Projekty wnętrz

ZAMÓW PROJEKT >>

POZOSTAŁO DO KOŃCA PROMOCJI

Dni Godziny Minuty Sekundy

To musisz wiedzieć urządzając wnętrza domu

Publikacja 2022-06-27 15:20:28
Kategorie Wnętrza mieszkania i domu

Każdemu z nas marzy się idealny dom. Życie w dobrze zaaranżowanej przestrzeni do życia jest przyjemniejsze. Urządzanie wnętrz domu samo w sobie może być zadaniem przyjemnym i zapadającym w pamięć – może jednak stanowić niemałe wyzwanie. Co więc należy wiedzieć urządzając wnętrza domu?

Dowiesz się dzisiaj między innymi:

 1. od czego zacząć urządzanie wnętrz domu;
 2. na co zwrócić uwagę podczas urządzania wnętrz;
 3. jakie są zasady aranżacji i wystroju wnętrz;
 4. jak zaprojektować wnętrza domu;
 5. jak urządzić każde z wnętrz domu.

Od czego zacząć urządzanie wnętrza?

Oczywiście nie możemy tak po prostu zacząć aranżować nasze wnętrza – trzeba zacząć od podstaw, czyli od dobrego zaplanowania naszego wnętrza. Każde z wnętrz naszego domu jest wyjątkowe i potrzebuje tak samo dokładnego rozplanowania każdego elementu jego wystroju. Jeśli dobrze zaplanujemy każde pomieszczenie, unikniemy błędów podczas aranżacji. Co więc należy uwzględnić w etapie jakim jest planowanie wnętrz?

 1. Zastanówmy się, jakie będą nasze oczekiwania względem każdego z pomieszczeń. Pomyślmy, co będzie wymagane od każdego z domowników – np. jeśli mamy dzieci, ważna będzie łazienka z wanną, nie prysznicem. Wnętrza zaaranżowane według naszych oczekiwań i wymagań będzie dla nas funkcjonalne i praktyczne.
 2. Wybierzmy styl, w którym urządzimy nasze wnętrza domu. Styli jest mnóstwo – od klasycznego, po industrialny i loftowy, do nowoczesnego i skandynawskiego. To tylko niektóre przykłady stylów – w Internecie znajdziesz całą masę różnych przykładów wnętrz w różnych stylach, które pomogą Ci wybrać taki styl, który najbardziej ci odpowiada. Ważne jest, by wybrać styl wedle swoich upodobań – nie podążajmy ślepo za modą. Jak sobie pościelimy, tak się wyśpijmy – urządźmy nasze wnętrza tak, by było nam w nich komfortowo i przytulnie.
 3. Sprecyzujmy nasz budżet, dzięki czemu będziemy mogli dokładnie zaplanować, jakie elementy wystroju zakupimy – stwórzmy też listę elementów składających się na wystrój wnętrz mieszkania, które zakupimy do naszego domu.
 4. Wykonajmy odpowiednie wymiary każdego wnętrza i jego elementów. Dokładne wymiary są ważne, bo dzięki nim unikniemy późniejszych problemów przy m.in. umiejscawianiu elementów wyposażenia.

Gdy etapy planowania mamy za sobą, przejdźmy do samego urządzania.

To musisz wiedzieć !!! urządzając wnętrza domu

Aranżacja i wystrój wnętrz – na co zwrócić uwagę? 

Przed tym, jak zaczniemy aranżować nasze wnętrza, powinniśmy zastanowić się, jakie są najważniejsze elementy wystroju, na które trzeba zwrócić uwagę podczas aranżacji wnętrz domu. Czterema głównymi elementami wystroju wnętrza, na które trzeba zwrócić największą uwagę, to elementy wyposażenia pomieszczenia, jego kolorystyka, oświetlenie i dekoracje.

 • W każdym pomieszczeniu znajdziemy inne elementy wyposażenia, w końcu każde wnętrze pełni różną funkcję, a wnętrze nie będzie w stanie wypełnić swojej funkcji bez odpowiedniego wyposażenia. W elementach wyposażenia najczęściej powinno się stawiać ich funkcjonalność na pierwszym miejscu, zwłaszcza, gdy pomieszczenie jest małe. Ich funkcjonalność jest ważniejsza niż ich wygląd, ale to nie znaczy, że funkcję reprezentacyjną całkowicie wyrzucamy przez okno. Elementy wyposażenia każdego wnętrza powinny też pasować do stylu wnętrza, by za bardzo nie odstawały. Dobrze wpasowane we wnętrze elementy wyposażenia będą z nim spójne.
 • Kolorystyka to prawie równie ważny element wystroju wnętrz. Odpowiednio dobrane barwy mogą sprawić, że wnętrze nabierze niesamowitego i wyjątkowego klimatu, źle dobrane ten klimat zrujnują. W wyborze barw wszystko zależy od dwóch kwestii – jakie są nasze upodobania i jaki jest metraż naszego pomieszczenia.

