Projekty wnętrz

ZAMÓW PROJEKT JUŻ DZIŚ >>>

PROMOCJA TRWA JESZCZE PRZEZ:

Dni Godziny Minuty Sekundy

Pomysły na urządzenie pokoju dziecięcego: pytania, odpowiedzi, zdjęcia

Publikacja 2020-08-24 08:00:34
Kategorie Pokoje dziecięce

Urządzenie pokoju dziecięcego to dla wielu rodziców nie lada wyzwanie. Pojawia się mnóstwo pytań: jak zagospodarować wnętrz pokoju dziecka? Jaka kolorystykę wybrać do pokoju dziecka? Jakie meble, dodatki i dekoracje będą najlepszym wyborem do pokoju dziecięcego? Jakie oświetlenie będzie pasowało do aranżacji pokoju dziecięcego? W artykule odpowiemy na nurtujące Was pytania zamieściliśmy również zdjęcia aranżacji pokoju dziecięcego ,które mogą poddać Wam pomysł na urządzenie pokoju dziecięcego

Pokój dziecięcy można urządzić na wiele sposobów wszystko zależy od tego jaki metraż i układ ma wnętrze, jakie są wasze potrzeby i oczekiwania, jakim dysponujecie budżetem i w jakim stylu chcecie wykonać aranżacje pokoju dziecięcego. Od czego zacząć urządzanie pokoju dziecięcego?

Urządzanie pokoju dziecięcego – od czego zacząć?

Urządzanie pokoju dziecięcego bez względu na to czy urządzamy pokój dla dziewczynki czy pokój dla chłopca powinniśmy zacząć od wspólnego określenia potrzeb i oczekiwań związanych z pokojem a na ich podstawie zdecydować biorąc pod uwagę kształt, wymiary, umiejscowienie drzwi, okien układ funkcjonalny w pokoju dla dziecka. Dopiero w kolejnych krokach możemy zacząć myśleć o tym jak ma wyglądać aranżacja pokoju dziecięcego.

Zastanawiając się nad tym jak urządzić pokój dziecięcy musimy zdecydować o kilku istotnych kwestiach a mianowicie:

Po pierwsze:

 • Zastanówcie się czy pokój ma być urządzony do wieku dziecka czyli tu i teraz czy ma posłużyć na dłużej czyli„ rosnąć razem z nim”

Po drugie:

 • Zastanówcie się co jest niezbędnym elementem pokoju, co jest priorytetem a z czego ewentualnie jesteście wstanie zrezygnować

Po trzecie:

 • Określ budżet jaki chcesz przeznaczyć na urządzenie pokoju dziecięcego. Będzie miał on wpływ na dobór wyposażenia np. pomoże w podjęciu decyzji czy np. meble mają być dostępne gotowe czy możecie pozwolić sobie na meble wykonywane na wymiar.

Po czwarte:

 • Nie zapominajcie o wolnej przestrzeni w pokoju dziecka do swobodnych zabaw. Pokój dziecięcy to wnętrze wielofunkcyjne: to sypialnia, bawialnia, pokój do nauki i przyjmowania dziecięcych gości.

Po piąte:

 • Jeśli już wiecie co ma znaleźć się w pokoju dziecka, dokładnie wymierz pomieszczenie najlepiej zrób rysunek uwzględniając drzwi, okna, wnęki to pomoże Wam w określeniu najlepszego układu funkcjonalnego a w dalszym etapie nakieruje na jakie elementy wystroju wnętrza takie jak meble możecie sobie pozwolić

Po szóste:

 • Zastanówcie się w jakim stylu chcecie by była wykonana aranżacja pokoju dla dziecka, to niezwykle istotna decyzja przy wyborze mebli, dodatków i dekoracji oraz kolorystyki

Pomysły na urządzenie pokoju dziecięcego: pytania, odpowiedzi, zdjęcia

Aranżacja pokoju dziecięcego: jakie meble, kolory, dodatki i dekoracje wybrać?

