Projekty wnętrz

ZAMÓW PROJEKT >>

POZOSTAŁO DO KOŃCA PROMOCJI

Dni Godziny Minuty Sekundy

Kreatywne pomysły, sposoby i aranżacje na salon z aneksem kuchennym

Publikacja 2022-07-24 12:22:54
Kategorie Wnętrza Salonu

Salon z aneksem kuchennym stanowi popularne dziś rozwiązanie zwłaszcza w małych mieszkaniach. I chociaż połączenie salonu z aneksem kuchennym sprawdzi się najlepiej właśnie tam, spotyka się go także w większych mieszkaniach. Połączenie salonu i kuchni zwiększa przestrzeń całego mieszkania, ale też prezentuje się w mieszkaniu znakomicie - nawet jeżeli mamy do dyspozycji tylko bardzo mały aneks. Jest wiele zalet salonu z aneksem kuchennym i powodów, by urządzić go w swoim mieszkaniu. Od czego zacząć aranżacje salonu połączonego z kuchnią? Podpowiemy Ci dzisiaj:

 • Jak urządzić salon z aneksem kuchennym
 • Jak oddzielić aneks kuchenny od pozostałej części salonu
 • Jak urządzić mały salon z aneksem ?

Aranżacje salonu z aneksem kuchennym

W artykule przedstawimy pomysły na salon z aneksem aranżacje w różnych stylach, rożnych wnętrzach i układach. Są to projekty wnętrz wykonane przez naszych projektantów pod konkretne oczekiwania i potrzeby Inwestorów oraz ich możliwości finansowe. Pokazujemy jak w takich pomieszczeniach przestrzeń kuchenną oddzielić od części wypoczynkowej. Pokazujemy sposoby na stylistyczne połączenie kuchni z pozostałą częścią wnętrza. Jeśli potrzebujesz pomocy w urządzeniu swojego wnętrza zapoznaj się z naszą ofertą na projektowanie salonu z kuchnią a my spełnimy Twoje marzenia o pięknych i funkcjonalnych wnętrzach. Sprawdź również ile kosztuje projekt salonu z aneksem kuchennym

Aranżacje salonu z aneksem kuchennym

Jak urządzić salon z aneksem kuchennym?

Urządzenie praktycznego salonu z aneksem wcale nie jest tak proste jak się wydaje. Aranżacja salonu z aneksem różni się całkowicie od aranżacji jakiegokolwiek innego wnętrza mieszkania. Jak więc sobie z nią poradzić?

W aranżacji każdego tego typu wnętrza ważna jest między innymi spójność między obiema jego strefami. Wydzielone strefy - wypoczynkowa i kuchenna - muszą do siebie pasować i tworzyć jedno wnętrze. Dlatego też ważne jest użycie tego samego stylu w obu wnętrzach, a także tej samej kolorystyki. Najłatwiej będzie urządzić nowoczesny salon i kuchnię, bo styl ten cechuje prostota i minimalizm. Ważne jest też nawet optyczne oddzielenie od siebie obu stref

Salon z aneksem kuchennym

Jak oddzielić aneks kuchenny od salonu?

Oddzielenie od siebie stref salonu z aneksem kuchennym to etap bardzo ważny przy jego aranżacji. Prawie każdy nowoczesny salon z aneksem będzie miał pewne meble kuchenne, które oddzielą strefę kuchenną od wypoczynkowej.

Czym wydzielić aneks kuchenny? Oto sposoby, jak oddzielić wnętrze salonu od przestrzeni kuchni.

 • wyspa kuchenna - wyspa to jeden z najczęściej spotykanych sposobów na oddzielenie części kuchennej od salonowej. To też jedno z najprostszych rozwiązań. Wyspa może mieć więcej niż jedną funkcję. Może np. pełnić funkcję stołu, można w niej wbudować zlew i stworzyć na niej strefę zmywania czy użyć ją jako dodatkowe miejsce przechowywania.
 • stół - podobnie jak wyspa, jedno z najczęściej spotykanych oddzieleń stref. Stół dodatkowo wydzieli nam trzecią strefę - strefę jadalnianą. Dzięki temu stół jest jednym z najpraktyczniejszych sposobów na oddzielenie tych stref.
 • półwysep - to alternatywa dla wyspy. jest praktycznie równie dobry, co wyspa. Dodatkowo może przedłużyć blaty robocze.
 • barek - to także alternatywa dla wyspy i półwyspu, działająca podobnie

