Projekty wnętrz

ZAMÓW PROJEKT >>

POZOSTAŁO DO KOŃCA PROMOCJI

Dni Godziny Minuty Sekundy

Kreatywne sposoby i rozwiązania w pokoju rodzeństwa

Publikacja 2018-08-01 11:31:58
Kategorie Wnętrza mieszkania i domu

Pokój dla rodzeństwa i jego aranżacja sprawia rodzicom nie lada kłopot. Wspólny pokój często bywa kością niezgody między rodzeństwem. Nic dziwnego, każde dziecko chce mieć swoją indywidualną przestrzeń swoje miejsce do przechowywania ulubionych zabawek, książek i tym podobnych rzeczy. Niestety rzeczywistość mieszkań o niewielkim metrażu zmusza by dwoje dzieci zamieszkiwało jeden pokój. Jeśli już tak się dzieje, należy pokój dla rodzeństwa mądrze zaprojektować. Tak by jego mieszkańcy byli zadowoleni i z chęcią i przyjemnością mogli go dzielić.

Pokój dla dziecka i jego aranżacja

Pokój dla dziecka to pomieszczenie poddawane najczęściej metamorfozie. Dlaczego? odpowiedz jest prosta, jest to związane z wiekiem dziecka a co za tym idzie zmieniającymi się potrzebami. Najpierw urządzamy pokój dla niemowlaka. W miarę kiedy nas maluch rośnie i przychodzi czas kiedy rozpoczyna przygodę z przedszkolem jego pokój wymaga zmiany aranżacji na pokój dla przedszkolaka. Kolejnym etapem jest wiek szkolny naszej pociechy i znowu pokój wymaga przeorganizowania.

Pokój dla niemowlaka z szafą, komodą, łóżeczkiem i fotelem

Od niemowlaka do szkolniaka

Pokój na tych etapach życia dziecka musi być przede wszystkim bezpieczny dla naszej pociechy. Niemowlę zanim zacznie zwiedzać pokój większość czasu spędza w łóżeczku. Aranżacja pokoju dla niemowlaka jest w zasadzie bardziej pod rodziców. Potrzebny będzie przewijak, fotel dla mamy lub taty, szafa na ubranka, komoda na akcesoria niemowlęce. Na podłodze powinny być miękki dywan bądź mata na której nasz niemowlak będzie rozwijał motorykę. Ponieważ małe dzieci większość swojego czasu spędzają na zabawie powinny mieć wolną przestrzeń gdzie będą mogły na przykład układać klocki rozstawiać tory i ulice z samochodami, bawić się lalkami i domkami. Przedszkolaczkowi przyda się stoliczek z krzesełkiem y rozwijał swoje umiejętności manualne poprzez na przykład malowanie, kolorowanie czy lepienie z plasteliny bądź układanie puzzli. Meble dla małych dzieci powinny być tak rozplanowane by dawały możliwość dziecku samodzielne z nich korzystanie. Jest to bowiem też etap rozwijania u dzieci samodzielności. Dobrze więc jeśli same miałby możliwość sięgania po swoje rzeczy czy ubranka jak również miały możliwość samodzielnego posprzątania swoich zabawek. Egzamin zdadzą tu na pewno wszelkiego rodzaju pudełka, skrzynie na zabawki, kontenerki. Dzieci w wieku szkolnym potrzebują już więcej miejsca na aktywność związana z nauką, odrabianiem lekcji. Potrzebne będzie odpowiednie biurko i wygodne krzesło z regulacja wysokości i regulowanym oparciem. Szkolniak potrzebować będzie miejsce na przechowywanie zeszytów, książek artykułów plastycznych i innych tego typu akcesoriów. Dzieci w tym wieku posiadają już swój komputer, konsole do gier i na to również powinno być zaplanowane miejsce. Jest to również etap w którym dziecko częściej zaczyna zapraszać do domu kolegów , koleżanki dobrze jest wydzielić również w pokoju taką strefę w której wstawimy na przykład skrzynię z obiciem lub pufy z niewielkim stoliczkiem. Aranżacja pokoju dziecięcego zależy jak już zostało zaznaczone od wieku ale również zależy od płci naszego dziecka. Inaczej przedstawiać się będzie projekt pokoju dla dziewczynki a inaczej wyglądać będzie projekt pokoju dla chłopca.

Łóżko piętrowe dla rodzeństwa w kolorze białym, szary, żółtym, pomarańczowym z zabudową pod łóżkiem

Pokój dla nastolatków

Nadchodzi moment kiedy stajemy się rodzicami nastolatka czy nastolatki i tu ostatnia metamorfoza pokoju dziecięcego na pokój dla nastolatka/nastolatki. Nasze pociechy w tym wieku już same wiedzą czego chcą, jakiego chciałyby pokoju. Mają już swój określony gust, oczekiwania zainteresowania i potrzeby związane z aranżacją pokoju. Urządzając pokój dla dziecka w tym wieku nie można o tym zapominać. Pokój dla nastoletniego dziecka to jego indywidualne , z własnym charakterem pomieszczenie będące kawałkiem jego własnego świata. Dajmy możliwość mieszkańcowi pokoju wybrać styl, kolorystykę aranżacji.

Pokój dla nastolatków z łóżkiem piętrowym do sufitu i zabudową z szafkami do sufitu

Pokój dla rodzeństwa - projekt pokoju dziecięcego

Urządzając pokój dla rodzeństwa musimy najpierw dobrze rozplanować przestrzeń, ustalić układ funkcjonalny pokoju. Najlepiej jest jeśli pomieszczenie daje nam możliwość podziału pokoju na dwie strefy, tak by każde z dzieci miało swoja indywidualną przestrzeń. Jeżeli nie ma takiej możliwości zawsze możemy wyznaczyć te strefy kolorem, fototapetą inna dla każdego z dzieci. Projekt pokoju dla rodzeństwa zależy od układu, metrażu i ustawności pokoju z jakim mamy do czynienia. W przypadku wąskich długich pokoi dobrym rozwiązaniem może okazać się łóżko piętrowe bądź ustawienie łóżek na jednej ze ścian Łatwiej przeprowadzić aranżacje pokoju dla rodzeństwa w podobnym wieku, znacznie trudniej jest kiedy rodzeństwo jest ze znaczną różnica wieku. Jedno z dzieci potrzebuje miejsca do zabawy i na przykład jest w wieku przedszkolnym a jego brat lub siostra to już nastolatek potrzebujący miejsca do nauki, gier komputerowych, spotkań z przyjaciółmi.

Aranżacje pokoju dla rodzeństwa

W artykule zamieszczone zostały między innym zdjęcia projektu- to aranżacja pokoju dla rodzeństwa w młodszym wieku szkolnym. Dzieci to chłopiec i dziewczynka w podobnym wieku. Pokój został podzielony na dwie strefy . Po jednej stronie wydzielono część dla chłopca po drugiej dla dziewczynki. Wystój pokoju jest w bieli z zastosowaniem pastelowych kolorów. W pokoju znajduje się wspólna szaf i regał jednak został on tak podzielony że każde z dzieci ma tam swoja własną przestrzeń do przechowywania.

Panele tapicerowane nad łóżkami dla dzieci w zygzaki, kółka

Podziel się