Projekty wnętrz

ZAMÓW PROJEKT >>

POZOSTAŁO DO KOŃCA PROMOCJI

Dni Godziny Minuty Sekundy

Tego możesz nie wiedzieć! Sprawdź jak urządzić wnętrza domu

Publikacja 2022-07-08 11:49:48
Kategorie Wnętrza mieszkania i domu

Aranżowanie wnętrz naszego domu może być przyjemnym doświadczeniem, który zapamiętamy do końca życia. Każde wnętrze domu jest jednak całkowicie inne i urządzenie każdego z nich może być niemałym wyzwaniem – jak sobie z tym poradzić? Bez obaw, na wszystkie nurtujące Cię pytania znajdziesz odpowiedzi poniżej. Jak więc urządzić wnętrza domu krok po kroku? Dowiesz się między innymi:

 • jak rozplanować wnętrza domu?
 • jaki styl wybrać przy urządzaniu wnętrz domu?
 • jak stworzyć projekt wnętrz domu?
 • ile kosztuje projektowanie wnętrz przez profesjonalistę?
 • jakie są najlepsze materiały wykończeniowe wnętrz domu i ile kosztuje wykończenie?
 • jakie są różnice między aranżacją małych i dużych pomieszczeń domu?
 • jak urządzić poszczególne wnętrza domu?

Tego możesz nie wiedzieć! Sprawdź jak urządzić wnętrza domu

Jak rozplanować wnętrza domu? Planowanie to podstawa udanej aranżacji 

Dlaczego planowanie przed aranżacją wnętrz jest tak ważne? Jeśli dobrze rozplanujemy wnętrza dopilnujemy, że będzie ono urządzone tak, jak tego chcemy. Odpowiedni plan przed aranżacją to przede wszystkim przemyślenie, gdzie będą poszczególne pomieszczenia. Niech pomieszczenia dzienne będą wyraźnie oddzielone od wnętrz nocnych. Takie wnętrza, jak salon, kuchnia, łazienka niech będą po jednej stronie domu, a sypialnie po drugiej. Dzięki temu cały dom będzie poukładany, porządniejszy, w ładzie. Może to być o wiele trudniejsze w domkach parterowych przez mniejszą dostępną przestrzeń, ale wystarczy trochę kreatywności i nawet to może się udać. Gdy zdecydowaliśmy, gdzie i jak znajdą się poszczególne pomieszczenia, zastanówmy się, czego wymagamy od poszczególnych wnętrz. Jak często będziemy z nich korzystać? Ile osób będzie ich używało? Do czego w ogóle będą nam potrzebne na początku? Ten etap jest ważny, bo odpowiedzenie sobie na wszystkie te pytania pozwoli na urządzenie wnętrz idealnie dostosowanych do potrzeb naszych i reszty domowników. Jest jeszcze jedno, o czym należy wspomnieć przy etapie jakim jest planowanie wnętrz domu – wybór stylu aranżacji.

Jaki styl wybrać przy urządzaniu wnętrz domu 

Urządzając nasze wnętrze kierować będziemy się określonym stylem aranżacyjnym. Jest naprawdę wiele stylów aranżacji do wyboru, więc znalezienie takiego, który nam się spodoba będzie o wiele prostsze. Jaki więc styl wybrać przy urządzaniu wnętrz domu? Oto kilka z nich.

 • klasyczny – to styl, który dalej nie umiera. Najbardziej rozpoznawalną cechą charakterystyczną stylu klasycznego są bogate detale w m.in. wyposażeniu i dekoracjach. Styl klasyczny cechuje też wysoka jakość materiałów użytych przy urządzaniu i specyficzna kolorystyka, w której dominują głównie ciepłe barwy (np. beż). Wnętrza urządzone w tym stylu najczęściej zostają na długie lata, często widać ten styl w domach osób nie lubiących zmian. Jest to nadal ponadczasowy styl, który zdecydowanie warto wziąć pod uwagę.

Wnętrze domu w stylu klasycznym

 • nowoczesny – tak naprawdę całkowite przeciwieństwo stylu klasycznego. Jest jednym z najpopularniejszych stylów aranżacji, w dzisiejszych czasach styl nowoczesny jest prawie wszędzie. Styl nowoczesny stawia na prostotę – właśnie dlatego jest przeciwieństwem klasycznego. Wszystko, od mebli po dodatki, jest minimalistyczne – wnętrza w stylu nowoczesnym są przestronne i jasne. Charakterystyczne dla tego stylu są barwy neutralne, takie jak biel, szarość i czerń.

Wnętrze domu w stylu nowoczesnym

 • skandynawski – styl skandynawski przypomina mocno styl nowoczesny. Tak jak w przypadku wnętrz nowoczesnych, aranżacja w stylu skandynawskim jest prosta i jasna. Wnętrza w stylu skandynawskim są bogato oświetlone, i światłem sztucznym i naturalnym. W tym stylu widać też różnicę w kolorystyce w porównaniu do nowoczesnego, bo w stylu skandynawskim pojawiają się czasem kolory mocno kontrastujące z naturalnymi barwami dominującymi we wnętrzu. Często widać różne dodatki czy całe meble w różnych barwach – najczęściej spotykane to żółć, granat i butelkowa zieleń. W tym stylu nacisk kładzie się na wygodne meble oraz wysokiej jakości materiały i miękkie tkaniny.