Pierwsze jest oczywiste – wnętrze powinniśmy urządzać według naszego gustu, wybierzmy więc takie kolory, które będą pasowały do wnętrza najbardziej. Nie znaczy to jednak, że możemy łączyć byle jakie kolory – nie wszystkie do siebie pasują. Przy wyborze odpowiednich barw możemy skorzystać z pomocnego koła barw. Są trzy rodzaje barw, które pasują do siebie na kole barw: analogiczne, dopełniające i monochromatyczne. Barwy analogiczne to barwy leżące obok siebie na kole barw – są to np. zielony z żółtym czy czerwony z różowym. Barwy przeciwstawne to kolory leżące po przeciwstawnych stronach koła barw – np. zielony i czerwony. Pasują do siebie na zasadzie kontrastu. Ostatnie są barwy monochromatyczne – to jeden odcień tego samego koloru. Urządzone w ten sposób wnętrza są spójne i nietrudne do urządzenia.

Druga kwestia, metraż pomieszczenia, to też coś, co należy wziąć pod uwagę przy wybieraniu barw do wystroju wnętrza. W mniejszych pomieszczeniach warto w jakiś sposób sprawić wrażenie przestronności. Można to zrobić za pomocą barw – dokładniej tych jasnych. Jasne barwy, takie jak biel, beż, szarości, drewno i pastelowe odcienie bardziej barwnych kolorów, np. błękitu, żółci czy zieleni odbiją światło, co pozwoli optycznie powiększyć całe pomieszczenie. To idealne rozwiązanie zwłaszcza dla małych i ciasnych mieszkań. Wspomniany już barwy, takie jak biel czy szarości to też uniwersalne kolory, do których wcale nie będzie trudno dodać kolejną barwę.

 • Skoro już o tym wspomniano, warto teraz napisać coś o świetle. Oświetlenie we wnętrzu, tak samo jak odpowiednia kolorystyka, może całkowicie zmienić atmosferę pomieszczenia – w zależności od tego, czy oświetlenie zostało dobrane odpowiednio czy nie, może ją zmienić na lepsze… lub na o wiele gorsze. Ważne jest więc przywiązanie odpowiedniej uwagi do tego elementu wystroju wnętrza. Dawniej jednak oświetlenie nie było aż tak istotne we wnętrzach – wystarczyło jedno źródło głównego oświetlenia. Dziś prawie każde wnętrze może mieć miejsce na dodatkowe źródła światła – czy to oświetlenie blatów roboczych w kuchni, czy podświetlenie lustra w przedpokoju. Ale nie tylko światło stworzone przez człowieka jest ważne – mamy jeszcze słońce. Im więcej promieni słońca wleci do naszych wnętrz, tym lepiej. Nie próbujmy więc zasłaniać naszych okien nieprzenikalnymi zasłonami czy innymi dodatkami okien. A skoro już o dodatkach mowa…
 • Ostatnim z najważniejszych elementów wystroju wnętrz są dekoracje i dodatki. Wnętrze bez dodatków, nawet wspaniale urządzone, może wydać się puste i nudne. To nie znaczy jednak, że możemy rozkładać dekoracje gdzie tylko popadnie i wypełniać dodatkami każdy metr kwadratowy wnętrza. Gdy dekorujemy wnętrza, musimy zachować umiar, najlepiej poprzez skorzystanie z minimalistycznych dodatków, takich jak lamele czy proste plakaty. Warto jednak pamiętać, że jedno wnętrze będzie łatwiejsze do wkomponowania w nim dodatków niż drugie – na przykład łatwiej zmieścić różne dodatki w salonie czy sypialni niż w łazience.

Każdy z tych wspomnianych powyżej elementów to najważniejsze kwestie, które należy uwzględnić na etapie jakim jest projektowanie i aranżacja wnętrz domów

Projektowanie wnętrz domu – praktyczne porady i sposoby na urządzanie wnętrz 

W aranżacji każdego wnętrza pomoże nam odpowiedni projekt domu. Dobrze zaprojektowany dom będzie prostszy i przyjemniejszy do zaaranżowania. Oczywiście pomoże nam stworzenia projektu wnętrz.

Coraz więcej biur projektowych, pomoże nie tylko zaaranżować wnętrze, ale też zaoszczędzić czas i pieniądze poprzez usługę jaką jest projektowanie wnętrz online

Przy tworzeniu projektu także łatwiej jest sprecyzować nasz budżet i ustalić listę elementów wystroju do zakupienia. Sam projekt zostanie nam dostarczony przez Internet, możemy więc go zamówić nawet z innego kraju, a dostać go równie szybko, co klient z Polski. Trudno jest więc nie zauważyć wartość dobrego projektu. Aranżacja wnętrza domu od zera samemu może być trudna; możemy popełnić parę błędów podczas urządzania naszych wnętrz, co może nas nieco kosztować.

Co więc powinno się znaleźć w projekcie poszczególnych wnętrz? Jakie są porady i sposoby na ich urządzenie?

Projektowanie wnętrza domu

Aranżacja salonu – jak urządzić najważniejsze wnętrze całego domu? 

