Projekty wnętrz

ZAMÓW PROJEKT >>

POZOSTAŁO DO KOŃCA PROMOCJI

Dni Godziny Minuty Sekundy

Mała łazienka 5m2. Jak ją zaaranżować i urządzić

Publikacja 2022-05-19 10:18:44
Kategorie Wnętrza Łazienki

Tak jak w przypadku wielu innych pomieszczeń, urządzenie małej łazienki może się wydawać skomplikowane. W aranżacji łazienki 5m2 ważne jest by dobrze przemyśleć i zaplanować układ funkcjonalny tak aby mieć w pomieszczeniu wystarczająco miejsca do poruszania się, co wbrew pozorom wcale nie jest takie proste. Pomieszczenie wszystkich elementów wyposażenia łazienki w pięciu metrach kwadratowych jest wyzwaniem dla wielu osób. Jak urządzić łazienkę 5m2 funkcjonalnie i pięknie?

Mała łazienka 5m2. Jak ją zaaranżować i urządzić

Łazienka 5m2 – prysznic czy wanna? 

To chyba najczęściej zadawane pytanie przy aranżacji niewielkich łazienek. W małych łazienkach zwykle spotykamy prysznic, nie wannę; wanna zwyczajnie zajmuje za dużo miejsca. Jednak wbrew powszechnemu przekonaniu, wanna może się zmieścić nawet w łazience o wymiarach 5m2 wszystko zależy od układu łazienki. Jeśli zależy ci na wannie w małej łazience, warto postawić na wannę przyścienną zabudowaną płytkami. Problem pojawia się, gdy w małej łazience chcemy oprócz wanny mieć pralkę; zmieszczenie tych dwóch elementów łazienki może być bardzo trudne, ale wszystko zależy od kształtu pomieszczenia. Strefa kąpieli za nami, a co z resztą elementów wyposażenia?

Elementy wyposażenia w łazience 5m2 

Jak pomieścić pozostałe elementy w małej łazience? Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Wiele jednak zależy od tego, czy wybraliśmy wannę czy prysznic; np. w łazienkach z wanną może nie zmieścić się pralka. Warto o tym pamiętać. Umywalka w małych łazienkach, jak prawie wszystkie inne elementy tego pomieszczenia, powinna zabierać niedużo miejsca. W sprzedaży znajdziemy małe umywalki, najmniejsze o szerokości ok. 30cm. Warto zastanowić się nad umywalke meblową, pod którą będzie szafka do przechowywania. Nad umywalką oczywiście trzeba zamontować lustro. W małych łazienkach im większe tym lepiej. Same dobrze dobrane elementy wyposażenia nie wystarczą by dobrze zaaranżować i optycznie powiększyć łazienkę, ważna jest odpowiednia kolorystyka elementów wyposażenia i ścian.

Łazienka 5m2 – kolorystyka 

W niewielkich łazienkach warto postawić na jasne kolory – biel, jasne szarości czy jasne błękity, które optycznie powiększą łazienkę. Nie jest jednak powiedziane, że nie można użyć i ciemnych, nadających charakteru kolorów. Nie trzeba się bać nawet czerni; czarne płytki zaaranżowane z pomysłem nie zaszkodzą czy czarne oświetlenie, baterie. W małych łazienkach również drewno jest mile widziane, ociepla i nadaje przytulności wnętrzu.Wybierając kolorystykę, fakturę płytek do małej łazienki zadbaj by pozytywnie wpływały na optyczne powiększenie przestrzeni.Najlepszym wyborem będą kafelki jednokolorowe i o błyszczącej powierzchni, która odbija światło. Kolorowe i wzorzyste płytki będą wyglądać cudownie ale niestety w małej łazience mogą być przytłaczające Matowe płytki, ciemne możemy położyć na podłodze. Tak naprawdę dobór kolorystyki w małej łazience zależy od jej układu i dobrego pomysłu. Oprócz kolorystyki kolejnym niesamowicie ważnym aspektem dobrze zaaranżowanej łazienki o niewielkim metrażu jest dobrze dobrane oświetlenie.

Mała łazienka 5m2 – kolorystyka , drewno, szary i czarny

Jak oświetlenie do małej łazienki 5m2 wybrać? 

Oświetlenie jest naprawdę ważnym elementem każdego pomieszczenia. Nieprawidłowe oświetlenie może całkowicie zepsuć klimat wnętrza, a dobre; nada pomieszczeniu przytulności. Ważne jest, by łazienka 5m2 była jak najlepiej oświetlona. Światło będzie odbijało się od innych elementów wnętrza, co dodatkowo optycznie powiększy małą łazienkę. Temperatura światła zależy od tego, czy mamy okno w łazience. W zamkniętych łazienkach bez okien wpasuje się dobrze oświetlenie cieplejsze, natomiast w dobrze naturalnie oświetlonych łazienkach lepsze będą zimniejsze światła. W łazienkach, jak we wszystkich innych pomieszczeniach, niezbędne jest duże źródło światła sufitowego, oświetlenie lustra, powinniśmy pomyśleć również o świetle przy szafkach

Koszt aranżacji łazienki 5m2 

Aranżacja niewielkich łazienek kosztuje rzecz jasna mniej niż aranżacja większych pomieszczeń. Koszt urządzenia takiej łazienki powinien wynieść od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Kosztorys aranżacji łazienki o wymiarze 5m2 powinien objąć koszt mebli, dodatków, oświetlenia, płytek.

Jak widać, aranżacja łazienki 5m2 wcale nie jest taka trudna, wystarczy urządzić ją z pomysłem. Jeżeli potrzebujesz pomocy w urządzeniu swojej łazienki zapoznaj się z naszą oferta na projektowanie łazienki i zobacz ile kosztuje projekt łazienki 5m2.

Podziel się