Projektowanie wnętrz

ZAMÓW PROJEKT JUŻ DZIŚ >>>

PROMOCJA TRWA JESZCZE PRZEZ:

Dni Godziny Minuty Sekundy

Kilka pomysłów aby zwiększyć szanse na udaną aranżacje wnętrz

Publikacja 2018-07-27 13:46:11
Kategorie Wnętrza mieszkania i domu

Aranżacja wnętrz by była udana i spełniła nasze oczekiwania musi być dobrze przemyślana. W zamyśle powinna być zarówno funkcjonalna, spójna jak i estetyczna. W przemyślanej aranżacji wnętrz należy wziąć pod uwagę styl życia, potrzeby, gust i oczekiwania użytkowników mieszkania. Pomieszczenia nie mogą od siebie odbiegać, nie należy projektować ich z osobna bez zwracania uwagi na pozostałe wnętrza. Tu potrzebne jest kompleksowe podejście. Ważne by aranżacja wnętrz była funkcjonalna i urządzona zgodnie z zasadami ergonomii.

Aranżacja wnętrz - od czego zacząć?

Nasze mieszkanie powinno być urządzone na miarę naszych potrzeb i oczekiwań. Dlatego przed przystąpieniem do realizacji musimy sobie odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań dotyczących aranżacji wnętrz:

Czego oczekujemy od wnętrza?

Jakie są potrzeby związane z każdym z pomieszczeń?

Co jest nam niezbędne a z czego jesteśmy w stanie zrezygnować?

Jaki prowadzimy styl życia?

Jakie style aranżacji są nam najbliższe?

Jaki budżet możemy przeznaczyć na aranżację każdego z pomieszczeń?

Aranżacja mieszkania o czym trzeba pamiętać?

Aranżacja mieszkania powinna odpowiadać wszystkim jego mieszkańcom, tak by każdy z domowników czuł się w nim dobrze i komfortowo. Pamiętajmy , że nawet najpiękniejsze wnętrza podejrzane w katalogach czy programach o tematyce urządzania wnętrz niekoniecznie sprawdzą się w naszym mieszkaniu. Mamy urządzić mieszkanie według konkretnych potrzeb naszego wnętrza tak by było praktyczne w codziennym jego użytkowaniu a nie tylko piękne.

Należy wyznaczyć strefy mieszkania, jeżeli mieszkanie czy dom nam na o pozwala dobrze jest oddzielić strefę dzienną używaną najczęściej przez wszystkich domowników od strefy sypialnianej. Najprostsze jest to w przypadku domów o dwóch kondygnacjach. Wtedy dół zagospodarujemy strefą dzienna a górę sypialnianą. W przypadku kiedy jest to mieszkanie czy dom jednokondygnacyjny można kierować stronami świata. Ta północna będzie idealna na sypialnie. Strefa dzienna idealnie wkomponuje się w południową stronę.

W aranżacji wnętrz powinniśmy kierować się zasadami ergonomii tak by użytkować mieszkanie bez problemu i wygodnie. Jest to istotne szczególnie w przypadku małych , nieustawnych wnętrz. Kolejną rzeczą jaka powinniśmy się kierować jest funkcjonalność w pomieszczeniach. Co z tego , ze będziemy mieli pięknie urządzone mieszkanie jeśli będzie w nim nam niewygodnie dotyczy to zarówno kuchni, salonu, sypialni, łazienki jak i pokoi dziecięcych czy przedpokoju. Przeanalizujmy przestrzeń jaką mamy do dyspozycji, układ, ustawność, metraż pojedynczych pomieszczeń i na tej podstawie zdecydujmy gdzie znajdować będzie się salon, pokój dziecięcy czy sypialnia.

Przykładowo sypialnia powinna być zlokalizowana możliwie daleko od strefy dziennej, łazienki czy kuchni oczywiście jeśli metraż mieszkania i jego układ nam na to pozwala. Dzięki temu my spokojnie będziemy mogli wypoczywać a reszta domowników nie będzie zmuszona zachowywać się cicho by któryś z mieszkańców mógł odpocząć. Salon natomiast może stanowić osobne pomieszczenie bądź może być połączony z kuchnią czy jadalnią. Na niego warto przeznaczyć największe pomieszczenie w mieszkaniu. Jeśli kuchnia jest oddzielona od salonu warto by znajdowały się w niedalekiej odległości od siebie.

Wybór stylu aranżacji wnętrz

Zanim zaczniemy decydować o wyborze mebli, podłóg, kolorystyce wnętrza musimy podjąć decyzję w jakim stylu chcemy wykonać aranżacje wnętrz i konsekwentnie się go trzymać przy urządzania każdego z pomieszczeń. Mieszanie stylów jest dozwolone ale trzeba umieć zachować granicę i wykonać to precyzyjnie by zachować mimo wszystko spójność.