Wnętrze domu w stylu skandynawskim

 • glamour – styl glamour to tak naprawdę coś, co miałaby w domu dawna szlachta. Styl glamour cechuje bogactwo i wręcz można powiedzieć przepych. Niektórzy powiedzą, że jest ładny i pokazuje dobry gust, a inni, że styl ten jest po prostu gorszy od innych. Charakterystyczne dla stylu glamour są kolory, takie jak biel i szarość, ale także złoto i srebro. We wnętrzach stylu glamour jest jasno i światło odbija się od wielu elementów, m.in. luster i kryształowych dodatków.
 • industrialny – styl industrialny przywodzi na myśl czasy industrializmu. Cechuje go neutralna kolorystyka i surowe materiały. We wnętrzach industrialnych bardzo często znajdziemy elementy cegły, kamienia, betonu, drewna czy metalu. Styl industrialny najczęściej widać w większych i przestronniejszych wnętrzach, widać w nich duże okna, przez co wnętrze jest dobrze oświetlone. Przywodzą na myśl opuszczone fabryki z lat 50.
 • rustykalny – oznacza dosłownie wiejski, co dobrze go opisuje. Styl rustykalny to styl który przywodzi na myśl domu na wsi. Widać w nim surowe, naturalne materiały jak drewno, kamień czy cegła, więc w tym podobny jest do industrialnego. Nawet meble wykonane są z takich materiałów i często w stylu rustykalnym na meblach widać już upływ czasu, by jeszcze lepiej oddać klimat domu na wsi. Dominują tu jasne barwy, takie jak biel i beż.
 • boho – styl boho to wyjątkowy styl, który cechuje swoboda i dowolność w urządzaniu. Najbardziej jednak charakterystycznym jego elementem jest dominujący w tym stylu motyw natury. Widać tu wyraźnie elementy drewniane i beżowe i inne naturalne kolory, i przede wszystkim rośliny, które są nieodłącznym elementem stylu boho. Dodatki z naturalnych materiałów, jak drewno, bambus i wiklina będą dla tego stylu idealnym urozmaiceniem.

Wnętrze domu w stylu boho

 • eklektyczny – w stylu boho widać swobodę w aranżacji – tutaj nie ma po prostu żadnych granic. Ten styl może łączyć ze sobą kilka stylów, różnych barw itd. Jest to styl bardzo kontrowersyjny, bo jedni nazywają wnętrza eklektyczne „kontrolowanym nieładem”, a inni po prostu „chaosem”. Jest to więc styl, w którym dość trudno urządzić dobrze wyglądające wnętrze – nawet najmniejszy źle dobrany element wystroju zrujnuje całą aranżację.

Jak stworzyć projekt wnętrz domu? 

Na tym jednak nie koniec, bo sam plan nam nie wystarczy. Odpowiedni projekt wnętrz naszego domu jest niezbędny, jeśli chcemy urządzić wnętrza idealne dla nas i innych domowników. Jak zadbać o odpowiedni projekt wnętrz domu? Czym w ogóle jest projekt wnętrza?

Projekt wnętrza będzie wizualizacją tego, co chcemy zaaranżować – według niego urządzimy nasze wnętrze tak, by wyglądało jak na projekcie. Będziemy więc dzięki niemu dokładnie wiedzieli, jak chcemy urządzić nasze wnętrze i upewnimy się, czy nasz pomysł na aranżację nie potrzebuje jakichś zmian czy małych korekt. Brzmi super, ale projekt nie zrobi się sam. Nie każdy może wykonać taki projekt – do tego potrzeba umiejętności i doświadczenia. W dzisiejszych czasach jednak można znaleźć darmowe programy, dzięki którym można tworzyć wizualizacje bez paroletniego doświadczenia. Niestety kosztować nas to będzie więcej czasu, a tego często nie mamy za wiele.

Najłatwiejszą opcją będzie więc zlecenie wykonania projektu komuś innemu. Skorzystanie z pomocy projektanta wnętrz pomoże oszczędzić czas i pieniądze. Wykonany przez niego projekt pozwoli nam uniknąć błędów przy aranżacji, których naprawienie może nas nieco kosztować.

Przed stworzeniem projektu ustalimy nasz budżet, a jako że projektant wnętrz w projekcie użyje elementów wystroju łatwo dostępnych do zakupu sprecyzujemy listę zakupów, by zmienić projekt w rzeczywiste pomieszczenie. Pierwszym etapem tworzenia takiego projektu jest oczywiście wymierzenie wnętrza, którego projekt jest nam potrzebny. Już na tym etapie powinniśmy wiedzieć, jakie elementy wyposażenia będą nam potrzebne we wnętrzu, by móc zmierzyć i je. Im dokładniejsze będą nasze wymiary, tym lepiej, nigdy nie mierzmy więc na oko i zwróćmy szczególną uwagę na pomiary wnętrza. W przypadku np. kuchni ważne są takie wymiary, jak długości blatów roboczych, wysokość od podłogi do szafek i głębokości mebli do przechowywania, w sypialni wymiary łóżka, które zajmuje często sporą część sypialni, w przypadku łazienki między innymi wymiary wanny lub prysznica i tak dalej, i tak dalej. Później tworzy się plan rzutu płaskiego całego wnętrza, gdzie zawarte będą wszystkie ściany i wyposażenie całego wnętrza ze wszystkimi wykonanymi wcześniej wymiarami. No i na końcu do projektu dodaje się inne elementy, jak dodatki i dekoracje, które nie mają aż tak wielkiego wpływu na metraż pomieszczenia jak elementy wyposażenia. Komputerowy projekt aranżacja wnętrz będzie finałową wizualizacją z całkowicie uzupełnionym wyposażeniem. Dostaniemy też projekt techniczny z rozmieszczeniem elektryki i hydrauliki i wszystkimi innymi elementami wnętrza.

