Projekty wnętrz

ZAMÓW PROJEKT >>

POZOSTAŁO DO KOŃCA PROMOCJI

Dni Godziny Minuty Sekundy

Projekty wnętrza domu 70 m2. Sposób na to jak urządzić dom bez pozwolenia

Publikacja 2022-07-02 10:51:13
Kategorie Wnętrza mieszkania i domu

Niedawno zostało wprowadzone w kraju wiele różnych zmian – niektóre spodobały się obywatelom, ale inne spotkały się z falą krytyki. Tą pozytywną zmianą, o której będzie dziś mowa, będzie zmiana w budowie domu bez pozwolenia. O czym należy pamiętać przy budowie domu 70m2 bez pozwolenia? Jak urządzić dom 70m2 bez pozwolenia? Zobacz projekty wnętrza domu 70 m2

Dowiesz się dziś:

  • Wszystko co trzeba wiedzieć o urządzeniu domu bez pozwolenia;
  • Jak urządzić wnętrza domu 70m2;
  • Jak urządzić kuchnię w domu;
  • Jakie są sposoby na salon w domu;
  • Jak funkcjonalnie i praktycznie zaaranżować salon z aneksem kuchennym;
  • Jak urządzić domową sypialnię;
  • W jaki sposób urządzić piękny hol czy przedpokój;
  • Jak zaaranżować funkcjonalną łazienkę.

Wszystko co musisz wiedzieć decydując się na dom bez pozwolenia

Po wprowadzonych regulacjach rządu od 3 stycznia 2022 budowa domu bez pozwolenia jest możliwa. Nie jest wymagany kierownik budowy, który będzie nadzorował prace, czy prowadzony dziennik prac. Warunki do spełnienia przy budowie domu bez pozwolenia różną się jednak w zależności od tego, jaki dom budujemy. Czym różnią się warunki budowy domu mieszkalnego od domu rekreacyjnego bez pozwolenia? Dom mieszkalny musi być domem o maksymalnie dwóch piętrach, przeznaczonym do celów mieszkalnych; dom rekreacyjny musi być domkiem parterowym przeznaczonym do rekreacji.

By móc wybudować dom mieszkalny 70m2, musimy potwierdzić, że do nas należy działka, na której go zbudujemy. W przypadku domów rekreacyjnych można wybudować taki dom na 500mkw działki. Trzeba też pamiętać o odpowiedniej odległości domu od sąsiedniej działki i o wszystkich sprawach technicznych samego domu. Warto jest też zainwestować w odpowiedni projekt wnętrza domu 70 m2 bez pozwolenia.

Następnym etapem są wszystkie formalności – w przypadku domu mieszkalnego 70 m2 trzeba zebrać odpowiednie dokumenty, a także posiadać odpowiedni projekt naszego domu i przestrzeni działki. Dokumenty te trzeba złożyć przez Internet czy osobiście staroście lub prezydentowi miasta. Musimy też potwierdzić, że weźmiemy odpowiedzialność za kierowanie pracami nad budową domu i że wszystkie dokumenty zostały przez nas uzupełnione. Jako etap końcowy przed rozpoczęciem budowy musimy zgłosić termin rozpoczęcia budowy naszego domu urzędowi PINB, a także później datę jej zakończenia. Od razu po przesłaniu zgłoszenia o rozpoczęciu budowy możemy zaczynać prace nie czekając na odpowiedź. Jeśli w ciągu czternastu dni nie dostaniemy odmowy na zamieszkanie w domu po jego ukończeniu, możemy w nim bez problemu zamieszkać. W przypadku domu rekreacyjnego jest nieco prościej, bo projekt naszego domu nie musi być wykonany przez profesjonalistę – może to być zwykły szkic rozplanowanego domu.

Jak urządzić wnętrza domu 70m2?

Skoro już dowiedzieliśmy się, co trzeba wiedzieć przed budową domu, czas sprawdzić, jak sam dom urządzić już po skończeniu jego budowy. Poniżej przedstawimy Ci kilka praktycznych wskazówek, jak zaaranżować poszczególne wnętrza domu 70m2.