Do wyboru mamy szeroki wachlarz. Od stylu klasycznego poprzez styl nowoczesny, styl skandynawski aż po styl glamour czy loft. To tylko niektóre, każdy z nich które kieruje sie własnymi zasadami i ma cechy charakterystyczne.

  • styl klasyczny w aranżacji wnętrz

Styl ten cechuję duża dbałość o dopasowane sprzęty i elementy dekoracyjne. Jest ponadczasowy, niepoddający się trendom i zmieniającym się modom. Klasyczne wnętrze to tkaniny pojawiające się w obiciach mebli i dodatkach : ozdobie okien, sof i dekoracjach. Dominują w nim stonowane, pastelowe kolory. Ściany stanowią tło dla pozostałych elementów aranżacji. Meble w stylu klasycznym są drewniane, w jednej kolorystyce o zaokrąglonych kształtach.

  • styl glamour w aranżacji wnętrz

Styl glamour to piękne zdobienia, połysk, światła, lustra i efektowne dodatki. Łatwo jest w nim przesadzić i uzyskać wrażenie kiczu. Tu ma być wszystko niezwykle dekoracyjne i ozdobne. Sprawdzą sie tu biel, czerń, pikowane dodatki. Sty ten kojarzy się z ekstrawagancją i przepychem. Trzeba pamiętać , że aranżacja wnętrz w stylu glamour jest kosztowna.

  • aranżacja wnętrzw stylu nowoczesnym, minimalistycznym

Styl przez wielu kochany jak i znienawidzony. Cechuje go elegancki, chłodny, nieco surowy design. Dla niektórych brak mu przytulności. Pojawić się w nim mają jedynie najważniejsze elementy , lubi przestrzeń harmonie i funkcjonalność. Pasują do niego szkło, beton, stal, chrom, jednolite barwy , lekkie, proste meble. Niewielka ilość elementów dekoracyjnych i dodatków

  • aranżacja wnętrz w stylu skandynawskim

To ciepłe, przytulne wnętrza. Drewno, biel, szarość, przełamane mocniejszym akcentem kolorystycznym w formie dodatków, naturalne materiały i tworzywa. Styl ten lubi harmonie i światło.

 

Aranżacja wnętrz - poszczególne pomieszczenia

Wykonując aranżacje mieszkania do każdego z pomieszczeń należy podejść z pełnym zaangażowaniem i precyzją biorąc pod uwagę styl życia , potrzeby i oczekiwania wszystkich członków rodziny. Chcemy przecież cieszyć się w naszych domach funkcjonalnością i przestrzenią nawet jeśli jest to mieszkanie o niewielkim metrażu.

Sercem każdego domu jest kuchnia. To miejsce w którym przygotowujemy posiłki dla naszej rodziny. Powinno być to miejsce urządzone funkcjonalnie i powinno być dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb. Aranżacja kuchni powinna być przeprowadzona ergonomicznie by było nam wygodnie z niej korzystać. Ważne są w niej strefy dobrze rozplanowanie sprzętów, odpowiednia ilość blatu roboczego i miejsca do przechowywania. Warto w kuchnię zainwestować większą kwotę , nie zmieniamy jej co roku ma służyć nam na lata. Szczególnie w małych kuchniach warto zdecydować się na meble na wymiar, które pozwolą na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni choćby poprzez zabudowę górnych szafek do sufitu. Zaraz po kuchni istotnym pomieszczeniem w naszych mieszkaniach jest salon w którym spędzamy czas z rodziną, przyjaciółmi. Dokładna, przemyślana aranżacja salonu jest istotna bo pomieszczenie to powinno być dobrze zagospodarowane. Nie posiadając osobnej jadalni przeznaczmy odpowiednią ilość miejsca na stół z krzesłami szczególnie jeśli często zapraszamy gości i korzystamy z niego nie tylko od święta. Przed decyzja o wyborze narożnika czy sofy sprawdźmy co bardziej sprawdzi się w naszym wnętrzu nie kierujmy się tylko tym co byśmy chcieli i co nam się podoba ale tym co sprawi , że w naszym wnętrzu będzie przyjemnie i komfortowo.

aranżacja mieszkania styl skandynawski

Skoro mowa o salonie i kuchni to możemy przecież zdecydować również by połączyć oba te pomieszczenia. Aranżacja salonu z kuchnią powinna nawiązywać do siebie stylistycznie i być spójna. Istnieje kilka sposobów na połączenie tych dwóch stref: można zrobić to poprzez barek z hokerami, wyspę kuchenną stół czy po prostu poprzez zastosowanie dwóch różnych podłóg lub podział sufitu. Rozwiązanie salonu połączonego z kuchnią zyskuje coraz więcej zwolenników. Chętniej otwieramy się, lubimy przestrzeń.