Można też użyć mebli:

 • sofa - sofa oddzielająca strefy będzie dobrym rozwiązaniem, ale lepiej sprawdzi się w przestronniejszych wnętrzach, gdzie będzie wystarczająco miejsca na postawienie jej gdzieś indziej, niż pod ścianą.
 • szafka RTV - tu również, podobnie jak w przypadku sofy, opcja będzie lepsza w przypadku większych wnętrz gdzie mamy możliwość wydzielenia ścianki telewizyjnej

Są też sposoby na oddzielenie salonu od kuchni bez użycia elementów wyposażenia -

 • płytki i panele - użycie różnych materiałów podłogowych - płytek w kuchni a paneli w części dziennej - będzie dobrym oddzieleniem obu stref.
 • lamele - oddzielenie stref za pomocą wolnostojących lameli będzie stylowe a jednocześnie praktyczne. Lamele są coraz popularniejsze w tych wnętrzach ale też stosowane są z powodzeniem w projektach sypialni czy aranżacjach przedpokoju.

Aneks kuchenny oddzielony od salonu

Mały aneks kuchenny w salonie. Jak urządzić aneks kuchenny?

Przy aranżacji salonu z aneksem kuchennym problemem może okazać się niewielki aneks kuchenny. Czasem trudno odpowiednio zagospodarować jego przestrzeń i zrobić to tak, by salon z aneksem kuchennym spełniał wszystkie nasze wymogi. Jak sobie z tym poradzić? Oto podpowiedzi na aranżację niewielkich wnętrz salonu z aneksem.

Przede wszystkim przy aranżacji małych salonów z aneksem trzeba wybrać odpowiednie meble kuchenne. Mniejsze meble kuchenne i salonowe pozwolą nam zaoszczędzić miejsce, co będzie nam potrzebne. Ważne jest też odpowiednie rozplanowanie i rozłożenie tych mebli - w przypadku kuchni najlepiej to zrobić na podstawie zasady trójkąta, według której strefy kuchni powinny być rozłożone w kształcie trójkąta. Ważne jest też odpowiednie wybranie kształtu naszego aneksu - najlepszy będzie kształt litery L czy U choć najczęściej w małych wnętrzach jest to aneks kuchenny w zabudowie jednorzędowej. Ważne jest też skorzystanie ze sposobów na optyczne sprawienie przestronności w pomieszczeniu.

Mały aneks kuchenny w salonie. Jak urządzić aneks kuchenny?

Aranżacja małego salonu z otwartą kuchnią

Salon połączony z aneksem kuchennym bywa nie lada wyzwaniem. Otwarta przestrzeń powinna być spójna stylistycznie. A jednocześnie chcemy bardzo często by aranżacja aneksu kuchennego często w jakiś sposób mimo wszystko była oddzielona choć wizualnie od części wypoczynkowej. W aranżacji tego typu wnętrz przestrzeń kuchenna powinna być jak już wspomnieliśmy bardzo dokładnie zaplanowana i przemyślana by nie stała się głównym elementem wystroju. Szafki kuchenne nie powinny być ciężkie. W małym pokoju dziennym powinniśmy skupić się na jak największej funkcjonalności. Jeśli potrzebujemy dużo miejsca do przechowywania zainwestujmy w meble na wymiar, zabudowę pod sam sufit. Sofa lub narożnik niech będą lekkie w jasnych kolorach, na nóżkach. W dekoracji i dodatkach w małym pokoju dziennym zachowajmy umiar by optycznie nie wprowadzać wrażenia przytłoczenia. Zadbajmy o optyczne powiększenie wnętrza nie tylko poprze jasną kolorystykę.

