfakcję, mamy więc nadzieję, że pomogły ci w tym nasze porady.

Mały młodzieżowy pokój

 

Podziel się