Wartości wnętrza domu salonu nie da się przecenić. W końcu każdy z nas doceni wnętrze, w którym możemy odpocząć po trudnym dniu w pracy… czy w którym możemy po prostu poleniuchować w weekendy. Jak więc już wspomniano wcześniej, przy jego urządzaniu musimy skupić się głównie na tym, by było przytulne i wygodne. Jak więc krok po kroku zaaranżować przytulny salon?

W przypadku salonu warto najpierw wspomnieć o jego elementach wyposażenia – pierwsze, co przychodzi na myśl w przypadku salonu, to sofa. Sofa króluje w salonie, to jego najważniejszy mebel. W salonie wybór sofy zależy głównie od jego metrażu. W mniejszych salonach najlepiej wybrać proste, małe sofy, w większych natomiast możemy pokusić się o coś więcej, np. wielką sofę narożną. Ale na sofie się nie kończy, bo jest jeszcze kilka elementów wyposażenia salonu , o których trzeba wspomnieć. Na przykład ważna jest też szafka RTV i telewizor – każdy w końcu od czasu do czasu zechce rozłożyć się na sofie i obejrzeć ulubiony serial. Pomiędzy tymi dwoma elementami znajdziemy jeszcze jeden, nieco mniejszy – stolik kawowy. Są małe i nie zajmują wiele miejsca, ale dzięki nim możemy zjeść posiłki na sofie, jeśli wolimy przy jedzeniu obejrzeć serial.

W salonie kolorystyka musi sprzyjać przytulności. Pomogą w tym, rzecz jasna, jasne i naturalne kolory, zwłaszcza te cieplejsze jak beż i drewno. Do tej kolorystyki muszą też pasować wszystkie elementy wyposażenia. Oczywiście użycie jasnych barw nie jest wymagane – można znaleźć w Internecie przykłady wspaniale zaaranżowanych salonów w ciemnej kolorystyce. Bezpieczniej jest jednak użyć jasnych barw, zwłaszcza, jeśli nie mamy większego doświadczenia w aranżacji wnętrz. Wspomniano też już wcześniej w artykule, że takie barwy są uniwersalne, dzięki czemu można wkomponować do wnętrza różne inne kolory, np. za pomocą dekoracji.

Dodatki w salonie często kontrastują z dominującą naturalną kolorystyką. Często widuje się w dodatki w kolorach takich jak żółty czy różowy, które rozweselą nas w nawet najbardziej ponure dni, czy zielony i błękitny, które pomogą się zrelaksować i uspokoić. Ale jakie dokładnie dodatki spotkamy w salonie? Na pewno szybko przychodzą na myśl poduszki na sofę. Możemy użyć poduszek w różnych wzorach i barwach, co jeszcze bardziej zróżnicuje dekoracje. Tuż pod sofą często w salonie widujemy dywan, który, o czym wiele osób nie wie, ma wielki wpływ na optykę całego wnętrza. Musi więc pasować kolorystycznie do reszty wnętrza. Są też jednak dekoracje, które nie muszą wyróżniać się kolorystycznie, np. lamele, najczęściej w kolorze drewna. Lamele są coraz bardziej popularne w dzisiejszych aranżacjach, między innymi salonów, przedpokojów i kuchni. To jednak nie jedyna dekoracja ścian, bo da się też wypełnić puste miejsca na ścianach dekoracyjnymi plakatami czy obrazami, dostępnymi w różnych motywach, wzorach i barwach – dzięki temu, że jest ich aż tyle, możemy łatwo znaleźć taki motyw, który idealnie wpasuje się w nasze wnętrze.

Na koniec zostaje odpowiednie oświetlenie salonu – równie ważne jak pozostałe elementy wystroju tego wnętrza. W salonie odpowiednie oświetlenie pomoże stworzyć przytulny klimat, który jest istotny zwłaszcza w tym wnętrzu. Im więcej źródeł światła, tym lepiej – możemy dodać źródła światła oświetlające szafkę RTV i telewizor, a także dodać takie źródła światła, jak oświetlenie podłogowe czy duże lampy stojące.

Projekt wnętrza domu, aranżacja salonu

Porady, jak urządzić funkcjonalną i komfortową w użytku kuchnię 

Kuchnia to wnętrze bardzo różniące się od salonu. W przeciwieństwie do salonu w kuchni musimy stawić na funkcjonalność i praktyczność całego wnętrza kuchni, by korzystanie z niego było jak najprostsze. Jak więc funkcjonalnie zaaranżować kuchnię?