Aranżacja małego salonu z otwartą kuchnią

Sposoby na optyczne powiększenie przestrzeni salonu z aneksem

Salon z aneksem kuchennym to wnętrze skupione na praktyczności i funkcjonalności. Jego najważniejszą funkcją jest stworzenie we wnętrzu odpowiedniej przestronności - ale samo urządzenie salonu z aneksem nie wystarczy. Trzeba zastosować różne triki na optyczne powiększenie wnętrza:

 • Pierwszy i najbardziej oczywisty sposób na optyczne sprawienie przestronności w salonie z aneksem kuchennym to użycie jasnej kolorystyki. To dzięki jasnym kolorom niezależnie od stylu aranżacji wnętrza pokoje dzienne i salony z aneksami kuchennymi wydają się przestronniejsze. Jasne kolory odbijają światło, co optycznie powiększa całe pomieszczenie. W salonie i aneksie kuchennym naturalny kolor drewna, biele, szarości itd. to nasi sprzymierzeńce
 • Drugi sposób to, oczywiście, światło. W salonie z aneksem kuchennym całość pomieszczenia musi być odpowiednio oświetlona. Nawet w większych przestrzeniach salonu z aneksem kuchennym zobaczymy bogate oświetlenie. Ważne jest to zwłaszcza w małej przestrzeni salonu z aneksem - każdy mały salon z aneksem musi być jak najlepiej oświetlony.
 • Na koniec musimy pamiętać o ostatniej, ważnej kwestii - zachowaniu umiaru przy dekorowaniu! Im mniej dekoracji, tym lepiej - nadmiar w dekoracjach będzie w małym aneksie kuchennym problemem. Najłatwiej będzie sobie z tym poradzić, gdy urządzamy wnętrza w stylu nowoczesnym - nowoczesny salon z aneksem kuchennym będzie skupiał się na prostocie.

Nowoczesne aranżacje salonu z aneksem kuchennym. Zobacz zdjęcia i pomysły

Nie masz pomysłu, jak urządzić salon z aneksem kuchennym? Nie martw się, przychodzimy z pomocą. Aranżacja salonu z aneksem to trudne zadanie, często więc brakuje nam pomysłów na jego aranżację. Poniżej przedstawimy Ci gotowe najlepsze aneksy kuchenne, które mogą Cię zainspirować.

Aranżacja salonu z aneksem kuchennym podzielona wyspą

Aranżacja salonu z aneksem kuchennym podzielona wyspą

Pierwsza propozycja to nowoczesna aranżacja salonu z aneksem kuchennym podzielona poprzez wyspę kuchenną. Jeśli chodzi o aneks kuchenny, meble kuchenne zaaranżowano tu na planie litery U. Widać tu zastosowaną zasadę trójkąta, dzięki czemu aranżacja aneksu jest praktyczny i funkcjonalny. Po lewej widać płytę grzewczą i okap, po prawej lodówkę a pomiędzy nimi - zlewozmywak. Widać tu dużo białych mebli kuchennych a blaty drewniane - widać tu neutralną kolorystykę

Granicę między kuchnią a salonem wyznacza wyspa. Została ona dodatkowo oświetlona i pełni funkcję stołu - jedno z wielu ich możliwych funkcji. Jeśli chodzi o aranżacje salonu, widać już więcej kolorów. Pojawia się tu np. beż, więcej drewna, turkus i ciemne szarości. Pośrodku zaaranżowano szarą sofę, obok dwa turkusowe fotele i stolik kawowy, a naprzeciwko szafkę RTV i kominek. Pod ścianą obok widać szafki. Zachowana jest tu spójność między strefami - jeden z jej najważniejszych elementów. Dominuje podobna neutralna kolorystyka i widać taki sam styl. Aneks kuchenny idealnie wkomponował się we wnętrze.

