Projekty wnętrz

ZAMÓW PROJEKT >>

POZOSTAŁO DO KOŃCA PROMOCJI

Dni Godziny Minuty Sekundy

Aranżacje pokoju dziecięcego w pigułce. Sprawdź pomysły, inspiracje, zdjęcia

Publikacja 2022-07-11 19:12:38
Kategorie Pokoje dziecięce

Pokój dziecięcy to pierwsze wnętrze jakie przychodzi nam urządzić dla naszego dziecka. Jest to też pomieszczenie w naszych mieszkaniach i domach, które przechodzi najwięcej metamorfoz w związku z kolejnymi etapami w życiu naszych dzieci, a co za tym idzie zmieniającymi się ich potrzebami i oczekiwaniami co do aranżacji wnętrza pokoju. Nie jest zaskoczeniem, że inaczej zaplanujemy aranżacje pokoju dla niemowlaka, inaczej aranżacje pokoju małego dziecka a jeszcze inaczej urządzimy pokój dla dziecka w wieku szkolnym.

Aranżacje pokoju dziecięcego w pigułce. Sprawdź pomysły, inspiracje. zobacz zdjęcia

Tak jak różne są wnętrza pokoi dziecięcych tak i są różne sposoby na ich urządzenie. Zapoznaj się z naszymi poradami a dowiesz się:

  • Jak wykonać aranżacje pokoju dla małego dziecka?
  • Jak urządzić mały pokój dziecięcy?
  • Jak funkcjonalnie zaaranżować pokój dziecięcy ze skosami na poddaszu?

Zobacz zdjęcia i inspiracje na:

  • aranżacje pokoju dla dziewczynki i pokoju dla chłopca
  • sposoby aranżacji i wystroju pokoju dla rodzeństwa

Pokój dla dziecka w wieku szkolnym

Pokój dla dziecka w wieku szkolnym

Aranżacje wnętrz pokoju dziecięcego dla dzieci w różnym wieku, dla dziewczynki, dla chłopca i dla rodzeństwa 

Urządzenie pokoju dla dziecka nie jest łatwe. Przy aranżacji pokoju dziecięcego trzeba zwrócić uwagę na upodobania i gust dziecka, każdy pokój dziecięcy jest więc inny i wyjątkowy. Pomożemy Ci z urządzeniem każdego typu pokoju dziecka – dla dzieci w różnym wieku, różnej płci i o różnych zainteresowaniach. Mamy też dla Ciebie inspiracje i zdjęcia na różne aranżacje pokojów dziecięcych, które mogą cię zainspirować.

Aranżacja wnętrz pokoju dziecięcego dla dzieci w różnym wieku

Aranżacja pokoju dziecięcego dla dzieci w różnym wieku - dla rodzeństwa

Sprawdź, jak urządzić pokój dla niemowlaka 

Aranżacje pokoju dziecięcego dla niemowlaka znacznie różnią się od tych dla starszych dzieci. Nie musimy kierować się upodobaniami dziecka, bo jeszcze nie ma sprecyzowanego gustu. Jest więc o wiele łatwiej, mamy więcej dowolności. Sprawdź nasze porady, jak urządzić pokój dla niemowlaka

Jakie meble powinny się znaleźć w pokoju niemowlaka? Na początek warto wspomnieć, że wszystkie meble w pokoju niemowlaka muszą być bezpieczne i sprawdzone oraz nie mogą mieć ostrych rogów czy zakończeń. Niemowlęta bardzo łatwo mogą sobie zrobić krzywdę, trzeba więc mieć pewność, że pokój będzie dla niego idealnie przystosowany. A więc co powinno się znaleźć w pokoju niemowlaka? Przede wszystkim w pokoju niemowlaka najważniejsze będzie odpowiednie łóżeczko. Niemowlaki właśnie w łóżeczkach będą spędzały większość dnia. Obok łóżeczka możemy postawić szafeczkę nocną, gdzie możemy przechowywać pieluchy. Na podłodze najlepiej rozłożyć miękki dywan, na którym niemowlę może się bawić. Niech znajdzie się też tu miejsce na szafę na ubrania dla niemowlaka i szafeczki na zabawki.