Elementy wyposażenia to najważniejszy element w kuchni. Ich praktyczne rozmieszczenie pozwoli na funkcjonalną aranżacje wnętrza. Gdy rozmieszczamy elementy wyposażenia w kuchni, najlepiej skorzystać z pomocnej zasady trójkąta roboczego. To zasada, według której elementy wyposażenia kuchni powinny być rozmieszczone według schematu trójkąta równobocznego. Każdy jego wierzchołek to trzy główne strefy kuchni. Jedna z nich to strefa gotowania – w niej przygotujemy nasze posiłki. Tam znajdzie się między innymi płyta grzewcza, w dzisiejszych czasach najczęściej ta wydajniejsza, indukcyjna, oraz okap, piekarnik i mikrofala. W drugiej strefie, czyli strefie zmywania, znajdziemy tylko jeden element – zlewozmywak. Najczęściej strefa zmywania znajduje się pod oknem. Trzecia i ostatnia strefa, strefa przechowywania, mieści w sobie większość mebli do przechowywania i lodówkę z zamrażalką. Takie ustawienie jest najbardziej praktycznym możliwym ustawieniem elementów wyposażenia w kuchni – z lodówki wyjmiemy jedzenie, umyjemy je w zlewie, a potem przejdziemy do strefy gotowania, by je odpowiednio przygotować.

W kuchni warto zwrócić uwagę na meble do przechowywania – nie znajdują się one tylko w strefie przechowywania. W każdej strefie kuchni warto mieć przynajmniej jedną szafkę do przechowywania potrzebnych w każdej z tych stref rzeczy – w strefie gotowania na przykład warto mieć szafkę na patelnie i garnki. Warto wspomnieć też, że w szafkach dolnych powinniśmy przechowywać te ważniejsze i częściej używane rzeczy, a te rzadziej używane chować w górnych. Wszystkie strefy połączone będą blatami roboczymi, dzięki czemu przy każdej strefie mamy wolne miejsce robocze.

Kolory i oświetlenie w wystroju wnętrza kuchni 

Skoro w kuchni liczy się głównie funkcjonalność, nie będzie niespodzianką to, że najlepiej wpasują się tam kolory jasne i naturalne. Stworzy to w kuchni wrażenie przestronności, dzięki czemu praca w niej będzie przyjemniejsza. Wkomponowanie jednak ciemnych elementów do kuchni nie jest aż tak trudne czy rzadko spotykane, bo coraz częściej widuje się czarne fronty szafek, a elementy, takie jak lodówka czy piekarnik, najczęściej są czarne. Dla kuchni jednak prawie zawsze widzi się tylko kolory naturalne, bo bardziej barwne i żywe kolory po prostu tam nie pasują.

W stworzeniu w kuchni przestronności pomoże oczywiście dobre oświetlenie. Jeśli dobrze oświetlimy naszą kuchnię praca w niej nie tylko będzie przyjemniejsza, ale też łatwiejsza. Można między innymi oświetlić dodatkowo blaty robocze, dzięki czemu praca w kuchni wieczorami będzie przyjemniejsza – lepiej będzie zapalić mniejsze światła blatów roboczych niż główne, jasne i jaskrawe światło. Dodatkowo możemy oświetlić takie elementy, jak szafki do przechowywania. Wspomniano też, że strefa zmywania często znajduje się przy ścianie z oknem, często więc do kuchni wlatuje też światło naturalne.

Połączenie komfortu i funkcjonalności – aranżacja salonu z aneksem kuchennym 

Skoro jedno pomieszczenie ma w sobie przytulność i komfort, a drugie praktyczność i funkcjonalność, w końcu trzeba było je ze sobą połączyć. Salony z aneksem są praktyczne, dają wrażenie przestronności w domu i dobrze zaaranżowane prezentują się świetnie Pierwotnie salony z aneksem kuchennym były aranżowane tylko w mieszkaniach przez ich funkcję sprawienia przestronności w mieszkaniu, ostatnio coraz częściej jednak pojawiają się także w domach. Jak więc połączyć cechy wnętrza kuchni i salonu?

Salon z aneksem ma dwie główne strefy, salonową i kuchenną, aranżowane tak samo, jak zwykle aranżuje się salon i kuchnię. Salon z aneksem jednak dodaje dodatkowe elementy wyposażenia do już istniejących elementów strefy kuchni i salonu. Te elementy wyposażenia pojawiają się wtedy, gdy próbujemy oddzielić od siebie obie strefy. Stanowią one spójną całość, ale oddzielenie ich od siebie da wrażenie ładu w całym wnętrzu. Oddzielić je można od siebie na kilka sposobów, z czego większość to dodanie dodatkowego mebla. Najczęściej do oddzielenia stref salonu z aneksem używa się stołu, bo dodatkowo wydziela on trzecią strefę, strefę jadalnianą. Oprócz stołu możemy użyć wyspy, która może mieć wiele funkcji, np. mebla do przechowywania czy strefy zmywania z wbudowanym zlewem czy półwyspu, który może pełnić funkcję stołu i przedłużenia blatów roboczych. Możemy też użyć praktycznego sposobu niezwiązanego z elementami wyposażenia; oddzielić strefy za pomocą podłogi, używając płytek w kuchni, a paneli w kuchni.