Projekt wnętrza domu

Ile kosztuje projektowanie wnętrz domu i mieszkania? 

To, ile kosztuje projekt wnętrz online zależy między innymi od tego, jakie wnętrze jest projektowane. Projekt łazienki będzie miał inną cenę niż np. projekt salonu z aneksem – cena zależy więc m.in. od metrażu. Im większe wnętrze tym większa cena za metr kwadratowy – koszt za metr kwadratowy będzie inny za dom o metrażu 70-90m2 niż dom o metrażu 30m2. Cena za m2 u większości firm mieści się w przedziale od 100 do 150 złotych. Alternatywą jest skorzystanie z usługi jaka jest projektowanie wnętrz online

Jakie są najlepsze materiały wykończeniowe wnętrz domu? 

Wykończenie wnętrz domu jest ważnym etapem urządzania wnętrz – odpowiednie wykończenie ścian, sufitu i podłogi sprawi że potencjał wnętrza zostanie do końca wykorzystany i cała aranżacja zaprezentuje się niesamowicie. Jakie więc wykończenie wybrać do ścian, sufitu i podłogi?

Wykończenie ścian – aranżacje ścian wnętrza domu 

Nie wykończone ściany będą puste i nudne – aranżacja ścian sprawi, że ściana może mieć pozytywny wpływ na optykę i wygląd wnętrza. Oto sposoby na wykończenie ścian.

 • farby - to bez wątpienia najpopularniejsze i najczęściej używane wykończenie ścian. Farby są proste w użyciu, niewymagające w utrzymaniu i niedrogie, nawet nie musimy zlecać nikomu pomalowania ścian – ściany możemy pomalować samodzielnie. Dostępnych kolorów jest cała masa i wręcz niemożliwe jest, że nie znajdziemy czegoś, co nam się spodoba.
 • panele ścienne -ostatnio są często spotykane jako wykończenie ścian. Takie panele mogą mieć różne rozmiary, kształty i barwy, dzięki czemu widać tu sporą dowolność w wyborze, jak w przypadku farb. Trójwymiarowe panele ścienne mogą sprawić, że wnętrze uzyska niepowtarzalnego klimatu. Przez to że wykonane są z takich materiałów, jak płyta gipsowa, mogą wygłuszyć pomieszczenie.
 • kamień i cegła – takie wykończenie jest wytrzymałe i odporne na zabrudzenia. Idealnie pasuje do stylu rustykalnego i industrialnego, a jako że te style nadal są w modzie kamień i cegła jako wykończenie zostają z nami na dłużej.
 • tapeta – ostatni, ale nie gorszy niż poprzednie opcje sposób na wykończenie ścian. Dawniej często używane, teraz wracają do mody. Tapety dostępne są w wielu różnych motywach, od roślin po krajobrazy, więc łatwo będzie znaleźć najbardziej odpowiadający. I chociaż są trudniejsze do zastosowania niż tradycyjne farby, są i tak często używane dzięki temu, jak bardzo mogą urozmaicić ścianę.

Wykończenie podłogi – co na podłogę wybrać? 

Odpowiednie wykończenie podłóg jest równie ważne co wykończenie ścian – oto sposoby na wykończenie podłogi.

 • panele podłogowe – to najpopularniejsze wykończenie – panele są tanie, a dobrze imitują prawdziwe drewno. Są też dość odporne na zabrudzenia i łatwe do założenia i wymienienia.
 • parkiet z drewna – prawdziwy drewniany parkiet jest bardzo uniwersalny i ma wiele możliwości, bo dostępne są parkiety z różnych rodzajów drewna i w różnych barwach. Są jednak dość drogie, co należy mieć na uwadze.
 • beton ­– betonowe podłogi, tak jak kamienne wykończenia ścian, są wytrzymałe i odporne na zabrudzenia, i tak jak one pasują idealnie do stylu industrialnego. Tak jak drewniany parkiet, można zakupić betonowe wykończenie w różnych barwach.
 • kamień – kamienne wykończenie znajdziemy też w podłodze; zrobione jest często z granitu, marmuru, bazaltu itp. Jest twardym, wytrzymałym wykończeniem, ale są, podobnie jak drewniany parkiet, nieco drogie.
 • płytki i kafelki – ceramika jako wykończenie podłogowe jest bardzo popularne m.in. w kuchniach i łazienkach. Ma wiele zalet – ceramika jest łatwa w zastosowaniu, niedroga, odporna na zabrudzenia i uszkodzenia i przewodzi ciepło; idealna jest więc do zastosowania ogrzewania podłogowego.
 • bambus – rzadko stosowane wykończenie, jest jednak niesamowicie trwałe i odporne na uszkodzenia, dostępna jest też w wielu różnych wzorach i kolorach.
 • żywica – podłoga z wykończeniem z żywicy to dobre rozwiązanie, gdy wolimy naturalne wykończenia. Dostępna jest, jak wiele innych wykończeń, w różnych wzorach i kolorach.

Wykończenie sufitu we wnętrzach domu 

Odpowiednie wykończenie sufitu jest nie mniej ważne niż wykończenie ścian i podłogi. Jak się za to zabrać? Oto sposoby na wykończenie sufitu.