Drugim po wyposażeniu najważniejszym elementem wystroju pokoju niemowlaka jest kolorystyka. Od razu, gdy poszukamy inspiracji na pokój niemowlaka zobaczymy, że barwy w pokoju niemowląt są stonowane, a nie – jakby się wydawało – jaskrawe. Dlaczego? Barw stonowanych i neutralnych używa się, bo nie przytłaczają i pomagają się zrelaksować. Są miłe dla oka i nie oślepiają, jak niektóre wyjątkowo jaskrawe barwy. Jest to zwłaszcza istotne w pokoju niemowlaka – niemowlę powinno być zrelaksowane i uspokojone, więc najlepsze do pokoju niemowlaka barwy to m.in. barwy neutralne, jak biel, szarość i beż oraz stonowane odcienie różnych kolorów, wybranych według preferencji – np. zieleń, błękit, żółć itp.

Te stonowane odcienie kolorów często wkomponowane w pokój niemowlaka w formie dodatków i dekoracji. W pokoju niemowlaka trzeba uważać przy wyborze dekoracji – łatwe do zniszczenia dodatki nie są dobrą opcją w pokoju niemowlęcia. Wcześniej wspomniany dywan często będzie wręcz niezbędny w pokoju niemowlaka. Oprócz tego warto czymś wypełnić puste miejsca na ścianach – świetnie się do tego nadadzą barwne plakaty w różnych motywach czy półki, na których można poustawiać fotografie czy zabawki.

Wszystko to trzeba odpowiednio oświetlić. Oświetlenie w pokoju dziecka nie może być zbyt silne – niech światło w pokoju niemowlaka będzie delikatne i ciepłe. Oprócz głównego źródła światła na suficie zadbajmy o dodatkowe źródła oświetlenia, np. dekoracyjne lampki w różnych kształtach i oczywiście lampka nocna. Niech do pokoju wlatuje światło naturalne – nie zakrywajmy okien grubymi zasłonami.

Wszystko co musisz wiedzieć kiedy urządzasz pokój dla małego dziecka 

Aranżacja pokoju dla dziecka w wieku przedszkolnym jest nieco trudniejsza iż aranżacja pokoju niemowlaka. Nieco starsze dzieci mają już pewne upodobania i wolałyby mieć zdanie na temat wyglądu pokoju. Dlatego też nie mamy już tej samej dowolności, co wcześniej. Jak urządzić pokój małego dziecka?

Aranżacja pokoju dla dziecka w wieku przedszkolnym

Aranżacja pokoju dla dziecka w wieku przedszkolnym

Pokój małego dziecka jest wyraźnie inny niż pokój niemowlaka. Wyraźne różnice pojawiają się m.in. przy wyposażeniu. W pokoju dziecka w wieku przedszkolnym widać podział na trzy główne strefy: strefę nauki, strefę zabawy i strefę odpoczynku.

  • Strefa nauki to miejsce, gdzie dziecko może odrobić prace domowe, pouczyć się, porysować czy poczytać. Stanie tam m.in. biurko. Jeśli chcemy, by pokój był dla dziecka odpowiedni na dłuższe lata, warto skorzystać z biurka z regulacją wysokości. Są też biurka z nadstawką, których regały mogą służyć do przechowywania przyborów czy książek. Jeśli jednak decydujemy się na zwykłe biurko, znajdźmy miejsce na ustawienie mebla do przechowywania.

Strefa nauki w pokoju dziecka

Strefa nauki w pokoju dziecka

  • W drugiej strefie, strefie zabawy, dziecko miło spędzi wolny czas bawiąc się. W tej strefie znajdziemy m.in. mebel do przechowywania zabawek. Takie szafki często są w zestawie z pudełkami do sortowania zabawek. Na podłodze w strefie zabawy rozłóżmy dywan, dzięki któremu zabawa będzie przyjemniejsza niż na zimnej podłodze.