Kuchnia w domu 70m2 – jak zaaranżować?

Kuchnia to wnętrze, które cechuje praktyczność i funkcjonalność – aranżowana jest tak, by korzystanie z niej było łatwe i przyjemne. Czasem urządzenie kuchni w taki sposób może stanowić nie lada wyzwanie, ale gdy przeczytasz, co napisaliśmy o kuchni poniżej, zobaczysz, że stanie się to o wiele łatwiejsze. Zobacz, jak urządzić funkcjonalną i praktyczną kuchnię.

W kuchni najważniejszym elementem bez wątpienia jest jej wyposażenie. W kuchni elementy wyposażenia powinny być rozstawione w optymalnej odległości między sobą, by korzystanie z nich było łatwiejsze i szybsze. Często widzi się w kuchniach podział na strefy według zasady trójkąta roboczego. W takiej kuchni widzimy trzy strefy ułożone w kształcie trójkąta – strefę gotowania, zmywania i przechowywania. W pierwszej strefie znajdzie się piekarnik, płyta grzewcza i okap, często także mikrofalówka. Obok, w strefie zmywania, pojawi się zlewozmywak. W ostatniej strefie znajdziemy lodówkę z zamrażalką. To najbardziej optymalne rozmieszczenie wyposażenia kuchni – łatwo będzie w razie potrzeby przejść z jednej strefy do drugiej. Oprócz wspomnianych tu elementów wyposażenia w kuchni znajdziemy też wiele mebli do przechowywania, najczęściej w formie szafek górnych i dolnych.

Na wyposażeniu się nie kończy, bo są jeszcze inne elementy składające się na wystrój wnętrza kuchni, na które trzeba zwrócić uwagę – warto wspomnieć na początek o barwach w kuchni. Najbezpieczniejszą opcją przy wyborze kolorystyki będzie wybranie barw jasnych, które optycznie powiększą wnętrze – przykładami dla kuchni są biel, drewno, szarość. Dla osób nieco odważniejszych i bardziej doświadczonych, można też wkomponować barwy ciemne, jak np. czarne fronty szafek. Żeby dodatkowo optycznie powiększyć wnętrze warto zadbać o jego dobre oświetlenie. Każde wnętrze warto oświetlić wieloma źródłami oświetlenia – w przypadku kuchni najlepiej jest oświetlić szafki i blaty robocze oraz, jeśli taki znajdzie się w naszej kuchni, stół. Ostatnie, o czym trzeba wspomnieć, to dodatki kuchni – jedyne, co można z dodatków wkomponować do kuchni, to np. lamele, które pojawiają się coraz częściej w kuchniach, oraz plakaty w różnych motywach czy rośliny, które ożywią wnętrze.

Kuchnia w domu

Jak urządzić przytulny salon w domu 70m2

Salon to kolejne ważne wnętrze, jeśli nie ważniejsze od kuchni. W salonie odpoczniemy po trudnym dniu w pracy czy przyjmiemy gości. Ważne jest więc, by salon był przytulny i komfortowy. Jak urządzić taki salon?

Gdy tylko mowa o salonie, pierwsze, co przychodzi na myśl, to najczęściej sofa. Sofa króluje w salonie i jest jego najważniejszym elementem. Wygodna i komfortowa sofa będzie podstawą każdego przytulnie urządzonego salonu. W salonie nie może też zabraknąć szafki RTV i telewizora, by móc zrelaksować się przed ulubionym serialem, a także stolika kawowego. Barwy w salonie zwykle są jasne, bo te barwy sprawiają, że wnętrze jest przytulniejsze i przestronniejsze. Często zobaczymy takie barwy, jak beż i drewno, a także bardziej kolorowe barwy w dodatkach, jak żółć, granat czy zieleń. Skoro już o dodatkach mowa, wspomniane kolory mogą występować m.in. w dywanie, który może bardzo zmienić optykę wnętrza, a także w poduszkach na sofie. Plakaty, które możemy zawiesić na ścianach naszego salonu, mogą pasować kolorystycznie do tych dodatków. Także wspomniane już lamele i rośliny mogą zostać wkomponowane do salonu. Przy dodatkach jednak zachowajmy umiar, by nie zrujnować przestronności wnętrza. Dodatkowo powiększyć wnętrze salonu możemy za pomocą oświetlenia – w salonie dodatkowo oświetlmy m.in. szafkę RTV i telewizor. Warto też zadbać o światło naturalne – jeśli mamy okna, nie zasłaniajmy ich grubymi zasłonami, wpuśćmy więcej światła naturalnego do pomieszczenia.

