Projekty wnętrz

ZAMÓW PROJEKT >>

POZOSTAŁO DO KOŃCA PROMOCJI

Dni Godziny Minuty Sekundy

Urządzasz salon z kuchnią? Poznaj sposoby na jak oddzielić kuchnię od salonu?

Publikacja 2022-07-06 16:13:43
Kategorie Wnętrza salonu z kuchnią

Salon z aneksem kuchennym jest coraz częściej urządzany nie tylko w mniejszych mieszkaniach, gdzie pełni funkcję otwartego pomieszczenia i stwarza wrażenie przestronności, ale też w większych domach jednorodzinnych. I mimo to, że obie części salonu z kuchnią tworzą spójną całość, trzeba je od siebie wyraźnie oddzielić, by pomieszczenie nie przytłaczało domowników. Jak oddzielić kuchnię od salonu?

Urządzasz salon z kuchnią? Poznaj sposoby na jak oddzielić kuchnię od salonu?

W tym artykule podpowiemy, jakie są sposoby na oddzielenie kuchni od salonu – dowiesz się:

  1. Jak za pomocą stołu oddzielić kuchnie od salonu;
  2. Jak wydzielić przestrzeń kuchni od salonu za pomocą blatu;
  3. Jak oddzielić salon i kuchnie za pomocą wyspy;
  4. Jakie są alternatywy dla wyspy przy oddzielaniu stref salonu z aneksem;
  5. Jak użyć sofy jako granicy między salonem a kuchnią;
  6. Jak oddzielić strefy salonu z kuchnią i zyskać dodatkową przestrzeń do przechowywania.

Oddzielenie stref salonu z kuchnią za pomocą stołu 

Stół jest pierwszą i prawdopodobnie najczęściej wybieraną opcją w naszym zestawieniu. Użycie stołu to najprostszy sposób na praktyczne oddzielenie od siebie strefy salonowej i kuchennej salonu z aneksem kuchennym. Najczęściej ustawia się prostokątny stół blisko ściany, co daje wyraźną granicę między strefami. Stół wydziela w salonie z aneksem trzecią strefę, jadalnianą, co sprawia, że jest to bardzo praktyczne rozwiązanie. Dzięki stołowi można więc stworzyć projekt aranżacji salonu z jadalnią i kuchnią. Dodanie stołu to nie gigantyczna zmiana, więc cena projektu salonu z jadalnią i kuchnią nie różni się znacznie od tego, ile kosztuje projekt salonu i kuchni. Stół może być użyty też jako strefa robocza. Wspomniany prostokątny stół to nie jedyna opcja, bo stół może zostać dostosowany do naszych preferencji. Można np. ustawić okrągły stół na środku pomiędzy salonem a kuchnią, co będzie dobrym oddzieleniem a przy tym salon z aneksem będzie równie przestronny.

Oddzielenie stref salonu z kuchnią za pomocą stołu

salon oddzielony od kuchni za pomocą stołu

Kuchnia oddzielona od salonu stołem

Blat roboczy jako granica między strefami salonu z aneksem 

Inną opcją na oddzielenie kuchni od salonu jest skorzystanie z blatu jako granicy między salonem a kuchnią. Podobnie jak stół, blat roboczy może być użyty na wiele sposób. Może przedłużyć strefę roboczą dla większej przestrzeni roboczej lub pełnić funkcję stołu, przy którym możemy spożywać posiłki. Przedłużenie blatów roboczych za pomocą dodatkowego blatu może całkowicie zmienić kształt naszej kuchni, z czym należy uważać. W drugim przypadku przy blacie możemy podstawić krzesła lub hokery, co da wrażenie, jakbyśmy siedzieli w barze.

Blat roboczy oddzielający kuchnie od salonu

Wielofunkcyjna wyspa w funkcji granicy między salonem a kuchnią 

Wyspa to też bardzo popularna opcja na oddzielenie między sobą stref salonu z aneksem. Jest to rozwiązanie, które może łączyć w sobie funkcje dwóch poprzednich opcji. Wyspa bowiem może pełnić funkcję dodatkowego blatu roboczego (nie zmieniając kształtu kuchni) lub funkcję miejsca do spożywania posiłków. Jest to więc bez wątpienia najbardziej uniwersalna opcja. Ale na tym nie kończą się funkcje wyspy. Przestrzeń pod blatem wyspy można wykorzystać np. jako praktyczną przestrzeń do przechowywania. Inną opcją jest np. zaaranżowanie na wyspie strefy zmywania kuchni poprzez wbudowanie w nią zlewu. Możliwości są praktycznie nieograniczone, jeśli tylko użyjemy naszej wyobraźni – projektowanie wnętrz salonu i kuchni z użyciem wyspy pobudzi naszą kreatywność.

Kuchnia oddzielona wyspą od salonu

Kuchnia oddzielona wyspą od salonu

Alternatywy dla wyspy – oddzielenie stref salonu z aneksem półwyspem i barkiem 

Półwysep jest niesamowicie podobny do zwykłej wyspy, ale łączy w sobie większość funkcji zwykłej wyspy z funkcją blatu roboczego. Można więc użyć półwyspu, by przedłużyć blaty robocze czy zmienić kształt kuchni lub użyć go jak wyspę, np. jako miejsce do spożywania posiłków. Inną alternatywą dla wyspy jest barek – coś na kształt stołu czy blatu. Nie zajmuje całej przestrzeni pod spodem, nie rujnuje więc przestronności wnętrza. Ma często podobną funkcję jak wyspa.

oddzielenie stref salonu z aneksem półwyspem i barkiem

Sofa i narożnik jako oddzielenie salonu od kuchni 

Mebel wypoczynkowy też może dobrze oddzielić strefę salonową od kuchennej salonu z aneksem kuchennym. Wolnostojąca sofa jako granica między strefami salonu z aneksem będzie naturalnym i praktycznym oddzieleniem stref. Inną opcją jest też narożnik – narożniki wolnostojące z tapicerowanym wykończeniem świetnie sprawdzą się jako granica między salonem a kuchnią.

Sofa i narożnik jako oddzielenie salonu od kuchni

Oddzielenie stref salonu z aneksem meblami do przechowywania 

Jeśli mała przestrzeń pod blatem wyspy to dla nas za mało, możemy oddzielić strefy salonu z aneksem kuchennym za pomocą mebli do przechowywania. Regały, szafki i kredensy to idealne meble do oddzielenie salonu z aneksem, niestety rzadko uwzględniane, gdy tworzy się projekt salonu i kuchni. Można też użyć np. witryny – przeszklone witryny pozwolą na pokazanie swojej zastawy lub innych przedmiotów.

Nie wiesz jak zrobić projekt salonu i kuchni –powierz to zadanie profesjonalistom i zleć wykonanie projektu salonu w biurze projektowym. Możesz to zrobić zdalnie dzięki usłudze jaką jest projektowanie wnętrz online. Zajrzyj też na nasz blog i zainspiruj się zobaczysz tam projekty aranżacje salonu i kuchni w różnych stylach i o różnym metrażu pomieszczenia salonu.

Oddzielenie stref salonu z aneksem meblami do przechowywania

 

Podziel się