Strefa zabawy w pokoju dziecka

Strefa zabawy w pokoju dziecka

  • W ostatniej ale nie mniej ważnej strefie – odpoczynku – znajdziemy przede wszystkim łóżko. Łóżko może pełnić więcej niż tylko swoją główną funkcję – łóżko w różnych kształtach może być też miejscem do zabawy. Łóżko w kształcie np. statku pirackiego czy bramki może idealnie podkreślić upodobania i zainteresowania małego dziecka.

Strefa odpoczynku w pokoju dziecka

Strefa odpoczynku w pokoju dziecka

W pokoju małego dziecka kolorystyka jest bardzo podobna, jak w pokoju niemowlęcia. Tu też widzimy neutralne kolory oraz barwy stonowane i jasne, m.in. róż, błękit, zieleń itp. Aranżacja pokoju małego dziecka nie tylko w tym jednak nie różni się od pokoju niemowlaka, bo podobnie jest z oświetleniem. Tu też możemy rozstawiać różne dekoracyjne źródła światła, np. lampki w kształtach chmurki czy samolotu. Niektóre dzieci jeszcze w tym wieku boją się ciemności, więc i tutaj może się przydać lampka nocna. Ostatnim elementem wystroju pokoju małego dziecka są dekoracje. I chociaż tutaj nie musimy aż tak ograniczać się z dekoracjami, musimy dalej uważać, by nie stosować dekoracji które łatwo stłuc i które mogą zrobić krzywdę dziecku. Proste dekoracje, takie jak poduszki i kocyki, zasłony, plakaty i fototapety na ściany, dywan na podłodze itp. będą łatwym, a efektownym sposobem na dekoracje w pokoju małego dziecka

Wiek to nie jedyna kwestia jaką bierzemy pod uwagę kiedy projektujemy pokoje dla dzieci. Istotna jest również płeć naszej pociechy. Inaczej podejdziemy do wystroju wnętrza pokoju dziewczęcego a inaczej do pokoju chłopięcego.

Pokój dla małego dziecka

Pokój dla małego dziecka

Pokoje dla dziewczynki – pomysły, porady zdjęcia 

Przy urządzaniu pokoju dla małej dziewczynki trzeba się przede wszystkim kierować jej zainteresowaniami i upodobaniami. Jeżeli dziewczynka zainteresowana jest rysowaniem, niech znajdzie się miejsce na wszystkie jej przybory artystyczne. Jeśli lubi bawić się lalkami, niech w pokoju pojawi się domek dla lalek i miejsce na lalki. Jeżeli chodzi o kolorystykę, aranżacja pokoju dziecięcego dla dziewczynki to więcej niż użycie stereotypowego różu. Chociaż niektóre dziewczynki lubią róż, nie tyczy się to wszystkich. Inne kolory pojawiające się w pokojach dziewczynek to m.in. zieleń, żółty, czerwień itp. Jeżeli chcesz się zainspirować, na naszym blogu znajdziesz wiele różnych inspiracji i pomysłów na pokój dziecięcy, w tym pokój dla dziewczynki. Wystrój wnętrza pokoju dla dziewczynki podkreśli łóżko w kształcie domku lub z baldachimem, tipi i przepiękny dywan. W pokoju małej dziewczynki możemy pomyśleć też o sztukaterii.

Pomysł na pokój dla dziewczynki, toaletka, duże lustro na ścianie, pomysł na oświetlenie

Pomysł na pokój dla dziewczynki: toaletka, duże lustro na ścianie, pomysł na oświetlenie, sufit podświetlany LED

Pokój dla dziewczynki w kolorach, miętowy, szary, beż biały

Pomysł na siedzisko w pokoju dziecka dziewczynki, pokój w kolorach, miętowy, szary, beż biały

Pomysł na pokój dla dziewczynki

Pomysł na pokój dla dziewczynki w stylu boho - pomysł na huśtawkę w pokoju, pokój w kolorach, beż, butelkowa zieleń, szary