Salon z aneksem oddzielony barkiem. Zobacz jak możesz oddzielić przestrzeń kuchni od części salonu

Aranżacja salonu z aneksem oddzielony barkiem. Zobacz jak możesz oddzielić przestrzeń kuchni od części salonu

Aneks oddzielony barkiem od salonu

Następny projekt w naszym zestawieniu to nowoczesny salon z aneksem w mieszkaniu ale z barkiem. Widać aranżację kuchni w kształcie litery L i zastosowaną zasadę trójkąta. Po lewej widzimy lodówkę, obok której urządzono strefę zmywania. Po prawej natomiast wbudowano płytę grzewczą. Dominuje tu naturalna, jasna kolorystyka - szafki dolne są białe, a górne - drewniane. Wyróżnia się wyznaczający granicę między strefami barek, obok którego postawiono stół. Wystrój salonu również jest jasny i naturalny, widać jednak więcej barw - zobaczymy tu biel, beż, szarość, drewno. Od razu rzuca się w oczy sofa pod ścianą, za którą zawieszono dekoracyjny plakat. Naprzeciwko sofy postawiono stolik kawowy, a na przeciwległej ścianie wisi szafka RTV. To prosty, ale efektywny sposób na aranżacje - pokój jest jasny, dobrze oświetlony, przestronny i przytulny.

aranżacje pokoju dziennego z aneksem

Następnie mamy podobną aranżacje pokoju dziennego z aneksem, bo też z barkiem i w mieszkaniu jednak przestronniejszy i o innej kolorystyce. W kuchni widzimy dużo bieli - fronty szafek i ściany są białe - a także drewna w postaci barku, blatów i paneli drewnopodobnych. Meble kuchenne w aneksie zaprojektowane zostały w kształcie litery L, jednym z najbardziej optymalnych kształtów. W aneksie tym barek pełni funkcję stołu. Widzimy dużą, szarą sofę, naprzeciwko której postawiono mały stolik kawowy - dalej zawieszono długą szafkę RTV z szarymi frontami. Dominuje tu biel, szarość i drewno - znów naturalne kolory, które są wystarczająco uniwersalne, by dodać do nich jakąkolwiek inną barwę.

Mały aneks kuchenny w salonie. Pomysł na niewielką przestrzeń kuchenną

Mały aneks kuchenny w salonie. Pomysł na niewielką przestrzeń kuchenną

Poniżej widzimy aranżację małego aneksu. Od razu wyróżnia się okrągły stół widoczny na środku pomieszczenia. Okrągłe stoły bardzo często pojawiają się w mniejszych pomieszczeniach. W małym aneksie widzimy zabudowę jednorzędową z prostymi, białymi szafkami i drewnianymi blatami - wyróżniają się jednak płytki w kształcie rombów. Takie białe płytki dodatkowo optycznie powiększają przestrzeń. W strefie wypoczynku widzimy małą sofę. Na przeciwległej ścianie zamontowano butelkowozieloną szafkę RTV na tle lameli w tym samym kolorze. Obok na ścianie zawieszono dwa lustra optycznie powiększające przestrzeń. Widać tu też bogate oświetlenie - wyróżniają się m.in lampy szklane nad stołem.

Aranżacja małego aneksu w salonie ze stołem

Przedstawiony projekt wnętrza to kolejna aranżacja niewielkiego pomieszczenia. To bardzo otwarta aranżacja - strefy podzielono tylko stołem pośrodku, użyto też płytek w kuchni i paneli w części dziennej. W strefie kuchennej widać zabudowę w kształcie L. Widzimy tu szare szafki dolne i białe szafki górne na tle cegły, dodającej loftowego uroku wnętrzu. Ten projekt wyróżnia się na tle innych projektów o wiele bardziej bogatą w barwy kolorystyką. Dzięki temu, że użyto tu dominującej naturalnej kolorystyki, łatwo było dodać do niej inne kolory. Widać tu m.in granat i żółty, idealnie pasujące do tego wnętrza. Oprócz pięknej kolorystyki wyróżnia się wielki plakat za sofą stanowiący dekoracje.

Pomysł na aranżacje małego aneksu kuchennego

Kolejne małe wnętrze - tym razem znów w bardziej naturalnej kolorystyce. Ta aranżacja wnętrz też jest dość otwarta i strefy również oddzielono stołem okrągłym. W strefie wypoczynkowej widać małą szarą sofę, a naprzeciwko - mały, biały stolik kawowy i drewnianą szafkę RTV. Tuż obok sofy postawiono ładną, dużą lampę stojącą. W strefie kuchennej widać zabudowę jednorzędową. Fronty szafek dolnych są drewniane, a górnych - białe, podobnie jak blaty.