Aranżacja pokoju dziecięcego nie jest sprawą oczywistą. Pierwsze czym powinniśmy kierować się decydując się na to jakie meble, kolory, dodatki i dekoracje wybrać kierować się musimy przede wszystkim potrzebami i oczekiwaniami naszego dziecka. Pokój ma być dla naszej pociechy to nasze dziecko ma czuć się w nim dobrze. Pozwólmy dziecku współdecydować o tym jaki ma być wystrój pokoju dziecka. Oczywiście w rozsądnych granicach. Jako rodzice musimy zadbać by pokój dziecięcy nie był placem zabaw, bajkową krainą w której rządzą księżniczki, spiderman itp. przeładowanym kolorami i zbędnymi elementami wystroju. Jako rodzice musimy zadbać o to by pokój dziecka był miejscem bezpiecznym i funkcjonalnie zagospodarowanym a wystrój pokoju dziecięcego pozytywnie wpływał na funkcjonowanie naszej pociechy w pokoju.

Decydując się na wystój pokoju dziecięcego musimy podjąć decyzje takie jak:

 • Jaka kolorystyka w pokoju dziecka będzie najlepsza
 • Jakie meble wybrać do pokoju dziecka
 • Jakie oświetlenie będzie pasowało do pokoju dziecka
 • Jakie dodatki i dekoracje wybrać

I na te pytania pomożemy znaleźć Ci odpowiedz.

Aranżacja pokoju dziecięcego: jakie meble, kolory, dodatki i dekoracje wybrać?

Kolory w pokoju dziecięcym: różowy dla dziewczynki a niebieski dla chłopca? Niekoniecznie !!!

Wybierając kolorystykę do pokoju dziecięcego nie musimy koniecznie kierować się płcią dziecka. To znaczy różowe ściany dla dziewczynki i niebieskie dla chłopca. Kolorystyka pokoju dziecięcego może być neutralna a uzupełniona o kolorystykę w dodatkach i dekoracjach. Jeśli zdecydujemy się na bazową neutralną kolorystykę wnętrza pokoju dziecka z biegiem czasu łatwiej nam będzie zmieniać wystrój pokoju dziecka.

Wybierając dwie spokojne , neutralne kolory bazowe i dwa dodatkowe akcenty kolorystyczne w postaci dodatków pozytywnie wpłyną na aranżacje wnętrza pokoju dziecięcego.

Idealnymi kolorami bazowymi będą biel, szarość, beż, krem. Do takiej podstawy mamy większe pole manewru dobierając dodatkowe kolory do pokoju dziecka. Na przykład :

 • Biel i szarość: idealnie będzie komponować się z kolorem miętowym, niebieskim, czerwonym, żółtym, pomarańczowym, turkusowym, granatowym, pudrowym różem czy zielonym
 • Beż, krem: sprawdzą się w połączeniu z pastelowymi barwami mniej z krzykliwymi kolorami oraz kolorem brązowym, granatowym szarościami, bielą,

Meble w pokoju dziecka: jakie łóżko, szafę biurko i meble do przechowywania wybrać? 

Podstawowe meble w pokoju dziecka jakie powinny się w nim znaleźć to oczywiście łóżko, szafa, biurko/stolik/krzesełko czyli miejsce do nauki oraz meble do przechowywania. Wybierając meble do pokoju dziecięcego musimy dopasować je do potrzeb i oczekiwań oraz tego co postanowiliśmy na początku a mianowicie czy pokój jest urządzany na teraz czy dłuższy czas. Istotne jest to by dziecko miało możliwość samodzielności w korzystaniu z mebli , móc wyjmować i składać zabawki itp. Rzeczy samodzielnie oraz by meble w pokoju dziecięcym były bezpieczne szczególnie w przypadku najmłodszych dzieci.

Aranzacja pokoju dziecięcego, szafa, regał na zabawki, dywan miętowo-szary, łóżko domek, tapeta a ścianie

Oto kilka istotnych wskazówek, które pomogą Wam podjąć decyzje jakie meble wybrać do pokoju dziecięcego:

 • Jeśli możecie sobie pozwolić na meble na wymiar na pewno w bardziej funkcjonalny i ergonomiczny sposób uda Wam się zagospodarować przestrzeń. Meble gotowe mają swoje ograniczenia i nie zawsze będą odpowiadać na potrzeby.
 • Regały półki, komody czy szafki wybieraj oczywiście w zależności od tego jaki metraż ma pokój dziecięcy. Nie ma co przesadzać z ilością mebli zwłaszcza jeśli jest to mały pokój dziecięcy niepotrzebnie tylko optycznie go pomniejszymy, nie mówiąc już o jego zagraceniu.
 • Jeśli to możliwe zorganizuj strefę nauki dla dziecka ustawiając w odpowiednim miejscu dostosowane do dziecka biurko, wygodne krzesło. Biurko powinno mieć przynajmniej 60 cm głębokości i 100 cm długości. Przy biurku warto by znalazły się szuflady, szafka do przechowywania rzeczy szkolnych
 • Zaplanujcie miejsce do przechowywania to znaczy wybierając meble określcie co miałoby się w nich znajdować będzie łatwiej określić ilość potrzebnych mebli.
 • Łóżko dla dziecka powinno mieć dobrze dobrany materac i wymiar dopasowany do wieku dziecka, w przypadku młodszych dzieci nie zapomnij o barierce zabezpieczającej
 • Meble w pokoju dziecka powinny być jasne i „lekkie”

Oświetlenie w pokoju dla dziecka: jakie wybrać? czy wystarczy tylko lampa sufitowa?

Oświetlenie w pokoju dziecięcym jest kwestią niezwykle istotną. Poza jego nieocenioną jego funkcją stanowić może również świetny element dekoracyjny w pokoju dziecka. Oczywiście wybór oświetlenia do pokoju dziecięcego powinien być dopasowany do obranego stylu aranżacji wnętrza pokoju dla dziecka. Poza światłem dziennym i standardowym oświetleniem sufitowego w postaci żyrandola, lampy na suficie, listwy sufitowej w pokoju dziecięcym powinniśmy zadbać o dodatkowe punkty oświetleniowe w pokoju dziecięcy, takie jak:

Oświetlenie strefy nauki :

 • lampka na biurko
 • dodatkowe oświetlenie w suficie nad biurkiem

Oświetlenie nocne:

 • lampka nocna na szafce
 • kinkiet przy łóżku
 • lampa stojąca przy łóżku

Dodatki i dekoracje w aranżacji pokoju dziecięcego. Trudny wybór

Dodatki i dekoracje w pokoju dziecięcym stanowią o wystroju pokoju dziecięcego. To przez dodatki i dekoracje nadajemy wnętrzu przytulności, charakteru. Jeśli dobrze wybierzemy bazę kolorystyczną w pokoju w postaci koloru ścian i mebli poprzez ich wymianę w prosty sposób będziemy mogli dokonać metamorfozy pokoju dziecięcego w miarę potrzeb, zmiany gustu czy wieku naszej pociechy. Dodatki i dekoracje powinny być dobrane do stylu aranżacji pokoju dziecięcego jaki wybraliśmy.

Pamiętajmy decydując się na dekoracje i dodatki w pokoju dla dziecka, że pokój dziecięcy jest miejscem wyjątkowym w którym już sama ilość zabawek i akcesoriów a tym samym ilość kolorów faktur już same sobą wprowadzają do wnętrza chaos i tworzą klimat. Dlatego nie przesadzajmy z ilością dodatkowych bibelotów!!!

Pokój dziecięcy, dodatki, obrazki na ścianie, łżóko z baldachimiem, dywan pudrowy róż, namiot tipi, krzesełka z uszkami, półki otwarte białe

Dodatkami i dekoracją w pokoju dziecięcym już same w sobie będą:

 • dekoracyjne poduszki ułożone na łóżku
 • fototapeta lub tapeta podkreślająca jedną ze ścian
 • nowoczesny dywan
 • dekoracyjne oświetlenie
 • plakaty, obrazki, napisy
 • ramki ze zdjęciami
 • ściana z farba tablicową w określonym wzorze

Jeśli chcesz zobaczyć więcej inspiracji na to jak urządzić pokój dziecięcy zapraszamy na nasz blog gdzie znajdziesz więcej aranżacji wnętrza pokoju dziecięcego. Jeśli potrzebujesz pomocy w urządzeniu pokoju dziecięcego zapoznaj się z nasza ofertą na projektowanie pokoju dziecięcego

Pokój dziecięcy, ramki ze zdjęciami, biurko, regał na książki, bywan róż, fiolet

Podziel się