Projekty wnętrz

ZAMÓW PROJEKT >>

POZOSTAŁO DO KOŃCA PROMOCJI

Dni Godziny Minuty Sekundy

Wyspa kuchenna w kuchni, porady na kuchnie z wyspą

Publikacja 2018-10-03 12:58:38
Kategorie Kuchnia

Aranżacja kuchni zamkniętej czy kuchni z salonem a nawet aneksu kuchennego wymaga od nas przemyślenia najdrobniejszego szczegółu. Dobrze zaprojektowana kuchnia posłuży nam przez lata. Będziemy z przyjemnością w niej pracować przygotowując posiłki dla rodziny i znajomych.

Bez znaczenia czy mamy nasza kuchnia to mała kuchnia w bloku czy pokaźnych rozmiarów zamknięta kuchnia w domku jednorodzinnym. Czy jesteśmy posiadaczami kuchni otwartej na salon lub aneksu kuchennego w salonie wszyscy chcemy by aranżacja kuchni spełniała nasze oczekiwania nie tylko pod względem stylistycznym ale i funkcjonalnym.

W każdej kuchni bardziej niż jej wystrój sam w sobie liczy się jej ergonomia i komfort pracy. W każdym z wyżej opisanych przypadków należy przede wszystkim z należyta starannością przemyśleć i określić swoje potrzeby, oczekiwania związane z kuchnią. Mądrze zaplanować układ funkcjonalny mebli, określić budżet i wybrać styl aranżacji kuchni.

Aranżacja kuchni z wyspą

Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w dużych kuchniach jest wyspa kuchenna. Nie ma się co temu dziwić nowoczesna wyspa kuchenna jest rozwiązaniem praktycznym i stylowym i funkcjonalnym. Stanowić może wolny blat roboczy z półką lub szufladami, blat z miejscem na zlewozmywak i na przykład zmywarki lub blat z miejscem na płytę grzewczą z lub bez piekarnika oraz rzadko stosowane rozwiązanie jako blat z miejscem na zlewozmywak i płytę grzewczą. Ponad to może stanowić dodatkowe miejsce do spożywania posiłków. Dzięki wyspie kuchennej zyskujemy dodatkowe miejsce do przechowywania.

Wyspa kuchenna wymaga zaplanowania, by miała sens i była wygodna w użytkowaniu konieczne jest tez zachowanie odpowiednich odstępów i wymiarów w kuchni. Do wyspy kuchennej musimy mieć dostęp z każdej strony. Istotne są odstępy mebli kuchennej od wyspy jak i wymiar całkowity kuchni by miała ona sens.

Nowoczesna aranżacja wnętrza kuchennego z wyspą na środku, czrnym blatem i białymi lakierowanymi frontami

Wyspa kuchenna w kuchni - co należy wiedzieć ?

Najmniejszy metraż kuchni jaki potrzebujemy mieć do aranżacji kuchni z wyspą to 240 cm długości i 180 cm jej głębokości. W takiej kuchni zastosowanie znajdzie najmniejsza z możliwych wysp o wymiarach 60 na 80 cm. Wynika to z potrzeby zachowania odległości pomiędzy wyspą a szafkami lub ścianą. Minimalna odległość jaką musimy zachować to 120 cm a po bokach 80 cm. Wyspa kuchenna ma w końcu nam ułatwić, usprawnić pracę a nie uprzykrzyć korzystanie ze sprzętów i utrudnić wykonywanie w niej zadań. Wysokość standardowych wysp kuchennych jest taka sama jak szafek kuchennych czyli 85 , 86 cm. Jej wysokość zależeć będzie również od tego jaką funkcję będzie spełniać tak samo jak jej wielkość. Standardowa wyspa ma około 100 cm ale jeśli chcemy umieścić na niej zlewozmywak i płytę grzewczą musi być to juz znacznie więcej.

W kuchni z salonem wyspa sprawdzi się idealnie stanowiąc element łączący lub rozgraniczający dwie strefy. Planując wyspę kuchenną w kuchni otwartej na salon musimy dobrze przemyśleć jej zastosowanie. Chcąc ukryć kuchenny nieporządek lub nią samą oddzielić kuchnię od salonu, wyspa powinna być nieco wyższa od strony salonowej. Stanowić ona może element wystroju części salonu. W małych salonach jej wyższą część możemy wykorzystać jako miejsce na telewizor.

Zalety wyspy kuchennej

Do niewątpliwych zalet wyspy kuchennej należą efektowny i nowoczesny wygląd, zdecydowanie większa powierzchnia przeznaczona na blat roboczy oraz odpowiedni podział stref roboczych. Poza tym wyspa kuchenna w kuchni to więcej szafek, szuflad czyli większa liczba miejsc do przechowywania co w kuchni jest niebywałym atutem. Oprócz tego daje możliwość wspólnego przygotowywania czy uczestniczenia w jego procesie domownikom oraz umożliwia nam rezygnację ze stołu w salonie czy sprawia wrażenie rozgraniczenia salonu od kuchni i odwrotnie.

Urządzając nasze pomieszczenie pamiętajmy, że aranżacja kuchni bez względu na to jaka jest i w jakim stylu urządzona musi być funkcjonalna i wygodna w użytkowaniu. W artykule zostały umieszczone zdjęcia aranżacji kuchni z wyspą. Są to projekty wnętrz wykonane pod indywidualne zamówienie dla naszych klientów w różnych stylach i różnym przedziale cenowym.

Podziel się