Wnętrze domu, aranżacja salonu z aneksem kuchennym

Sposoby na aranżację funkcjonalnej i praktycznej łazienki 

Łazienka bez wątpienia jest prawie równie ważna, co wspomniane wcześniej wnętrza. Życie może być w końcu trudne bez zachowywania higieny. Łazienka musi więc być skupiona na praktyczności, by łatwo było z niej korzystać, podobnie jak w przypadku kuchni. Jak więc funkcjonalnie i praktycznie urządzić łazienkę?

W każdej łazience niezależnie od metrażu spotkamy wymagane w niej elementy wyposażenia. W każdej łazience znajdziemy m.in. toaletę. Dostępne są one w różnych rozmiarach i, co ważne, rodzajach. Najważniejsze dwa to:

 • Stojąca miska WC; często spotykana, podstawowa miska WC. Jest łatwa w montażu i stabilna, jest więc najczęściej wybierana w polskich łazienkach. Jest to też najtańsza opcja przy zakupie miski WC.
 • Wisząca miska WC; takie toalety mają cały swój mechanizm schowany w ścianie, z której wystaje tylko przycisk spłukujący. Wielkim ich atutem jest to, że przestrzeń pod nimi jest otwarta, co optycznie powiększa nieco przestrzeń wnętrza.

Kolejnym ważnym elementem wyposażenia składającego się na wystrój łazienki jest umywalka, którą również spotkamy w różnych rodzajach, m.in.:

 • Umywalka wisząca; to często stosowane rozwiązanie przy wyborze umywalek. Idealnie nadadzą się do małych łazienek, gdzie nie zajmą wiele miejsca.
 • Umywalka nablatowa; umywalka która, jak sama nazwa wskazuje, montowana jest na blacie w łazience. To kolejny częsty wybór, pasuje świetnie do nowoczesnych łazienek.
 • Umywalka meblowa; bez wątpienia najbardziej praktyczne rozwiązanie. To umywalka wbudowana w mebel, najczęściej szafkę. Dzięki takiemu zabudowaniu umywalki nie tylko ukrywamy hydraulikę, ale też mamy dodatkową przestrzeń do przechowywania pod nią.

Oprócz tych dwóch ważnych elementów łazienki we wnętrzu czasem znajdziemy takie elementy wyposażenia, jak pralka czy szafka do przechowywania ręczników. Ostatnie dwa elementy wyposażenia, bez wątpienia najważniejsze, zostawiliśmy jednak na koniec.

Projekt domu, aranżacja łazienki

Wanna czy prysznic – co wybrać do łazienki? 

To pytanie, które zawsze zostanie zadane w pewnym momencie podczas kiedy wykonujemy aranżacje łazienki. Wanna i prysznic to bardzo różne elementy wyposażenia. Różnią się sposobem korzystania i wielkością. Właśnie przez to, że są tak różne, ciężko jest wybrać pomiędzy nimi. Wybór pomiędzy tymi dwoma to nie taka prosta sprawa, jak wybranie według preferencji. Jak więc wybrać pomiędzy wanną a prysznicem?

Od razu będzie nam łatwiej nam wybrać, gdy przyjrzymy się różnicami i podobieństwami między wanną a prysznicem.

 • Wanna będzie lepsza dla osób, którym spodoba się spędzanie dłuższego czasu w wodzie i relaks w wannie. Prysznic natomiast jest lepszy dla osób, które wolą szybkie orzeźwienie; szybka kąpiel pod prysznicem będzie jak zastrzyk energii. Wiele osób sądziło by, że wykorzystanie wody w prysznicu i wannie jest całkowicie różne, ale tak naprawdę w wannie jest ono ledwo większe. Często bowiem w prysznicu zużywamy około 70-80 litrów wody, bo najczęściej myjemy się przez dłużej niż pięć minut, wanna jest najczęściej dopełniana do 90. Wielką różnicą jest też oczywiście rozmiar obu elementów wyposażenia; wanna jest o wiele większa od prysznica, który w niewielkim wydaniu może zająć tylko 0,8m2.
 • Sporo w wyborze między nimi zależy od metrażu naszej łazienki; istotna tu jest różnica wielkości między prysznicem a wanną. Wanna wpasuje się w większe łazienki, gdzie można ją spokojnie zmieścić, lub gdy mamy dwie łazienki w domu. Natomiast prysznic będzie idealny w niewielkich łazienkach, gdzie jesteśmy zmuszeni, by oszczędzać miejsce. Ale jest jeszcze druga kwestia wyboru między prysznicem a wanną – wymagania nasze i domowników. Nie możemy skupiać się tylko na metrażu łazienki. W domu, gdzie jest tylko jedna łazienka, a w którym mieszkają dzieci, nie można do łazienki wybrać prysznica.

Wnętrze domu, łazienka

Kolorystyka i oświetlenie w łazience 

Na elementach wyposażenia jednak nie kończymy bo do omówienia są jeszcze kwestie barw i światła, które mogą być równie ważne w aranżacji łazienki. Możliwe, że zauważyłeś, że nie wspominamy o dekoracjach – dlaczego? W łazience bowiem trudno zmieścić jakiekolwiek dekoracje. Najczęściej jedyne, które spotkamy, to lamele czy plakaty, ale na tym tak naprawdę koniec. Skupmy się więc na dwóch ważniejszych elementach aranżacji łazienki.