aranżacja salonu z kuchnią styl nowoczesny

W naszym życiu niezwykle istotną rolę odgrywa sen i odpoczynek. Jeśli mamy taka możliwość i metraż naszego mieszkania nam na to pozwala warto wyodrębnić w nim pomieszczenie na sypialnię. Aranżacja sypialni oprócz tego, że wykonana powinna być w dobrym stylu powinna być również funkcjonalna. Niby prosta rzecz- wstawić łóżko i szafki. sypialnia powinna być tak urządzona by sprzyjać odpowiedniemu odpoczynkowi zarówno pod względem estetycznym jak i praktycznym.

Sypialnia w stylu nowoczesnym, zabudowa szafek na ścianie za łóżkiem

Dom to również dzieci ich pokoje również powinny być urządzone z niesamowitą dbałością i dokładnością. Jeśli jesteśmy rodzicami niemowlaka, przedszkolaka lub dziecka w wieku wczesnoszkolnym czeka nas aranżacja pokoju dla dziecka. Tu musimy wziąć pod uwagę wiek, zainteresowania i potrzeby naszej pociechy. Pokój dziecka powinien być przede wszystkim bezpieczny i umożliwiać dziecku samodzielne korzystanie z mebli i sprzątanie. Zaplanować musimy odpowiednia ilość miejsca zarówno do zabawy swobodnej jak i w przypadku starszych dzieci do nauki. Również strefa wypoczynku jest ważna. Łóżko powinno być dopasowane do wieku. Unikajmy w pokoju dzieci jaskrawych, krzykliwych kolorów ze względu na ich delikatne układ nerwowe. Zdecydujmy się raczej na stonowany kolor bazowy do którego dobierzemy mocniejsze dodatki. Tu również nie zapominajmy o funkcjonalności.

Pokój dla dziewczynki z łóżkiem w kształcie domku w stylu skandynawskim

Jeśli nasza pociecha jest już nastoletnia pannica lub nastoletnim chłopakiem pokój dziecka wymaga zmian. Teraz przed nami aranżacja pokoju dla nastolatki i nastolatka. Dzieci rosną zmieniają się im upodobania, zainteresowania i potrzeby. To co było dobre dla 9 letniego chłopca nie sprawdzi się już w pokoju 16 letniego chłopaka. Nastoletnie dzieci mają już swoje preferencje, gust i oczekiwania co do wyglądu pokoju. Teraz postawić musimy na funkcjonalność i modny design. Dla nastolatka istotne będzie miejsce do nauki, spotkań z przyjaciółmi. Młoda dziewczyna z chęcią zobaczy w swoim pokoju duże lustro czy toaletkę, skrzynię z pikowanym siedzeniem dla koleżanek. Nie koniecznie będzie chciała mieć pokój w różowymi sowami które podobały się jej kiedy miała kilka lat. W pokoju dla nastolatków sprawdza się modne obecnie fototapety podkreślające ich zainteresowania.

Pokój dla chłopca, biurko pod oknem, roleta rzymska w oknie, szfa połaczona razem z łóżkiem

Od samego progu w naszym mieszkaniu nas jak i naszych gości wita przedpokój. Wystrój przedpokoju jest nie mniej ważny jak sypialni czy salonu. Powinien on być urządzony estetycznie i funkcjonalnie. Pełni funkcję reprezentacyjną, jeśli to możliwe niech będzie przestronny. Pamiętajmy by był spójny stylistycznie z reszta mieszkania i spełniał nasze potrzeby. Trudności dostarczy nam aranżacja przedpokoju w małych mieszkaniach gdzie każdy centymetr jest na wagę złota.

widok na schody w przedpokoju, plakaty n aścianie

To samo dotyczy się łazienek. Trzeba w niej ergonomicznie rozplanować przestrzeń by spełniała nasze potrzeby, by była funkcjonalnie urządzona. Musimy zdecydować co jest dla nas istotne i zgodne z naszym stylem życia. Na przykład wybierając prysznic czy wannę musimy określić nasze oczekiwania. Może wybór wanny okaże się bez sensu, gdyż nasz styl życia zmusza nas do szybkich kąpieli i odwrotnie może prysznic da nam więcej przestrzeni w łazience ale nie zaspokoi naszych potrzeb na długie kąpiele przy świecach. Pamiętajmy , ze udana aranżacja łazienki to aranżacja dopasowana do nas.

Wnętrze łazienki w stylu skandynawski z prysznicem

Podziel się

Dodaj komentarz

 (with http://)