 • farby – to najprostszy sposób na łatwe i efektowne wykończenie sufitu. Klasyczny pomalowany na biało sufit to najczęściej spotykane wykończenie sufitu. Dzięki pomalowaniu sufitu ukryjemy wgłębienia i dziury w suficie, a jasna farba na suficie optycznie powiększy wnętrze.
 • sufit podwieszany – taki sufit pozwoli na rozprowadzenie elektryki po suficie, dzięki niemu też możemy dodać dodatkowe źródła światła, co oczywiście jest bardzo pomocne zwłaszcza w małych wnętrzach.
 • sufit napinany – nowy sposób na wykończenie sufitu, rzadziej stosowany. Pod sufitem napina się materiał, co może dać niesamowity efekt.

Ile dziś kosztuje wykończenie wnętrz domu? 

Wszystko super, ale ile to wszystko będzie kosztować? Wykończenie, okazuje się, to około 30% całej ceny urządzenia całego domu. To wcale nie tak mało, jakby się na pierwszy rzut oka wydawało. Pomalowanie ścian przez ekipę remontową wyniesie ok. 10 złotych na metr kwadratowy. Jeśli korzystamy z paneli podłogowych, ich rozłożenie będzie kosztować około 60 złotych na metr kwadratowy.

Najdroższe do wykończenia są kuchnia i łazienka, bo wykończenie obu wnętrz może kosztować średnio 20 tysięcy złotych. Koszt wykończenia domu będzie różny w zależności od metrażu – przykładowo dom o metrażu 120m2 będzie miał wykończenie o cenie ok. 85 tysięcy złotych.

Małe a duże wnętrza – jak je zaaranżować? 

Nie każdy z nas ma przyjemność życia w wielkim domu. Niektórzy mają do dyspozycji tylko niewielką przestrzeń – nie można w ich przypadku zastosować tych samych wskazówek i zasad aranżacyjnych, które są stosowane przy aranżacji większych wnętrz. Urządzanie małych wnętrz a dużych wnętrz może mocno się od siebie różnić – oto, jak je zaaranżować.

Zacznijmy od tych większych, bo jest tu trochę mniej do powiedzenia niż w przypadku mniejszych. Duże wnętrza cechuje to, że mamy o wiele większą dowolność przy ich aranżacji. Nie musimy skupiać się na przesadnym oszczędzaniu miejsca, możemy puścić nieco wodze wyobraźni. I chociaż nie znaczy to, że możemy całkowicie zaszaleć przy urządzaniu, mamy zdecydowanie spore pole do popisu – możemy całkowicie wykorzystać potencjał poszczególnych wnętrz. Duże wnętrza są o wiele łatwiejsze do urządzenia niż małe. Łatwiej zmieścić w nich całe niezbędne wyposażenie i często okazuje się, że nadal po tym zostaje jeszcze trochę wolnego miejsca do wykorzystania. Czasem w dużych wnętrzach aż trudno jest znaleźć miejsce, w którym nasz mebel by się nie zmieścił, a znalezienie miejsca, w którym zmieści się bez problemu, jest naprawdę proste.

Co można natomiast zrobić, gdy do dyspozycji mamy ograniczoną przestrzeń? Mała przestrzeń małych wnętrz ma wielkie ograniczenia. Nie możemy tak dowolnie ustawiać mebli, jak w większych pomieszczeniach. W mniejszych wnętrzach ważne jest spokojne i dokładne rozplanowanie rozmieszczenia wyposażenia. Trzeba wykorzystać całą przestrzeń, nawet jej najmniejsze części. Często funkcjonalność i praktyczność całego wnętrza jest elementem, na którym skupiamy się najbardziej przy urządzaniu małych wnętrz. A jakby już tego było mało, sprawienie w całym wnętrzu przepychu jest aż za proste.

Sposobem na zmniejszenie problemu braku przestronności jest skorzystanie z trików na optyczne powiększenie domu. Najczęściej stosuje się metodę użycia jasnych barw we wnętrzach. Jasne barwy optycznie powiększą wnętrze poprzez odbijanie światła. Ważne jest więc też zadbanie o bogate oświetlenie. Im więcej źródeł oświetlenia we wnętrzu, tym lepiej. Jeżeli we wnętrzu są okna, starajmy się nie zasłaniać ich nieprzenikalnymi zasłonami – im więcej promieni słońca wpadnie do domu, tym przestronniej.

Innym pomysłem na sprawienie we wnętrzu przestronności jest zaaranżowanie salonu z aneksem. Salon z aneksem kuchennym to połączenie salonu i kuchni – łączy więc w sobie praktyczność kuchni i przytulność salonu. Dzięki temu, że ściana między salonem a kuchnią znika, dom wydaje się o wiele przestronniejszy i większy. Takie rozwiązanie jest też praktyczne, bo łączy w sobie funkcje obu wnętrz. Alternatywą dla salonu z aneksem jest salon z jadalnią – salon z dostawionym stołem.

Wnętrze domu małe

Urządzanie wnętrz domu. Jak mądrze zaaranżować wnętrza domu 

Czas teraz urządzić nasze wnętrza. Zaprezentujemy tu teraz porady i wskazówki na urządzenie wnętrz domu – nie lekceważmy więc tej części artykułu, bo zawrzemy tu podpowiedzi które mogą bardzo pomóc Ci w aranżacji wnętrz Twojego domu.

Jak urządzić funkcjonalną i praktyczną kuchnię? 

Wspomniana przed chwilą kuchnia będzie pierwszym wnętrzem, które dziś opiszemy. Kuchnia to wnętrze, które skupia się głównie na funkcjonalności i na jej wyposażeniu. Jak więc urządzić funkcjonalną i praktyczną kuchnię?