Pomysł na pokój dla dziewczynki

Pomysł na pokój dla dziewczynki - lustro na ścianie , łóżko z panelami tapicerowanymi

Pomysł na pokój dla dziecka, dziewczynki, łóżko domek, pufa, fototapeta ze zwierzętami

Kolejny pomysł na pokój dla dziewczynki - łóżko domek, piękna pufa, piękna fototapeta ze zwierzętami

Pokoje dla chłopców – sposoby na wystrój, inspiracje

Podobnie jak w przypadku pokoju dziewczynki, aranżacja pokoju dziecięcego dla chłopca skupia się na kierowaniu gustem i upodobaniami dziecka. Jeżeli więc np. chłopiec bardzo lubi grać w piłkę, pokój w motywie piłki nożnej z tapetą z boiskiem i łóżkiem w kształcie bramki będzie dla niego spełnieniem marzeń, tak samo jak dla chłopca lubiącego kosmos spełnieniem marzeń będzie tapeta z planetami. No i tak samo jak wcześniej, stereotypowy błękit to nie jedyna dostępna opcja. Jest wiele barw do wyboru w pokoju chłopca, m.in. czerwień, żółty, zieleń itd. Dajmy dziecku zdecydować, jaki chciałby mieć pokój – będziemy wtedy pewni, że urządzony dla niego pokój będzie idealny.

Inspiracja na pokój dla chłopca - łóżko bramka

Inspiracja na pokój dla chłopca  - łóżko bramka

Inspiracja, pomysł na szafę w pokoju chłopca

Inspiracja, pomysł na szafę w pokoju chłopca

aranżacja pokoju dziecięcego dla chłopca, siedzisko w pokoju

Aranżacja pokoju dziecięcego dla chłopca - siedzisko i biurko pod oknem

Inspiracja, pomysł na łóżko w pokoju chłopca - antresola

Inspiracja, pomysł - antresola w pokoju dziecka chłopca

Pokój dla chłopców

Pokój dla chłopców

Jak funkcjonalnie i modnie urządzić pokój dziecięcy dla rodzeństwa ? 

Aranżacja pokoju dla rodzeństwa to niemałe wyzwanie. Trzeba pogodzić wymagania obu dzieci w jednym pomieszczeniu – trzeba zaaranżować pokój rodzeństwa, by dla obu był idealny. Jak to zrobić? Cóż, najłatwiejszym sposobem na praktyczne urządzenie pokoju rodzeństwa to wydzielenie w nim dwóch stref, gdzie jedna będzie należeć do jednego dziecka, a druga – do drugiego. W ten sposób oboje z rodzeństwa mają swoją przestrzeń i dzięki takiemu wydzieleniu pojawi się mniej kłótni między dziećmi. Ale to nie takie proste jak podzielenie pokoju na pół – problem pojawia się, gdy dzieci mają całkowicie inne zainteresowania. Trzeba znaleźć sposób na ich pogodzenie i urządzenie pokoju tak, by strefy urządzone pod kątem zainteresowań dzieci za bardzo od siebie nie odstawały. Od razu na start możemy poszukać czegoś, co obaj lubią robić – może się okazać, że i jedno i drugie dziecko np. lubi dinozaury, co ułatwi aranżację pod kątem upodobań. Można też połączyć różne zainteresowania dzieci, i chociaż tapeta z dinozaurem w kosmosie może na początek wydawać się niedorzeczna, takie rozwiązanie może zbliżyć dzieci do siebie. Aranżacja pokoju dla dwóch chłopców i aranżacja pokoju dla dwóch dziewczynek jest jednak zdecydowanie prostsza niż aranżacja pokoju dziecięcego dla dziewczynki i chłopca – różnice płci często sprawiają, że urządzenie takiego pokoju dla rodzeństwa może wydawać się niemożliwe. Trzeba jednak użyć trochę naszej wyobraźni i kreatywności, a wszystko jest możliwe. Polecamy zainspirować się dostępnymi w Internecie pomysłami na pokój dla rodzeństwa – może te zdjęcia i inspiracje pomogą Ci wpaść na pomysł, jak urządzić pokój rodzeństwa.

