Projekty wnętrz

ZAMÓW PROJEKT >>

POZOSTAŁO DO KOŃCA PROMOCJI

Dni Godziny Minuty Sekundy

Urządzamy mały salon – o czym pamiętać przy aranżacji małego salonu?

Publikacja 2022-07-05 16:51:04
Kategorie Wnętrza Salonu

Salon bez najmniejszych wątpliwości jest najważniejszym pomieszczeniem składającym się na wnętrza domu. Na aranżację salonu zwracamy często największą uwagę, a jego urządzanie jest najczęściej bardzo przyjemne. Trudność pojawia się jednak wtedy, gdy do dyspozycji mamy mało przestrzeni. Ograniczona przestrzeń małego salonu sprawia, że aranżacja małego salonu może być wymagająca i trudna – ale nie znaczy to, że musi być nieprzyjemna. O czym pamiętać przy aranżacji małego salonu? Dziś dowiesz się:

  • jak zaplanować i zaprojektować mały salon?
  • Ile kosztuje usługa projektowania wnętrz salonu?
  • o czym pamiętać przy doborze mebli i jakie meble wybrać do małego salonu?
  • jakie barwy będą najlepsze w małym salonie?
  • jak wybrać oświetlenie do małego salonu, by optycznie go powiększyć?
  • ile i jakie dekoracje wkomponować w mały salon?

Urządzamy mały salon – o czym pamiętać przy aranżacji małego salonu?

Przed aranżacją – jak zaplanować i zaprojektować mały salon? 

Nie możemy od razu zabrać się do urządzania. Najpierw trzeba przysiąść do zadania jakim jest zaplanowanie wnętrza małego salonu, lub zlecić wykonanie tego zadania profesjonaliście, który stworzy dla nas projekt małego salonu. To etapy niesamowicie istotne przy urządzaniu jakiegokolwiek wnętrza mieszkania czy domu, zwłaszcza takiego jak mały salon. Jak więc zaplanować i zaprojektować mały salon?

W etapie planowania należy m.in. zastanowić się, jakie są nasze oczekiwania względem pomieszczenia – czy będzie ono często używane i jakie właściwie będą jego funkcje. Trzeba pomyśleć też, jak będziemy chcieli rozmieścić nasze wyposażenie wnętrza i w jakim stylu wnętrze będzie zaaranżowane. I można przejść przejść do następnego etapu jakim jest projektowanie wnętrza mieszkania.

Projektowanie wnętrz online. Cena projektu wnętrza salonu 

Projekt małego salonu będzie niesamowicie pomocnym elementem aranżacji, wręcz chciałoby się rzec, że jego podstawą. Pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze i czas, dzięki niemu nie popełnimy niepotrzebnych błędów wykonując na własną rękę aranżacje wnętrza małego salonu. No tak ale zastanawiasz się czy stać Cię na taką usługę? Ile kosztuje projektowanie salonu?

Chcąc zyskać czas i pewność, że aranżacja naszego salonu będzie taka jaką sobie wymarzyliśmy najłatwiej i najkorzystniej cenowo będzie zamówić usługę wykonywana zdalnie. Efekt taki sam jak stacjonarnie, jedynie forma kontaktu inna. Projekt małego salonu online, odbierzemy przez Internet na pocztę email. Koszt usługi projektowania salonu wahać się będzie w zależności od wybranego biura projektowego, metrażu salonu i zakresu prac od 1000 do 1500 zł.

No dobrze a jeśli sami decydujemy się urządzić nasz mały salon przyda nam się kilka informacji na temat tego jak go urządzić.

Projekt małego salonu

Projekt małego salonu

Jakie meble wybrać w małym salonie? Dobór mebli do małego salonu 

Wyposażenie to podstawowy element składający się na wystrój wnętrz domu, zwłaszcza salonu. Ale jak wybrać odpowiednie meble do niewielkiego salonu i o czym pamiętać przy ich doborze?

W każdym salonie znajdziemy pewne niezmienne elementy wyposażenia. W każdym z nich znajdziemy m.in. sofę, królową salonu. Oprócz tego w większości salonów pojawi się także szafka RTV i telewizor, a pomiędzy szafką a sofą – stolik kawowy. W małym salonie jednak trzeba stawić na maksymalną funkcjonalność wyposażenia. Jak to osiągnąć? Najprostszą opcją bez wątpienia będzie skorzystanie z praktycznej rozkładanej sofy. Dzięki niej może pełnić funkcję łóżka – i do codziennego użytku i na specjalne okazje, np. dla gości. Rozkładana sofa często spotykana jest m.in. w sytuacji kiedy posiadamy małe mieszkanie na przykład w kawalerkach, gdzie często nie ma miejsca na sypialnię, więc salon pełni jednocześnie funkcję wnętrza sypialni.