Połączenie funkcjonalności i przytulności – urządzanie salonu z aneksem

W końcu ktoś wpadł na pomysł, by połączyć kuchnię i salon, by dodać do siebie ich zalety i złączyć je w jedno wspaniałe wnętrze. Salon z aneksem kuchennym pierwotnie urządzany był w mieszkaniach, bo dodatkowo sprawiał wrażenie przestronności, ale coraz częściej pojawia się też w domach. Jak więc urządzić salon z aneksem w domu 70m2?

Aranżacja wnętrza salonu i aneksu ma dwie główne strefy – salonową i kuchenną. Mimo to, że te strefy tworzą spójną całość, warto je od siebie oddzielić, by wprowadzić do wnętrza porządek. Można to zrobić za pomocą: wyspy, półwyspu, barku, lameli, stołu i poprzez użycie płytek w kuchni, a paneli w salonie. Użycie stołu dodatkowo wydzieli trzecią strefę – jadalnianą. Ważne w salonie z kuchnią jest też zachowanie wcześniej wspomnianej spójności. Trzeba przy urządzaniu stref salonu z aneksem pamiętać o użyciu tego samego stylu aranżacji i użyciu tej samej – a przynajmniej podobnej – kolorystyki.

Jak urządzić przytulną domową sypialnię w domu 70m2?

Wnętrza sypialni podobnie jak salonu, to wnętrza w którym stawia się na komfort użytkowania. Przytulność jest tu najważniejsza, w tym wnętrzu będziemy się relaksować i odpoczywać. Jak więc tak urządzić sypialnię, by odpoczynek w niej był przyjemny?

Tak jak w salonie króluje sofa, tak w sypialni króluje łóżko. Jest to najważniejszy element każdej sypialni, ważne jest więc by dobrać takie, które będzie nam najbardziej odpowiadało. W mniejszych sypialniach możemy skorzystać z opcji łóżka rozkładanego, które przez większość dnia nie zajmie wiele miejsca. W sypialni warto też zadbać o szafę na ubrania i ewentualnie telewizor. Co do kolorystyki w sypialni, też powinna być jasna, by dała wnętrzu przytulny klimat; najlepiej sprawdzi się biel, beż i drewno, do których w dodatkach można dodać takie barwy, jak zieleń czy błękit. Dodatki w sypialni to np. poduszki i koce na łóżko, tapety i plakaty na ścianę, zasłony na okna i dywan na podłodze. Warto też zadbać o odpowiednie oświetlenie sypialni – ciepłe światło pomoże w wypoczynku, tak samo jak dużo naturalnego światła. Podobnie więc jak w salonie, unikajmy grubych zasłon.

Sposoby na urządzenie pięknego holu i przedpokoju w domu 70m2

To trochę ironiczne, że o wnętrzu, które widzimy jako pierwsze w domach, wspominamy prawie na sam koniec. Wnętrza holu i przedpokoju to wnętrza, które stają się wizytówką naszego domu, ważne jest więc by dobrze go zaaranżować, by sprawić dobre pierwsze wrażenie. Jak to zrobić?