Aranżacja pokoju dla dwóch chłopców

Aranżacja pokoju dla dwóch chłopców

Sposoby i pomysły na aranżacje małego pokoju dziecięcego i pokoju dziecięcego na poddaszu ze skosami 

Podobnie jak urządzenie pokoju dla rodzeństwa aranżacja małych i umieszczonych na poddaszu pomieszczeń dla naszej pociechy może być niemałym wyzwaniem. Małe pomieszczenia są same w sobie trudne do urządzenia przez ograniczoną przestrzeń, a pokoje dziecka na poddaszu już w ogóle mogą wydawać się ekstremalnie trudne do zaaranżowania przez zabierające przestrzeń skosy. Na szczęście i na te problemy mamy odpowiedź – sprawdź nasze sposoby i pomysły na aranżacje małego pokoju dziecięcego i pokoju dziecięcego na poddaszu ze skosami.

pomysły na aranżacje małego pokoju dziecięcego

Pomysły na aranżacje małego pokoju dziecięcego, biurko pod oknem, plakaty na ścianie z bohaterami, duża żółta pufa

pomysł na pokój dziecięcy na poddaszu ze skosami

Pomysł na pokój dziecięcy na poddaszu ze skosami

Mały pokój dziecięcy. Podpowiadamy jak urządzić mały pokój dla dziecka 

Jak zmieścić wszystkie potrzebne meble pokoju dziecka w małym metrażu? Jak sprawić, by wnętrze nie było przytłaczające i przepchane? Zacznijmy od wyboru mebli. Przy doborze mebli do małego pokoju dziecka warto skorzystać z modeli jak najbardziej funkcjonalnych czy mniejszych niż normalnie. Najwięcej zmian można jednak dokonać m.in. przy wyborze łóżka, bo zamiast łóżka możemy wybrać antresolę, pod którą można urządzić np. strefę nauki. Oszczędza się miejsce, a przy tym nadal nie wygląda najgorzej. Warto też skorzystać z trików optycznego powiększenia przestrzeni małego pokoju dziecka. Niech aranżacja małego pokoju dziecięcego będzie głównie w optycznie powiększających przestrzeń jasnych barwach. Powinniśmy też jak najlepiej oświetlić całe wnętrze, co pomoże zwiększyć jego przestronność, i zawiesić w pokoju odbijające światło lustro. Przy doborze dekoracji zachowajmy odpowiedni umiar, bo łatwo przepchać pokój dodatkami. Im prostsze i bardziej minimalistyczne dekoracje, tym lepiej.

Aranżacja małego pokoju dziecięcego

Aranżacja małego pokoju dziecięcego

Pokój dziecięcy na poddaszu czyli jak zaprojektować pokój dla dziecka ze skosami 

Jeszcze trudniejsza będzie aranżacja pokoju dziecięcego ze skosami. W tym przypadku jeszcze więcej przestrzeni zabierane jest przez skosy. Na szczęście i te ograniczenia da się obejść. Aranżacja pokoju dziecięcego na poddaszu to głównie skupianie się na wykorzystaniu całego wnętrza, funkcjonalności i optycznym zwiększeniu przestrzeni. Postarajmy się więc zastosować jak najwięcej wskazówek wspomnianych przy urządzaniu małego pokoju dziecięcego. W przypadku pokoju na poddaszu rzadko używana jest ściana kolankowa, która jednak ma spory potencjał. Tuż przy tej ścianie, pod skosami, można umieścić np. szafki na zabawki, gdzie wpasują się najlepiej. Starajmy się więc wykorzystać całość dostępnej przestrzeni, w tym z pozoru nie do wykorzystania ściany kolankowe.

 aranżacja pokoju dziecięcego ze skosami na poddaszu

 Aranżacja pokoju dziecięcego ze skosami na poddaszu

 

 

Podziel się