Meble w małym salonie

Jakie barwy będą najlepsze w małym salonie? 

Kolorystyka to element, który w małych wnętrzach ma gigantyczny wpływ na cały jego wygląd. Nie tylko na samą estetykę, ale też jego optykę. Od barw zależy więc, czy wnętrze będzie przestronne, czy nie. Jakie barwy więc będą najlepsze w małym salonie?

Nie będzie to nic szokującego, ale w małym salonie najlepiej sprawdzą się barwy jasne. Najlepsze będą m.in. barwy neutralne, jak biel, szarości i drewno. To najbezpieczniejsze do użycia barwy, bo są też bardzo uniwersalne – można do nich dodać wiele innych, nieco bardziej kolorowych barw. W małym salonie idealnie sprawdzą się takie kolory, jak wesołe żółcie, relaksujące zielenie, dziewczyńskie róże czy uspokajające błękity. Niech odcienie tych barw będą jasne, ale stonowane, by nie przytłoczyć.

Kolory w małym salonie

Jak oświetlić mały salon, by optycznie powiększyć wnętrze? 

Tak samo jak kolorystyka, oświetlenie też ma moc optycznego powiększenia całego wnętrza. W małym salonie im więcej źródeł światła, tym lepiej – minęły już czasy używania tylko jednego, dużego źródła światła. Jak więc oświetlić mały salon?

Dodatkowe źródła oświetlenia można zawiesić np. za telewizorem lub na szafce RTV. Idealnie nadadzą się do tego śliczne listwy LED, które dostępne są też z pilotami, którymi można regulować kolor i intensywność światła. Można też spróbować użyć oświetlenia podłogowego lub różnych innych źródeł światłą, wiszących lub stojących, porozkładanych po całym salonie. Ale oświetlenie małego salonu to więcej, niż tylko światło sztuczne. W małym salonie warto zadbać o bogate źródło naturalne. Jeśli mamy okna, nie zasłaniajmy ich grubymi zasłonami, pozwólmy światłu wpłynąć do naszego wnętrza.

Oświetlenie w małym salonie

Jakie dekoracje najlepiej wkomponują się w mały salon? 

Dodatki i dekoracje to ważny element każdego wnętrza salonu. We wnętrzach, takich jak salon i sypialnia liczy się przytulność, a odpowiednie dodatki pomogą zapewnić we wnętrzu uroczy i przytulny klimat. Jakie natomiast dekoracje wybrać do małego salonu?

W małych wnętrzach liczy się najbardziej funkcjonalność przez ograniczoną ilość przestrzeni. Liczy się też optyczne powiększenie wnętrza, co można zrujnować przez dekoracje. Im więcej dodatków, tym większy przepych i przytłoczenie we wnętrzu. Im mniej, tym przestronniej i porządniej. Warto wybrać więc proste i minimalistyczne dekoracje do naszego małego salonu.

Od razu na start trzeba wspomnieć o dywanie na podłodze, bo jest to dodatek prawie zawsze pojawiający się w salonach. Dywan ma większy wpływ na wystrój wnętrza, niż się wydaje, ważne jest więc wybranie takiego, który jak najlepiej wpasuje się w nasze wnętrze. Z kolei na ścianach w małych salonach często znajdziemy plakaty, które są prostą, ale śliczną dekoracją. Dostępne są w wielu motywach i wzorach – szybko wybierzemy taki, który pasuje nam najbardziej, i plakat ten pomoże odzwierciedlić nasz charakter w małym salonie. Na ścianach czasem znajdziemy też lamele, które najczęściej pojawiają się w przedpokojach. Na oknach często zawieszane są zasłony, ale są to cienkie, czasem przejrzyste zasłonki, które nie blokują aż tak wiele światła naturalnego przed wpłynięciem do środka. Rośliny doniczkowe to też świetny wybór w małym salonie – proste, a mogą ożywić całe wnętrze.

Dekoracje w małym salonie

Urządzenie salonu, najważniejszego wnętrza domu, o bardzo małym metrażu może wydawać się piekielnie trudne, ale wcale nie musi takie być – może być proste i przyjemne dzięki poradom zawartym w tym artykule. Jeśli nie masz pomysłu na mały salon, polecamy spojrzeć na inspiracje i pomysły w Internecie, które zainspirują Cię do urządzenia małego salonu.

Podziel się