W łazienkach, nawet tych niewielkich, często spotkamy ciemne kolory, np. na płytkach naściennych czy frontach szafek. Użycie jasnych kolorów jest, rzecz jasna, zalecane, zwłaszcza w niewielkich łazienkach, ale aranżacja z użyciem głównie barw ciemnych jest możliwa, może wręcz wyjść świetnie. Jeśli aranżujemy łazienkę na ciemne kolory, warto ją dobrze oświetlić, by sprawić w niej wrażenie większej przestronności, które ciemne barwy mogą przytłoczyć. W łazience najczęściej zobaczymy nie tylko główne źródło światła, ale też dodatkowe źródła, najczęściej oświetlenie lustra, spotykany często w formie listwy LED. O oświetleniu naturalnym jednak mało można powiedzieć, bo większość łazienek nawet nie ma okien, zwłaszcza w blokach. Jeżeli znajdujemy się w podobnej sytuacji, dopracujmy oświetlenie sztuczne w najdrobniejszym szczególe.

Jak urządzić przytulną i komfortową sypialnię? 

Czas trochę ochłonąć od skupiania się tylko i wyłącznie na praktyczności i funkcjonalności. Podobnie jak salon, sypialnie są aranżowane z komfortem użytkowania i wygodą na myśli. W końcu w tym wnętrzu będziemy odpoczywać i się relaksować, trzeba je więc tak zaaranżować, by ten relaks wspomagałoProjektowanie wnętrza sypialni wcale nie okazuje się proste. Jak zaaranżować przytulną i komfortową sypialnię?

Pierwsze, co przyjdzie na myśl, gdy wspomnimy o sypialni i jej elementach wyposażenia, to bez wątpienia łóżko. Tak jak w salonie króluje sofa, tak w sypialni króluje wygodne łóżko. Są dostępne w różnych rozmiarach, na pewno więc znajdziesz idealne dla swojej sypialni. Świetnym rozwiązaniem dla niewielkich sypialni będzie łóżko rozkładane, które przez większość dnia nie będzie zajmowało wiele miejsca. Na łóżku nie koniec; po jego bokach często znajdziemy szafki nocne, zwłaszcza w sypialniach dla par, gdzie para ma swoje prywatne szafki. Często w sypialniach także znajdziemy większy mebel do przechowywania, np. szafkę RTV i co za tym idzie telewizor, by odpoczynek w sypialni był jeszcze przyjemniejszy przed telewizorem. Czasem też w większych sypialniach zobaczyć można duże szafy na ubrania; w mniejszych sypialniach jednak najczęściej się nie zmieszczą.

Wnętrze domu, sypialnia

Aranżacja sypialni: kolory, oświetlenie i dekoracje 

W sypialni barwy są praktycznie równie istotne, co elementy wyposażenia, podobnie jak w salonie. Odpowiednio dobrane barwy sprawią w naszej sypialni wrażenie przytulności, dzięki czemu relaks w niej będzie przyjemniejszy. Pomogą w tym takie barwy, jak biel, szarość, beż i drewno. Równie ważne są jednak barwy dodatkowe, które mogą pogłębić wrażenie przytulności we wnętrzu. Najczęściej spotykane barwy dodatkowe w sypialni to butelkowa zieleń, żółć, błękit i róż. Łatwo będzie wkomponować je w naszą sypialnie, jeśli dominować w niej będą kolory naturalne. Oświetlenie dodatkowo może pomóc barwom w stworzeniu w sypialni wyjątkowej atmosfery. Ciepłe źródła oświetlenia będą miłe dla oka i kojące. Im więcej takich źródeł oświetlenia, tym lepiej: idealne będą lampki na szafkach nocnych, listwy LED – np. za lustrem, jeśli takie się w naszej sypialni pojawi – czy oświetlenie podłogowe. Dekoracje bez wątpienia są ważniejsze w sypialni (i salonie) niż w jakimkolwiek innym wnętrzu; odpowiednio dobrane podkreślą charakter lokatora sypialni i pomogą się zrelaksować. Idealną opcją będzie na początek pasujący do barw sypialni dywan. Na łóżku możemy rozłożyć poduszki dekoracyjne czy koce. Na ścianach często zobaczymy plakaty, obrazy lub rodzinne fotografie na półkach, a także ostatnio popularne w sypialni lamele. Na oknach natomiast możemy zawiesić zasłony czy rolety – ważne, by nie zasłaniały za mocno okien, bo im więcej światła naturalnego w pomieszczeniu, tym lepiej.

Aranżacja pokoju dziecięcego – jak spełnić marzenia dziecka o idealnym pokoju 

Urządzanie sypialni dla dziecka różni się nieco od aranżacji sypialni dla dorosłego. Pokój musi być urządzany według gustu i preferencji naszej pociechy oraz pasować do jego zainteresowań. Urządzanie pokoju dziecięcego może być więc jednocześnie przyjemnym doświadczeniem, ale też momentami wyzwaniem. Jak sobie z tym poradzić? Jak urządzić idealny dla naszego dziecka pokój dziecięcy?