Generalnie hole i przedpokoje są dość małe. Trzeba więc w nich postawić na jak największą praktyczność i funkcjonalność. W tych z natury ciasnych wnętrzach ciężko będzie czasami zmieścić odpowiednie elementy wyposażenia – jeśli nie mamy miejsca na szafę na ubrania, alternatywą będą wieszaki. Przyda się też siedzisko, najlepiej takie z wbudowaną szafką na buty dla funkcjonalności i obowiązkowo lustro. Nie dość, że można się w nim przejrzeć przed wyjściem z domu, to lustro będzie także odbijało światło, optycznie powiększając wnętrza. Zadbajmy więc też o dobre oświetlenie tego wnętrza – oświetlmy dodatkowo lustro i, jeżeli ją mamy, szafę na ubrania w środku. Na koniec zostają jeszcze barwy przedpokoju i holu, które powinny być jasne, by dodatkowo sprawić wrażenie przestronności we wnętrzu. Najlepsze w przedpokoju i holu będą barwy, takie jak biel, beż, drewno i szarości.

Urządzenie funkcjonalnej łazienki w domu 70m2

Aranżacja wnętrza łazienki podobnie jak wnętrza kuchni, skupia się głównie na funkcjonalności. Jej wyposażenie jest jej najważniejszym elementem, na którym należy się skupić najbardziej. Jak więc tak urządzić łazienkę w domu 70m2, by była on tak praktyczna, jak to możliwe?

W łazience znajdziemy pewne elementy wyposażenia niezmienne dla każdej łazienki. Przede wszystkim jest umywalka i toaleta, prawdopodobnie pierwsze, co przychodzi na myśl, gdy mowa o łazience. Dostępne są w wielu rodzajach i rozmiarach, dzięki czemu można łatwo wybrać idealną dla naszej łazienki. Następnie jest prysznic i wanna, dwa elementy wyposażenia, między którymi wybór w końcu pojawi się przy aranżacji każdej łazienki. Niektórym wybór między nimi sprawia duży problem – jak sobie z nim poradzić? Prysznic pasuje najlepiej do małych łazienek – jest mały i dzięki niemu łazienka jest jeszcze bardziej funkcjonalna. Wanna wpasuje się lepiej do łazienek, gdzie będzie na nią więcej miejsca. Chociaż są małe łazienki, w których zobaczymy wannę, użycie prysznica jest bezpieczniejsze, zwłaszcza dla osób niedoświadczonych w temacie jakim jest urządzanie wnętrz. W każdej łazience znajdziemy też lustro dodatkowo powiększające optycznie wnętrze. Co do barw, w łazience najczęściej zobaczymy jasną kolorystykę, głównie złożoną z bieli, szarości i drewna, ale także z elementami ciemniejszymi, np. czerni. Jasna kolorystyka pomaga powiększyć wnętrze; pomóc temu może dobre oświetlenie. Dodatkowo oświetlmy w łazience m.in. lustro, które odbijając światło optycznie powiększy całą łazienkę. Skupmy się na oświetleniu naturalnym, bo najczęściej w łazience albo okien nie ma, albo są bardzo małe – światło naturalne rzadko pojawia się w łazience.

Łazienka funkcjonalna w domu

Projekty wnętrza domu 70 m2. Styl klasyczny i skandynawski w aranżacji Twojego domu

Poniżej przedstawiony jest projekt domu o metrażu 70m2. Urządzony jest w prezentującym się świetnie stylu skandynawskim. W domu jest kilka wnętrz – kuchnia i salon z jadalnią, hol z wiatrołapem, sypialnia, biuro i dwie łazienki. Co sprawia, że każde z nich prezentuje się tak dobrze?

