Projekty wnętrz

ZAMÓW PROJEKT >>

POZOSTAŁO DO KOŃCA PROMOCJI

Dni Godziny Minuty Sekundy

Mała łazienka. Jak urządzić funkcjonalnie małą łazienkę?

Publikacja 2022-05-15 07:23:20
Kategorie Wnętrza Łazienki

Zaaranżowanie małej łazienki często może być nie lada wyzwaniem. Wiele osób nie ma pomysłu na to, jak funkcjonalnie zagospodarować małą łazienkę czy w jaki sposób taką łazienkę umeblować i wyposażyć. Ten artykuł pomoże ci znaleźć odpowiedź na pytania jak urządzić funkcjonalnie mała łazienkę. Szybko okaże się, że dzięki poradom zamieszczonym w tym artykule aranżacja małej łazienki jest o wiele łatwiejsza!

Mała łazienka. Jak urządzić funkcjonalnie małą łazienkę?

Funkcjonalna mała łazienka. Rozmieszczenie wyposażenia w małej łazience

W małych łazienkach, jak w innych małych pomieszczeniach ważne jest zachowanie odpowiednich odległości między elementami wyposażenia. Jest to trudne przez brak miejsca. Najczęściej dotyczy to toalety, umywalki oraz prysznica lub wanny w małej łazience.

  • toaleta: Powinno się zostawiać przynajmniej 15cm odległości między boczną krawędzią miski a ścianą. Najlepiej też zostawić przynajmniej 80 cm wolnej przestrzeni przed toaletą.
  • umywalka: wysokość twojej umywalki powinna być dostosowana do potrzeb twoich i reszty domowników. Ogólnie w przypadku wysokości umywalki przyjmuje się ok. 75cm nad podłogą. Przed umywalką powinno być przynajmniej 65 × 100 cm wolnego miejsca.
  • prysznic: Prysznic powinien mieć pustą przestrzeń przed wejściem do kabiny; prostokąt o wymiarach 80-100 × 90-100cm. Trzeba zostawić przynajmniej 20cm między kabiną a resztą wyposażenia.
  • wanna: w przypadku wanny, powinno się przed nią zostawiać wolne miejsce o wymiarach podobnych do wymiarów wanny.

Jaką umywalkę i toaletę wybrać do małej łazienki? 

W przypadku umywalek do małych łazienek będą pasowały małe umywalki; najmniejsze modele mają ok. 35cm szerokości. Takie umywalki przydadzą się głównie do mycia rąk. Jeśli potrzebujesz nieco większej umywalki, ale też takiej, która nie zajmie zbyt wiele miejsca, są modele o szerokości ok 50cm; wciąż niewielkie, ale zapewniające większą swobodę.

Jest kilka rodzajów umywalek, każdy jest inny i jeden może się wpasować lepiej do twojej łazienki niż drugi. Sprawdź, która lepiej przypadnie ci do gustu.

  • Umywalka blatowa – umywalka zintegrowana z blatem. Przestrzeń pod blatem można wykorzystać jako schowek, miejsce na kosz na pranie itp.;
  • Umywalka nablatowa – umywalka montowana na blat łazienki;
  • Umywalka ścienna – montowana w ścianie, co pozwala na założenie jej nawet w małych, ciasnych lub nieustawnych łazienkach;
  • Umywalka meblowa – montowana zwykle w szafkach łazienkowych.

A jaką toaletę zamontować do małej łazienki?

Są dwa główne rodzaje toalety: stojąca i podwieszana. W przypadku małych łazienek nie ma większego znaczenia, którą wybierzesz; liczą się twoje preferencje, bo oba rodzaje ładnie wpasują się w małe łazienki. Mimo to, miska wisząca montowana w toaletach podwieszanych odsłania fragment podłogi, co optycznie powiększa łazienkę. Minusem takiego rozwiązania jest cena; utrzymanie takiej miski jest trudniejsze, więc droższe

Mała łazienka. Prysznic czy wanna?

Bez wątpienia jest to najczęściej zadawane pytanie gdy projektujemy małą łazienkę. Często wybór między prysznicem a wanną jest bardzo kłopotliwy. Zwłaszcza gdy w domu żyje wiele osób i mają one podzielone zdania na temat tych dwóch elementów wyposażenia łazienki. Odpowiedź jest całkiem prosta: zdecydowanie to prysznic bardziej wpasuje się w małą łazienkę. Zajmuje o wiele mniej miejsca, więc razem z nim w łazience zmieści się wiele innych elementów wyposażenia. Wanna natomiast lepiej się wpasuje w łazienki o wymiarach większych niż 4m2.

Jaka wanna do małej łazienki

Jest kilka rodzajów wanien i, tak jak w przypadku umywalek, jedna może pasować lepiej do twojej łazienki niż druga.

  • Wanna do zabudowy – minimalistyczna, ale ładna wanna. Pozwala na zamontowanie tak zwanego parawanu nawannowego; połączenie prysznica i wanny.
  • Wanna wolnostojącawanna wolnostojąca może być naprawdę efektownym i przyciągającym wzrok punktem aranżacji łazienki. W przypadku małych łazienek sprawdzi się wanna wolnostojąca przyścienna.

Przechowywanie w małej łazience 

W łazienkach ważne są elementy do przechowywania – w końcu trzeba gdzieś przechować kosmetyki, akcesoria i inne rzeczy których używamy w łazience. Prostym rozwiązaniem w małych łazienkach są meble modułowe, z których możesz łatwo złożyć meble dostosowane do reszty łazienki i według swojego pomysłu. Z takich mebli można złożyć półki, regały i szafki. Przydadzą się też wieszaki na ręczniki. Wszystko to sprawi, że łazienka będzie prezentowała się schludniej bo wszystkie te akcesoria i kosmetyki leżące na wierzchu tylko zagracają pomieszczenie.

A więc jak urządzić małą łazienkę? Jak widać, wiele można zrobić całkowicie po swojemu. Każdy ma swoje własne preferencje dotyczące elementów pomieszczenia i nie zawsze trzeba się trzymać twardych reguł. Jedyne, czego potrzebujesz, by zaaranżować piękną niewielką łazienkę, jest pomysł na aranżacje łazienki i odpowiednio dobrane wyposażenie. A jeśli nie potrafisz sobie poradzić z zaaranżowaniem małej łazienki skorzystaj z pomocy profesjonalisty i sprawdź jaka jest cena za projekt łazienki pod indywidualne zamówienie.

Podziel się