W pokoju dziecięcym zawsze znajdziemy te same główne elementy wyposażenia i najczęściej widać je w trzech oddzielnych strefach. Oddzielenie stref w pokoju dziecka wprowadzi porządek do pokoju, będzie łatwiej go posprzątać i pokój nie przytłoczy naszego dziecka. Tymi strefami są:

 • Strefa nauki; to strefa, w której dziecko może uczyć się, czytać czy rozwijać twórcze talenty. Tam głównym elementem będzie biurko. Oprócz tego warto zadbać o to, by w tej strefie znajdował się mebel do przechowywania, gdzie dziecko może trzymać swoje zeszyty, książki czy przybory. Idealną opcją będzie biurko z nadstawką, które ma wbudowaną szafkę. Oprócz tego na ścianie można zawiesić dziecku tablicę, gdzie może zapisywać ważne informacje.
 • Strefa zabawy; to strefa, w której najczęściej będzie widać bałagan. Tam dziecko będzie mogło się bawić i spędzać mile wolny czas. Powinna się tam znaleźć szafka czy regał na zabawki, najlepiej z pudełkami, dzięki czemu sortowanie zabawek będzie łatwiejsze. Oprócz tego na podłodze powinniśmy tam położyć dywan, bo na miękkiej powierzchni dywanu zabawa będzie przyjemniejsza.
 • Strefa odpoczynku; dziecko będzie mogło tam odpocząć po długim, wyczerpującym dniu. Króluje tam łóżko, wygodne i przytulne. W pokoju małego dziecka łóżko może mieć różne bajkowe kształty, np. statku pirackiego czy zamku księżniczki, dzięki czemu łóżko może być też miejscem dla zabawy, które bardzo spodoba się dziecku. Oprócz łóżka w tej strefie można położyć pufy czy fotele, na których dziecko może usiąść i np. poczytać książkę.

W pokoju dziecka barwy różnią się znacznie od barw w reszcie pomieszczeń. W pokoju dziecka jest o wiele bardziej kolorowo. Nie znaczy to jednak, że wszystkie kolory są jaskrawe – w pokoju dziecka lepiej jest wybrać nieco bardziej stonowane kolory, bo zbyt jaskrawe barwy przytłoczą dziecko. Idealnymi barwami do pokoju dziecka będą stereotypowe błękit i róż, a także zieleń, żółć czy fiolet. Do dobrej kolorystyki trzeba też dobrać odpowiednie oświetlenie; nie można jednak przesadzić ze źródłami światła w pokoju dziecka. Nie tylko dlatego, że można nieco przytłoczyć dziecko wieloma źródłami oświetlenia, ale też dlatego, że takie źródła światła jak listwy LED dziecko może łatwo zepsuć. Tak samo jak kolorystyka, dekoracje w pokoju dziecka też różnią się od tych w innych pomieszczeniach; jest ich więcej, i niczym nie przypominają tych w innych wnętrzach. Wiele dekoracji, jak np. plakaty, lampki dekoracyjne i poduszki są w różnych kształtach i motywach wprost z dziecięcych marzeń.

Pokój dziecięcy będzie różnił się w zależności od wielu rzeczy – m.in. wieku, płci oraz zainteresowań dziecka.

Wnętrze domu, pokój dziecięcy

Jak zaaranżować pokój dziecięcy dla chłopca? 

Gdy aranżujemy pokój dla chłopca, nie kierujmy się stereotypami. Nie każdy chłopiec lubi błękit, pozwólmy dziecku na wpływ na wybór kolorystyki. Wielu chłopców także lubi takie barwy, jak zieleń, a nawet naturalne kolory, jak biel i szarość. Przy aranżacji tego pokoju zwróćmy szczególną uwagę na zainteresowania chłopca. Jeżeli lubi piłkę nożną, możemy mu załatwić tapetę w motywie boiska czy łóżko w kształcie bramki i poduszki w kształcie piłek nożnych. Jeżeli lubi kosmos, na lampie można zawiesić mu model Układu Słonecznego, a na ścianę założyć tapetę w motywie kosmosu. Jeżeli lubi samochody, można dać mu łóżko w kształcie samochodu, i tak dalej, i tak dalej.

Jak zaaranżować pokój dziecięcy dla dziewczynki? 

Tak jak w przypadku pokoju dla chłopca, w pokoju dla dziewczynki „typowy” dla tego wnętrza kolor nie zawsze będzie dobrą opcją. Stereotypowy róż nie jest lubiany przez wszystkie dziewczynki, pokoje dziewczynki mogą mieć nawet podobne barwy do niektórych pokojów chłopięcych. No i tak samo jak wcześniej, zwróćmy uwagę na zainteresowania dziewczynki i załatwmy dziewczynce elementy wystroju wnętrza z jej zainteresowaniami związane.