Funkcjonalna i praktyczna kuchnia

Jakie elementy wyposażenia kuchni są w niej niezbędne? 

Cóż, najpierw najlepiej zacząć od ich samego rozmieszczenia. W kuchni liczy się funkcjonalność i praktyczność, ważne jest więc optymalne rozmieszczenie jej wyposażenia. Jak to zrobić? Najlepiej jest skorzystać z metody trójkąta roboczego. Korzystając z niej, ustawiamy elementy wyposażenia według kształtu trójkąta – trzy wierzchołki trójkąta to trzy strefy kuchni. Tymi strefami są strefa przechowywania, strefa zmywania oraz strefa gotowania. Co znajduje się w każdej z nich?

 • W strefie przechowywania znajdziemy przede wszystkim lodówkę, często razem z zamrażalką. Tutaj też często znajduje się sporo mebli do przechowywania naszej kuchni. Ogólnie więc w tej strefie znajdziemy wyposażenie do przechowywania m.in. jedzenia.
 • W drugiej strefie, czyli strefie zmywania znajdziemy tylko jeden element wyposażenia i oczywiście jest to zlewozmywak. Najczęściej strefę zmywania urządza się przy ścianie z oknem. Pod zlewem często zostaje puste miejsce które zagospodarowane może być na kilka sposobów. Najczęściej znajdziemy tam śmietnik – miejsce pod zlewem to najlepsze miejsce na umieszczenie śmietnika, bo wtedy jest schowany i nie zajmuje miejsca. Czasem jednak po prostu znajduje się tam miejsce do dodatkowego przechowywania.
 • W ostatniej strefie, gotowania, pojawi się przede wszystkim płyta grzewcza. Jest parę rodzajów płyt grzewczych do wyboru, ale w dzisiejszych czasach zdecydowanie najlepszą opcją będzie płyta indukcyjna, która jest najwydajniejsza. Nad płytą grzewczą natomiast znajdziemy okap. Okapy także dostępne są w różnych rodzajach – większość ma działanie o podobnej jakości, wybór więc zależy od tego, ile mamy miejsca na okap i jakie są nasze preferencje. W strefie gotowania pojawi się też piekarnik, niezbędny element kuchni. Często w kuchniach znajdziemy też mikrofalówkę, idealny element wyposażenia na podgrzany posiłek na szybko.

Wszystkie trzy strefy kuchni połączone są blatami roboczymi i od tego zależy kształt całej kuchni. Kuchnia może mieć kształt różnych liter, np. litery L, czyli najczęściej spotykany kształt, albo U czy G. Oprócz wspomnianych już elementów wyposażenia we wszystkich strefach znajdziemy szafki górne i dolne, gdzie schowamy zastawę czy przybory kuchenne. Najbardziej pomocnej jest to w przypadku strefy gotowania, w której szafkach możemy schować patelnie, garnki i inne potrzebne w tej strefie rzeczy. Warto rzeczy często używane przechowywać w szafkach dolnych, a te rzadziej używane – w górnych.

W kuchni funkcjonalność zależy m.in. od metrażu całego pomieszczenia. Zamknięte kuchnie powinny mieć minimalnie 9m2, a otwarte na salon aneksy kuchenne przynajmniej 6m2. Jeśli planujemy ustawić w naszej kuchni stół by wydzielić strefę jadalnianą, musimy mieć na to przynajmniej 10m2 miejsca, a jeśli chcemy wstawić wyspę – minimalnie 18m2. Kuchnia może być tez otwarta. Możemy zdecydować się na aranżacje kuchni otwartej na salon z jadalnią

A co z resztą elementów wystroju kuchni? Zacznijmy od barw kuchni.

W kuchni ważne jest, by wnętrze było przestronne, by wszystkie te niezbędne elementy wyposażenia nie przytłaczały wnętrza. Jasna kolorystyka w tym pomoże – barwy, takie jak biel, beż i szarości a także różne odcienie drewna będą w tym idealne. Często jednak widać też elementy czerni, np. na frontach szafek, nie bójmy się więc też ciemniejszych kolorów – ale używajmy je z umiarem. Ale nie tylko naturalne kolory pojawiają się w kuchniach – czasem znajdziemy tu inne barwy, jak np. butelkowa zieleń. Takie dodatkowe barwy pojawiają się często w dodatkach w różnych wnętrzach, ale dodatków w kuchni jest dość mało. Dobrą opcją są plakaty, które pomogą wypełnić luki na ścianach – dostępne są w wielu motywach i barwach, więc znajdziemy na pewno taki, który wpasuje się w naszą kuchnię. W przeciwieństwie do dekoracji na pewno w kuchni pojawi się bogate oświetlenie. Im więcej źródeł światła, tym lepiej, już nie wystarczy tylko jedno. Często w aranżacjach i wystroju wnętrz kuchni podświetla się dodatkowo blaty robocze pod szafkami górnymi, by móc pracować przy blatach wieczorami nie zapalając światła górnego. Jeżeli w kuchni mamy stół, warto też go dodatkowo oświetlić – najlepiej za pomocą lamp wiszących. Oświetlenie podłogowe, listwy LED – możliwości są prawie nieograniczone, a tak bogate oświetlenie sprawi, że nie tylko będzie w pomieszczeniu przestronniej, ale zyska ono też niepowtarzalny urok i klimat.