Salon z aneksem kuchennym na poddaszu

Aranżacja salonu z aneksem kuchennym na poddaszu widok na aneks kuchenny

Aranżacja salonu z aneksem kuchennym na poddaszu widok na salon

Od razu w tej wizualizacji rzuca się w oczy fakt, że wnętrza urządzone zostały na poddaszu a także wyjątkowy styl boho, łączący wnętrze z naturą. W strefie dziennej widać jasnoszarą sofę, przed którą ustawiono drewniano biały stolik kawowy. Na przeciwległej ścianie zamontowano szafkę RTV na tle tapety.

W aneksie kuchennym widać zabudowę jednorzędową z szafkami w kolorze białym. Jedynie blaty są w kolorze drewna, podobnie jak stojący obok barek. W całym wnętrzu dominuje drewno, biel, beż. Widać tu też wiele roślin, koszyk z wikliny - dodatki w pełni naturalne. To kolejny świetny, naturalny i przytulny wystrój salonu na poddaszu.

Aranżacja salonu z aneksem kuchennym podzielona ścianą telewizyjną

Aranżacja salonu z aneksem kuchennym podzielona ścianą telewizyjną

W zaprezentowanym poniżej salonie z aneksem kuchennym wyróżnia się wyjątkowa granica między strefami podzielono tu je szafką RTV na tle płytek imitujących kamień i płytek drewnopodobnych. Za szafką telewizyjną widzimy strefę kuchenną z zabudową w kształcie litery L. Całe wnętrze jest w bardzo naturalnej kolorystyce - widzimy tu drewno, szarość, czerń i niekiedy elementy bieli. Widzimy też naturalne dekoracje w postaci roślin.

Salon z aneksem kuchennym podzielony stołem

Aranżacja salonu z aneksem kuchennym podzielony stołem, widok na aneks kuchenny

Aranżacja salonu z aneksem kuchennym podzielony stołem, widok na salon

W poniższym wnętrzu widzimy najpopularniejszy sposób oddzielenia stref - za pomocą stołu. Stół tutaj stoi na tle białej ściany, z zawieszonymi nad nim roślinami. W aneksie kuchennym widzimy zabudowę jednorzędową z głównie jasnymi szafkami - widzimy tylko jasny szary w szafkach górnych. Zabudowa stoi na tle płytek w kształcie rombu. A jeśli chodzi o strefę wypoczynku, wyróżnia się tu przede wszystkim szara sofa i wielki plakat zawieszony na ścianie za nią. Przed sofą ustawiono mały drewniany stolik kawowy ustawiony na wielobarwnym dywanie. Na przeciwległej ścianie zawieszono białą szafkę RTV na tle paneli drewnopodobnych.

Salon z aneksem kuchennym podzielony stołem, lamelami

W tym wnętrzu bardzo wyróżnia się stół. Postawiony został bowiem na tle lameli, które wiszą i obok, i nad nim na szarej ścianie. Krzesła są w kolorze granatowym. Nie tylko stół jednak oddziela strefy , bo widać tu też oddzielenie w postaci płytek i paneli podłogowych. Jeśli chodzi o strefę wypoczynkową, od razu rzuca się w oczy szara, stojąca pod ścianą sofa, nad którą zawieszono drewniane półki. Przed sofą ustawiono mały stolik kawowy, a obok sofy zawieszono szafkę RTV i telewizor. To kolejny przytulny, naturalny wystrój salonu. Natomiast w strefie kuchni znów zobaczymy zabudowę jednorzędową, zajmującą mniej miejsca niż np. zabudowa dwurzędowa. Większość frontów szafek jest biała, widać tylko drewniane fronty w górnych szafkach. Cała zabudowa jest na tle płytek drewnopodobnych.

Aranżacja salon z aneksem kuchennym jest pełna niespodzianek. Nie zawsze wszystko się udaje dobrze urządzić i często popełnimy małe i większe błędy, jeśli nie mamy doświadczenia. Jednak po przeczytaniu tego artykułu możliwe że wiesz już, jak zaaranżować swój salon z aneksem kuchennym

Zajrzyj tez na nasz blog, pomoże Ci znaleźć inspiracje i pomysły na salon z aneksem kuchennym

Podziel się