Jak urządzić pokój młodzieżowy dla nastolatka? 

Urządzenie pokoju dla nastolatków różni się od urządzania pokoju młodszego dziecka dość mocno. W nastoletnim wieku dziecko ma już swoje zdanie na większość tematów, będzie wolało, jeśli będzie miało większą dowolność przy aranżacji swojego pokoju tak, jak będzie chciało. Pozwólmy mu na to, rzecz jasna pod nadzorem.

Pokoje nastolatka różnią się też od dziecięcych tym, że bardziej przypominają sypialnie dla dorosłych – nastoletnie dzieci są już poważniejsze i często odchodzą od barwnej kolorystyki we wnętrzach. Wszystko, od elementów wyposażenia po dekoracje, przypomina elementy wystroju sypialni osoby dorosłej. Nadal jednak zachował się jeden element pokoju dziecięcego – nawiązania do zainteresowań dziecka. Może i nie w tak wielkim stopniu, ale nadal możemy w pokoju nastolatka znaleźć elementy związane z jego zainteresowaniami. Jeśli nastolatek lubi muzykę czy grać na instrumentach, często znajdziemy tam takie elementy jak plakaty z coverami jego ulubionych albumów czy gdzieś leżąca w pokoju gitara. Jeśli lubi rysować, w pokoju znajdzie się miejsce na tablet graficzny. Gdy więc urządzamy pokój dla nastolatka, pamiętajmy o uwzględnieniu w nim elementów nawiązujących do jego zainteresowań, tak samo jak to robiliśmy przy pokoju młodszego dziecka.

Urządzanie przedpokój – jak zaaranżować wizytówkę domu? 

Trochę ironiczne, ale ostatnim wnętrzem, które dziś opiszemy, jest przedpokój, który jest tak naprawdę pierwszym, co widzimy, gdy wchodzimy do domu. Przedpokój musi sprawić dobre pierwsze wrażenie dla gości, zadbajmy więc o jego dobry wystrój. Jak zaaranżować wizytówkę naszego domu?

Wnętrza przedpokoju to generalnie małe pomieszczenia. Są często podłużne i wąskie, ciężko w nich zmieścić jakiekolwiek wyposażenia. Najczęściej rezygnuje się z takich elementów, jak szafa, bo po prostu takie elementy się nie zmieszczą w ciasnej przestrzeni przedpokoju. Okazuje się jednak, że zrezygnowanie z szafy może być wręcz lepszym rozwiązaniem. Alternatywą dla szafy są wieszaki, i okazuje się, że mogą być one praktyczniejsze od szafy. Wyobraźmy sobie, że wracamy do domu po deszczu, cali mokrzy. Gdybyśmy włożyli ubrania do szafy, zmoczylibyśmy wszystkie inne tam leżące ubrania, a samo ubranie nie wyschłoby zbyt szybko i by zgniło. Na wieszakach ubranie wyschnie szybciej, co sprawia, że są praktyczniejsze, dodatkowo zajmują o wiele mniej miejsca. W przedpokoju także warto zadbać o siedzisko, na którym usiądziemy, by przebrać buty. Takie siedziska mogą mieć też wbudowaną szafkę na buty, co dodaje wnętrzu potrzebnej mu funkcjonalności. Warto też w tym wnętrzu zawiesić na ścianie lustro, najlepiej wysokie na całą sylwetkę – w końcu warto się przejrzeć przed wyjściem z domu.

Przedpokoje z natury mają jasną kolorystykę. To najczęściej najmniejsze wnętrze w domu, jasne barwy optycznie je powiększą, a jako że przedpokój jest otwarty na inne wnętrza, odbije się to też na nich. Najlepiej w przedpokojach sprawdzą się m.in. takie barwy, jak biel, beż, szarość, drewno; czyli naturalne kolory, do których można wkomponować dodatkową barwę poprzez dekoracje. Dodatki w przedpokoju są jednak często skromne. Ograniczają się do m.in. lameli, gdzie są najczęściej spotykane ze wszystkich wnętrz, czy roślin i plakatów. Ważniejsze zdecydowanie jest oświetlenie, które pomoże kolorystyce w optycznym powiększeniu wnętrza. Warto dodatkowo dodać oświetlenie lustra w przedpokoju, by nie musieć wieczorami zapalać jasnego światła głównego, gdy chcemy się przejrzeć przed wyjściem.

Gratulacje, jeżeli udało Ci się dojść do końca, bo ten artykuł był całkiem spory Zawiera jednak najważniejsze informacje co do aranżacji wszystkich wnętrz domu. Porady zawarte w tym artykule na pewno w jakiś sposób pomogą Ci w aranżacji własnych wnętrz domu. Polecamy dodatkowo zajrzeć do innych naszych artykułów, gdzie znajdziesz zdjęcia i projekty wnętrz, które mogą Cię zainspirować przy urządzaniu wnętrz.

Wnętrze domu, przedpokój

 

 

 

 

 

 

 

Podziel się