Podpowiedzi, jak zaaranżować przytulny salon 

Kolejnym wnętrzem jest salon. Salon to pomieszczenie, które może mieć jeszcze większe znaczenie niż kuchnia. Aranżacja wnętrza salonu musi być więc wzięta pod dużą uwagę. Jak zaaranżować przytulny salon?

Salon może być najwięcej znaczącym wnętrzem całego domu. Często jest to jego największe pomieszczenie, jest też pierwszym, który widać po wyjściu z holu. Tam przyjmujemy gości, odpoczniemy po długim, ciężkim dniu, obejrzymy telewizję w wolnym czasie. Trzeba więc zwrócić szczególną uwagę na aranżację naszego salonu. Zacznijmy od tego, gdzie urządzimy salon. Salon powinien znajdować się jak najbliżej jadalni i kuchni, bo pomiędzy tymi trzema wnętrzami zachodzi najwięcej ruchu, a także jak najbliżej wejścia domu, bo w końcu tam przyjmiemy gości. Najważniejszym samym elementem aranżacji i wystroju salonu są jego meble, bez których salon nie mógłby istnieć. W salonie najważniejszym meblem jest mebel wypoczynkowy – może to być sofa lub narożnik. Wybór między tymi dwoma nie zawsze jest prosty. Sofa jest mniejsza od narożnika, jest łatwiejsza w ustawieniu – będzie idealnym rozwiązaniem i dla małych, i większych salonów. Narożnik jest większy i masywny, zajmuje więcej miejsca, nie jest aż tak łatwo ustawny jak sofa. Wpasuje się w salon tylko wtedy, gdy wnętrze jest wystarczająco duże. Tuż naprzeciwko mebla wypoczynkowego znajdziemy stolik kawowy, na którym możemy odłożyć pilot, książkę, kubek z napojem. Na przeciwległej ścianie natomiast ustawiona lub zawieszona będzie szafka RTV z całym naszym sprzętem, a zawieszony nad nią będzie telewizor.

Przytulny salon

Kolory w salonie mogą działać cuda 

Barwy w salonie odgrywają ważną rolę – odpowiednio dobrana kolorystyka spowoduje, że wnętrze będzie przytulne i aż przyjemnie będzie w nim przebywać. W salonach najczęściej wykorzystuje się więc jasne barwy, które pomogą utrzymać przytulny klimat wnętrza. Dominują najczęściej barwy naturalne, m.in. biel, drewno i szarość. Dzięki temu dodatkowy kolor można zawrzeć w dekoracjach – najczęściej granatowy, zielony, błękitny lub żółty.

Dodatki, dekoracje i oświetlenie – wisienka na torcie w aranżacji salonu 

W salonie dodatków jest o wiele więcej niż w kuchni – dodatki pomogą podtrzymać miłą atmosferę salonu. Od razu w wielu salonach rzuci się w oczy m.in. dywan, który ma spory wpływ na to, jak będzie wyglądało wnętrze. Na ścianach często znajdziemy różne obrazy, plakaty czy fotografie, które odzwierciedlą nasz charakter i urozmaicą wnętrze. W salonie często znajdziemy też rośliny, które ożywiają całe pomieszczenie, i lamele, które ostatnio są coraz częściej pojawiającym się dodatkiem wnętrz. Natomiast kiedyś często spotykane małe dekoracje, jak małe figurki, miski, wazoniki itp. są coraz rzadziej spotykane, bo takie dodatki rozłożone po salonie tylko przytłaczają wnętrze. A żeby wszystko to dokończyć i maksymalnie dopełnić urok pomieszczenia, zadbajmy o odpowiednie oświetlenie, oświetlając dodatkowo takie elementy, jak szafka RTV i tył telewizora używając listew LED czy podłoga oświetleniem podłogowym. A jeśli w pokoju są okna, niech wpuszczają do środka jak najwięcej światła – nie zasłaniajmy ich niepotrzebnie na cały dzień.

Aranżacja przytulnej sypialni 

Sypialnia to kolejne wnętrze, które skupia się na przytulności. To najbardziej intymne z wnętrz całego domu i jest to wnętrze, które najbardziej pokazuje charakter osoby, która w nim mieszka. Jak urządzić przytulną sypialnię?

W sypialni króluje łóżko, najważniejszy element całego wnętrza. W większości przypadków łóżko zajmuje w sypialni najwięcej przestrzeni, co należy wziąć pod uwagę zwłaszcza gdy urządzamy sypialnię o małym metrażu. W sypialni dla młodych i dla par najczęściej znajdziemy łóżko podwójne, które zajmuje sporo miejsca. Projekt sypialni w mieszkaniu najczęściej uwzględni łóżko składane, które przez większość dnia nie zajmie wiele miejsca. Po obu stronach łóżka często staną szafki nocne. W sypialniach często znajdziemy też inne meble do przechowywania, m.in. regał i szafę na ubrania.

Dekoracje i kolory do sypialni – jakie wybrać? 

Warto dopilnować, by w sypialni znalazło się wiele dekoracji – nie zbyt wiele, by nie przytłoczyć, ale wystarczająco, by urozmaicić klimat wnętrza. Warto m.in. wzbogacić nieco przestrzeń wokół łóżka, np. panelami tapicerowanymi. Gdy jednak uwzględnimy je, tworząc projekt sypialni koszt takiej aranżacji wzrośnie, jak to z wykończeniami bywa. Innymi dodatkami do wnętrza sypialni są m.in. dywan, plakaty i lamele, wspomniane przy urządzaniu salonu, lustra odbijające światło i optycznie powiększające wnętrze, poduszki i koce. Jeśli urządzimy naszą sypialnię w naturalnej, jasnej kolorystyce możemy dodać wiele barw przez dodatki do wnętrza, np. uspokajające błękit i zieleń czy wesoła, odważna żółć. Na koniec ważne jest, by wszystko to dobrze oświetlić – listwy LED będą tu świetną opcją, a można je założyć prawie wszędzie. Na szafkach nocnych mogą stanąć lampki stojące. No i oczywiście należy zadbać też o to, by do środka docierało światło dzienne.

