Projekty wnętrz

ZAMÓW PROJEKT >>

POZOSTAŁO DO KOŃCA PROMOCJI

Dni Godziny Minuty Sekundy

Mała łazienka – Jak zaprojektować małą łazienkę bez błędów?

Publikacja 2019-09-02 08:31:58
Kategorie Wnętrza Łazienki

Jak zaprojektować małą łazienkę? Nie ma uniwersalnego przepisu. Każda mała łazienka jest inna, niezbędna jest wiedza i doświadczenie, które pozwolą stworzyć komfortowe wnętrze. Istotne jest odpowiednie rozplanowanie poszczególnych sprzętów, ergonomia jak również sam wystrój łazienki czyli zastosowanie odpowiednio dobranej kolorystyki, światła, wzorów, kształtów i rozmiarów.

Projektowanie małej łazienki niewątpliwie stanowi wyzwanie i nie jest proste. Często by nie popełnić błędów, które będą kosztowne lub sprawią, że nie uzyskamy efektu funkcjonalnej i estetycznie urządzonej przestrzeni warto zwrócić się do profesjonalistów którzy wykonają dla nas projekt łazienki.

W artykule podpowiemy na co zwrócić uwagę urządzając małą łazienkę. Zamieściliśmy również zdjęcia małej łazienki zaprojektowanej przez nas pod indywidualne zamówienie.

Jak zaprojektować małą łazienkę? 

Kiedy urządzamy małą łazienkę przydadzą nam się zasady ergonomii. Dzięki, którym będziemy wiedzieć jak powinniśmy rozlokować sprzęty by wygodnie się nam z nich korzystało. Oczywiście nie zawsze idealnie da się je zastosować kiedy projektujemy małą łazienkę, często okazuje się , że brakuje kilku centymetrów. Funkcjonalne zagospodarowanie małej łazienki to kwestia priorytetowa. Poza tym dobrze jest znać kilka prostych zasad dotyczących projektowania małej łazienki jeśli chodzi o jej wystrój.

Ergonomia w łazience

1. Optymalna ilość miejsca przed:

 • toaletą to 60-80cm x80

 • umywalką to 70x100

 • wanną – 70-100 x 100x120

 • prysznicem 90-110 x 80x100

2. Optymalne odległości od ściany

 • toalety to 20 cm

 • bidetu to 30 cm

 • -umywalki to 30 cm

3. Optymalne odległości od sprzętów. Pomiędzy

 • dwiema umywalkami to 30 cm
 • umywalką a wanną to 20 cm
 • umywalką a prysznicem to 30 cm
 • sedesem a prysznicem to 30 cm
 • umywalką a sedesem to 20 cm
 • sedesem a bidetem to 30 cm

Mała łazienka – Jak zaprojektować małą łazienkę bez błędów?

Wystrój małej łazienki 

Urządzanie małej łazienki, dobór kolorystyki, płytek może spędzić sen z powiek. Projektując małą łazienkę musimy zrobić wszystko co możliwe by optycznie powiększyć przestrzeń. Jeśli chodzi o wystrój małej łazienki unikajmy zbyt dużych mebli, podczas wyboru kolorystyki nie kierujmy się jedynie tym jaka nam się podoba ale tym czy sprawdzi się w małej łazience, postawy na jasne kolory, duże formaty, unikajmy dużej ilości wzorów. Poza tym zadbajmy o dobre oświetlenie.

Wystrój małej łazienki, aranżacja wnętrza, sufit podwieszany, biała szafka pod umywalkę, kolory biały szary i drewno

Jak optycznie powiększyć małą łazienkę ? 

W małej łazience postawmy na duże płytki które tworzą spójną, jednolitą powierzchnie a tym samym powodują optycznie przestronność. Położone poziomo poszerzą łazienkę a pionowo ją podwyższą. Zastosujmy inne na podłodze a inne na ścianach. Wybierając płytki do małej łazienki powinniśmy zrezygnować z wzorów , które optycznie pomniejsza pomieszczenie. Jeśli mają się pojawić to w formie dodatku. W małej łazience sprawdza się lustra, błyszczące materiały odbijające światło. Im więcej zastosujemy szkła tym lepiej. Wybierając kolorystykę postawmy na chłodne, jasne barwy, nie oznacza to , ze musimy zupełnie zrezygnować z koloru ale konieczny jest tutaj umiar. Na optyczne pomniejszenie przestrzeni wpłyną porozstawiane tak zwane bibeloty dlatego chcąc optycznie powiększyć małą łazienkę musimy zadbać o miejsce do przechowywania akcesoriów łazienkowych. Im mniej rzeczy an wierzchu tym lepiej.

Mała łazienka: aranżacja łazienki w kolorach biały, drewno, szary 

Zaprezentowana na zdjęciach aranżacja małej łazienki wykonana została w kolorystyce bieli, drewna i szarości. Znajduje się w niej szafka umywalkowa z lustrem i oświetleniem, wc z zabudowa do przechowywania oraz prysznic. Płytki są w kolorze białym, drewnie i na jednej ze ścian tam gdzie znajduje się prysznic w szarości. W łazience zastosowany został podwieszany sufit z oświetleniem. Wnętrze jest jasne, przytulne.

Jeśli nie wiesz jak urządzić małą łazienkę zapoznaj się z naszą oferta na projektowanie wnętrz online i zamów projekt łazienki https://e-wystroj-wnetrz.pl/projektowanie-wnetrza/projekt-lazienki, który wykonamy pod Twoje indywidualne potrzeby i możliwości finansowe. Zajrzyj również na nasz blog gdzie znajdziesz artykuły o urządzaniu łazienek, zdjęcia aranżacji łazienek, które mogą stanowić dla Ciebie inspirację.

Mała łazienka: aranżacja łazienki w kolorach biały, drewno, szary

Podziel się