Projekty wnętrza domu 70 m2. Sposób na to jak urządzić dom bez pozwolenia

Zamknięta kuchnia w stylu skandynawskim 

W tym domu kuchnia jest zamkniętym, odrębnym pomieszczeniem. Najczęściej mamy z takową do czynienia kiedy wykonujemy aranżacje wnętrz mieszkań. Zwykle daje to klaustrofobiczny efekt, ale ta kuchnia jest przytulna i komfortowa. Pomieszczenie jest dość małe, ale udało się w nim zmieścić wszystkie potrzebne elementy wyposażenia. Po lewej stronie widzimy piekarnik, po jego prawej płytę grzewczą, a nad nią okap kominowy. Naprzeciwko drzwi widać zlewozmywak, pod ścianą z oknem. Po prawej stronie pomieszczenia widać lodówkę. Wyraźnie widać więc tu zastosowaną zasadę trójkąta roboczego i wyraźny podział na trzy strefy. Kuchnia urządzona jest w jasnej kolorystyce, dzięki czemu wydaje się większa, niż jest w rzeczywistości. Większość kuchni urządzona jest na biało; widać tylko drewniane blaty robocze i czarne elementy wyposażenia. Wnętrze kuchni jest dobrze oświetlone nie tylko głównym źródłem światła na suficie, ale też dodatkowym oświetleniem blatów roboczych. Do pokoju dociera też dużo światła naturalnego dzięki sporym oknom.

Kuchnia skandynawska, zamknięta

Przytulność i funkcjonalność w jednym – salon z jadalnią w domu 70m2

Salon z jadalnią to alternatywa dla salonu z kuchnią, prawie równie funkcjonalna i tak samo stylowa. W tym domu salon z jadalnią jest największym pomieszczeniem domu, tak jak inne wnętrza urządzone w stylu skandynawskim. Widać tu wszystkie charakterystyczne meble dla salonu i jadalni – w strefie salonowej widzimy dużą, szarą sofę narożną, przed którą stoi biało czarny stolik kawowy, naprzeciwko których na ścianie widzimy szarą szafkę RTV. Obok sofy stoi też złoty fotel. Stół w tym salonie z jadalnią jest biały, pasując do stylu skandynawskiego, z różnokolorowymi krzesłami. Skoro już o barwach mowa, pokój jest głównie białoszary, da się znaleźć elementy żółci/złota i granatu. Barwy te widać m.in. w krzesłach, poduszkach i fotelu. Całe wnętrze salonu z jadalnią jest też wspaniale oświetlone – strefa salonowa oświetlona jest wieloma punktami światła na suficie a jadalniana – lampą wisząca nad stołem. Ale to nie oświetlenie sztuczne przyciąga największą uwagę – od razu zwracają uwagę wielkie okna, które wpuszczają mnóstwo promieni słońca do pomieszczenia. Widać na oknach szare i białe zasłony, pasujące do reszty wnętrza.

Salon z jadalnią w domu

Salon w domu

Wizytówka domu – hol i wiatrołap w domu 70m2 

Hol i wiatrołap to pierwsze wnętrza, jakie zobaczymy po wejściu do zaprezentowanego tu domu. Jako wizytówki naszego domu ważne jest, by urządzić je jak najlepiej, by sprawić jak najlepsze pierwsze wrażenie. Jak sobie poradzono z urządzeniem tych wnętrz tutaj?

Wiatrołap generalnie jest wnętrzem urządzanym bardzo minimalistycznie. Tak samo jest tutaj – nie znaczy to jednak, że wiatrołap jest źle zaaranżowany. Przeciwnie, wiatrołap prezentuje się świetnie. Urządzony został jak wszystkie inne wnętrza w jasnej kolorystyce, dzięki czemu wydaje się o wiele większy, niż jaki naprawdę jest. Widać dużą, białą szafę, która zlewa się z tłem, nie przytłaczając wnętrza. Obok widać siedzisko z wbudowaną szafką, a nad nią dwa wieszaki. Na suficie widać oświetlenie główne wnętrza, które dobrze sprawia we wnętrzu wrażenie przestronności.

Hol w tym domu widać w formie długiego korytarza pomiędzy wnętrzami. Po obu jego stronach widać drzwi wiodące do odpowiednich pomieszczeń. Jest także urządzony w jasnej kolorystyce, dzięki czemu nie wydaje się aż tak ciasny. Jest też dobrze oświetlony od góry podobnymi źródłami światła do tych użytych w przypadku wiatrołapu.