Przytulna sypialnia

Jak urządzić praktycznie łazienkę? 

Łazienka, podobnie jak omówiona na początku kuchnia, jest wnętrzem, w którym stawia się przede wszystkim na praktyczność korzystania. Jak więc urządzić łazienkę tak, by była praktyczna i funkcjonalna?

Tak jak w przypadku kuchni liczy się tu wyposażenie i funkcjonalne, praktyczne rozmieszczenie elementów wyposażenia. Jakie elementy wyposażenia znajdziemy w łazience?

Przede wszystkim warto wspomnieć o wannie i prysznicu. Wybór między nimi w końcu będzie konieczny przy aranżacji łazienki. Które wybrać? I wanna i prysznic mają swoje zalety, ale to prysznic jest bezpieczniejszy do ustawienia w łazience. Prysznic jest o wiele mniejszy, zajmie więc mniej miejsca – idealnie dla małych metrażem łazienek. Wanna jest większa, łatwiej będzie ją więc umieścić w większych łazienkach, gdzie możemy pozwolić sobie na więcej komfortu. Jeśli jednak mamy małą łazienkę, ale jesteśmy fanami długich kąpieli w wannie, można spróbować – nikt nie powiedział, że urządzenie małej łazienki z wanną jest niemożliwe. Oprócz wanny i prysznica w łazience znajdziemy jeszcze trochę wyposażenia, m.in. miskę WC. Jest wiele modeli, rodzajów i rozmiarów do wyboru, więc na pewno znajdziesz taką, która idealnie wpasuje się w Twoją łazienkę. Tak samo z umywalką, która ma wiele twarzy. Najczęściej spotyka się umywalki wbudowane w szafkę, dzięki której zyskujemy dodatkowe miejsce do przechowywania. W łazienkach czasem znajdziemy też pralkę jeśli znajdzie się na nią miejsce i inne półki, regały czy szafki.

Projekt i aranżacja łazienki potrafi spędzić sen z powiek. Łazienki są generalnie małe, często są jednymi z najmniejszych wnętrz domu. Ważne jest więc optyczne powiększenie przestrzeni tego wnętrza, a jak to zrobić lepiej niż jasnymi barwami? W końcu właśnie białe łazienki są jednymi z najczęściej widywanych. Są naprawdę ładne a przy tym praktyczne. Można wkomponować w nie elementy szarości czy drewna a nawet czerni, by uzyskać niesamowity efekt. Jeszcze dodać wystarczy do tego odpowiednie oświetlenie – oświetlić możemy dodatkowo umywalkę, całe lustro, a nawet dodać oświetlenie podłogowe itd. Wszystko to i osiągniemy niesamowity efekt – nasza łazienka będzie śliczna i funkcjonalna.

Funkcjonalna łazienka

Jak urządzić pokój dziecięcy dla dziewczynki i dla chłopca?

Aranżacje pokoju dla dzieci różnią się całkowicie od aranżacji innych wnętrz. Nie mamy tu takiej dowolności i nie możemy aranżować pokoju jak tylko nam się podoba nie tylko, gdy mamy ograniczenia przestrzeni, ale też przez to że przy urządzaniu pokoju dziecka trzeba kierować się upodobaniami dziecka, nie naszymi. Jak więc urządzić dla dziecka pokój dziecięcy?

Jak w przypadku reszty pomieszczeń omawianych w tym artykule, zastanówmy się, jakie meble potrzebne są na początek w pokoju dziecka. W pokoju dziecięcym istotne jest podzielenie pokoju na strefy by wprowadzić do nich ład. Są trzy główne strefy:

 • pierwsza z nich to strefa odpoczynku – w tej strefie dziecko odpocznie i się zrelaksuje. Najważniejszym meblem w tej strefie będzie rzecz jasna łóżko. Łóżko w pokoju dziecka to ważny element, które może mieć jeszcze inną funkcję. Łóżka w różnych kształtach, np. w formie samochodu czy statku pirackiego to świetne miejsce na zabawę. W strefie odpoczynku często stawia się też pufy czy fotele.
 • druga strefa to strefa nauki strefa nauki – w tej strefie dziecko będzie się kształciło, odrabiało prace domowe, rysowało itp. Oczywiście podstawą tej strefy będzie odpowiednie biurko. Jeśli zależy nam, by dziecko zostało w tym pokoju na dłuższe lata, postawmy na biurko z regulacją wysokości, które będzie rosło razem z dzieckiem. W tej strefie musi znaleźć się też mebel do przechowywania przyborów i książek do szkoły, a także tablica na ścianie przy biurku.
 • ostatnia strefa to strefa zabawy – w tej strefie dziecko wesoło spędzi wolny czas bawiąc się. Konieczny będzie tam regał czy szafka na zabawki i wygodny dywan, na którym zabawa będzie przyjemniejsza niż na panelach. Oprócz tego gdzieś w pokoju dziecka warto znaleźć miejsce na szafę na ubrania.

