Projekty wnętrz

ZAMÓW PROJEKT >>

POZOSTAŁO DO KOŃCA PROMOCJI

Dni Godziny Minuty Sekundy

Urządzanie wnętrz mieszkania i domu: Poznaj wskazówki i pomysły na aranżację

Publikacja 2022-06-27 18:10:29
Kategorie Wnętrza mieszkania i domu

Aranżacja i urządzanie wnętrz mieszkania i domu są w dzisiejszych czasach coraz ważniejsze. Dzięki aranżacji wnętrz możemy wyrazić swój charakter i stworzyć dla siebie idealną przestrzeń do życia. Nie jest to jednak proces łatwy, ale to nie znaczy, że nie jest przyjemny. Może to być doświadczenie pozytywnie zapadające w pamięć. Jak więc tak wziąć się za urządzanie wnętrz mieszkania i domu, by stworzyć przestrzeń dla nas idealną, spełniającą wszystkie nasze oczekiwania i wymagania?

Poniżej poznasz między innymi podpowiedzi, jak:

  • Zaplanować wnętrza naszego mieszkania i domu
  • Stworzyć idealne dla nas wnętrze salonu z kuchnią oraz jak je połączyć
  • Urządzić komfortową i przytulną sypialnię
  • Spełnić marzenia naszego dziecka o idealnym pokoju
  • Zrobić dobre pierwsze wrażenie dobrze urządzonym przedpokojem
  • Zaaranżować funkcjonalną łazienkę.

Planowanie to podstawa – dobre rozplanowanie wnętrz naszego mieszkania i domu 

Zanim przejdziemy do prawdziwej aranżacji powinniśmy rozplanować każdy element wystroju każdego z wnętrz naszego mieszkania i domu. Pozwoli to nam na ustalenie, jak w jak najpraktyczniejszy sposób urządzić wnętrze, a także na sprecyzowanie naszego budżetu i listy elementów do zakupu. Przy etapie planowania sprecyzujmy nasze oczekiwania względem wnętrza i wykonajmy odpowiednie pomiary każdego elementu wystroju.

Urządzanie wnętrz mieszkania i domu: Poznaj wskazówki i pomysły na udaną aranżacje

Salon i kuchnia – dwa najważniejsze wnętrza i jak je połączyć 

Nie będzie to żadną niespodzianką gdy stwierdzimy, że salon i kuchnia to najważniejsze wnętrza mieszkania i domu. W salonie spędzimy większość wolnego czasu, tam odpoczniemy i się zrelaksujemy. W kuchni przygotujemy i spożyjemy nasze posiłki. W końcu jednak ktoś musiał wpaść na pomysł, by oba te pomieszczenia ze sobą połączyć dla maksymalnej praktyczności. Takie rozwiązanie po raz pierwszy pojawiło się w mieszkaniach w blokach i kamienicach, gdzie trzeba postawić na oszczędzenie miejsca, praktyczność i funkcjonalność. Salon z kuchnią bowiem sprawi we wnętrzu wrażenie przestronności i zwiększy praktyczność całego mieszkania. Coraz częściej jednak pojawiają się one także w domach, bo oprócz tego, że są praktyczne i funkcjonalne, dobrze zaaranżowane są bardzo stylowe.

Aranżacja wnętrza salonu z kuchnią to jednak nic prostego. To więcej niż tylko zaaranżowanie obu wnętrz i wyburzenie między nimi ściany. Trzeba w końcu w obu tych wnętrzach zachować spójność – wymagane jest, by oba pomieszczenia urządzone były praktycznie tak samo, w tym samym stylu. Mimo wymaganej zachowanej spójności trzeba jednak je odpowiednio od siebie oddzielić – wydzielenie w nim stref sprawi, że we wnętrzu zapanuje porządek. Salon z kuchnią można oddzielić na wiele sposobów, np. za pomocą wyspy, półwyspu, barku itp. ale najlepszym sposobem będzie użycie stołu, który dodatkowo wydzieli strefę jadalnianą w naszym salonie z kuchnią.

Salon z kuchnią

Urządzenie komfortowej i przytulnej, a zarazem praktycznej sypialni 

W sypialni jest odwrotnie; tu stawiamy przede wszystkim na komfort. W końcu tam liczy się, by wnętrze sypialni wspomagało relaks i pomagało się odprężyć. W sypialni więc trzeba dbać o elementy, które dodadzą wnętrzu przytulnego charakteru. Te elementy to przede wszystkim odpowiednie barwy, dobre światło oraz dekoracje i dodatki.

W sypialni barwy powinny być jasne i neutralne – biele, beże, drewno i szarości dodadzą wnętrzu przytulności i zarazem sprawią, że wnętrze będzie przestronne. Takie barwy są też uniwersalne, można więc dodać do nich inne barwy, takie jak uspokajające zieleń i błękit czy odważna, wesoła żółć. Te barwy można wkomponować do wnętrza m.in. za pomocą dodatków. W sypialni jednak dbajmy o umiar w dodatkach, bo zamiast sprawić wrażenie przytulności możemy wprowadzić do wnętrza chaos nadmiarem dodatków. Na koniec zostało oświetlenie – im lepiej oświetlimy nasze wnętrze, tym lepiej. Dbajmy o więcej niż jedno źródło oświetlenia, np. lampki na szafkach nocnych czy listwy LED. Zaleca się też cieplejsze kolory światła, które są po prostu milsze dla oka.