Hol w domu

Przytulna sypialnia w stylu skandynawskim w domu 70m2 

Kolejnym wnętrzem, któremu się dziś przyjrzymy, jest sypialnia. Tak jak reszta wnętrz zaaranżowana w świetnym stylu skandynawskim, który podtrzymuje jej przytulność i urokliwy klimat. Od razu rzuca się w oczy duże łóżko, a także stojąca obok biała szafa, zlewająca się dobrze z tłem. Na drzwiach szafy widać lustro, które dodatkowo optycznie powiększa wnętrze. Wnętrze jest prawie całe śnieżnobiałe – widać tu tylko elementy błękitu, który jest idealnym kolorem dla sypialni, bo uspokaja i pomaga się zrelaksować, oraz drewno w panelach podłogowych. Wnętrze jest pięknie oświetlone, co razem z białą kolorystyką świetnie powiększa wnętrze. Od razu zwraca uwagę śliczna lampa sufitowa, a także dwa dodatkowe źródła oświetlenia po bokach łóżka. Dodatkowo w sypialni są duże okna, wpuszczające dużo naturalnego światła to środka. Wnętrze jest idealne dla relaksu – to idealny przykład przytulnej sypialni.

Sypialnia w domu

Gabinet w domu. Pomysł na aranżacje biura w domu 

Projektowanie wnętrza domu powinno być dopasowane do naszych potrzeb. W tym domu znajdziemy również prywatne biuro. Biura zawsze urządzane są tak, by ich wystrój pomagał skupić się na jednym zadaniu i nie przytłoczył przy pracy – gabinet tu przedstawiony idealnie pełni swoją funkcję. Urządzony został minimalistycznie, by nie przytłoczyć ilością szczegółów. Nie ma tu wielu elementów wyposażenia, ale jest ich wystarczająco dla biura. Oczywiście znajduje się tu biurko i krzesło biurowe, a za nimi szara sofa. Nad i obok biurka widzimy białe szafki. Tak jak reszta wnętrz, dominują jasne barwy, w tym szarość i biel, z elementami drewna. Pokój oświetlony jest lampami wiszącymi na suficie. Dodatkowo do wnętrza dociera sporo światła naturalnego dzięki oknom z drewnianymi roletami. Rzucają się w oczy trzy duże plakaty za sofą, świetnie wypełniając pustą przestrzeń na tej ścianie.

Gabinet w domu

Sposób na urządzenie funkcjonalnej łazienki w stylu skandynawskim 

Ostatnim wnętrzem, któremu się dziś przyjrzymy, jest łazienka. Już na pierwszy rzut oka wnętrze robi wielkie wrażenie – podobnie jak sypialnia, jest prawie w całości w śnieżnobiałej kolorystyce. Jest to dość małe pomieszczenie, ale udało się tu zmieścić zabudowaną płytkami wannę. Obok widać szafkę ze zlewem nablatowym, nad którą wisi wielkie, okrągłe lustro. Bliżej drzwi widać zabudowaną toaletę, nad którą wiszą dodatkowe szafki górne. Wnętrze jest bogato oświetlone wieloma źródłami światła – na suficie widać wiele punktów oświetlenia, a lustro dodatkowo jest podświetlanie z tyłu listwą LED – która pojawia się też pod szafkami obok – a z przodu lampami wiszącymi. Rzuca się w oczy fakt, że użyto na ścianach i podłodze tego samego rodzaju płytek – tworzy to spójną całość i optycznie powiększa całe pomieszczenie.

Łazienka w domu

Budowa domu od początku do końca może być wyzwaniem, zwłaszcza gdy stosujemy nowe sposoby budowy domu bez pozwolenia. Każde wnętrze tego domu musi być potraktowane indywidualnie i urządzone z taką samą troską. To wszystko wyda się jak zadanie całkowicie niemożliwe, ale mamy nadzieję, że nasze powyższe wskazówki pokazały, że urządzanie wnętrz domu może być procesem przyjemnym i zostającym w pamięci jako miłe doświadczenie. Oprócz projektu, który przedstawiliśmy w tym artykule, w Internecie znajdziesz wiele inspiracji na wnętrza domu z których możesz skorzystać. Pomogą Ci one wpaść na pomysł na idealną aranżacje wnętrz domu.

projektowanie domu jaki koszt

Podziel się