Kolory w pokoju dziecięcym – możliwości są nieograniczone 

W przypadku kolorystyki, pozwólmy dziecku na decyzję. Pokój dziecka to więcej niż stereotypowe róż i błękit! Dziecku mogą nawet podobać się same neutralne barwy, nie hamujmy ich i pozwólmy im na wybór barw do swojego pokoju. Podobnie w przypadku dekoracji i dodatków – niech dziecko bierze udział w wybraniu dekoracji do swojego pokoju. Dodatki w pokoju dziecka to m.in. różne poduszki, koce, dywan do strefy zabawy, a także plakaty z różnymi postaciami czy barwne tapety w różnych motywach. Niech takie dekoracje mają też związek z ich zainteresowaniami – dla fana piłki nożnej idealna będzie tapeta z boiskiem i łóżko w kształcie bramki. Na koniec wszystko warto dobrze oświetlić, by pokój był dla dziecka przestronny. Na biurku musi stanąć lampka biurkowa, a w przypadku malutkich dzieci przydatna będzie lampka nocna.

Wnętrze domu pokoju dziecięcego

Pokój młodzieżowy dla nastolatki i dla nastolatka – jak urządzić razem z nastolatkiem pokój? 

Pokój nastoletniego dziecka jest tak samo podobny do pokoju dziecka, jak jest od niego różny. Pokój młodzieżowy przypomina wnętrze dorosłego, ale z pokojem dziecka ma wspólnego to, że dziecko ma wielki wpływ na jego wygląd. Jak więc razem z nastolatkiem urządzić pokój młodzieżowy?

O wiele łatwiej było w przypadku pokoju dziecka, bo młodsze dzieci jeszcze nie do końca mają sprecyzowane zainteresowania i gust. Młodzież jednak już wie doskonale, co lubi i co chce mieć w swoim pokoju. Nastolatek musi więc mieć jeszcze większy wpływ na swoje wnętrze niż dziecko. Meble w pokoju nastolatka są podobne do tych w pokoju dziecka – biurko, łóżko, meble do przechowywania. Znika tylko strefa zabawy, a przy biurku często pojawia się zamiennik dla zabawek, komputer. Warto znowu wspomnieć o tym, jak drastycznie zmienia się pokój nastolatka jeśli chodzi o kolorystykę i dekoracje – przypomina aż pokój dla dorosłego.

Kolory w pokoju młodzieżowym 

Barwy są często głównie neutralne i stonowane, brakuje już tych jaskrawych, wesołych kolorów. To nie znaczy jednak, że tak jest ZAWSZE, bo nadal może zdarzyć się przypadek, gdy nastoletnie dziecko woli bardziej jaskrawe barwy w swoim pokoju. Dekoracji jest mniej, ich ilość jest podobna do ilości dekoracji w sypialni dorosłych. Nadal jednak widać, że w pokoju nastolatka często pojawiają się elementy nawiązujące do jego zainteresowań. Dziecko nastoletnie zainteresowane muzyką będzie pewnie miało plakat ulubionego zespołu na ścianie czy gitarę lub inny instrument gdzieś umieszczony w pokoju.

Pokój młodzieżowy, pokój dla nastolatków

Hol, przedpokój w domu – jak urządzić wizytówkę domu? 

Trochę to ironiczne, ale ostatnie wnętrze jakie dziś opiszemy jest pierwszym, jakie widzimy po wejściu do domu. Hol czy przedpokój będzie wizytówką całego domu – jak więc urządzić hol tak, by robił dobre pierwsze wrażenie?

Hol to często najmniejsza przestrzeń domu. Projekty przedpokoju i holu zwykle nastawione sa na funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni ale nie zawsze jest to możliwe. Hole mogą być niekiedy długie i wąskie, umieszczenie w nich więc odpowiedniego wyposażenia może być trudne. Na szczęście nie musimy mieć wyposażenia w całym holu – ważne są tylko te, które umieścimy tuż przy wejściu. Ważna jest m.in. szafa na ubrania, ale jeśli nie mamy na nią miejsca, alternatywą będą wieszaki. Warto też umieścić w holu siedzisko – dostępne są siedziska z wbudowanymi szafkami na buty, co jest funkcjonalnym i praktycznym rozwiązaniem. W holach często też zawiesza się lustro, które nie dość że przydaje się gdy chcemy się przejrzeć przed wyjściem z domu, to odbija jeszcze światło, optycznie powiększając przestrzeń wnętrza. Ważna w holu jest jasna kolorystyka, która dodatkowo pomoże optycznie powiększyć tą małą przestrzeń – najczęściej spotykane barwy to biel, beż, szarość i drewno. Trzeba też to wszystko odpowiednio oświetlić, by w holu było jasno i przestronnie. Oświetlmy dodatkowo m.in. lustro i wnętrze szafy. Na koniec zostają dodatki holu – muszą być proste i nie zajmować wiele miejsca. Najczęściej wybieraną opcją są proste plakaty na ścianę i lamele, a także małe rośliny czy pnącza.

Wnętrze domu hol

Urządzanie wnętrz domu to, jak widać powyżej, zadanie czasochłonne i trudne. Nie oznacza to jednak, że będzie nieprzyjemne, bo może to być zapadające w pamięć doświadczenie. Oby te porady pomogły Ci w urządzeniu wnętrz własnego domu. Jeśli nie masz dokładnego pomysłu na wnętrza domu, możesz zainspirować się inspiracjami na wnętrza domu na naszym blogu.

 

 

 

 

Podziel się