Praktyczna i komfortowa sypialnia

Spełnianie marzeń naszej pociechy o idealnym pokoju czyli jak urządzić pokój dziecięcy 

Proces jakim jest aranżowanie pokoju dzieci i nastolatków wewnętrzu mieszkania lub domu jest nieco inny niż w przypadku reszty wnętrz. Gdy urządzamy pokój naszej pociechy, musimy posiłkować się jego gustem i zainteresowaniami, ważna jest więc konsultacja z naszym dzieckiem podczas wystroju jego sypialni.

Podczas urządzania tego wnętrza ważne jest wyraźne wydzielenie w nim stref, dzięki czemu dziecko nie poczuje się przetłoczone od samego przebywania we własnym pokoju. Ważne jest wydzielenie trzech stref:

  • nauki, gdzie znajdzie się m.in. biurko, gdzie dziecko może uczyć się czy rysować oraz meble do przechowywania książek i zeszytów;
  • zabawy, gdzie istotna jest szafka czy regał na zabawki i wygodny dywan do przyjemnej zabawy;
  • oraz odpoczynku, gdzie będzie królowało łóżko oraz pufy czy fotele, gdzie dziecko może w wolnym czasie np. poczytać książkę.

Wystrój pokoju dla dziecka dziecka różni się też od innych wnętrz tym, że jest po prostu jaśniejszy, barwniejszy i weselszy. Często widać w pokoju dziecka takie dominujące barwy, jak róż, błękit, zieleń, żółć itp., rzadko zobaczymy pokój dziecka aranżowany w neutralnych barwach. Oprócz tego są takie elementy wystroju wnętrza pokoju dzieci, które mogą mieć różne bajkowe kształty, np. łóżko w kształcie statku (takie łóżko może wtedy też być świetnym miejscem do zabawy dla dziecka) czy lampki w kształcie samolocików i chmurek. Jest to pokój wprost jak z snów i marzeń naszej pociechy.

Pokój dziecięcy

Zrobienie w mieszkaniu i domu dobrego pierwszego wrażenia za pomocą przedpokoju i holu 

Wnętrze przedpokoju i holu to z pozoru różniące się od siebie wnętrza, ale generalnie pełnią dwie identyczne funkcje – komunikacyjną i reprezentacyjną. Przedpokój spotkamy w mieszkaniu, a hol w domu. Oba te wnętrza to wizytówka naszego mieszkania, ważna jest więc jak najlepsza jego aranżacja. To zwykle naprawdę małe wnętrza, ważna jest w nich więc praktyczność i funkcjonalność i zrobienie w nich wrażenia przestronności. Takie meble, jak szafa, można zastąpić zajmującymi mniej miejsca wieszakami. Siedzisko natomiast może pełnić też funkcję szafki na buty. Wrażenie przestronności sprawimy za pomocą jasnych barw i odpowiedniego oświetlenia. Dodatkowo warto zawiesić lustro, które odbije więcej światła i pomoże kolorystyce i oświetleniu w sprawieniu w nim przestronności.

Przedpokój

Jak zaaranżować funkcjonalną łazienkę? 

Łazienka to kolejne pomieszczenie, w którym ważna jest funkcjonalność. Chociaż są wnętrza łazienek które są duże, najczęściej widuje się te mniejsze. Liczy się więc w nich praktyczność i funkcjonalność, zwłaszcza że w tym wnętrzu najważniejsze są elementy wyposażenia. Skoro już o elementach wyposażenia mowa, zawsze przy aranżacji łazienki pojawiał się nieunikniony wybór między prysznicem a wanną – co jest w końcu lepsze? Zależy to przede wszystkim od metrażu naszej łazienki. W mniejszych łazienkach najlepszy będzie prysznic, który zajmuje mniej miejsca, a w większych możemy pozwolić sobie na pojemniejszą wannę. Wybór między nimi zależy też jednak od wymagań domowników – młodsze dzieci nie wykąpią się w prysznicu.

W tym z zasady małym wnętrzu warto sprawić wrażenie przestronności. Nie zależy to jedynie od barw i oświetlenia. Kolejnym elementem, który ma wpływ na optykę wnętrza, jest m.in. lustro, które odbije więcej światła – tak samo jak w przedpokoju – oraz wybór jednolitych, dużych i jasnych płytek.

Jak widać powyżej, aranżacja wnętrz mieszkania i domu to wcale nie proste zadanie. Może być jednak przyjemne, jeśli tylko zastosujemy się do powyższych wskazówek. Pozwolą nam one na urządzenie wnętrza domu i mieszkania bez napotkania niemile widzianych niespodzianek przy aranżacji.

Funkcjonalna łazienka

Podziel się